Unikly fotky chladiče Wraith Prism s šesti heatpipe místo čtyř
S procesory Ryzen (a vlastně už chvíli před nimi) AMD přineslo jednu přímo nesouvisející změnu: boxované chladiče, které byly lepší proti tomu, co se k CPU typicky přibalovalo předtím. Ty běžné měly objemnější (účinnější) pasivy, zejména to ale platilo o heatpipovém top-flow chladiči Wraith max, později Wraith Prism. Právě u tohoto se teď možná nastane další zlepšení, protože AMD zdá se chystá jeho výkonnější verzi.
Zatím ještě nejde o nic oficiálního. Na asijském webu XFastest, který je na úniky relativně osvědčený, se totiž objevily fotky nové verze chladiče AMD Wraith Prism i s brandingem, které ukazují vylepšený pasiv s více heatpipe. Zatímco klasický Wratih Max/Prism, který je na fotkách vlevo pro srovnání, má ze základny vyvedené čtyři heatpipe, vpravo je vidět nová verze (či prototyp?), která má heatpipe rovnou šest. Takovéto fotky by nebylo úplně lehké zfalšovat, takže zachycený chladič je pravděpodobně reálný.
Tato verze chladiče Wraith by měla mít díky heatpipe vyšší výkon, více trubic logicky zrychlí transport tepla ze základny na žebra, takže by při stejné zátěži teoreticky mohl chladič být tišší, případně se stejnou hlučností zvládnout vyšší TDP. Heatpipe jsou ve tvaru U (nebo možná lépe řečeno C) jako doposud, ale na každé straně vstupuje do horní části žeber jedna navíc.
Samotný pasiv i ventilátor jsou nicméně stejného rozměru, takže žebra se nerozšířila a je jich myslím stále stejný počet (50, pokud jsem se nepřepočítal, ale plus minus jedno to evidentně sedí). Dokonce pasiv ani nebyl zvýšen, což by jinak asi bylo možné, protože to by neohrozilo kompatibilitu s paměťovými moduly nebo ITX deskami. Také upínací systém bude stejný, a to pořád do plastového rámečku.
Bude tedy docela zajímavé vyzkoušet, jak se zlepší chladící výkon této nové verze. Přenos tepla z IHS, tedy z kovového krytu procesoru (heatpipe s ním mají přímý kontakt) do žeber bude totiž mít vyšší kapacitu, ale zase kapacita žeber přenášet teplo do procházejícího vzduchu se nezmění, účinnost se zvýší toliko vyšší teplotou žeber díky dvěma heatpipe navíc. Ovšem tyto heatpipe zase v poměrně malém průřezu pasivu přidávají značnou bariéru protékajícímu vzduchu. Jak to celé dopadne, bude asi dost záviset na tom, v čem měl Wraith Prism/Max rezervy – zda ho omezovala spíše plocha pasivu, nebo heatipe. Zde bych podotkl, že o dost méně účinný/tichý heatpipový chladič pro Phenomy a FX používal stejné čtyři heatpipe, ačkoliv měl o hodně menší pasiv. Takže možná zde prostor pro přidání heatpipe je.
Box chladič pro Ryzeny 4000?
Celkově se asi dá předpokládat, že by tento chladič mohl být o něco lepší než momentálně dostupný Wraith Prism. Jiná otázka je, zda ho můžeme čekat v baleních procesorů. První možnost je, že by ho AMD mohlo chystat pro Ryzeny 4000 (samozřejmě jen ty výkonnější a dražší), ale toto zatím nevíme. XFastest žádné informace o jeho plánovaném nasazení neuvádí. Klidně se proto může stát, že ho AMD například bude nabízet jenom OEM výrobcům PC, nebo že bude prodávaný samostatně (takto to bylo s Wraith Maxem za Ryzenů generace 1000). Teoreticky je také možné, že AMD v odpovědi na 125W TDP procesorů Intel Comet Lake také zvýší přípustné spotřeby a tento účinnější chladič je připravován právě kvůli tomu.
Chladič zachycený na fotkách má na ventilátoru klasické logo AMD a dokonce je i na jeho nálepce produktový odpovídající kód. Ovšem ten se kupodivu shoduje s tím, který už má klasická čtyřpipová verze (AMD P/N: 712-000075 Rev:C), což nedává smysl – finální produkční kusy by kód měly mít odlišný. Na druhou stranu, štítek se nachází na krabici a ne na samotném chladiči, což by věc mohlo vysvětlovat. Teoreticky je samozřejmě možné, že jde třeba o fotku nějakého prototypu pasivu, který se nakonec nedostal a třeba ani nikdy nedostane do výroby, takže nemůžeme zaručit, že se tento typ chladiče opravdu nakonec objeví v nabídce. Pokud by se ale nakonec nacházel v krabicových baleních Ryzenů 4000, zase by to trošku zvedlo laťku pro ostatní boxované chladiče.
Aktualizováno (24. 1. 2020): šestiheatpipové Wraithy jsou napodobeniny
Vysvětlení toho, proč je na krabici štítek se stejným kódem, jako má obvyklý Wraith Prism se čtyřmi heatpipe, je nakonec překvapivé. AMD totiž vydalo k těmto fotografiím prohlášení, podle něhož tento chladič není připravovaná nová verze Wraith Prism, ale údajně zcela neautorizovaný výtvor třetí strany, tedy napodobenina a falešné zboží (jelikož nese značku AMD a vydává se za jeho výrobek, je to de facto stejná kategorie jako falešné hodinky nebo značkové oblečení). AMD se zřejmě bude bránit obvyklými cestami.
V tomto vyhlášení podtrhuje, že tento chladič není autorizovaný ani ověřený pro kompatibilitu s procesory Ryzen (takže není zaručeno, že na jejich požadavky bude stačit). Vysloveně je potvrzeno, že tyto napodobeniny mají šest heatpipe, kdežto originály pouze čtyři a že AMD v současnosti Wraith s více heatpipe neplánuje, což je škoda.
Je celkem zajímavé, že v tomto případě má falzum více heatpipe a teoreticky by mohlo mít možná i lepší vlastnosti, než originál. Pokud tedy nejsou heatpipe nekvalitní, výroba netrpí skrytými defekty, špatným kontaktem žeber nebo podobnými zradami. Normálně bychom ovšem čekali, že falzifikát bude spíše šetřit materiálem a bude ošizený. Problém by teoreticky mohl ovšem asi být třeba s kvalitou ventilátoru a jeho ložisek, ten by se totiž mohl od originálu dost lišit to z fotek těžko posoudit. Stejně tak nevíme, zda třeba chladiči nechybí RGB podsvícení v krytu.
Toto každopádně znamená, že šestiptrubkový boxový chladič u Ryzenů 4000 nebude.
Prolhlášení AMD:
AMD is pleased to offer market-leading premium Wraith Cooler thermal solutions for Socket AM4 and AMD Ryzen processors. Our current solutions, the details of which can be found at AMD Wraith cooling solutions, use four heat pipes and AMD has no plans at this time to introduce a new AMD Wraith Prism cooler with additional heat pipes.
It has come to our attention that third-party coolers using six heat pipes that are designed to look like an official AMD Wraith Prism solution, including the illegitimate use of AMD branding, are now entering the market. Please be aware that those solutions are not genuine AMD products and have not been tested and validated by AMD to meet our build quality and performance requirements.
We are actively investigating the source of these products and will take necessary actions to enforce our rights to ensure users receive genuine AMD products. If you have any questions about the origin of a cooler, please verify the solution here.
Pokud i Spire dostane zpět výparníkovou komoru, nebudu se zlobit. Navrch by mohl dostat komole-kónický tvar se 120mm ventilátorem.
Update: Snad sežene napodobeninu někdo (LTT) k testu a podrobí ji deatilnímu srovnání. Vůbec by nebylo na škodu k úvahám o kvalitě provedení provést malou analýzu návrhu, jestli může být u napodobeniny kontra originál krytí heatspreaderu vůbec efektivnější, z jaké části mohou mít (pokud vůbec) přidané teplovodné trubky náležitý kontakt.
Tady jsem si dovolil srovnání vycházející primárně z fotografie techspotu zachovávající měřítko, na němž je vidět, že přidané dvě trubice mají jen malý kontakt s ihs a prakticky žádný s křemíkem.
https://imgur.com/a/KTO6w91
Hmm, já si to tak běžně představil a zdálo se mi, že to pořád bude v rámci IHS. Koukám, že tu velikost CPU jsem asi dost přecenil, musím asi vytáhnout sbírku CPU ze šuplíku a prohlídnout si je. I když vlastně, Wraitha doma nemám (akorát Stealth), takže stejně nic neporovnám.
Beru, že zapracování kusu heatpipe představuje přibližně 5$ na nákladech – myslím, že je nanejvýš žádoucí, aby byla v kontaktu se zdrojem tepla po celé ploše. Tady je to odhadem ze 2/3 plochy přidané dvojice. Něco efektivity to může přidat, ale za jakou cenu?
Nutno vzít také v potaz, že náčrt pozicování křemíku druhé (třetí) generace Ryzenu může být otočený o 90°, je do srovnání zakreslen spíše v optimální poloze (vycházel jsem z toho, že může být i zrcadlově převrácený). Přenos tepla z výpočetní části křemíku tedy už tak nemusí být zrovna optimální.