Test EVGA RTX 2080 Ti XC Ultra Gaming: poriadny mastodont!

Hodnotenie

Nová generácia grafických kariet Nvidie (Turing) znamená okrem nepreberného množstva nových modelov častokrát aj zmenu dizajnu. V EVGA to zobrali obzvlášť vážne a nové grafické karty tohto výrobcu sa výrazne líšia od predchádzajúcich na architektúre Pascal. Na exkluzívny test nám prišla RTX 2080 Ti XC Ultra s mimoriadne hrubým trojslotovým vyhotovením a dvojicou veľkých ventilátorov.

Hodnotenie

EVGA RTX 2080 Ti zaujme netradičným riešením, ktoré kombinujú veľkú hrúbku s dvoma väčšími ventilátormi. Drvivá väčšina konkurenčných modelov ponúka tri ventilátory, aj keď nezriedka menšie a užšie so slabším prietokom. Väčšia hrúbka a množstvo rebier chladenia sa odrazilo na konštantne lepších teplotách ako na porovnávanej Windforce OC od Gigabyte.

UX Ultra je tak tichšia vďaka menším otáčkam dvojice ventilátorov a zároveň dosahuje aj nižšie teploty. Napriek tomu stabilne drží vyššie takty a dosahuje vo väčšine testov lepšie skóre. Práve vyššie takty majú za následok mierne vyššiu spotrebu. Po manuálnom pretaktovaní však spotreba letí razantne hore a to najmä vďaka možnosti zvýšiť power limit TDP až na 130 %.

Herné testy sú mierne chaotické a zlá optimalizácia má občas za následok neočakávané výsledky. V 4K však už zvyčajne XC Ultra dosahuje lepšie výsledky ako Windforce a tento trend sa potvrdil aj v Battlefield V so zapnutým DXR, kde každé fps naviac predstavuje značnú výhodu.

Karta nesie istú dávku kontroverzie pre svoj vzhľad a plastové priehľadne telo. Idea prispôsobenia karty vlastnému vkusu je určite zaujímavá a EVGA k vyššiemu modelu FTW3 ponúka už aj karbónové telo a vymeniteľné časti. V základnom vzhľade však XC Ultra môže pôsobiť až fádne, čo v silnej konkurencii môže byť nevýhoda.

Príjemným prekvapením je aplikácia Precision X1, ktorá prináša moderný dizajn, ľahké a zrozumiteľné ovládanie a množstvo funkcií. Chce to ale ešte popracovať na výbere farieb podsvietenia, iné výhrady nemám. V budúcnosti si snáď ukážeme viac možností iCX2 na nejakej vyššej karte.

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *