Recenzia Patriot Viper VPN100, SSD s najväčším chladičom

Novinka v high-ende

Rýchlym PCIe NVMe SSD dlhodobo kraľuje Samsung. Ich série 950/960/970 predstavujú to najlepšie, čo ste si mohli v čase ich predaja kúpiť. Patriot prichádza s novým produktom VPN100, ktorý zabojuje práve proti Samsungu. VPN100 patrí podľa parametrov medzi najrýchlejšie SSD na trhu a zaujme aj veľkým heatsinkom, ktorý na trhu nemá konkurenciu. Aký je však nový Viper v praxi?

Novinka v high-ende

Patriot so svojou hernou divíziou Viper sa v poslednej dobe usilovne snaží, to sa im musí uznať. Už sme si ukázali Viper RGB a Viper 4 Steel operačné pamäte. Tentokrát rozšírili svoje portfólio o rýchly SSD disk.

VPN100 je SSD M.2 PCIe Gen3 ×4 vo formáte 2280, ktorý využíva najnovšie NVMe 1.3. Vybavený je novým radičom Phison E12 a 512MB DRAM cache.

Výrobca udáva maximálne teoretické rýchlosti na úrovni 3450 MB/s pre sekvenčné čítanie a 3000 MB/s pre sekvenčný zápis. To sú naozaj skvelé hodnoty, platia však len pre 1TB model.  Nami testovaný 512 GB kus má 3100/2200 MB/s. Najpomalší je 256GB variant s rýchlosťami 3000/1000 MB/s. 2 TB model je druhý najrýchlejší s 3100/3000 MB/s. 

Okrem sekvenčného čítania sú rozdiely aj pri čítaní 4K Aligned Random a pri zápise:

256 GB : 250K/100K IOPS
512 GB : 300K/100K IOPS
1 TB : 600K/600K IOPS
2 TB : 500K/500K IOPS

Rozdiely medzi jednotlivými modelmi sú pomerne veľké. Dávajte si preto pozor, ktorý kupujete. 256GB verzii sa odporúčame vyhnúť. Ak vám to rozpočet dovolí, 1TB model je najlepšia voľba, nakoľko ponúka najvyššie rýchlosti.

Ceny Viper VPN100 začínajú na 69 eurách za 256GB model512GB stojí 110 eur, 1TB zhruba 170 eur a 2TB model sa nám nepodarilo nájsť v ponuke žiadneho eshopu. Očakávať by sa však dala cena nad hranicou 300 eur. Pri porovnaní so Samsung 970 Evo vidíme, že 256 GB VPN100 je o 10 eur lacnejší. Pri 512 GB je rozdiel už 20 eur a pri 1 TB až 80 eur. Patriot tak ponúka agresívnejšiu cenovú politiku, čo im rozhodne pomôže zaujať viac zákazníkov.

Veľkým lákadlom VPN100 je masívny heatsink, ktorý je na disku už nainštalovaný. Hlinkový chladič má 6 rebier na lepší odvod tepla. SSD má tiež externý teplotný senzor na presnejšie monitorovanie teploty. Heatsink by mal pomôcť skrotiť teploty SSD v záťaži. Samsungy sa neslávne preslávili prehrievaním a znižovaním výkonu kvôli vysokým teplotám.

Výrobca dáva na SSD 3-ročnú záruku.

Čitateľa Mira zaujímalo, či sa disk zmestí pod grafickú kartu. Namontovali sme ho tak do druhej pozície najbližšie ku grafike. Disk sa zmestí, no medzera medzi grafikou a vrchom heatsinku je minimálna, cca 1 mm.

Tak, vrhnime sa na testy. Tie prebiehajú v prvom slote M.2 na základnej doske Gigabyte Aorus Z390 Xtreme.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Cardea Zero: Stačí místo chladiče M.2 SSD měď a grafen v nálepce?

NVMe SSD s rozhraním PCI Express 4.0, momentálně založená na řadiči Phison E16, mají poměrně vysoké zátěžové spotřeby a většina jich také používá celkem velké pasivy (někdy dokonce s heatpipe). Team Group teď uvádí modul, který na to jde jinak – je to patrně první takovéto SSD prodávané holé bez pasivu. Chlazení má u něj zastat speciální nálepka s vrstvami mědi a grafenu fungující jako rozvaděč tepla. Celý článok „Cardea Zero: Stačí místo chladiče M.2 SSD měď a grafen v nálepce?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel přidává chladiče k M.2 Optane SSD 905P. Lze požádat zpětně

Už je to přes rok, co Intel vydal Optane SSD 905P, tedy SSD založené na nevolatilní paměti 3D XPoint výrazně lepší než NAND Flash, ve formě modulu M.2. Toto úložiště má ale dost velkou spotřebu. Intel ho tehdy prodával jako holý modul a je zajímavé, že až teď po roce změnil názor a tato SSD začíná vybavovat pasivem. Což je dobře, protože mají délku 110 mm, kdežto běžně dostupné chladiče jsou stavěné na obvyklé 80mm moduly. Celý článok „Intel přidává chladiče k M.2 Optane SSD 905P. Lze požádat zpětně“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

SSD s integrovaným malým vodním chladičem! Ale hlavně na ozdobu

Chlazení SSD dostalo od rozšíření malých modulů M.2 mnoho podob, před nedávnem se například začaly objevovat chladiče s heatpipe. A vypadá to, že už nastupuje voda. Teď asi čekáte, že se objeví nějaký vodní blok, který umožní zapojit NVMe modul do custom okruhu, ale je to trošku jinak. Firma TeamGroup totiž přišla s SSD, které má kapalinové chlazení přímo integrované. Nepočítá ale s cirkulací, takže je to spíš kuriozita. Celý článok „SSD s integrovaným malým vodním chladičem! Ale hlavně na ozdobu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Zdravím, pokud ještě máte tohle SSD, nebylo by možné vyzkoušet jestli se vleze do slotu přímo pod grafikou – jestli nebude nějak kolidovat s chladičem na grafice.

 2. V tiskovce myslím výrobce psal, že to má výšku tak akorát, aby se to ke slotu pod grafiku vešlo, i když samozřejmě těžko vědět, jestli někde na kartě nebude zrovna nějaký atypický výstupek, který by kolidoval.

 3. Dobrý deň , mám matičnu dosku typ : Msi tomahawk B350 a plánujem tam dať ASUS ROG STRIX GAMING Radeon RX 5700 XT O8G.
  Neviete mi poradiť či tam tento ssd disk vojde bez problemov?

  1. Pekný deň, ďakujeme za dotaz. Áno, zmestí sa. SSD s chladičom nepresahuje výšku slotu PCI Express, takže všeko bude v poriadku. Na MSI B350 Tomahawk je to vlastne ten istý prípad ako na ilustrácii kompatibility s grafickou kartou v tomto článku 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *