ASRock B365 Phantom Gaming 4 – zajímavá deska za dobrou cenu

Metodika testování

ASRock celkem nedávno představil pětici základních desek s chipsetem B365, přičemž model Phantom Gaming 4 je nejvyšším modelem mezi těmito deskami. Tomu odpovídá celkem pestrá výbava, zejména vzhledem k předpokládanému využití základní desky v levnějších herních sestavách. Svým designem cílí tato deska především na hráče a díky svým možnostem RGB podsvícení se bude vyjímat především v sestavách s prosklenou bočnicí.

Metodika testování

Základní desky se netestují úplně jednoduše. OC potenciál procesoru je často závislý na křemíkové loterii použitého procesoru, u RAM OC platí to samé. B365 desky navíc nepodporují přetaktování procesoru a podpora frekvencí pro RAM je pouze do frekvence 2666 MHz. U této desky jsem se tedy zaměřil hlavně na stabilitu systému během benchmarků a orientačně i teplotu napájecí kaskády (zejména té části, která není krytá chladičem) a teploty procesoru.

Použitý byl CPU Core i5-9400F, chlazený byl pomocí Be Quiet Dark Rock 4, a vzhledem k absenci iGPU jsem jej doplnil o Gigabyte GT 1030 2 GB GDDR5. Jako paměti jsem použil 2 x 8 GB RAM, model Corsair Vengenace LPX 3200 MHz. Vzhledem k tomu, že deska podporuje pouze frekvence do 2666 MHz, tak jsem tuto frekvenci zadal ručně v UEFI. Operační systém i aplikace byly nainstalovány na Intel Optane 900P 280 GB, abych co nejvíce eliminoval případné úzké hrdlo pro benchmarky. Celá sestava byla umístěna na open bench Streacom BC1 a napájena zdrojem Seasonic Prime Ultra 750 W Platinum.

Pro porovnání jsem tuto desku postavil proti desce ASRock B450M Steel Legend osazenou procesorem Ryzen R5 1600, zbytek sestavy zůstal pochopitelně stejný, akorát RAM se mi povedlo u Ryzenu zvednout až na 3066 MHz.

Také jsem do testů zahrnul pro zajímavost i desky ASRock X99 Taichi s procesorem Core i7- 5820K a ASRock Z390 Taichi Ultimate s procesorem Core i7-9700K. Je mi úplně jasné, že tyto desky s odpovídajícími procesory jsou z jiné vyšší kategorie, ale uvádím je zde spíše jako zajímavé srovnání současného high-endu a bývalého high-endu. U desky Z390 Taichi Ultimate jsem neměl problém s frekvencí RAM pomocí XMP profilu na výrobcem udávaných 3200 MHz, ale u X99 Taichi mě paměti trochu zlobily. V továrním nastavení jsem je musel ponechat na 2133 MHz, ale v OC nastavení jsem dosáhl stabilních 3000 MHz. Nutno podotknout, že u X99 desky jsem využil čtyřkanálový řadič procesoru a osadil tedy čtyři moduly místo dvou, což mohlo být příčinou obtížnějšího RAM OC.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu

Na začátku roku přišel upgrade v kapacitách paměťových modulů DDR5 pro PC, když se na trhu objevily 24GB a 48GB moduly. Tyto paměti byly založené na 24Gb čipech. Ovšem vypadá to, že brzo přijde další skok a na trh by se už brzo mohly dostat i 64GB moduly, které dovolí osadit do běžných desktopových PC až 256 GB RAM. A do notebooků nebo Mini-ITX desek 128 GB. Výrobci desek se už chystají, tentokrát snad nebudou problémy s kompatibilitou. Celý článok „256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu“ »

  •  
  •  
  •  

Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť. Celý článok „Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool“ »

  •  
  •  
  •  

Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000

První Threadrippery na platformě X399 byly výhodná CPU pro mnohovláknové úlohy. Generace 3000 s architekturou Zen 2 dost zdražila, pořád však měla relativně dostupnou platformu TRX40, kterou pak ale AMD zrušilo a v generaci 5000 se Zenem 3 už byla jen drahá platforma WRX80 s Threadrippery Pro. Nové Threadrippery generace 7000 se Zenem 4 ale opět přijdou i v levnější ne-Pro verzi. Máme potvrzení, že se pro ně chystá platforma TRX50. Celý článok „Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. K tomu VRM… túto dosku tu mám tiež, tak dopĺňam termovíziu s procesorom Core i5-8600:

    Vľavo Prime95 (Custom FFTs 128K), vpravo stress test iGPU (UHD 630) vo FurMarku. Stav pred koncom päťnásťminutovky v redakčnom veternom tuneli so štyrmi (2/2) Noctua NF-A12S s 500 otáčkami.

    1. Díky za doplnění FLIRem. Takže ASRock věděl, proč tam ten chladič nedávat, ačkoliv z estetického hlediska by se tam hodil. Když už má ta deska dva pasivní chladiče M.2 slotů, tak by další kousek hliníku snesla také 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *