Intel letos uvede nový standard zdrojů: ATX12VO jen s 12V větví

Konec éry klasických zdrojů ATX, nová nekompatibilní náhrada na obzoru

ATX zdroje jsou tu s námi už přes dvacet let a od verze ATX2.0 (posilující 12V větve a přidávající samostatné napájení pro CPU) se na tomto standardu moc nezměnilo. Teď ale ovšem taková revoluce možná přichází. Intel totiž chystá přechod na zdroje, které by nesly jen 12V větev a mohly tak být jednodušší. Standard označený ATX12VO má přijít už letos a  bude obnášet velké změny na deskách a v konektorech.

Tento nový standard spočítá v odstranění všech ostatních větví zdroje mimo 12V a 12V standby, tedy v eliminaci napětí 3,3 V a 5 V, které používají v počítači různá zařízení využívající dnes typicky jen relativně nižší příkon. Ve zdroji by odpadly jejich měniče a prováděl by již pouze transformaci střídavého proudu a napětí ze zásuvky na stejnosměrný proud a napětí 12 V. Z toho se dnes totiž napájí nejvýznamnější konzumenti elektřiny v PC – procesor a grafická karta.

Takovéto by mohly být jednodušší a levnější. A teoreticky by také asi bylo snadnější konstruovat menší zdroje typu SFX/FlexATX a tak podobně, díky menšímu počtu součástek. Současně by také mělo být snazší dosahovat vyšších efektivit, takže ATX12VO by v základu mohlo vyžadovat efektivitu jako ATX 80 Plus Bronze. Napětí 3,3 V a 5 V budou přirozeně dál potřebná, jelikož s nimi počítají i například sloty PCI Express nebo M.2. Na platformě ATX12VO bude proto jak 3,3V, tak 5V větev vyráběna DC-DC měniči nacházejícími se přímo na základní desce, jejichž vstupem bude 12V napětí.

Dokumenty popisující tento standard lze najít na webu Intelu už z loňského léta, ovšem letos má údajně dojít k ostrému vypuštění toto technologie. Web Custom PC to údajně zjistil od zdrojů nejspíš mezi výrobci počítačů.

Desetipinový konektor místo 24pinu

3,3V a 5V napětí, která ze zdroje zmizí, do desek dnes dodává 24pinový konektor. Ten proto standard ATX12VO nahradí jednodušším konektorem, který by měl mít stejný styl pinů a plastové koncovky, ale jen s deseti kontakty/vodiči (mělo by jít o tři žluté vodiče pro 12 V, fialový pro 12V standby větev, tři černé zemnící vodiče, zelený spouštěcí a šedý PWR_OK vodič; jeden pin bude rezervovaný). Díky menší délce by se tento konektor měl dát o dost lépe zasouvat a odpojovat, mechanický odpor by měl být nižší.

Schéma hlavního napájecího konektoru. Úspornější PC a desky nebudou potřebovat nic jiného, což by mohlo být dost šikovné v Mini-ITX a SFF sestavách

Největší zátěže půjdou jako dosud obvykle mimo tento hlavní konektor. Zůstanou pro ně klasické čtyřpinové nebo osmipinové konektory EPS pro napájení procesorů. Ovšem údajně by nemusely být povinné, počítače s nižší spotřebou (a levné zdroje s nízkým výkonem) by mohly zdá se používat jen a pouze krmení přes hlavní konektor, který je jako jediný povinný (ten má podle Intelu stačit na 216 až 288 W příkonu), takže EPS by měl být volitelný jen pro výkonné desky. To by byla změna oproti nynějšku, kdy mají separátní 12V konektor pro CPU všechny desky a všechny zdroje vyjma prehistorických. A zdroje budou mít také jako dosud šestipinové a osmipinové konektory PCI Express pro napájení grafických karet, ani ty by zřejmě nebyly změněné. Pokud má samotná základní deska vyšší nároky na napájení komponent mimo CPU, lze použít tzv. Extra Board Connectory, což budou šestipiny (tři 12V dráty, tři země).

Již nepovinný konektor pro napájení CPU, čtyřpinová verze (nadále bude možná i osmipinová)

Napájecí kabely SATA půjdou z desky

Co by naopak zmizelo, jsou kabely pro napájení SATA disků, nebo by alespoň zmizely z kabeláže zdroje. SATA konektory vyžadují alespoň ještě 5V větev, konektory pro zapojení napájecích kabelů pro disky SATA tedy zřejmě budou přítomné na základních deskách. Toto už dnes najdete u některých ATX desek, které mají DC napájení, takže nejde o nevyzkoušenou koncepci.

Co by na zdrojích ale prý mohlo zůstat, jsou kabely s tzv. koncovkami Molex (pod označením Perihperal Connector), tedy s oněmi hranatými a ostrými čtyřpinovými zásuvkami, které se používaly s IDE disky a optickými mechanikami, případně pro ventilátory a pro přídavné napájení karet. Ovšem v těchto konektorech už by byl jen žlutý vodič s napětím 12 V, ne červený 5V. Věci, které potřebují 5V, tedy už nebudou fungovat a bude je opět nutné krmit kabelem vedeným ze základní desky. Tyto čistě 12V molexy jsou určené pro ventilátory, pumpy nebo RGB osvětlení ve skříni a je doporučeno, aby je nesly highendové zdroje pro herní PC.

Peripheral Connector bude klasický molex, ale jen s 12V vodičem. Napájet bude ventilátory, pumpy, osvětlení…

Odstranění 5V a 3,3V větve ze zdroje teoreticky otevírá cestu k tomu, aby se tyto větve v budocunu eliminovaly úplně – to ale asi bude moci přijít až někdy v budoucnu s nějakou nekompatibilní revizí PCI Expressu. 5V napájení například používá USB, takže tato větev bude asi žádoucí ještě hodně dlouho, i pokud by například bylo úplně zrušeno rozhraní SATA (kde elektroniku disků napájí 5V větev, 12V slouží pro motory). Konektory pro tyto kabely na desce mohou mít buď čtyři, nebo šest pinů (jeden 5V a jeden 12V vodič, nebo jeden 5V a dva 12V), ale zatím ještě nění finalizována jejich fyzická podoba, uvažuje se například nad tím, aby nebylo možné omylem zasunout například kabel PCIe. Do jednoho tohoto konektoru by se zasunul kabel, umožňující napájení čtyř až šesti SATA úložišť.

Jak to bude se zpětnou kompatibilitou, zatím není moc jasné. Asi by mohlo být možné používat ATX zdroj s deskou typu ATX12VO, pokud budete mít redukci z 24pinového na 10pinový konektor (alternativně si konektor zbastlíte), ale zdroj bude muset být schopen fungovat s nulovou zátěží na 5V a 3,3V větvi, což u starších nemusí platit. Opačně to ale nepůjde. ATX12VO zdroje nebudou schopné rozběhnout desky dělané pro ATX zdroje – museli byste na nějaký jejich 12V konektor připojit mini-zdroj typu PicoPSU, který dodá potřebná nižší napětí. Nějaký adaptér by tedy asi teoreticky mělo být možné vyrobit, ale potřeboval by aktivní součástky a tudíž by byl relativně drahý.

Aktualizováno (29. 1. 2020): kompatibilita asi žádná nebude, jelikož ATX zdroje používají pro standby napájení desky napětí 5 V, kdežto zde to bude 12 V. Případný adaptér mezi oběma standardy by tedy musel napětí standby větve konvertovat.

Z pohledu skříní by snad kompatibilita nemusela být problém. Dokumenty Intelu počítají s tím, že rozměry samotných šasi zdrojů zůstanou, počítá se tedy s klasickým provedením ATX, SFX, TFX, Flex ATX, ale také formáty LFX a CFX.

Tato revoluce není až zas takový blesk z čistého nebe. V OEM segmentu se hodně podobné zdroje už před časem objevily, tuším že například některé starší sestavy Fujitsu Esprimo pro firemní prostředí měly podobné čistě 12V zdroje. Novinkou a přínosem by zde byla standardizace, protože měnit pak v podobných sestavách zdroje mimo oficiální servis je problematické a prodražené, protože proprietární komponent má méně alternativ.

Výrobce FSP Group předváděl ATX12VO zdroj na CES 2020, jak můžete vidět, má jen dvě 12V větve a 12V Standby. Jde podle všeho o zdroj pro OEM odběratele (Zdroj: KitGuru)
Zde je vidět i přímo hlavní desetipinový konektor; zaslepený pin je rezervovaný (Zdroj: KitGuru)

Nejprve jen v OEM sféře

Zdroje ATX12VO mají také jít nejprve do hotových sestav velkých výrobců (Acer, HP, Dell atd…). Nás domácí stavitele tak ze začátku nebudou trápit s výjimkou upgradů takových PC. Ovšem je celkem dobře možné, že po prosazení v OEM sféře by se tento typ zdroje mohl začít tlačit i do retailového hardwaru a eventuálně zcela nahradit ATX zdroje, jak je nyní známe. Ale za jak dlouho by k tomu mohlo dojít, to těžko říct.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva

Minulý týden Nvidia vydala GeForce RTX 3090 Ti – grafickou kartu, která bude až do vydání nové generace GPU na podzim nejvýkonnější herní grafikou. Má ale primát také v dosud nejvyšší spotřebě u standardní jednočipové grafiky, kvůli čemuž jako první používá nový napájecí konektor 12VHPWR schopný dodat až 600 W a zamýšlený pro karty PCI Express 5.0. Bohužel to ale vypadá, že ani tato novinka nebude navždy stačit. Celý článok „16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva“ »

  •  
  •  
  •  

K GeForce RTX 3090 Ti bude přibalen adaptér na tři osmipiny

Nvidia by brzo měla představit svou novou highendovou a dosud nejvýkonnější herní grafiku 8nm generace Ampere, GeForce RTX 3090 Ti. Ta má podle prosáklých informací velmi vysoké TDP – rovnou 450 W. A kvůli tomu jako první karta používá napájení přes konektor 12VHPWR podle specifikace zdrojů ATX 3.0. Nicméně vlastnictví takového zdroje nebude podmínkou. Karty se budou dát alternativně napájet ze tří osmipinových konektorů. Celý článok „K GeForce RTX 3090 Ti bude přibalen adaptér na tři osmipiny“ »

  •  
  •  
  •  

Zdroje čekají velké změny: ATX 3.0 má 16pin pro GPU, další novinky

Před nedlouhým časem přišel Intel s novou technologií počítačových zdrojů, standardem ATX12VO, který má šetřit energii sjednocením větví zdroje jen na 12 V (s tím, že ostatní napětí musí konvertovat deska) – zejména snížit klidové spotřeby PC. Teď trochu překvapivě ale uvádí novou revoluci jinde: novou verzi klasického standardu ATX, a to novou „major verzi“ 3.0. Verze 2.x tu s námi byla od roku 2003, skoro polovinu historie PC. Celý článok „Zdroje čekají velké změny: ATX 3.0 má 16pin pro GPU, další novinky“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (11) Pridať komentár

    1. no a je celkom zaujímavé, že s BTX prišiel Intel akurát vtedy, keď mu AMD šliapalo na päty s Athlonmi. a teraz, keď mu zavára s Ryzenmi, tak „zrazu“ je na svete ďalší nový formát zdrojov pre istotu nekompatibilný so zavedeným ATX…

  1. Myslím že krok správnym smerom, a SATA by sa dalo vyriešiť ešte elegantnejšie novým konektorom ktorý by kombinoval dáta aj napájanie. Samozrejme pre staršie disky by na konci bola redukcia ktorá by ten jeden kábel rozdvojila na dnešné konektory. A chystaná PCIe 5.0 by mohla byť tá verzia čo už bude rátať s novým jednotným napätím.

  2. tiez to vnimam ako pozitivnu vec, hlavne sa bude dat naozaj jednoduchsie dosahovat vyssej ucinnosti, chybajucich 5V pre starsie zariadenia sa uz aj dnes da velmi jednoducho vyriesit dc-dc menicmi (12V>5V), ktore uz tiez dosahuju velmi dobrych ucinnosti pritom su lacne na vyrobu a naozaj male (co sa tyka velkosti).

    1. Spíš takové předsmrtné křečovité plácnutí do vody podobně jako Compute Element. Proč si proboha stavět hlavu a komplikovat situaci při snaze odrušit osazení výkonnými standardními komponentami (plotny, PCI-E karty)?

    2. Ono v podstatě stejně to často dělají i zdroje, takže je to už jenom otázka, kde bude ten DC-DC měnič umístěný. Pro chlazení zdroje a menší nepořádek ve skříni by tohle ATX12VO asi bylo lepší, ale svoji logiku má asi i ta klasika – teda alespoň dokud budou ve skříni nějaká zařízení, která potřebujou 3,3 nebo 5 V.

      1. Ačkoliv jsem hrozný staromil a zastánce zpětné kompatibility, tohle by znamenalo, že by jakákoli deska mohla být napájena jednodušše ze zdroje 12V a konec různým PicoPSU:-)

        Osobně tomu přechodu moc nevěřím, protože to jde proti zpětné kompatibilitě, ale to by určitě vyřešit šlo, když už jsme měli i desky s obojetným napájením AT/ATX.

        Současné ATX mají VSB 5V, takže s tím bastlením to nebude tak jednoduché…

        1. „Současné ATX mají VSB 5V, takže s tím bastlením to nebude tak jednoduché…“

          A sakra. Tak to je dobrej postřeh, tím pádem to asi nepůjde. I obráceně, protože desky ATX12VO budou zase potřebovat 12V standby, takže by zase musel být mezi zdrojem ATX a takovouhle deskou nějaký aktivní měnič napětí. Tipuju, že Čínani by něco takového teda mohli nabízet, ale jinak tím tedy možnost kompatibility padá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *