ZeroRPM X2: mATX pasivní skříň uchladí 95W CPU a 180W grafiku

ZeroRPM X2: pasivní chlazení pro Mini-ITX nebo mATX herní PC

Pasivní chlazení je ta nejtišší možnost chlazení PC (pravda, možná pokud pomineme možnost počítač vzdálit do jiné místnosti). Firma ZeroRPM teď představila skříň, která spojuje pasivní chlazení CPU a GPU (až 180W!) s ještě jednou věcí, co máme rádi: má poměrně malé rozměry. Při velikosti menší než třeba Fractal Design Define Nano S zvládá nejen Mini-ITX, ale i mATX desky se standardním ATX zdrojem.

ZeroRPM má na svém webu E-ATX skříň podobného typu nazvanou ZeroRPM X1 nebo Mini-ITX model Z1, o kterém jsme loni psali, nyní ovšem připravuje novinku nazvanou ZeroRPM X2, na což upozornil web FanlessTech. Tato skříň jak už bylo řečeno zároveň míří na příjemně malé rozměry: výška by měla mít 36,8 cm, hloubka 31,8 cm. Horší je to s šířkou, která dosahuje už značných 22,8 cm. Toto je častá nemoc dnešních skříní, zde je to částečně omluveno tím, že jedna z bočnic slouží jako velký chladící pasiv a skříň je proto širší o poměrně vysoké žebrování. Žebra jdou svisle v celé ploše jednoho z boků, je jich 31 a hloubku by mohly odhadem mít tak 3–4 cm.

Teoreticky by podobná skříň mohla mít takovéto bočnice dvě (ovšem montáž by nebyla moc snadná). ZeroRPM X2 se spokojuje jen s jednou, přičemž pro praktičnost jde o ten bok, který je hned za základní deskou. Ta je osazena otočeně – porty vycházejí na horní stranu skříně. Tím pádem je svisle i grafická karta, také s výstupy na horní straně. Toto by mělo umožňovat ideální samovolné provětrávání skříně tím, že studený vzduch vnikající průduchy ve dně skříně bude ohříváním vevnitř stoupat a unikat perforacemi na horní straně. I když pro pořádné využití tohoto jevu by byla třeba modifikace. Možná kvůli prachu totiž horní strana z výroby je perforována poměrně málo.

Jak procesor, tak grafická karta se chladí bloky, z nichž jdou zahnuté heatpipe na pasivní bočnici. Na fotkách jdou z CPU tři heatpipe, z GPU čtyři a pátá pak z napájecích obvodů grafiky. Heatpipe z grafické karty jsou poměrně dlouhé a zahnuté tak, aby se pod ně vešly ještě další rozšiřující karty nacházející se za grafikou v prvním slotu PCIe ×16. mATX desky tedy budou mít možnost plnohodnotného využití s přídavnými síťovkami, zvukovkami, adaptéry pro M.2 SSD a podobně.

Porty desky na horní s straně, je vidět i pozice pro montáž zdroje

Zdroj může být typu ATX a ukládá se dvěma možný způsoby. Zdá se, že buď může být také vertikálně v prostoru nad deskou, s perforací a konektorem ústícím nahoru. Nebo se dá na dno skříně pod základní desku tak, že končí před grafickou kartou. Zde asi bude hodně těsno, takž bude dobré mít ohebnou modulární kabeláž a co nejkratší zdroj (i když jestli se nepletu, uvádí specifikace, že by zde pro zdroj mělo být 198 mm). Mimochodem to vypadá, že se u skříně dá prohodit čelo a zadní panel, což se používá při tomto druhu montáže. Pak je z čelního pohledu chladící bočnice vlevo, nejprve je ve skříni GPU a až vzadu prostor CPU a pod ním zdroj.

Alternativní montáž zdroje. Čelo a záda skříně se jsou při této konfiguraci zřejmě prohozené a chladící bočnice kouká na druhou stranu

180 W pro grafiku, 95 W pro CPU

Skříň má podle výrobce utáhnout procesory s 95W TDP, může jít o sockety LGA 115x (v budoucnu asi i LGA 1200), LGA 2011/2066 nebo o platformu AM4. Grafická karta pak údajně může mít spotřebu až 180 W, s montážními otvory o rozteči 53 × 53, 58 × 58, 63 × 63 nebo 73 × 73 mm. PCB musí být kratší než 286 mm.

S touto vložkou by chladící blok měl chladit i paměti, další heatpipe chladí VRM grafiky

Bohužel na webu firmy jsou další informace čínsky a text je „vypálený“ ve fotkách, takže nelze použít překladač – alespoň bez OCR tedy. Nevíme tedy moc dalších podrobností, ale výrobce zdá se uvádí, že použít lze například kombinaci grafiky Radeon RX 5700 a osmijádrového Ryzenu 7 3700X. Samozřejmě by měly být použitelné i grafiky GeForce nebo procesory Intel s podobnou úrovní spotřeby.

Specifikace, pokud náhodou umíte číst čínsky

Kdy bude tato skříň (a současně chlazení) dostupná ke koupi, to zatím nevíme. Totéž platí pro „dostupnost“ cenovou. Takovéto skříně nikdy nejsou levné, spolu s dovozem z východní Asie to asi nebude nic finančně konkurenceschopného levné běžné skříni a nějakému aktivnímu chladiči střední třídy. Kombinace bezventilátorového chlazení hardwaru se slušným herním výkonem a celkem kompaktní velikosti by ale byla pěkná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology

Před třemi lety, když vyšly procesory Comet Lake – vůbec poslední z několika refreshů procesory architektury Skylake, které Intel v této problémové době vyrobil – se ho Intel pokusil podpořit technologií kryogenického chlazení, lépe řečeno chlazením s pomocným termoelektrickým článkem, který snižoval teplotu „coldplate“ chladícího procesor pod teplotu okolního prostředí. Tato technologie je teď další z aktivit, které Intel zařízl. Celý článok „Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Rád by som videl test tejto skrinky s napr. Radeon RX 5700 a o Ryzenu 7 3700X ako to uvádza výrobca.

      1. Víc se mi líbí provedení Corsair One, bohužel je to vysoce specializované řešení a nejde koupit samostatně. Ale představa jediného pomaloběžného ventilátoru pro chlazení celého PC je moc pěkná. A v tom Corsair One to funguje až překvapivě dobře.

      2. Torture celé sestavy dlouhodobě nezvládne, bez pochyb. 150W v součtu by ale i s ohledem na okolí stabilně zvládnout mohl. Odpadly by tak mimo jiné potíže s chlazením ostatního a i tak by to bylo dostatečně zajímavé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *