Pasívne skrinky chladiace nielen CPU. Od novej firmy ZeroRPM

Bezhlučne i na výkonnú grafiku

Dizajn počítačov bez ventilátorov je už, dá sa povedať, celkom zabehnutá vec. Skrinky, ktoré využívajú vlastný plášť na absorpciu tepla, vyrába hneď niekoľko výrobcov (Akasa, Streacom, HDPlex, Logic Supply, …) a objavuje sa ďalší. Čínsky ZeroRPM má na trhu už i prvé ovocie. Medzi poznávacie znaky patria zahrnutie chladenia grafických kariet, podpora zdrojov ATX a cena držiaca sa pri zemi.

Najoriginálnejšia skrinka nesie označenie Z1. Vertikálna orientácia je medzi pasívnymi modelmi naozaj ojedinelá, ale pre výkonné grafické karty mimoriadne vítaná. Lepších nízkoprofilových kariet je totiž ako šafranu a taký čip Nvidia GP104 sa na orezané PCB ani neosádza. Hoci maximálne TDP pre grafickú kartu výrobca udáva 120 W (teda zodpovedajúce GTX 1060) sám publikuje testy s GTX 1070. S čínskymi znakmi vloženými priamo do obrázku sa operuje ťažko a ktovie, v akých podmienkych testy prebiehali.

Z priebehových grafov je každopádne čitateľná stabilná frekvencia GPU 1600 MHz a teplota nepresahujúca 86 °C. Vďaka samostatnému bloku VRM, by nemalo dochádzať k žiadnemu kritickému prehrievaniu. Ako to asi celé vyzerá, môžete vidieť v záhlaví článku. Grafická karta môže mať dĺžku až 300 mm a popri nej môžete ísť do skrinky i so zdrojom ATX. s dĺžkou do 150 mm Formát podporovaných dosiek je Mini-ITX a zdá sa, že zatiaľ len s podporou pätíc LGA 1151. Použitý procesor by nemal mať vyšší tepelný výkon než 65 W.

ZeroRPM chce za pasívny mini tower (278 × 189 × 315 mm) Z1 1500 čínskych jüanov, čo zodpovedá v prepočte 190 eurám. To vzľadom na to, že v balení je už i súprava heatpipe a blokov, je pomerne priateľná cena. Hlavne, keď ju konfrontujete s pálkami za podobné skrinky konkurencie.

Priebeh frekvencie, teploty a vyťaženia GPU pasívne ochladzovanej GTX 1070 v skrinke ZeroRPM Z1

Potom sú v ponuke i tri konvenčnejšie, horizontálne modely. Pri zachovanom pôdoryse sa mení iba výška skriniek. Variant HT01 je najnižší a nepočíta s rozširujúcou kartou. Zato do HT02 už nejakú s polovičnkou záslepkou dáte a v HT03 popri uz plnoformátovej (jednoslotovej) karte zmestí zase i zdroj ATX. Tak ako pri Z1 sú podporované výhradne dosky Mini-ITX, rovnako by skrinky mali zvládnuť procesor s TDP 65 W (teda napríklad Ci7-8700) akurát kapacita na grafockú kartu je už nižšia, do 75 W. Vhodné tak budú modely bez prídavného napájania.

Najmenšia HT01 vás vyjde na zhruba 100 eur, HT02 sa predáva za 130 eur a za HT03 zaplatíte približne 150 eur. Skrinky je možné zakúpiť na taobao.com, kde je v rámci produktových stránok k dispozícii aj nadštandardná porcia detailných fotiek a testov, začo si ZeroRPM zaslúži pochvalu. Už sa len popasovať s tým rozsypaným čajom.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MosterLabo nabízí 3kg pasivní chladič pro 100W CPU a 120W GPU

Na trh se teď dostává dost nezvyklý, ale také asi hodně výkonný pasivní chladič. Nejde o žádnou recyklaci základu z běžného aktivního chladiče vzniklou prostě odebráním ventilátoru, ale o tříkilové monstrum, které si spíš vyžádá, abyste mu postavili počítač na míru, než že by se dalo mluvit o nějaké kompatibilitě se skříněmi. Ovšem za odměnu má být schopné bez větráku uchladit 100W CPU a zároveň ještě 120W grafickou kartu. Celý článok „MosterLabo nabízí 3kg pasivní chladič pro 100W CPU a 120W GPU“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Bezhlučné chlazení pro Raspberry Pi 4: Akasa uvádí pasivní skříň

Minidesky Raspberry Pi jsou na poměry stolních PC (a asi i notebooků) hodně úsporná zařízení, ale spotřeba jejich ARM SoC jde na nějakých 8 W a pokud je chcete plně zatížit (nebo dokonce i přetaktovat), chce to chladit. Psali jsme už o kuriózním věžovém chladiči s ventilátorem pro RPi 4, ale teď je to o dost lepší řešení: pasivní skříň od Akasa, kde teplo absorbuje a do okolí předává hliníkový plášť, úplně bezhlučně. Celý článok „Bezhlučné chlazení pro Raspberry Pi 4: Akasa uvádí pasivní skříň“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Na zrušené Accelero S3 možná naváže nový chladič GPU Raijintek

Ve čtvrtek jsme tu měli zprávu o tom, že se po letech přestane vyrábět chladič Arctic Accelero S3, který byl do značné míry unikátní možností, jak chladit grafické karty pasivně bez ventilátoru (ale samozřejmě s průvanem ve skříni a jen do určitého TDP). Jak jsme psali, Arctic bohužel tento chladič GPU zrušil a nemá v plánu nabízet nějaký jiný podobný. Ale zdá se, že by se nástupce možná mohl objevit někde jinde. Celý článok „Na zrušené Accelero S3 možná naváže nový chladič GPU Raijintek“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *