Pamäte G.Skill FlareX môžu prekvapiť krátkou životnosťou

Vyššia poruchovosť inak prvotriednych RAM

Jedna vec je, ako skvelo sa veci javia z krátkodobých testov a druhá vec, ako sa im darí po nejakom čase prevádzky. Narážam hlavne na výdrž, spoľahlivosť a skrátka to, či budete o dobrej kúpe hovoriť aj o rok či dva. Z vlastnej skúsenosti dosť kontroverzne vnímam špičkové FlareX, ktoré mi však často pripomínajú, že všetko je pominuteľné a niekedy obzvlášť rýchlo.

Odvtedy, čo G.Skill vydal (3/2017) svoju novú značku pamätí FlareX, som tieto moduly použil (alebo všetkými desiatimi odporučil) do mnohých zostáv, kde to rozpočet čo i len trochu dovoľoval. To samozrejme s najlepším úmyslom a dôverou v to, že budú počítače nimi vybavene „šliapať ako hodinky“.

Pre prvé Ryzeny veľa iných kompatibilných možností ani neexistovalo, tam boli skoro jednoznačné. Zmysel však tieto pamäte pre ladičov dávali a stále dávajú aj na platformách Intel Zx70 a Z390. XMP majú nastavené síce s ohľadom na kompatibilitu najmä s procesormi AMD konzervatívne na 3200 MHz, no po manuálnom pretaktovaní je to už iná káva. Bez potreby navýšenia prevádzkového napätia zvládajú bez výnimiek 4 GHz+ pri CL16. S ohľadom na takéto nastavenie sa už zrazu nezdá tak neatraktívny ani pomer cena/rýchlosť. Naopak, veľa pamätí so zodpovedajúcim XMP našponovaným na hranicu možností, sú drahšie. Táto pekná variabilita naprieč všetkými platformami ma presvedčila FlareX vybrať za referenčné moduly na testy procesorov i zákaldných dosiek a nechýbali ani vo všetkých testovacích zostavách, čo môžete vidieť i v mojich testoch. Každopádne, chyba. Veľká chyba.

V nasledujúcom texte nechcem nič paušalizovať ani tvrdiť, že to tak musí byť vo všetkých prípadoch, a už vôbec viesť úplne v duchu nekrológu, no tých chybných modulov už bolo toľko, že to skrátka nemôže byť náhoda alebo smola na kus. Drvivá väčšina zostáv, na ktorých som sa nejakým spôsobom spolupodieľal, a bola osadená práve FlareX, sa mi totiž vrátila. A to obvykle so symptómami nižšieho výkonu, než býval alebo tie počítače nefungovali vôbec. Vždy bol totiž jeden z modulov bez života a záležalo už len na doske, ako sa s tým vysporiadala. Niektoré nePOSTovali vôbec iné krízovo fungovali s jedným, preživším modulom – to boli tie so symptómom zníženého výkonu.

Pozoruhodné je, že systém nikdy nepadal do BSODu, ktorý často sprevádza počítače s haprujúcimi pamäťami. FlareX, s ktorými som mal dočinenia, vždy odchádzali nejako nárazovo. A to i v rámci mojich testovacích zostáv, kde súpravy už takisto nie sú v pôvodnom zložení a snáď už každý zo štyroch modulov, čo mám, je z inej. naprieč rôznymi várkami je vidieť i drobné odlišnosti návrhu PCB, popisov či v šarži použitých čipov Samsung B-die (SEC 720 – 780). Paradoxné je, že na ich derivátoch je postavených aj veľa papierovo horších súprav, pri ktorých zatiaľ žiadne reklamácie neriešim. A vo všeobecnsoti sa ma komplikácie s pamätami (až na túto výnimku) obchádzajú, musím zaklopať.

Pamäťové moduly G.Skill FlareX

Ak nejaké FlareX vlastníte, možno by stálo za to ich prehnať MemTestom. V poslednej dobe ho preventívne cez noc takisto nechám, no zatiaľ sa mi cezeň žiadne chyby (a blížiaci sa koniec) odhaliť nepodarilo.

Celkom by ma zaujímalo, či sa nájde medzi našimi čitateľmi niekto s podobnou skúsenosťou. Na zahraničných fórach si používateľia nesťažujú a verejná štatistika spoľahlivosti na CZC.cz (96 %) je takisto dosť optimistická a rozhodne ju zo svojej pozície nechcem spochybňovať. Veľkosť mojej vzorky je v porovnaní s tým predsa len smiešna a preto toto varovanie zase až tak vážne brať nemusíte. Osobné sklamanie s vysokou poruchovosťou som si však iba pre seba nechať nemohol. 🙂


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AMD EXPO: ekvivalent XMP u pamětí DDR5, vyladěný na Ryzen 7000

Před nějakým časem problesklo hardwarovou drbosférou, že si AMD zaregistrovalo ochrannou známku EXPO. Tehdy se nevědělo, pro co (takto předem kdysi prosákla i jména Ryzen a Threadripper). Ale nakonec jméno AMD EXPO označuje novinku, která přijde na trh spolu s právě oznámenými Ryzeny 7000: technologii ladění časování pamětí DDR5 konkurující XMP od Intelu. Profily EXPO na rozdíl od XMP budou optimalizované přímo pro platformu AMD. Celý článok „AMD EXPO: ekvivalent XMP u pamětí DDR5, vyladěný na Ryzen 7000“ »

  •  
  •  
  •  

Nejlepší DDR5 pro herní PC? G.Skill má 5600MHz paměti s CL 28

S platformou procesorů Intel Alder Lake se premiérově objevily v PC nové paměti DDR5 (procesory AMD je dostanou na podzim). Tato novinka přinesla velká zlepšení propustnosti RAM, ale zatím jsou tyto paměti typicky pomalejší proti DDR4, které nahrazují, pokud vám jde o latence (tedy délku čekání na data). A to je velmi důležité například pro hry. Ovšem G.Skill teď vydává moduly tak rychlé, že u nich tento kompromis téměř není. Celý článok „Nejlepší DDR5 pro herní PC? G.Skill má 5600MHz paměti s CL 28“ »

  •  
  •  
  •  

G.Skill posúva hranice. Súpravou 8 modulov s 4266 MHz a CL18

Pamäte Trident Z ako klenot často nielen vyzerajú (hlavne vo variante Royal), ale sú ním aj funkčne – teda žiadna „bižutéria“. V porovnaní s ostatnými výrobcami z G.Skillu cítiť to práve nadšenie. Rýchlosť svojich pamäťových súprav pravidelne zvyšuje, všetko podkladá dôkladným testovaním a i v pokročilej fáze životného cyklu DDR4 stále hľadá cestičky, ako popúštať uzdu priepustnosti. Celý článok „G.Skill posúva hranice. Súpravou 8 modulov s 4266 MHz a CL18“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Díky za článek. Dost se to podobá webu z mých představ. Uživatelská rada, i když nemusí platit pro každého….to ale nevadí.
    (jen pochybuji o dostatečném vzorku, který si tyto předražené „paměti“ koupil…..přeci jenom kolenovrti na to nemají….od toho, si myslím, že jsou právě redakce, které si to aspoň zapůjčí a vyzkouší….). Pro sklerotiky ještě jednou díky za článek….dobrá práce p.Samák.
    BoMan

  2. co som instaloval par kitov F4-3200C16D-16GIS (vylucne pouzite v ryzen platformach) tak vsetky pc zatial bez jedinej chyby pokial viem.

    1. To sú ale Aegisy… Tridenty, ktorých som takisto zopár odporučil/nainštaloval, mi zatiaľ takisto nikto nedoniesol.

      1. hej viem, napisal som prave preto aby sa vedelo ze aegis su ok,

        ktovie ci to nieje pre ne prilis agresivne casovanie? resp. nemoze tam hrat nejaku ulohu aj napätie (mensie/väcsie)?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *