Pasívne skrinky chladiace nielen CPU. Od novej firmy ZeroRPM

Bezhlučne i na výkonnú grafiku

Dizajn počítačov bez ventilátorov je už, dá sa povedať, celkom zabehnutá vec. Skrinky, ktoré využívajú vlastný plášť na absorpciu tepla, vyrába hneď niekoľko výrobcov (Akasa, Streacom, HDPlex, Logic Supply, …) a objavuje sa ďalší. Čínsky ZeroRPM má na trhu už i prvé ovocie. Medzi poznávacie znaky patria zahrnutie chladenia grafických kariet, podpora zdrojov ATX a cena držiaca sa pri zemi.

Najoriginálnejšia skrinka nesie označenie Z1. Vertikálna orientácia je medzi pasívnymi modelmi naozaj ojedinelá, ale pre výkonné grafické karty mimoriadne vítaná. Lepších nízkoprofilových kariet je totiž ako šafranu a taký čip Nvidia GP104 sa na orezané PCB ani neosádza. Hoci maximálne TDP pre grafickú kartu výrobca udáva 120 W (teda zodpovedajúce GTX 1060) sám publikuje testy s GTX 1070. S čínskymi znakmi vloženými priamo do obrázku sa operuje ťažko a ktovie, v akých podmienkych testy prebiehali.

Z priebehových grafov je každopádne čitateľná stabilná frekvencia GPU 1600 MHz a teplota nepresahujúca 86 °C. Vďaka samostatnému bloku VRM, by nemalo dochádzať k žiadnemu kritickému prehrievaniu. Ako to asi celé vyzerá, môžete vidieť v záhlaví článku. Grafická karta môže mať dĺžku až 300 mm a popri nej môžete ísť do skrinky i so zdrojom ATX. s dĺžkou do 150 mm Formát podporovaných dosiek je Mini-ITX a zdá sa, že zatiaľ len s podporou pätíc LGA 1151. Použitý procesor by nemal mať vyšší tepelný výkon než 65 W.

ZeroRPM chce za pasívny mini tower (278 × 189 × 315 mm) Z1 1500 čínskych jüanov, čo zodpovedá v prepočte 190 eurám. To vzľadom na to, že v balení je už i súprava heatpipe a blokov, je pomerne priateľná cena. Hlavne, keď ju konfrontujete s pálkami za podobné skrinky konkurencie.

Priebeh frekvencie, teploty a vyťaženia GPU pasívne ochladzovanej GTX 1070 v skrinke ZeroRPM Z1

Potom sú v ponuke i tri konvenčnejšie, horizontálne modely. Pri zachovanom pôdoryse sa mení iba výška skriniek. Variant HT01 je najnižší a nepočíta s rozširujúcou kartou. Zato do HT02 už nejakú s polovičnkou záslepkou dáte a v HT03 popri uz plnoformátovej (jednoslotovej) karte zmestí zase i zdroj ATX. Tak ako pri Z1 sú podporované výhradne dosky Mini-ITX, rovnako by skrinky mali zvládnuť procesor s TDP 65 W (teda napríklad Ci7-8700) akurát kapacita na grafockú kartu je už nižšia, do 75 W. Vhodné tak budú modely bez prídavného napájania.

Najmenšia HT01 vás vyjde na zhruba 100 eur, HT02 sa predáva za 130 eur a za HT03 zaplatíte približne 150 eur. Skrinky je možné zakúpiť na taobao.com, kde je v rámci produktových stránok k dispozícii aj nadštandardná porcia detailných fotiek a testov, začo si ZeroRPM zaslúži pochvalu. Už sa len popasovať s tým rozsypaným čajom.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Koncept Galaxy SNPR: pasivně chlazená externí GeForce RTX 2070

Thunderbolt 3 umožnil vyrobit funkční externí grafické karty pro notebooky, s nimiž lze na těchto počítačích hrát, aniž by musely být přerostlé, těžké a s horší výdrží na baterii. Na trhu je hodně boxů na klasické desktopové karty, ale na Computexu 2019 teď bylo ukázáno něco speciálního: externí GeForce RTX 2070, která je chlazená úplně pasivně. Tím by mohla být zajímavá nejen pro notebooky, ale i pro tichý desktop. Celý článok „Koncept Galaxy SNPR: pasivně chlazená externí GeForce RTX 2070“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Project Fanless: zdroj s vysouvacím šuplíkem na volitelný větrák

Na Computexu 2019 firma Cooler Master ukázala docela zajímavý nápad z říše zdrojů. Jmenuje se „Project Fanless“ a je to tedy pasivně chlazený zdroj. Ale ne čistě. Zdroj má možnost ventilátor přidat – a to rychle bez rozebrání, porušení záruky a rizika úrazu (uvnitř zdroje je nebezpečně vysoké napětí a silné kondenzátory). Zároveň jde vlastně taky o první zdroj, kde se dá jednoduše vyměnit ventilátor, což je taky dost zajímavé. Celý článok „Project Fanless: zdroj s vysouvacím šuplíkem na volitelný větrák“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

180 W pasívne? To sú ambície 1,5-kilového tlsťocha Noctuy

O procesorové chladiče, ktoré nepotrebujú ventilátor a i napriek tomu zvládnu čipy s vyšším TDP, bola vždy núdza. Naposledy sme sa tešili z výborného FX70, ktorého predaj Zalman žiaľ už dávnejšie ukončil. Okrem neho sa v poslednej dekáde síce niekoľko pasívne schopných návrhov objavilo – SilverStone Heligon HE02, séria Scythe Ninja alebo dnešnému aktérovi trochu podobný Orochi, ale na naozaj špičkový bezhlučný chladič stále čakáme. Celý článok „180 W pasívne? To sú ambície 1,5-kilového tlsťocha Noctuy“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *