Pasívne skrinky chladiace nielen CPU. Od novej firmy ZeroRPM

Bezhlučne i na výkonnú grafiku

Dizajn počítačov bez ventilátorov je už, dá sa povedať, celkom zabehnutá vec. Skrinky, ktoré využívajú vlastný plášť na absorpciu tepla, vyrába hneď niekoľko výrobcov (Akasa, Streacom, HDPlex, Logic Supply, …) a objavuje sa ďalší. Čínsky ZeroRPM má na trhu už i prvé ovocie. Medzi poznávacie znaky patria zahrnutie chladenia grafických kariet, podpora zdrojov ATX a cena držiaca sa pri zemi.

Najoriginálnejšia skrinka nesie označenie Z1. Vertikálna orientácia je medzi pasívnymi modelmi naozaj ojedinelá, ale pre výkonné grafické karty mimoriadne vítaná. Lepších nízkoprofilových kariet je totiž ako šafranu a taký čip Nvidia GP104 sa na orezané PCB ani neosádza. Hoci maximálne TDP pre grafickú kartu výrobca udáva 120 W (teda zodpovedajúce GTX 1060) sám publikuje testy s GTX 1070. S čínskymi znakmi vloženými priamo do obrázku sa operuje ťažko a ktovie, v akých podmienkych testy prebiehali.

Z priebehových grafov je každopádne čitateľná stabilná frekvencia GPU 1600 MHz a teplota nepresahujúca 86 °C. Vďaka samostatnému bloku VRM, by nemalo dochádzať k žiadnemu kritickému prehrievaniu. Ako to asi celé vyzerá, môžete vidieť v záhlaví článku. Grafická karta môže mať dĺžku až 300 mm a popri nej môžete ísť do skrinky i so zdrojom ATX. s dĺžkou do 150 mm Formát podporovaných dosiek je Mini-ITX a zdá sa, že zatiaľ len s podporou pätíc LGA 1151. Použitý procesor by nemal mať vyšší tepelný výkon než 65 W.

ZeroRPM chce za pasívny mini tower (278 × 189 × 315 mm) Z1 1500 čínskych jüanov, čo zodpovedá v prepočte 190 eurám. To vzľadom na to, že v balení je už i súprava heatpipe a blokov, je pomerne priateľná cena. Hlavne, keď ju konfrontujete s pálkami za podobné skrinky konkurencie.

Priebeh frekvencie, teploty a vyťaženia GPU pasívne ochladzovanej GTX 1070 v skrinke ZeroRPM Z1

Potom sú v ponuke i tri konvenčnejšie, horizontálne modely. Pri zachovanom pôdoryse sa mení iba výška skriniek. Variant HT01 je najnižší a nepočíta s rozširujúcou kartou. Zato do HT02 už nejakú s polovičnkou záslepkou dáte a v HT03 popri uz plnoformátovej (jednoslotovej) karte zmestí zase i zdroj ATX. Tak ako pri Z1 sú podporované výhradne dosky Mini-ITX, rovnako by skrinky mali zvládnuť procesor s TDP 65 W (teda napríklad Ci7-8700) akurát kapacita na grafockú kartu je už nižšia, do 75 W. Vhodné tak budú modely bez prídavného napájania.

Najmenšia HT01 vás vyjde na zhruba 100 eur, HT02 sa predáva za 130 eur a za HT03 zaplatíte približne 150 eur. Skrinky je možné zakúpiť na taobao.com, kde je v rámci produktových stránok k dispozícii aj nadštandardná porcia detailných fotiek a testov, začo si ZeroRPM zaslúži pochvalu. Už sa len popasovať s tým rozsypaným čajom.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Next-gen mobilní zbraň Intelu proti Applu: Detaily Lunar Lake

Aktuální plány Intelu v procesorech jsou takové, že koncem roku uvede v mnoha směrech přelomové procesory Meteor Lake s čipletovou či dlaždicovou stavbou, které mají znamenat novou éru jeho technologie (a Intel doufá, že i konkurenceschopnosti). Ovšem po stránce architektury CPU přijde taková „nová éra“ až v následujících generacích s procesory Arrow Lake a Lunar Lake. Právě k druhému z nich se teď vynořily detailní informace. Celý článok „Next-gen mobilní zbraň Intelu proti Applu: Detaily Lunar Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Hardkernel má SFF desku s Intel Jasper Lake a 2,5Gb/s Ethernetem

Před nedávnem jsem tu slavili, že se po roce a půl od vydání nových úsporných procesorů Intelu (10nm celeronů a pentií „Jasper Lake“ s architekturou Tremont) konečně začaly objevovat Mini-ITX desky s nimi pro úsporné počítače. Pro zájemce o miniaturní PC je tu teď ještě jedna zajímavá možnost: firma Hardkernel, kterou možná znáte jako výrobce ARM jednodeskových počítačů, vydala desku zhruba velikosti NUCu právě s procesory Jasper Lake. Celý článok „Hardkernel má SFF desku s Intel Jasper Lake a 2,5Gb/s Ethernetem“ »

  •  
  •  
  •  

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *