Pasívne skrinky chladiace nielen CPU. Od novej firmy ZeroRPM

Bezhlučne i na výkonnú grafiku

Dizajn počítačov bez ventilátorov je už, dá sa povedať, celkom zabehnutá vec. Skrinky, ktoré využívajú vlastný plášť na absorpciu tepla, vyrába hneď niekoľko výrobcov (Akasa, Streacom, HDPlex, Logic Supply, …) a objavuje sa ďalší. Čínsky ZeroRPM má na trhu už i prvé ovocie. Medzi poznávacie znaky patria zahrnutie chladenia grafických kariet, podpora zdrojov ATX a cena držiaca sa pri zemi.

Najoriginálnejšia skrinka nesie označenie Z1. Vertikálna orientácia je medzi pasívnymi modelmi naozaj ojedinelá, ale pre výkonné grafické karty mimoriadne vítaná. Lepších nízkoprofilových kariet je totiž ako šafranu a taký čip Nvidia GP104 sa na orezané PCB ani neosádza. Hoci maximálne TDP pre grafickú kartu výrobca udáva 120 W (teda zodpovedajúce GTX 1060) sám publikuje testy s GTX 1070. S čínskymi znakmi vloženými priamo do obrázku sa operuje ťažko a ktovie, v akých podmienkych testy prebiehali.

Z priebehových grafov je každopádne čitateľná stabilná frekvencia GPU 1600 MHz a teplota nepresahujúca 86 °C. Vďaka samostatnému bloku VRM, by nemalo dochádzať k žiadnemu kritickému prehrievaniu. Ako to asi celé vyzerá, môžete vidieť v záhlaví článku. Grafická karta môže mať dĺžku až 300 mm a popri nej môžete ísť do skrinky i so zdrojom ATX. s dĺžkou do 150 mm Formát podporovaných dosiek je Mini-ITX a zdá sa, že zatiaľ len s podporou pätíc LGA 1151. Použitý procesor by nemal mať vyšší tepelný výkon než 65 W.

ZeroRPM chce za pasívny mini tower (278 × 189 × 315 mm) Z1 1500 čínskych jüanov, čo zodpovedá v prepočte 190 eurám. To vzľadom na to, že v balení je už i súprava heatpipe a blokov, je pomerne priateľná cena. Hlavne, keď ju konfrontujete s pálkami za podobné skrinky konkurencie.

Priebeh frekvencie, teploty a vyťaženia GPU pasívne ochladzovanej GTX 1070 v skrinke ZeroRPM Z1

Potom sú v ponuke i tri konvenčnejšie, horizontálne modely. Pri zachovanom pôdoryse sa mení iba výška skriniek. Variant HT01 je najnižší a nepočíta s rozširujúcou kartou. Zato do HT02 už nejakú s polovičnkou záslepkou dáte a v HT03 popri uz plnoformátovej (jednoslotovej) karte zmestí zase i zdroj ATX. Tak ako pri Z1 sú podporované výhradne dosky Mini-ITX, rovnako by skrinky mali zvládnuť procesor s TDP 65 W (teda napríklad Ci7-8700) akurát kapacita na grafockú kartu je už nižšia, do 75 W. Vhodné tak budú modely bez prídavného napájania.

Najmenšia HT01 vás vyjde na zhruba 100 eur, HT02 sa predáva za 130 eur a za HT03 zaplatíte približne 150 eur. Skrinky je možné zakúpiť na taobao.com, kde je v rámci produktových stránok k dispozícii aj nadštandardná porcia detailných fotiek a testov, začo si ZeroRPM zaslúži pochvalu. Už sa len popasovať s tým rozsypaným čajom.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

PicoPSU na stereoidech: HDPlex uvádí 800W pasivní zdroj DC-ATX

Zdroje typu PicoPSU asi příznivci malých počítačů budou dobře znát, pro Mini-ITX a menší PC mají totiž spoustu výhod: minimální velikost, nízkou klidovou spotřebu a hlavně pasivní provoz. Obvykle ale také poskytují jen nízké výkony. To ale mění nejnovější DC-ATX zdroj tohoto typu od firmy HDPlex. Nabídne totiž výkon 800 W, který by stačil i hodně žravým herním sestavám. Celý článok „PicoPSU na stereoidech: HDPlex uvádí 800W pasivní zdroj DC-ATX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Kto z koho? Pasívny Arctic Alpine vs. R5 2400G s TDP 65 W

Chladiť bezhlučne a zároveň mimoriadne lacno Athlon 200GE nebola zase až taká výzva. Aj keď, ktovieaké rezervy Alpine AM4 Passive ani na takto úspornom procesore nemá. Nasadiť ho na Ryzen 5 2400G, so spotrebou takmer dvojnásobnou, chce preto už trocha odvahu. Najvýkonnejšie APU súčasnosti sme podrobili manuálnemu ladeniu a hrali sme sa aj s orientáciou systémového chladenia. Celý článok „Kto z koho? Pasívny Arctic Alpine vs. R5 2400G s TDP 65 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Alpine AM4 Passive: Na AMD Athlon 200GE i s rezervou

Svoj najväčší pasívny chladič Arctic pôvodne pripravoval na úsporné APU R3 (2200GE) a R5 (2400GE). Tie sa však na retailovom trhu neobjavili a vôbec o nich ani vidu ani slychu. Alpine AM4 passive je zaujímavý až teraz – po vydaní Athlona 200GE, čo je jediný oficiálne podporovaný procesor postavený na architektúre AMD Zen. Otestovali sme, ako funguje s chladičom na mieru bez aktívneho ochladzovania. Celý článok „Arctic Alpine AM4 Passive: Na AMD Athlon 200GE i s rezervou“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *