CoolBitts ICEbox: ponorné chlazení počítačů (skoro) pro každého

CoolBitts ICEbox: Kompaktní akváriové chlazení na klíč s výkonem až 750 W

Před pár týdny jsme tu psali o ponorném chlazení serverů, prezentovaném na HPC konferenci Supercomputing 2019. Toto chlazení se ale zdá se chystá i do domácích počítačů, tedy alespoň do těch, do kterých nadšený vlastník rád vrazí několik desítek tisíc. Firma CoolBitts totiž na stejném veletrhu představovala chlazení ICEbox, které je trochu jako AIO verze ponorného systému, kterou můžete mít na stole třeba v herním počítači. Nebo spíš PC v ní.

O CoolBitts ICEbox opět přinesl zprávu web AnandTech, díky kterému jsme se o tomto řešení dozvěděli. Jde vlastně o obdobu akvarijního chlazení, které kutilové znají a někteří i doma vyrobili, ale tato verze je uzpůsobená a vhodně zmenšená ke snadnému použití. Také v ní není použitý minerální olej, ale speciální chladící kapalina Electrocool EC-120, která by neměla vyžadovat čištění, úpravu proti růstu mikroorganismů a tak podobně.

ICEbox má podobu průhledného akvária, do kterého se ponoří deska typu mATX (nebo samozřejmě Mini-ITX) i s nainstalovaným procesorem, pamětí a grafickými kartami. Konektory jsou přitom otočené nahoru, takže ve víku akvária máte přístup k výstupům a všemu – je v něm klasický otvor pro IO desky i pro ATX zdroj a záslepky karet PCIe jako na normální skříni. Hladina kapaliny by při provozu měla sahat někam kus pod záslepky, aby byly chlazené všechny komponenty včetně součástek uvnitř zdroje, který je také zatopený.

Za akváriem je pak osazený radiátor, který kapalinu z akvária ochlazuje – podle schématu vypadá jako dvojice 240mm radiátorů klasického typu, na nichž jsou pak osazené celkem čtyři 120mm ventilátory. Nejde tedy o pasivní systém, na dně akvária je zase pumpa s čerpacím výkonem přes 3 litry za minutu. Ta má kontrolér, který lze monitorovat a ovládat přes webové rozhraní.

Schéma konstrukce šasi/chladícího systému

Procesor a grafiky se osazují i s chladiči, jejichž ventilátory také pod vodou běží – na CPU je třeba mít kvůli poloze zdroje nějaký typu top-flow. Jde o klasické vodní chlazení, kde kapalina obíhá jako médium (a v akváriu absorbuje teplo z chladičů místo vzduchu) beze změny skupenství, nejde tedy o dvoufázový systém, kde by se k přenosu tepla používalo odpařování kapaliny a poté její kondenzace.

POhled na systém zezadu. Radiátory ochlazuje čtveřice 120mm ventilátorů

Toto chlazení má zvládnout až 750 W tepla, takže do něj můžete naložit výkonné CPU a dvě grafické karty. Na veletrhu ho firma předváděla s 250W Threadripperem 2990WX a grafikou GeForce RTX 2080 Ti, kdy pod plnou zátěží měřák spotřeby ukazoval maximum 618 W a kapalina měla po několika minutách teplotu 30°C.

Tato konstrukce slouží jako víko chladící nádrže a zároveň do ní jsou vyústěné výstupy karet a desky

Coolbitts tento systém dodává jako komplet, takže ho de facto může používat prakticky kdokoli trochu šikovnější, stačí jen nainstalovat PC komponenty. Jde asi o první ponorné chlazení pro PC, které není kusová individuálně budovaná záležitost, ale de facto sériová komponenta. Cena je ovšem pořád vysoká, 2450 dolarů (2650 €/67 tisíc Kč).

V balení je vše potřebné, skříň/akvárium i pumpa a připojený radiátor s ventilátory (zdá se, že od Noctuy), samozřejmě i zadní, respektive vrchní panel a konstrukce pro instalaci desky a ostatního hardwaru, zřejmě také měřič spotřeby. V ceně je i 5 galonů oné chladící kapaliny (19 litrů), což by údajně běžně samo stálo asi 500 $. „Voda“ tedy v tomto případně není vůbec levná, ale kapaliny pro dvoufázové ponorné systémy (kdy kapalina vaří) jsou ještě dražší, prý stojí až 300 $ za litr, takže tady to ještě není tak zlé. Zvolené médium by totiž mělo proti minerálnímu oleji být o dost vhodnější, neporostou v něm plísně také by nemělo být tak husté, takže se bude pumpě a chladičům lépe čerpat.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V HPC serverech se začíná šířit chlazení ponořením v kapalině

Ponorné chlazení počítačů potopením celé sestavy hardwaru do akvária s minerálním olejem nadšenci do PC znají už hodně dlouho. Ovšem jako kuriozitu, kterou asi skutečně dennodenně provozuje jen minimum lidí. Ovšem chlazení hardwaru zcela ponořeného do kapaliny by se teď mohlo prosadit v servrovnách a superpočítačích. Roste o něj zájem, protože by mohlo dovolit prostorově hodně zahustit výpočetní výkon. Celý článok „V HPC serverech se začíná šířit chlazení ponořením v kapalině“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. „kusová individuálně budovaný“ XD
    Spíše frajeřinka, za ty peníze mohla být základní vana z žebrovaného hliníku, okno jen na čele, a tedy chladící výkon a hlučnost úplně jinde.

  2. v „consumer segmente“ takehoto niecoho bude cena najväcsi problem, kedze za polovicne peniaze sa da vybudovat velmi slusne custom vodne chladenie, kde je predpoklad ze aj komponenty sa budu dat po pripadnom upgrade dalej lepsie predat. Toto jedine ak to firma ma ako „prestupnu stanicu“ pre chladenie niecoho „väcsieho“ napr. servery kde sa to da aj zaplatit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *