ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů

Parametry a rozbor

Taichi Ultimate představuje vrchol nabídky od ASRocku s čipsetem Z390. ASRock se u této desky rozhodně nedržel zpátky a skutečně na ničem nešetřil, naopak jsou zde některé prvky výbavy, které u jiných desek nenajdete. Poměr cena/výkon jde pochopitelně stranou. Tato základní deska je výkladní skříní firmy ASRock a jako taková vás skutečně ohromí svojí bohatou výbavou, kvalitním zpracováním a nevšedním vzhledem.

Základní parametry


Co najdete v balení

Obsah balení základní desky nijak nepřekvapí. Kromě samotné desky najdete v balení kryt I/O panelu, čtyři SATA 6Gbps kabely pro připojení pevných disků, několik šroubků pro M.2 disky, WiFi anténu, SLI HB můstek a tištěný manuál. Také je zde DVD s ovladači, kde stále doufám, že v další generaci už zde bude jen štítek s odkazem na web, DVD mechaniky se stávají víc a víc obsolentními.

Analýza základní desky

Deska je klasického ATX formátu a je vyvedená pro Taichi řadu v typicky černošedé barevné kombinaci s kovovými detaily. ASRock na této desce použil vysoce kvalitní komponenty pro vysokou spolehlivost a dlouhou životnost. Jako celek působí deska velmi luxusně. Okolí patice procesoru dominuje velký dvojitý pasiv pro napájecí kaskádu, který je propojený jednou heatpipe. Všechny tři dlouhé PCIe sloty mají ocelové vyztužení pro vyšší odolnost. Vzhledem k tomu, jak jsou grafické karty z posledních let rozměrné a těžké, tak jen vítám tento detail. Dále vás může zaujmout trojice Ultra M.2 slotů pro extrémně rychlé NVMe SSD. Spodní M.2 slot má vlastní pasiv pro lepší teploty NVMe SSD, které mají tendenci se dost zahřívat. Pokud chcete využít i další M.2 sloty, tak osobně doporučuji využít například pasivní chladič od EK Water Blocks pro M.2 SSD.

Napájení procesoru poskytuje skutečně robustní kaskáda v konfiguraci 10+2, tedy 10 fází pro CPU a 2 fáze pro iGPU. Použity jsou skutečně vysoce kvalitní komponenty, což je ale pro procesory Core i7-9700K nebo Core i9-9900K téměř nutnost. Chlazení kaskády je vynikající, teploty VRM dosahovaly během benchmarků teplot okolo 50°C při OC procesoru 9700K na 5 GHz (testy probíhaly na open air bench bez airflow a měření teplot kaskády bylo orientační pomocí termočlánkü)

Na spodní straně desky je umístěn dvojciferný Dr. Debug LED displej pro rozklíčování případných problémů s deskou a vedle lze najít tlačítka Power a Rese. Dále je zde zdvojený čip s UEFI, avšak druhý čip slouží pouze jako záloha, nelze mezi nimi manuálně přepínat.

Jak už jsem uvedl v předchozím textu, tak deska oplývá hned třemi Ultra M.2 sloty s rozhraním PCIe 3.0 x4 a do všech tří slotů lze tedy osadit moderní a rychlé NVMe SSD. Sluší se podotknout, že každý M.2 slot sdílí HSIO linky společně se SATA porty, takže při využitím všech M.2 slotů přijdete o polovinu z celkových osmi SATA portů. Vzhledem k tomu, že deska je určena hlavně pro hráče a nadšence, tak neočekávám, že by někdo vyžadoval všech osm SATA portů a k tomu ještě všechny tři M.2 sloty zároveň. Sám na této desce využívám všechny tři M.2 sloty a zbavil jsem se běžných disků 2.5“ a 3.5“ formátu.

Kde se ovšem ASRock skutečně nedržel zpět je síťová konektivita. Najdeme zde dva gigabitové LAN porty od Intelu (I219V a I211AT), k tomu navíc Intel 9260NGW bezdrátový modul s podporou moderního protokolu 802.11ac a s rychlostí až 1.73 Gbps. Jako zlatý hřeb na závěr je zde čip Aquantia AQC107 s 10 GBit LAN portem. Jsou zde tedy čtyři kvalitní a spolehlivé možnosti jak připojit počítač do sítě. PCIe 3.0 slotů je celkem pět, tři dlouhé PCIe x16 sloty a dva krátké PCIe x1 sloty s otevřenými konci, takže lze využít i delších karet. Vzhledem k tomu, že k dispozici je 16 PCIe linek z CPU, tak pro grafické karty lze využít režimy 16x/0x/0x, 8x/8x/0x a 8x/4x/4x a deska samozřejmě podporuje jak CrossFireX tak Nvidia SLI pro zapojení více grafických karet.

Zvuk obstarává čip od Realteku, typ ALC 1220, podpořený NE5532 sluchátkovým zesilovačem a pěticí Nichicon Fine Gold Series audio kapacitorů, a poskytující až osmikanálový zvuk (7.1). Pro drtivou většinu uživatelů nebo hráčů naprosto dostatečná kvalita. Audiofilové musí však jako obvykle zvolit řešení v podobě doplňkové zvukové karty nebo externího DACu.

V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani RGB podsvícení. Vestavěné RGB LED najdeme pod I/O krytem a pod chladičem čipsetu. Na desce jsou navíc dva 12 V RGB porty a jeden 5 V adresovatelný RGB port. Není tedy problém zapojit další LED pásky, podsvícení CPU chladiče nebo další ventilátory s RGB podsvícením a vše ovládat pomocí základní desky. Ovládání RGB podsvícení je řešeno přes ASRock Polychrome aplikaci.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu

Na začátku roku přišel upgrade v kapacitách paměťových modulů DDR5 pro PC, když se na trhu objevily 24GB a 48GB moduly. Tyto paměti byly založené na 24Gb čipech. Ovšem vypadá to, že brzo přijde další skok a na trh by se už brzo mohly dostat i 64GB moduly, které dovolí osadit do běžných desktopových PC až 256 GB RAM. A do notebooků nebo Mini-ITX desek 128 GB. Výrobci desek se už chystají, tentokrát snad nebudou problémy s kompatibilitou. Celý článok „256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu“ »

  •  
  •  
  •  

Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť. Celý článok „Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool“ »

  •  
  •  
  •  

Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000

První Threadrippery na platformě X399 byly výhodná CPU pro mnohovláknové úlohy. Generace 3000 s architekturou Zen 2 dost zdražila, pořád však měla relativně dostupnou platformu TRX40, kterou pak ale AMD zrušilo a v generaci 5000 se Zenem 3 už byla jen drahá platforma WRX80 s Threadrippery Pro. Nové Threadrippery generace 7000 se Zenem 4 ale opět přijdou i v levnější ne-Pro verzi. Máme potvrzení, že se pro ně chystá platforma TRX50. Celý článok „Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Ahoj všem, mimochodem taky jsem rok bojoval s pískáním VRM na desce, zjistil jsem to že to dělají ty šetřivé C-funkce. Pískání bylo slyšet pouze když byl PC nevytížený. I když se vypnou v BIOSu všechny šetřivé funkce, tak deska stále píská. Mám 9700K a ASUS Maximus HERO XI Z390. Ale co u mě zázračně zafungovalo, bylo vypnutí těchto funkcí ve Windows přes register. Našel jsem tento návod, který je teda původně pro notebooky asus https://www.youtube.com/watch?v=sKjw-uShTlo&fbclid. Stačilo pustit CMD jako admin a následně vložit tento příkaz bez uvozovek:
    „reg add HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Processor /v Capabilities /t REG_DWORD /d 0x0007e066“
    a pak restart. Za mě hotovo. Věřim, že u notebooku je vypnutí šetřivých funkcí trošku bolestivé, ale u stolního PC za to hrobové ticho to stojí. Přes den mě to moc nevadilo, ale v noci, když je všude ticho, tak to vrčení bylo docela slyšet, zvlášt pro ty, kteří chtějí hezký tichý PC. Doufám, že to někomu pomůže:) Hezký den

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *