ASRock B365 Phantom Gaming 4 – zajímavá deska za dobrou cenu

Parametry a rozbor

ASRock celkem nedávno představil pětici základních desek s chipsetem B365, přičemž model Phantom Gaming 4 je nejvyšším modelem mezi těmito deskami. Tomu odpovídá celkem pestrá výbava, zejména vzhledem k předpokládanému využití základní desky v levnějších herních sestavách. Svým designem cílí tato deska především na hráče a díky svým možnostem podsvícení RGB se bude vyjímat především v sestavách s prosklenou bočnicí.

Do rukou se mi dostala k testování základní deska ASRock B365 Phantom Gaming 4. Některé z vás možná překvapí číselné označení B365, což ale hned vysvětlím. Intel koncem roku 2018 představil chipset s označením B365, což je modifikace chipsetu B360i. Jedná se o návrat zpět k 22 nm výrobě těchto chipsetů (B360 je vyráběn 14 nm technologií), za čímž jistě byla snaha Intelu trochu uvolnit extrémně vytížené 14 nm linky pro výrobu Core a Xeon procesorů. B365 má oproti B360 více HSIO linek, více PCH PCIe linek, hardwarovou podporu RAIDu, ale zase mu chybí nativní podpora pro USB 3.1 Gen2 nebo CNVi Wi-Fi + Bluetooth.

Základní parametry


Co najdete v balení

Balení je celkem standardní. Kromě samotné desky najdete v balení kryt I/O panelu, dva SATA 6Gbps kabely pro připojení pevných disků, několik šroubků pro M.2 disky a případnou M.2 WiFi kartu a tištěný manuál. Trochu anachronicky působí přibalené DVD s ovladači a aplikacemi. V době všudypřítomného internetu a naopak pouze ojedinělých optických mechanik v PC sestavách je to v zásadě zbytečná položka a jistě by postačil štítek s QR kódem k odkazu na stránky ASRock podpory.

Analýza základní desky

Deska je klasického ATX formátu a je stylizovaná v rámci řady Phantom Gaming, tedy v odstínech červené, šedé a černé a s agresivním designem. V PC skříni se skleněnou bočnicí rozhodně ostudu neudělá, avšak barevné schéma může být lehce omezující pro výběr ostatních komponent.

Napájení procesoru obstarává kaskáda v konfiguraci 6+2, tedy 6 fází pro CPU a 2 fáze pro iGPU. A tady je asi jediný větší nedostatek této desky. Pouze 4 fáze pro procesor jsou kryté pasivním chladičem, další 2 fáze pro CPU a 2 fáze pro iGPU nejsou nijak chlazené. Vzhledem k tomu, že jak chipset tak oba Ultra M.2 sloty mají svůj hliníkový blok pro pasivní chlazení, tak moc nechápu, proč výrobce neosadil i zbytek VRM chladicím blokem. Je pravda, že typický procesor, který do této desky bude osazený, bude mít nízké nároky na napájení a B365 chipset stejně nepodporuje CPU OC, ale i tak mi to přijde jako zbytečná úspora na nespravném místě. Nutno ovšem podotknout, že teploty napájecí kaskády dosahovaly během benchmarků teplot okolo 40-45°C. ASRock zřejmě tedy věděl, že není potřeba nijak masivního chlazení.

Jak už jsem psal výše, tak deska oplývá hned dvěma Ultra M.2 sloty s rozhraním PCIe 3.0 x4, do obou slotů lze tedy osadit moderní NVMe SSD. Sluší se podotknout, že každý Ultra M.2 slot sdílí určité pásmo se SATA porty, takže při využití obou Ultra M.2 slotů přijdete o značnou část SATA portů. Vzhledem k tomu, že deska je určena primárně pro hráčskou komunitu, tak neočekávám, že by někdo vyžadoval všech šest SATA portů a k tomu oba Ultra M.2 sloty zároveň.

O síťovou konektivitu se stará Intel I219V s Gbit LAN portem, tedy kvalitní a spolehlivé řešení pro připojení pomocí Ethernetu. Zájemci o bezdrátové připojení mohou využít krátký M.2 slot pro WiFi/BT, který je umístěný pod prvním PCIe slotem. PCIe sloty jsou celkem čtyři, horní se 16 PCIe linkami je určený pro grafické adaptéry, dolní x16 slot má 4 PCIe linky a jde tedy využít zejména pro PCIe SSD. Dva krátké PCIe x1 sloty jsou vhodné pro zvukové karty, různé adaptéry nebo řadiče. Nutno ovšem podotknout, že pokud osadíte jeden nebo oba x1 sloty, tak se počet linek pro spodní x16 slot zmenší na polovinu. Deska podporuje CrossFireX pro zapojení více grafických karet s AMD GPU, nicméně nepodporuje SLI/NVLink pro Nvidia GPU.

Zvuk obstarává čip od Realteku, typ ALC 1200, podporující až osmikanálový zvuk. Pro většinu uživatelů naprosto dostatečná kvalita a náročnější uživatelé stejně sáhnou po dedikované zvukové kartě nebo externím DACu.

V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani RGB podsvícení. RGB LED najdeme jako pod celou hranou desky tak i pod I/O krytem. Na desce jsou navíc dva 12 V RGB porty a jeden 5 V adresovatelný RGB port. Není tedy problém zapojit další LED pásky, podsvícení CPU chladiče nebo další ventilátory s RGB podsvícením a vše ovládat pomocí základní desky.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů

Nereferenční grafické karty Radeon generace Navi, neboli modely RX 5700 a RX 5700 XT nebyly ke koupi hned při uvedení a bohužel až teprve teď koncem srpna se začaly objevovat v našich obchodech. Jednu poměrně zajímavou mezi nimi ukázala firma ASRock, která s grafickými kartami začala teprv loni. Teď kromě jiných modelů přišla také s kartou Radeon RX 5700 XT Taichi, která má proti běžným zajímavou specialitu. Celý článok „Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel

Když vyšly první Ryzeny s novým socketem AM4, objevily se desky, které měly montážní otvory i pro chladiče určené na předchozí platformu AM3+/FM2+ a obcházely tak problém s kompatibilitou. Teď s platformou X570 ale ASRock přišel s ještě o trochu radikálnější věcí: jeho deska X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 vůbec nemá mechanismus pro uchyvecení z platformy AM4, ale místo toho montážní otvory na chladiče pro Intel. Celý článok „ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?

Ventilátory u desek s čipsetem AMD X570 už jsme tu propírali několikrát. Po Computexu máme i dost fotografií a bohužel to vypadá, že aktivní chladiče často nebudou moc povedené. Mnohdy se zdají být navržené jen s ohledem na vzhled a chladící schopnosti asi budou o dost horší, než by musely být. Což znamená, že se ventilátory budou muset točit častěji a na vyšších otáčkách. Na několik negativních příkladů se podíváme. Celý článok „Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. K tomu VRM… túto dosku tu mám tiež, tak dopĺňam termovíziu s procesorom Core i5-8600:

  Vľavo Prime95 (Custom FFTs 128K), vpravo stress test iGPU (UHD 630) vo FurMarku. Stav pred koncom päťnásťminutovky v redakčnom veternom tuneli so štyrmi (2/2) Noctua NF-A12S s 500 otáčkami.

  1. Díky za doplnění FLIRem. Takže ASRock věděl, proč tam ten chladič nedávat, ačkoliv z estetického hlediska by se tam hodil. Když už má ta deska dva pasivní chladiče M.2 slotů, tak by další kousek hliníku snesla také 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *