ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů

Parametry a rozbor

Taichi Ultimate představuje vrchol nabídky od ASRocku s čipsetem Z390. ASRock se u této desky rozhodně nedržel zpátky a skutečně na ničem nešetřil, naopak jsou zde některé prvky výbavy, které u jiných desek nenajdete. Poměr cena/výkon jde pochopitelně stranou. Tato základní deska je výkladní skříní firmy ASRock a jako taková vás skutečně ohromí svojí bohatou výbavou, kvalitním zpracováním a nevšedním vzhledem.

Základní parametry


Co najdete v balení

Obsah balení základní desky nijak nepřekvapí. Kromě samotné desky najdete v balení kryt I/O panelu, čtyři SATA 6Gbps kabely pro připojení pevných disků, několik šroubků pro M.2 disky, WiFi anténu, SLI HB můstek a tištěný manuál. Také je zde DVD s ovladači, kde stále doufám, že v další generaci už zde bude jen štítek s odkazem na web, DVD mechaniky se stávají víc a víc obsolentními.

Analýza základní desky

Deska je klasického ATX formátu a je vyvedená pro Taichi řadu v typicky černošedé barevné kombinaci s kovovými detaily. ASRock na této desce použil vysoce kvalitní komponenty pro vysokou spolehlivost a dlouhou životnost. Jako celek působí deska velmi luxusně. Okolí patice procesoru dominuje velký dvojitý pasiv pro napájecí kaskádu, který je propojený jednou heatpipe. Všechny tři dlouhé PCIe sloty mají ocelové vyztužení pro vyšší odolnost. Vzhledem k tomu, jak jsou grafické karty z posledních let rozměrné a těžké, tak jen vítám tento detail. Dále vás může zaujmout trojice Ultra M.2 slotů pro extrémně rychlé NVMe SSD. Spodní M.2 slot má vlastní pasiv pro lepší teploty NVMe SSD, které mají tendenci se dost zahřívat. Pokud chcete využít i další M.2 sloty, tak osobně doporučuji využít například pasivní chladič od EK Water Blocks pro M.2 SSD.

Napájení procesoru poskytuje skutečně robustní kaskáda v konfiguraci 10+2, tedy 10 fází pro CPU a 2 fáze pro iGPU. Použity jsou skutečně vysoce kvalitní komponenty, což je ale pro procesory Core i7-9700K nebo Core i9-9900K téměř nutnost. Chlazení kaskády je vynikající, teploty VRM dosahovaly během benchmarků teplot okolo 50°C při OC procesoru 9700K na 5 GHz (testy probíhaly na open air bench bez airflow a měření teplot kaskády bylo orientační pomocí termočlánkü)

Na spodní straně desky je umístěn dvojciferný Dr. Debug LED displej pro rozklíčování případných problémů s deskou a vedle lze najít tlačítka Power a Rese. Dále je zde zdvojený čip s UEFI, avšak druhý čip slouží pouze jako záloha, nelze mezi nimi manuálně přepínat.

Jak už jsem uvedl v předchozím textu, tak deska oplývá hned třemi Ultra M.2 sloty s rozhraním PCIe 3.0 x4 a do všech tří slotů lze tedy osadit moderní a rychlé NVMe SSD. Sluší se podotknout, že každý M.2 slot sdílí HSIO linky společně se SATA porty, takže při využitím všech M.2 slotů přijdete o polovinu z celkových osmi SATA portů. Vzhledem k tomu, že deska je určena hlavně pro hráče a nadšence, tak neočekávám, že by někdo vyžadoval všech osm SATA portů a k tomu ještě všechny tři M.2 sloty zároveň. Sám na této desce využívám všechny tři M.2 sloty a zbavil jsem se běžných disků 2.5“ a 3.5“ formátu.

Kde se ovšem ASRock skutečně nedržel zpět je síťová konektivita. Najdeme zde dva gigabitové LAN porty od Intelu (I219V a I211AT), k tomu navíc Intel 9260NGW bezdrátový modul s podporou moderního protokolu 802.11ac a s rychlostí až 1.73 Gbps. Jako zlatý hřeb na závěr je zde čip Aquantia AQC107 s 10 GBit LAN portem. Jsou zde tedy čtyři kvalitní a spolehlivé možnosti jak připojit počítač do sítě. PCIe 3.0 slotů je celkem pět, tři dlouhé PCIe x16 sloty a dva krátké PCIe x1 sloty s otevřenými konci, takže lze využít i delších karet. Vzhledem k tomu, že k dispozici je 16 PCIe linek z CPU, tak pro grafické karty lze využít režimy 16x/0x/0x, 8x/8x/0x a 8x/4x/4x a deska samozřejmě podporuje jak CrossFireX tak Nvidia SLI pro zapojení více grafických karet.

Zvuk obstarává čip od Realteku, typ ALC 1220, podpořený NE5532 sluchátkovým zesilovačem a pěticí Nichicon Fine Gold Series audio kapacitorů, a poskytující až osmikanálový zvuk (7.1). Pro drtivou většinu uživatelů nebo hráčů naprosto dostatečná kvalita. Audiofilové musí však jako obvykle zvolit řešení v podobě doplňkové zvukové karty nebo externího DACu.

V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani RGB podsvícení. Vestavěné RGB LED najdeme pod I/O krytem a pod chladičem čipsetu. Na desce jsou navíc dva 12 V RGB porty a jeden 5 V adresovatelný RGB port. Není tedy problém zapojit další LED pásky, podsvícení CPU chladiče nebo další ventilátory s RGB podsvícením a vše ovládat pomocí základní desky. Ovládání RGB podsvícení je řešeno přes ASRock Polychrome aplikaci.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

S Comet Lake přichází desky pro ATX12VO zdroje: Z490 od ASRocku

Před nedávnem jsme psali o příchodu nového standardu počítačových zdrojů ATX12VO s jedinou unifikovanou 12V větví. Spolu s procesory Comet Lake ho teď Intel uvádí do provozu s cílem snížit spotřebu počítačů zejména při nízké zátěži. Na trh jde první deska, kompatibilní s touto technologií: ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR. Je přitom vyvedená ne jako OEM, ale spíš retailová deska, takže by se mohla objevit i ve volném prodeji. Celý článok „S Comet Lake přichází desky pro ATX12VO zdroje: Z490 od ASRocku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

50 dosiek s čipsetom Intel Z490 v porovnávajúcich tabuľkách

Po skončení informačného embarga na základné dosky Z490 sa spustila poriadna smršť. Kľúčoví výrobcovia modelmi rozhodne nešetrili a výber je mimoriadne bohatý už takto od začiatku. Niektoré série nadväzujú na tradíciu predošlých, iné majú nielen na platforme Intel premiéru. Aby ste sa mohli zorientovať čo najrýchlejšie, pripravili sme pre vás súhrnný prehľad parametrov. Celý článok „50 dosiek s čipsetom Intel Z490 v porovnávajúcich tabuľkách“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

APU Ryzen 4000 unikl na web. ASRock chystá novou Mini-STX desku

Na začátku roku AMD představilo 7nm procesory Ryzen s integrovanou grafikou a osmi jádry Zen 2 neboli APU Renoir. Zatím jsou oznámené jen modely pro notebooky, ale na web teď prosákly výsledky 3DMarku, které ukazují verzi pro socket AM4. Integrované GPU běží zatím na taktu 1750 MHz, zatímco osm jader CPU má základní frekvenci 3,5 GHz. A vypadá to, že pro tato APU také ASRock vydá novou Mini-STX desku X300M-STX. Celý článok „APU Ryzen 4000 unikl na web. ASRock chystá novou Mini-STX desku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Ahoj všem, mimochodem taky jsem rok bojoval s pískáním VRM na desce, zjistil jsem to že to dělají ty šetřivé C-funkce. Pískání bylo slyšet pouze když byl PC nevytížený. I když se vypnou v BIOSu všechny šetřivé funkce, tak deska stále píská. Mám 9700K a ASUS Maximus HERO XI Z390. Ale co u mě zázračně zafungovalo, bylo vypnutí těchto funkcí ve Windows přes register. Našel jsem tento návod, který je teda původně pro notebooky asus https://www.youtube.com/watch?v=sKjw-uShTlo&fbclid. Stačilo pustit CMD jako admin a následně vložit tento příkaz bez uvozovek:
  „reg add HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Processor /v Capabilities /t REG_DWORD /d 0x0007e066“
  a pak restart. Za mě hotovo. Věřim, že u notebooku je vypnutí šetřivých funkcí trošku bolestivé, ale u stolního PC za to hrobové ticho to stojí. Přes den mě to moc nevadilo, ale v noci, když je všude ticho, tak to vrčení bylo docela slyšet, zvlášt pro ty, kteří chtějí hezký tichý PC. Doufám, že to někomu pomůže:) Hezký den

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *