16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva

Nový konektor sice zvládne napájet dřív nevídané spotřeby, ale skoro hned to přestalo stačit

Minulý týden Nvidia vydala GeForce RTX 3090 Ti – grafickou kartu, která bude až do vydání nové generace GPU na podzim nejvýkonnější herní grafikou. Má ale primát také v dosud nejvyšší spotřebě u standardní jednočipové grafiky, kvůli čemuž jako první používá nový napájecí konektor 12VHPWR schopný dodat až 600 W a zamýšlený pro karty PCI Express 5.0. Bohužel to ale vypadá, že ani tato novinka nebude navždy stačit.

Galax GeForce RTX 3090 Ti HOF: napájecí kapacita 900 W

Už s GeForce RTX 3090 Ti se totiž objevují první karty, které nemají tento konektor jen jeden, ale dva. Zřejmě první model, který se ukázal, byla karta RTX 3090 Ti HOF od firmy Galax (kdysi Galaxy). Ta tímto přívlastkem (zkratka znamená Hall of Fame) pojmenovává nejvýkonnější nadšenecký model ve své nabídce.

Karta má jako mnoho předchozích HOFů bílé PCB a tentokrát je také speciální přítomností dvou 12pinových napájecích konektorů vedle sebe. Její TDP je pod úrovní 600 W, které zvládá jediný kabel 12VHPWR. Ve výchozím režimu by mělo být 450 W, ve výkonnějším profilu je ale zvýšeno na 516 W.

Galax GeForce RTX 3090 Ti HOF (Zdroj: Galax)

Důvod, proč takto karta má dva konektory, je asi rezerva na přetaktování. Nativně totiž sice kabel 12VHPWR může z ATX 3.0 zdroje dodávat až 600 W, ale uživatelé nyní asi tyto karty budou často používat se staršími zdroji pomocí adaptérů. Ty jako vstup používají tři klasické osmipinové konektory.

Parametry karet Galax GeForce RTX 3090 Ti HOF (Zdroj: Galax)

A proto má asi karta dva vstupy. Pokud se totiž bude napájet přes adaptéry, tak tři osmipinové konektory mají specifikován odběr jen 3×150 W. Pokud by se karta přepnula na 516W režim, už je prakticky na limitu 450 W plus nějakých 65–75 W ze slotu. S dvěma konektory/adaptéry se karta napájí z šesti osmipinů, takže má dohromady k ruce 900 W plus elektřinu ze slotu. Toto ponechává velkou rezervu i pro extrémní soutěžní přetaktování. Většinou je sice asi bezpečné osmipinové kabely podojit o více než 150 W, ale je správné a zásadové, že to Galax dělat nebude.

PCB karty Galax GeForce RTX 3090 Ti HOF (Zdroj: Galax)

Tato karta asi každopádně nebude pro většinu z vás mít moc velký význam. Jde o vyloženě luxusní model, mající například v příslušenství velké LCD, které se dá připevnit na bok. Jedna verze se také nabízí v kufříku s přibaleným vodním blokem. Ceny samozřejmě budou těmto luxusním vymyšlenostem odpovídat.

Galax GeForce RTX 3090 Ti HOF (Zdroj: Galax)

Evga GeForce RTX 3090 Ti Kingpin Hybrid

Podobně vybavenou kartu chystá také Evga, GeForce RTX 3090 Ti Kingpin Hybrid. I zde je to „vlajková loď“ firmy, nicméně již ne chlazená vzduchem, ale kombinací vzduchového profukování a AIO chladiče s 360mm ventilátorem. Karta byla zatím ukázaná Vincem Lucidem z firmy, zatím ale nemáme informace o tom, jaké má TDP nebo frekvence.

Evga GeForce RTX 3090 Ti Kingpin Hybrid (Zdroj: Vince Lucido)

Na této kartě jsou také dvanáctipiny/12+4piny dva, nejspíš ze stejného důvodu, tedy protože většina majitelů asi bude instalovat kartu ke starému zdroji a napájet ji pomocí adaptérů na osmipiny. Rozdíl je, že zatímco u karty Galax jsou konektory ve hřbetu karty, takže zapojené kabely budou potřebovat volné místo mezi kartou a bočnicí, karta Evga Kingpin Hybrid má oba konektory na konci karty podélně. Díky tomu se asi vejde do užších skříní, na druhou stranu ale zase skříň bude muset být o něco delší, aby kabely měly kudy vést.

Evga GeForce RTX 3090 Ti Kingpin Hybrid (Zdroj: Vince Lucido)

I zde půjde o poměrně luxusní drahou kartu mimo „mainstream“ (samozřejmě s tím, že „mainstream“ zde znamená něco jiného, protože se bavíme o kartách začínajících cenově na nad padesáti tisíci korun).

Kdy se tyto karty začnou prodávat, zatím ani u modelu Galax HOF, ani u Evga Kingpin Hybrid nevíme.

Evga GeForce RTX 3090 Ti Kingpin Hybrid (Zdroj: Vince Lucido)

Kabelem, který skončí všechny kabely, 12VHPWR nebude

Jak tedy můžete vidět, nikde není psáno, že grafická karta musí mít dvanácipin (či přesněji 12+4pin) maximálně jeden. Evidentně se budeme potkávat i s vyšším počtem, což také znamená, že ani 600 W (nebo cca 675 W při vycucnutí proudu i ze samotného slotu PCIe ×16) nemusí být strop toho, kam až se grafické karty se spotřebou dostanou. Ony zprávy o možná až 850 W žeroucích kartách GeForce v příští generaci RTX 4000 tak možná ještě přijdou ke slovu.

Nicméně to trošku vypadá, že s tímto možná ne úplně počítali výrobci zdrojů. Už jsme viděli fotky několika zdrojů, které mají podporu pro připojení kabelu 12VHPWR, ovšem ve svých modulárních konektorech poskytují jen jediný port. Pokud byste tedy chtěli dvoukonektorovou grafiku plně zapojit, bude třeba pro druhý konektor použít redukci ze tří osmipinů. Časem se asi ale nejvýkonnější nadšenecké zdroje s výkonem 1000–2000 W začnou vyrábět s nativní podporou pro více těchto kabelů.

Zdroj MSI MEG 1300W s konektorem 12VHPWR. Jak vidíte, podporuje jen jeden kabel (Zdroj: WCCFtech) (Zdroj: WCCFtech)

Zdroje: VideoCardz (1, 2), Galax, Vince Lucido

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

K GeForce RTX 3090 Ti bude přibalen adaptér na tři osmipiny

Nvidia by brzo měla představit svou novou highendovou a dosud nejvýkonnější herní grafiku 8nm generace Ampere, GeForce RTX 3090 Ti. Ta má podle prosáklých informací velmi vysoké TDP – rovnou 450 W. A kvůli tomu jako první karta používá napájení přes konektor 12VHPWR podle specifikace zdrojů ATX 3.0. Nicméně vlastnictví takového zdroje nebude podmínkou. Karty se budou dát alternativně napájet ze tří osmipinových konektorů. Celý článok „K GeForce RTX 3090 Ti bude přibalen adaptér na tři osmipiny“ »

  •  
  •  
  •  

Zdroje čekají velké změny: ATX 3.0 má 16pin pro GPU, další novinky

Před nedlouhým časem přišel Intel s novou technologií počítačových zdrojů, standardem ATX12VO, který má šetřit energii sjednocením větví zdroje jen na 12 V (s tím, že ostatní napětí musí konvertovat deska) – zejména snížit klidové spotřeby PC. Teď trochu překvapivě ale uvádí novou revoluci jinde: novou verzi klasického standardu ATX, a to novou „major verzi“ 3.0. Verze 2.x tu s námi byla od roku 2003, skoro polovinu historie PC. Celý článok „Zdroje čekají velké změny: ATX 3.0 má 16pin pro GPU, další novinky“ »

  •  
  •  
  •  

Napájení GPU: jak je to s 12pinem a novými konektory PCIe 5.0

V roce 2020 Nvidia s grafikami GeForce RTX 3000 (Ampere) přinesla také nový napájecí konektor. Ten původně vypadal na proprietární nápad Nvidie, který byl používaný jen na jejích vlastních kartách Founders Edition (a znamenal nutnost použít u většiny zdrojů adaptéry/nové kabely). Nyní se z něj ale zdá se stane standardní napájecí konektor PCI Express 5.0 – tedy, skoro. Situace kolem této kabeláže je trochu složitější. Celý článok „Napájení GPU: jak je to s 12pinem a novými konektory PCIe 5.0“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *