ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů

Metodika testování

Taichi Ultimate představuje vrchol nabídky od ASRocku s čipsetem Z390. ASRock se u této desky rozhodně nedržel zpátky a skutečně na ničem nešetřil, naopak jsou zde některé prvky výbavy, které u jiných desek nenajdete. Poměr cena/výkon jde pochopitelně stranou. Tato základní deska je výkladní skříní firmy ASRock a jako taková vás skutečně ohromí svojí bohatou výbavou, kvalitním zpracováním a nevšedním vzhledem.

Metodika testování

Základní desky se netestují úplně snadno. OC potenciál procesoru je často závislý spíše na křemíkové loterii, u RAM OC platí to samé. U této desky jsem se tedy zaměřil hlavně na stabilitu systému během benchmarků a orientačně i teplotu napájecí kaskády a samozřejmě také teploty procesoru.

Použitý byl CPU Core i7-9700K, jak v továrním nastavení, tak přetaktovaný na 5 GHz na všech osmi jádrech při napětí 1.350 V. Chlazený byl pomocí Be Quiet Dark Rock 4, a v rámci konzistence testů jsem jej doplnil o grafický adaptér Gigabyte GT 1030 2 GB GDDR5. Jako paměti jsem použil 2 x 8 GB RAM, model Corsair Vengenace LPX 3200 MHz. V UEFI nebyl nejmenší problém vybrat odpovídající XMP profil a RAM jely naprosto stabilně na 3200 MHz. Operační systém i aplikace byly nainstalovány na Intel Optane 900P 280 GB. Celá sestava byla umístěna na open air bench Streacom BC1 a napájena zdrojem Seasonic Prime Ultra 750 W Platinum.

Pro porovnání jsem tuto desku postavil proti nedávno testovaným deskám ASRock B365 Phantom Gaming 4 s procesorem Core i5-9400F a také ASRock B450M Steel Legend osazenou procesorem Ryzen R5 1600, zbytek sestavy zůstal pochopitelně stejný. Také jsem do testů zahrnul pro zajímavost i starší desku ASRock X99 Taichi s procesorem Core i7-5820K.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu

Na začátku roku přišel upgrade v kapacitách paměťových modulů DDR5 pro PC, když se na trhu objevily 24GB a 48GB moduly. Tyto paměti byly založené na 24Gb čipech. Ovšem vypadá to, že brzo přijde další skok a na trh by se už brzo mohly dostat i 64GB moduly, které dovolí osadit do běžných desktopových PC až 256 GB RAM. A do notebooků nebo Mini-ITX desek 128 GB. Výrobci desek se už chystají, tentokrát snad nebudou problémy s kompatibilitou. Celý článok „256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu“ »

  •  
  •  
  •  

Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť. Celý článok „Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool“ »

  •  
  •  
  •  

Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000

První Threadrippery na platformě X399 byly výhodná CPU pro mnohovláknové úlohy. Generace 3000 s architekturou Zen 2 dost zdražila, pořád však měla relativně dostupnou platformu TRX40, kterou pak ale AMD zrušilo a v generaci 5000 se Zenem 3 už byla jen drahá platforma WRX80 s Threadrippery Pro. Nové Threadrippery generace 7000 se Zenem 4 ale opět přijdou i v levnější ne-Pro verzi. Máme potvrzení, že se pro ně chystá platforma TRX50. Celý článok „Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Ahoj všem, mimochodem taky jsem rok bojoval s pískáním VRM na desce, zjistil jsem to že to dělají ty šetřivé C-funkce. Pískání bylo slyšet pouze když byl PC nevytížený. I když se vypnou v BIOSu všechny šetřivé funkce, tak deska stále píská. Mám 9700K a ASUS Maximus HERO XI Z390. Ale co u mě zázračně zafungovalo, bylo vypnutí těchto funkcí ve Windows přes register. Našel jsem tento návod, který je teda původně pro notebooky asus https://www.youtube.com/watch?v=sKjw-uShTlo&fbclid. Stačilo pustit CMD jako admin a následně vložit tento příkaz bez uvozovek:
    „reg add HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Processor /v Capabilities /t REG_DWORD /d 0x0007e066“
    a pak restart. Za mě hotovo. Věřim, že u notebooku je vypnutí šetřivých funkcí trošku bolestivé, ale u stolního PC za to hrobové ticho to stojí. Přes den mě to moc nevadilo, ale v noci, když je všude ticho, tak to vrčení bylo docela slyšet, zvlášt pro ty, kteří chtějí hezký tichý PC. Doufám, že to někomu pomůže:) Hezký den

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *