ASRock B365 Phantom Gaming 4 – zajímavá deska za dobrou cenu

Metodika testování

ASRock celkem nedávno představil pětici základních desek s chipsetem B365, přičemž model Phantom Gaming 4 je nejvyšším modelem mezi těmito deskami. Tomu odpovídá celkem pestrá výbava, zejména vzhledem k předpokládanému využití základní desky v levnějších herních sestavách. Svým designem cílí tato deska především na hráče a díky svým možnostem RGB podsvícení se bude vyjímat především v sestavách s prosklenou bočnicí.

Metodika testování

Základní desky se netestují úplně jednoduše. OC potenciál procesoru je často závislý na křemíkové loterii použitého procesoru, u RAM OC platí to samé. B365 desky navíc nepodporují přetaktování procesoru a podpora frekvencí pro RAM je pouze do frekvence 2666 MHz. U této desky jsem se tedy zaměřil hlavně na stabilitu systému během benchmarků a orientačně i teplotu napájecí kaskády (zejména té části, která není krytá chladičem) a teploty procesoru.

Použitý byl CPU Core i5-9400F, chlazený byl pomocí Be Quiet Dark Rock 4, a vzhledem k absenci iGPU jsem jej doplnil o Gigabyte GT 1030 2 GB GDDR5. Jako paměti jsem použil 2 x 8 GB RAM, model Corsair Vengenace LPX 3200 MHz. Vzhledem k tomu, že deska podporuje pouze frekvence do 2666 MHz, tak jsem tuto frekvenci zadal ručně v UEFI. Operační systém i aplikace byly nainstalovány na Intel Optane 900P 280 GB, abych co nejvíce eliminoval případné úzké hrdlo pro benchmarky. Celá sestava byla umístěna na open bench Streacom BC1 a napájena zdrojem Seasonic Prime Ultra 750 W Platinum.

Pro porovnání jsem tuto desku postavil proti desce ASRock B450M Steel Legend osazenou procesorem Ryzen R5 1600, zbytek sestavy zůstal pochopitelně stejný, akorát RAM se mi povedlo u Ryzenu zvednout až na 3066 MHz.

Také jsem do testů zahrnul pro zajímavost i desky ASRock X99 Taichi s procesorem Core i7- 5820K a ASRock Z390 Taichi Ultimate s procesorem Core i7-9700K. Je mi úplně jasné, že tyto desky s odpovídajícími procesory jsou z jiné vyšší kategorie, ale uvádím je zde spíše jako zajímavé srovnání současného high-endu a bývalého high-endu. U desky Z390 Taichi Ultimate jsem neměl problém s frekvencí RAM pomocí XMP profilu na výrobcem udávaných 3200 MHz, ale u X99 Taichi mě paměti trochu zlobily. V továrním nastavení jsem je musel ponechat na 2133 MHz, ale v OC nastavení jsem dosáhl stabilních 3000 MHz. Nutno podotknout, že u X99 desky jsem využil čtyřkanálový řadič procesoru a osadil tedy čtyři moduly místo dvou, což mohlo být příčinou obtížnějšího RAM OC.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Jak vypadá chlazení VRM u desek TRX40 pro 280W Threadripper?

Minulý týden vyšly procesory AMD Ryzen Threadripper 3000, které používají novou platformu TRX40 a základní desky se socketem nazvaným sTRX4. Tyto desky mají aktivně chlazený čipset podobný čipu AMD X570, ale zaměříme se u nich na něco jiného, totiž chlazení napájecích kaskád. Nové Threadrippery mají totiž 280W TDP a odemčený násobič, takže na VRM budou u těchto desek velké nároky. Celý článok „Jak vypadá chlazení VRM u desek TRX40 pro 280W Threadripper?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů

Nereferenční grafické karty Radeon generace Navi, neboli modely RX 5700 a RX 5700 XT nebyly ke koupi hned při uvedení a bohužel až teprve teď koncem srpna se začaly objevovat v našich obchodech. Jednu poměrně zajímavou mezi nimi ukázala firma ASRock, která s grafickými kartami začala teprv loni. Teď kromě jiných modelů přišla také s kartou Radeon RX 5700 XT Taichi, která má proti běžným zajímavou specialitu. Celý článok „Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel

Když vyšly první Ryzeny s novým socketem AM4, objevily se desky, které měly montážní otvory i pro chladiče určené na předchozí platformu AM3+/FM2+ a obcházely tak problém s kompatibilitou. Teď s platformou X570 ale ASRock přišel s ještě o trochu radikálnější věcí: jeho deska X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 vůbec nemá mechanismus pro uchyvecení z platformy AM4, ale místo toho montážní otvory na chladiče pro Intel. Celý článok „ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. K tomu VRM… túto dosku tu mám tiež, tak dopĺňam termovíziu s procesorom Core i5-8600:

  Vľavo Prime95 (Custom FFTs 128K), vpravo stress test iGPU (UHD 630) vo FurMarku. Stav pred koncom päťnásťminutovky v redakčnom veternom tuneli so štyrmi (2/2) Noctua NF-A12S s 500 otáčkami.

  1. Díky za doplnění FLIRem. Takže ASRock věděl, proč tam ten chladič nedávat, ačkoliv z estetického hlediska by se tam hodil. Když už má ta deska dva pasivní chladiče M.2 slotů, tak by další kousek hliníku snesla také 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *