Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?

Klíčové vlastnosti

Již dlouho se vede neutichající debata o tom, zda má smysl kupovat levné AIO chladiče. Naskytla se mi příležitost otestovat cenově zajímavý chladič Akasa Venom R20, což je kapalinový AIO chladič se 240 mm radiátorem. Cenovka je na první pohled atraktivní a nechybí samozřejmě ani podsvícení RGB. U chladiče však především záleží, jak si povede v zátěžových testech, a také jak je hlučný při provozu. Pojďme jej tedy otestovat.

Balení, vzhled a klíčové vlastnosti

Balení chladiče obsahuje standardní příslušenství. Najdete zde vše, co byste mohli potřebovat, včetně rozdvojky pro zapojení dvou ventilátorů do jednoho konektoru. Tady se však skrývá první vážný problém. V balení totiž žádné ventilátory nejsou. Než jejich absence mi ale více vadí, že na tuto skutečnost není potenciální zákazník jasně upozorněn. Na obalu je sice nenápadně uvedeno, že se jedná o chladič pro vlastní výběr ventilátorů, ale absence ventilátorů tu není nijak zdůrazněna. Věřím, že většina zákazníků nebude při výběru chladiče příliš zkoumat popisky na krabici, které jsou navíc psané drobným písmem. Po vybalení je pak logicky čeká zklamání. Také to posouvá původně atraktivní cenovku na vyšší úroveň, protože je pochopitelně potřeba zakoupit také dvojici 120 mm ventilátorů.

   

Pro testování chladiče jsem tedy použil dva ventilátory Vegas R7, také od firmy Akasa. Jedná o standardní 120 mm ventilátory s třípinovým konektorem, takže chybí možnost PWM regulace, ale stále lze využít možnost regulovat rychlost otáček pomocí DC, pokud to vaše základní deska podporuje. Dále jsou tyto ventilátory po obvodu vybaveny podsvícením RGB (standardní 12V konektor RGB). Maximální rychlost otáček je 1500 za minutu a malým zklamáním je hodnota statického tlaku, která činí pouhých 1,04 cm H2O. Nicméně radiátor chladiče Venom R20 je relativně tenký, takže v tomto případě by neměl nízký statický tlak příliš vadit.

Pozitivní skutečností je podpora patic AM4 a LGA20xx bez nutnosti dokupovat další příslušenství. Procesory Threadripper od AMD podporované nejsou, nicméně pro platformu TR4 není tento chladič stejně určen. Pumpa v bloku chladiče je bohužel také vybavena pouze třípinovým konektorem, ani zde tedy nelze využít PWM regulaci, nicméně DC regulace otáček funguje bez problémů. V dnešní době nechybí samozřejmě ani podsvícení RGB, umístěné na horní ploše bloku chladiče. Pro RGB je použit stejný konektor jako u ventilátorů, tedy standardní 12V RGB 4-pin.

   

K dílenskému zpracování chladiče nemám námitek. Chladicí blok s pumpou je kompaktní, hutný a působí odolně. Základna chladiče je z mědi, ale radiátor je vzhledem k cenovce pochopitelně pouze hliníkový. Takže po pár letech používání se může celý chladič stát postupně neúčinným vlivem galvanické koroze. Kombinace měděného bloku a hliníkového radiátoru je bohužel celkem běžná i u drahých AIO chladičů. Jen velice vzácně lze najít AIO s měděným radiátorem, kdy se obvykle jedná o různé varianty chladičů Alphacool (například Be Quiet Silent Loop nebo chladiče Fractal Design Kelvin).

   

Hadice nemají žádný oplet ani spirály proti zalomení, ale poddajné jsou tak akorát. Jejich délka je dobře zvolená, aby šel radiátor uchytit do přední nebo horní částí většiny skříní typu middle-tower a zároveň jste pak nemuseli řešit, kam s přebytečnou délkou hadic. Uchycení hadic k bloku je řešeno pomocí dvou 90° otočných koncovek. Hadice jsou připojeny napevno a na bloku chybí fill-port pro případnou výměnu nebo doplnění chladícího média. Při zatřesení radiátorem jsou slyšet šplouchavé zvuky, odvzdušnění tedy asi nebude dokonalé. Uvidíme, jak moc to bude vadit během testování.

   

Montáž chladiče je jednoduchá, s pomocí uživatelské příručky to zvládne každý. Vzhledem k velikosti bloku/pumpy je vše dobře přístupné, RAM ani VRM základní desky se nijak nepletou pod ruce a nenarazil jsem během montáže na jediný problém.

Parametry




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. ta kvalita pri tychto lacnych aio býva velmi nizka, skoro by sa dalo povedat, ze uz je to taka „klasika“, no velmi som zvedavy na ten test gelid bp.

    1. Já jsem nečekal zázraky, ale i tak mě to nepříjemně překvapilo. Gelid Phantom vypadá solidně a jeho cena je až neuvěřitelně nízká na dual-tower chladič se sedmi heatpipes.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *