ASRock X570 Phantom Gaming X: Trojica M.2 + Thunderbolt

Parametre a detaily

Pokračujeme v testoch dosiek X570 pre procesory Ryzen 3000. Teraz sa pozrieme na vrcholový model ASRocku, ktorý prináša trojicu slotov M.2, bohatú konektivitu alebo prémiovú výbavu ako tlačidlá či zadný backplate. Výrobca zapracoval aj na dizajnovej stránke a doska tak ponúka atraktívny vzhľad aj podsvietenie RGB. Ide o lepšiu voľbu ako minule testovaná Strix X570-E Gaming?

Pre bežného zákazníka či hráča bude zrejme ASRock jednou veľkou neznámou. Naši verní čitatelia však o tomto výrobcovi určite už počuli, nakoľko sme vám už priniesli niekoľko recenzií, napríklad X470, B450M, B365 či Z390 modely a práve posledný kúsok vo vyhotovení Taichi Ultimate pristál u jedného z našich čitateľov ako výhra v celeročnej súťaži.

Základné parametre


Balenie

Phantom Gaming X patrí medzi najvyššie modely s čipovou súpravou X570, no balenie je stále akési priemerné. Najmä keď to porovnáme s konkurenciou. Samozrejme všetky potrebné komponenty ako káble SATA, skrutky M.2, anténu WiFi alebo už zastaraný mostík SLI tu nájdete, no balenia iných výrobcov bývajú bohatšie. Zaujímavosťou je prítomnosť skrutkovača, s tým som sa ešte nikde nestretol.

   

Detaily

Phantom Gaming X predstavuje vrchol hernej série dosiek ASRock. Ide o pomerne novú rodinu produktov, ktoré uzreli svetlo sveta len nedávno. Doteraz sme boli zvyknutí na modely Fatal1ty  Gaming a Taichi. Vyzerá to tak, že práve Phantom Gaming nahrádza Fatal1ty, zatiaľ čo k Taichi pribudla ešte séria Creator. Špecialitou X570 platformy je potom model X570 Aqua, ktorý je určený na vodné chladenie.

Doska ponúka atraktívny čierno-strieborno-červený dizajn, ktorý rozhodne prezentuje herné zameranie. Hlavnými prednosťami dosky budú predovšetkým trojica portov M.2, moderná konektivita s WiFi 6 ax a 2,5Gb LAN či množstvo nových portov USB. So Strix X570-E Gaming zdieľa veľké množstvo rovnakých parametrov, preto sa zameriam na rozdiely medzi doskami.

Prvý rozdiel vidíte už pri PCIe portoch, kde sú všetky tri vystužené. Výrobca ich označuje ako Steel Slot. Všetky sú typu PCIe 4.0 ×16 a dokážu fungovať v štandardných režimoch ×16 alebo ×8/×8 alebo ×8/×8/×4 pri zapojení 1/2/3 slotov. Dva krátke sloty ×1 sú tiež typu PCIe 4.0.

Na rozdiel od Asus dosky tu nájdeme až trojicu slotov M.2, pričom všetky podporujú nové PCIe Gen 4.0 ×4 SSD. Ak sú obsadené všetky tri porty, posledný tretí veľký ×16 slot bude deaktivovaný. Z pohľadu papierových parametrov vyzerá všetko skvelo, problém však nastáva pri praktickom využití.

Ako som už spomínal pri recenzii dosky Asus, SSD s vlastným chladičom sú čím ďalej bežnejšie a žiaľ do dosky ASRock takýto SSD nenainštalujete. Všetky pozície M.2 totiž prekrýva jeden veľký kovový kryt, ktorý sa nedá nijako rozdeliť na časti a uvoľniť tak miesto pre niektoré pozície M.2.

Buď tak kúpite SSD bez chladiča alebo tento kryt odstránite. Pozor však na malý káblik podsvietenia RGB, ktorým je heatsink uchytený k doske. Okrem slotov M.2 nechýba ani 8 klasických portov SATA.

Ďalšie rozdiely oproti Asus doske uvidíte pri konektivite USB. Spoločný je header pre 10Gb USB 3.2 Gen 2 pre skrinky. Na rozdiel od Strix na zadnej strane nájdeme len dve 10Gb USB a to jeden typu A a jeden typu C. Ostatné áčka sú len 5Gb. Asus mal až 8 rýchlych 10Gb konektorov, takže v tomto ohľade ASRock stráca. Doska tiež ponúka len jeden video výstup v podobe HDMI 2.0, Displayport ako na modeli Asusu tu nie je.

Nájdete tu však tlačidlo BIOS flashback, rovnako ako na Strixke, a navyše aj tlačidlo Clear CMOS, ktoré sa zíde najmä pri ručnom pretaktovaní. Káblová aj bezdrôtová konektivita je rovnaká, teda 1 a 2,5Gb LAN a WiFi 6 ax. ASRock od typických antén typu tykadlá, prešiel na stojanček, aký môžete už dlho vidieť pri doskách Asus. Okrem kozmetickej zmeny môže byť zlepšenie aj praktické, kedže takúto anténu viete vďaka káblu umiestniť bližšie k routru.

Počet konektorov na ventilátory a pumpy je zhodný s doskou Asus, teda šesť. Ich rozmiestnenie je však rozdielne. Hore sa nachádzajú tri, na pravom boku jeden, tesne nad čipsetom a vedľa prvého portu PCIe ×16 je ďalší a posledný nájdeme na spodku dosky.

   

Na doske nájdete aj trojicu headerov RGB, z toho jeden adresovateľný a dva klasické. Je tu tak o jeden adresovateľný header menej ako na doske Asus. Synchronizácia podsvietenia je možná cez ASRock Polychrome Sync, čo je opäť len pekný názov pre ďalší softvér, ktorý budete potrebovať. Vzhľadom na to, že ide o najnovší prírastok medzi výrobcami dosiek (Asus, MSI, Gigabyte), dá sa očakávať, že kompatibilita s príslušenstvom a komponentami bude o niečo horšia ako u konkurencie. O zvuk sa stará 7.1 audio kodek Realtek ALC1220, ktorý nájdeme na množstve dosiek, takže nič výnimočné v tomto ohľade.

Čo určite stojí za zmienku je dvojica tlačidiel Power a Reset a takisto aj POST code displej, ktorý zobrazuje chybové kódy pri POSTovaní. Ide o veľmi praktické riešenie najmä pri manuálnom pretaktovaní, kedy hľadáte tie správne nastavenia. Doska Asus nič z tohto neponúka, takže v tomto ohľade je ASRock praktickejšia. Záleží len na vás, či vás tieto funkcie zaujímajú a budete ich používať pravideľne alebo sa ich ani raz nedotknete. Nakoľko dosky montujem na open test bench, ja používam výhradne tlačidlá na doske, preto výrobcu za ich použitie veľmi chválim.

Zaujímavosťou je prítomnosť headeru Thunderbolt 3. Áno, čítate správne. Thunderbolt na doske AMD. Výrobca ponúka rozširujúcu kartu do slotu PCIe ×4 slotu, teda v našom prípade by ste kartu zapájali do posledného šesťnástkového. Následne treba kartu prepojiť s headrom na doske.

Zopár ďalších detailov k dizajnu dosky: Kryt I/O a heatsinku má podsvietené logo a nápis, čo uvidíte na obrázku neskôr. Heatsink čipsetu má pravidelné rebrovanie a lesklú časť s podsvieteným logom.

   

Na záver sa pozrieme na porovnanie s X470 Taichi Ultimate.

Ktorá doska sa vám páči viac?

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK

Tento týden vydaný herní procesor Ryzen 7 5800X3D s tzv. 3D V-Cache, výrazně zvyšující herní výkon, má jednu nevýhodu pro nadšence. Již před vydáním se ukázalo, že u něj nebude povolené přetaktování. Údajně proto, že čipletová 3D V-Cache nevydrží vysoká napětí. Vypadá to ale, že tento blok na overclocking doznává první trhliny – MSI na některých deskách umožní přetaktování, zatím jen pomocí BCLK. Celý článok „MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK“ »

  •  
  •  
  •  

Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW

V dobách, kdy zájem o desktopové počítače klesal před tím, než přišla renesance „Gaming“ sestav, jsme tu občas lamentovali, jak ubývá výrobců základních desek. Teď pro změnu jeden přibude, a to i na západním trhu. Přesněji to tak bude z pohledu desek pro platformu procesorů AMD. Do jejich výroby se totiž pouští firma Evga, která doteď exkluzivně vyráběla jen desky pro platformu Intel. Celý článok „Doteď Intel-only Evga chystá desky pro Ryzen, X570S Dark a FTW“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte Aorus X570 Xtreme – kráľovná s pasívnym chladením

Na záver testu dosiek X570 sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehanbí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše závery. Celý článok „Gigabyte Aorus X570 Xtreme – kráľovná s pasívnym chladením“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *