Ryzeny 4000 pro notebooky se blíží: osm jader, 7nm, až 4,3 GHz

Mobilní verze 7nm APU Renoir už uniká na internet, uvedení je asi blízko

Vypadá to, že letos by AMD mohlo vydat zajímavé procesory Ryzen s integrovanou grafikou. APU mělo dosud na starším procesu a jenom se čtyřmi jádry, ale Ryzeny 4000 s grafikou podle všeho budou osmijádra a již také na 7nm procesu. Na web se už dostaly parametry pár modelů, podle kterých by mohla mít hodně zajímavý výkon CPU, ovšem zatím není moc jasné, jak pokročí grafická část.

Na internet teď na přelomu roku probublaly dva či tři modely Ryzenů 4000 pro notebooky, které by měly být založené na novém čipu s jádry Zen 2 a zřejmě už vyráběném na 7nm procesu. Mělo by tedy jít o APU s kódovým označením Renoir, která se později (snad v létě nebo na podzim) také asi objeví v řadě Ryzenů 4000 pro desktopový socket AM4.

Mobilní Ryzeny 4000: 7nm osmijádrová APU

Twitterista Tum Apisak našel v databázi 3DMarku procesor Ryzen 7 4800H, který by měl patřit do výkonnější řady, která měla dosud 35W TDP, i když teoreticky by třeba mohlo být zvýšeno na 45 W, jako používá Intel. Tento procesor poskytuje 16 vláken, jde o osmijádro s aktivním SMT. Jeho takty údajně mají být 2,9 GHz v základu a až 4,3 GHz při boostu, což by na 35W procesor bylo dost slušné – bezpochyby jde o zásluhu 7nm výrobního procesu. Podle Apisaka údajně procesor v 3DMarku Fire Strike – přesněji v jeho testu herní fyziky – dosahuje někde mezi 19 000 a 20 000 body.

Není ale známo, jak silná je integrované grafika. Ta by podle informací z linuxových ovladačů měla stále mít architekturu Vega, ale zřejmě díky 7nm výrobě na vyšší frekvenci. U Ryzenu 7 4800H má GPU běžet až na taktu 1600 MHz. Nevíme ale, kolik bude jednotek. Objevily se úniky, ukazující jen na 5 nebo 7 CU (320/448 stream procesorů), to ale není potvrzené a protože by šlo o krok zpět proti až 11 CU v APU Raven Ridge a Picasso, zatím bych tyto informace nebral vážně. Mobilní Ryzeny 4000 budou už možná podporovat paměti LPDDR4X s vyšší propustností, takže by dávalo smysl, aby měly výkonnější integrované GPU. Zvlášť když na jeho výkon nyní tlačí Intel u procesorů Ice Lake a výhledově Tiger Lake.

Pro změnu v databázi PCMarku se zase objevil Ryzen 7 4700U, což by bylo 15W (ovšem s možností zvýšení spotřeby až na 25 W) APU pro mainstreamové notebooky. Tento model má údajně mít základní frekvenci jen 2,0 GHz. Podobné frekvence mají 14nm/12nm APU při čtyřech jádrech. Maximální boost má zde být 4,2 GHz, čili ne o moc nižší proti 35W modelu. Zvláštnost ale je, že PCMark detekuje jen osm vláken, byť to má být na osmi fyzických jádrech. Je proto možné, že tento model bude mít SMT vypnuté – pokud tedy nešlo třeba jenom o deaktivaci v BIOSu pro potřeby testování.

Ryzen 7 4700U v databázi PCMarku (Zdroj: VideoCardz)

I Ryzen 7 4800U?

UserBenchmarku (via Tum Apisak) se objevil výsledek pro změnu pro Ryzen 7 4800U, a u toho je již detekováno osm jader a 16 vláken, tedy SMT aktivní. Ovšem základní frekvence má být o něco nižší, jen 1,8 GHz. Maximální boost pro jedno jádro není uveden – možná by to také mohlo být 4,3 GHz – je uvedeno jen, že průměrná boostová frekvence během testu byla 3,65 GHz. Ani zde bohužel nemáme podrobnosti o GPU, nicméně podle specifikací byly osazené paměti DDR4 v SO-DIMMech běžící na 3200 MHz. Takže řadič bude snad oficiálně podporovat tuto frekvenci i v 15W procesorech (mobilní Ryzeny 2000/3000 podporovaly DDR4-3200 jen v případě 35W modelů a 15W APU dovolovala jen DDR4-2400).

Latence pamětí byla jinak 93,5 ns. Výsledek asi nemusí být příliš vyladěný, šlo o test v notebooku (údajně HP EliteBook 845 G7). Mimochodem, pokud nejde o nějaký fake, tak tento záznam v UserBenchmarku také ukazuje, že by tato APU mohla opět mít zmenšenou L3 cache. Podle grafu latencí by zřejmě měla mít kapacitu jen 4 MB na jeden CCX (takže osmijádrový procesor by obsahoval 4 + 4 MB). Procesory Matisse jádry Zen 2 mají L3 cache s kapacitou 16 MB na jeden CCX, takže tady by byl velký rozdíl.

Údajný Ryzen 7 4800U v databázi UserBenchmarku

V UserBenchmarku je také záznam pro test integrované grafiky APU Renoir proti mobilnímu Radeonu Vega 10 (tedy verzi s 640 stream procesory). Pro nové 7nm APU to vypadá na zvýšení 3D výkonu o desítky procent, což by bylo nadějné. Ale nevíme, zda byly srovnávané procesory se stejným TDP, takže toto zatím berte s rezervou. Také by třeba mohlo jít o efekt daný 3200MHz RAM, kdežto Vega 10 v Ryzenu 7 2700U/3700U by měla jen DDR4-2400.

Doufejme tedy, že AMD nezklame a vylepší o hodně i integrované GPU (spolu s možností použít rychlejší RAM). Pak by toto APU mohlo být díky energetické efektivitě hodně výkonné a zajímavé i v desktopové podobě pro socket AM4, například v Mini-ITX sestavách. Jen škoda, že asi zase nebude možné normálně koupit 35W desktopové verze.

Mobilní verze těchto APU Ryzenů 4000 by mohly být odhalené příští týden na CES 2020, nicméně na verzi pro desktop se asi bude čekat déle. Protože APU generace 3000 pro socket AM4 vyšla až loni v létě, zde to asi bude podobné a také se zřejmě objeví až v druhé polovině roku. Dost možná až současně s desktopovými CPU Ryzeny 4000 „Vermeer“, které už budou mít jádra Zen 3.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD uvádí 7nm Ryzeny 4000 s integrovanou grafikou pro notebooky

Trvalo to, ale AMD konečně přináší jádra Zen 2 a 7nm proces i do APU – procesorů s integrovaným GPU. Tento týden firma představila APU Renoir, na kterém budou založené Ryzeny 4000 s grafikou. Jako první přichází verze pro notebooky, která bude mít až osm jader/16 vláken, s TDP 15 nebo 45 W. V CPU by to měl být velký pokrok, ale překvapivě to vypadá, že tradičně silná integrovaná grafika AMD by mohla být trošku zklamáním. Celý článok „AMD uvádí 7nm Ryzeny 4000 s integrovanou grafikou pro notebooky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD Radeon RX 5700 XT odhalen: co víme k provozním vlastnostem

Když Nvidia loni vydala GPU Turing, dostaly její karty Founders Edition poprvé chladiče nereferenčního typu s axiálními ventilátory. AMD včera odhalilo svoji vlastní novou generaci 7nm Radeonů „Navi“ neboli RX 5700, ty ale naopak zůstanou u typických referenčních chladičů typu „blower“. Okolo spotřeby a řízení frekvencí těchto karet se vynořilo i pár dalších novinek, takže se na ně teď podíváme. Celý článok „AMD Radeon RX 5700 XT odhalen: co víme k provozním vlastnostem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

TSMC už začíná vyrábět čipy 7nm procesem s technologií EUV

V oblasti PC hardwaru ještě jen čekáme na příchod 7nm čipů s jedinou malou výjimkou (AMD Radeon VII obsahuje 7nm GPU Vega 20). Ovšem TSMC, jehož 7nm výrobní technologie se už loni dostala na trh v mobilních SoC, už rozjíždí její druhou a zajímavější generaci. Snad ještě letos by mohly přijít 7nm čipy druhé generace, které budou poprvé používat technologii EUV. Jejich masová výroba začne co nevidět. Celý článok „TSMC už začíná vyrábět čipy 7nm procesem s technologií EUV“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *