Test EVGA RTX 2080 Ti XC Ultra Gaming: poriadny mastodont!

Parametre a detaily

Nová generácia grafických kariet Nvidie (Turing) znamená okrem nepreberného množstva nových modelov častokrát aj zmenu dizajnu. V EVGA to zobrali obzvlášť vážne a nové grafické karty tohto výrobcu sa výrazne líšia od predchádzajúcich na architektúre Pascal. Na exkluzívny test nám prišla RTX 2080 Ti XC Ultra s mimoriadne hrubým trojslotovým vyhotovením a dvojicou veľkých ventilátorov.

Základné parametre

*Tento rozmer nepočíta s jazýčkom na záslepke. Informuje teda o tom, koľko miesta ukrojú z vnútra skrinky.
**Merané bez konektora PCIe. To znamená, že ide o vzdialenosť od slotu po bočnicu. Podľa nej môžete predísť prípadnej nekompatibilite s menšími alebo atypickými skrinkami.

Detaily

XC Ultra Gaming je tretím najvyšším modelom v ponuke vzdušných chladičov. Vyššie modely sú XC2 Ultra Gaming a FTW3 Ultra Gaming. V ponuke sú aj dva modely s vodným – XC Hybrid Gaming a FTW3 Ultra Hydro Copper Gaming. Najlacnejší je model Black Edition Gaming, ktorý štartuje s cenovkou 999 USD.

   

Balenie nových kariet EVGA je vskutku originálne. Vertikálne krabice sú ojedinelé, no nie výnimočné. Stretnete sa s nimi napríklad pri Gainwarde. Unikátne je ale rozdelenie krabice napolovicu. Keď odnímete tú hornú, dostanete sa k samotnej karte, návodu, odznaku a adaptéru DVI.

   

Dizajn nových grafických kariet EVGA je prinajmenšom kontroverzný. Výrazná zmena oproti štýlu starších grafík sa veľa ľuďom na internete nepáči. Nové grafiky majú priehľadný plastový kryt, pod ktorým sa nachádzajú štyri odnímateľné plastové časti, ktoré si môžete vymeniť. Cieľom je umožniť používateľom prispôsobiť si kartu farebnej schéme zvyšku počítača. V ponuke sú čierne a červené dekory, ktoré si môžete zadarmo objednať na stránke výrobcu po registrácii karty a preukázaní objednávky.

Základný vzhľad karty nie je zrovna vábivý a na trhu sú rozhodne krajšie modely. Niekomu však môže nenápadný sivo-čierny vzhľad vyhovovať. Všetko je vecou vkusu a názor si tak spravte sami. Budeme testovať aj grafické karty ďalších výrobcov, XC Ultra sa tak nevyhne porovnaniu s inými modelmi.

   

Na zadnej strane nájdete kovový backplate s rôzne tvarovanými otvormi. Okrem toho že chráni kartu pred mechanickým poškodením, dodáva jej aj na kráse. A tieto otvory slúžia aj na odvod tepla z PCB grafiky. Problematické však bude čistenie, nakoľko práve v otvoroch sa velmi rýchlo a ľahko zachytáva prach. Keby bol backplate celistvý, nemal by ale zrejme také dobré termálne vlastnosti. Na backplate nenájdete žiadne podsvietenie ako pri iných výrobcoch, čo môže byť zase plus aj mínus v závislosti od individuálnych preferencií používateľa.

 

XC Ultra je pekný nomen omen, nakoľko karta je naozaj masívna. Prvýkrát sa mi do rúk dostala grafika s 2,75-slotovým dizajnom a je to v skutku „macek“.  Dĺžka karty je 27 mm, čo nie je nijako veľa. Tam kde karta vyniká, je hrúbka a hmotnosť.  Váži úctyhodných 1315 gramov a hrúbka uprostred karty je 53 mm. Reálne však karta v skrinke zaberá tri sloty. V ponuke je aj model XC, ktorý má klasický 2-slotový dizajn. XC Ultra sa kvôki hrúbke nemusí zmestiť do menších zostáv, je dobré mať preto na výber.

Vpredu môžete vidieť zaujímavý kryt chladiča, zvyčajne tu bývajú len ukončenia heatpipe. Vzadu je pre zmenu krásna ukážka trojslotového dizajnu. Nachádza sa tu tiež pätica výstupov – HDMI 2.0b, 3× DisplayPort 1.4 a USB-C (VirtualLink).

Karta je vybavená RGB podsvietením a iCX2 chladením (nie technológiou). Drahšie modely ponúkajú iCX2 technology, vďaka ktorej je možné merať teplotu na rôznych komponentoch a častiach karty. XC Ultra má síce iCX2 chladenie, no vybavená je len meraním teploty jadra v iCX zobrazení v aplikácii Precision X1.

   

Zaujímavým detailom je logo EVGA na lopatkách ventilátorov. Bližšie sa tiež môžete pozrieť na ukončenie karty, kde je vidieť aj napájacie káble ventilátorov. Detail napájacích konektorov a rebrovania chladiča zase umocňuje hrúbku karty. Pohľad na backplate ukáže, ako sa na ňom zachytáva prach, čo sme vytýkali v predchádzajúcich riadkoch.

   

Pri inštalácií XC Ultra som narazil na veľmi nezvyčajný problém – nešla úplne zasunúť do slotu. Inštaláciu som tak niekoľkokrát opakoval, žiaľ neúspešne. Vybral som preto základnú dosku Gigabyte Z390 Aorus Xtreme zo skrine, aby som sa na to lepšie pozrel. Ani keď bola doska mimo skrine, nedalo sa úplne zasnunúť kartu do PCIe slotu. Pri detailnejšom pohľade zboku dosky som objavil, kde je problém. Tým sú výstupky na kryte portov, ktoré budú slúžiť zrejme ako výstuha. Žiaľ tieto výstupky kolidovali s krytom audio čipu a nepekne ho poškriabali. Kryty som z dosky odmontoval a karta už potom sadla do slotu bez problémov. Vyskúšal som ju tak dať aj do ďalej dosky, tentokrát Z390-A Prime od Asus. Aj tu vznikli škrabance na kryte audia, no karta aspoň sadla do portu PCIe na prvýkrát.

Vyzerá to teda tak, že tieto výstupky spôsobujú celkom vážne problémy v oblasti kompatibility so základnými doskami, a to obzvlášť s tými drahšími modelmi. Nalejme si však čistého vína, kryty audia chýbajú už iba na tých najlacnejších doskách a RTX 2080 Ti rozhodne nie je karta do budget zostavy. Tento problém sme preposlali výrobcovi a po obdržaní odpovede ju doplníme sem do článku.

Než sa vrhneme na softvér a výsledky testov, pripravili sme porovnanie s Gigabyte RTX 2080 Ti Windforce OC, s ktorou bude XC Ultra súperiť. Windforce je v tomto porovnaní lacnejšou a menej vybavenou kartou. Reprezentuje ho „iba“ dvojslotový dizajn, ktorý je pri RTX 2080 Ti skôr výnimkou. Drvivá väčšina kariet je hrubšia kvôli masívnym chladičom, podobne ako XC Ultra.

   

Pri pohľade zboku a zozadu je rozdiel medzi kartami markantný. Takmer trojslotová XC Ultra pôsobí pri Windforce až giganticky, bude preto zaujímavé, či aj rozdiel v testoch bude taký výrazný. Zaujímavé ale je, že dĺžkou sa karty príliš nelíšia, napriek tomu, že Windforce má tri ventilátory a XC Ultra len dva.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Evga končí s grafikami, GeForce RTX 4000 nevydá. Prý kvůli Nvidii

Za pár dní Nvidia vydá novou generaci grafických karet GeForce (RTX 4000), ale bude u toho chybět jedna věc. Grafické karty GeForce vyrábí mnoho partnerů, ale nejexkluzivnější byly karty EVGA. Je proto překvapení, že právě tato značka oznámila, že s grafikami končí a generaci RTX 4000 vyrábět nebude. A prý to je aspoň zčásti způsobeno problémy ze strany Nvidie, přestože EVGA byla vnímána jako první mezi partnerskými výrobci. Celý článok „Evga končí s grafikami, GeForce RTX 4000 nevydá. Prý kvůli Nvidii“ »

  •  
  •  
  •  

16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva

Minulý týden Nvidia vydala GeForce RTX 3090 Ti – grafickou kartu, která bude až do vydání nové generace GPU na podzim nejvýkonnější herní grafikou. Má ale primát také v dosud nejvyšší spotřebě u standardní jednočipové grafiky, kvůli čemuž jako první používá nový napájecí konektor 12VHPWR schopný dodat až 600 W a zamýšlený pro karty PCI Express 5.0. Bohužel to ale vypadá, že ani tato novinka nebude navždy stačit. Celý článok „16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva“ »

  •  
  •  
  •  

Hra New World může poškodit grafiky, některé RTX 3090 odešly

Pokud máte grafiku GeForce RTX 3090, zpozorněte: objevily se zprávy, že některé karty nezvládají zátěž, kterou na ně klade MMORPG hra New World od Amazonu. A to bohužel v tom nebezpečnějším smyslu slova – uživatelé hlásí fyzické poškození či zničení těchto karet při spuštění hry. Ještě není jasné, o jak velký problém se jedná, ale pokud chcete toto MMO testovat, s GeForce RTX 3090 (hlavně od Evga) to teď raději nedělejte. Celý článok „Hra New World může poškodit grafiky, některé RTX 3090 odešly“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *