Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?

Metodika měření a výsledky testů

Již dlouho se vede neutichající debata o tom, zda má smysl kupovat levné AIO chladiče. Naskytla se mi příležitost otestovat cenově zajímavý chladič Akasa Venom R20, což je kapalinový AIO chladič se 240 mm radiátorem. Cenovka je na první pohled atraktivní a nechybí samozřejmě ani podsvícení RGB. U chladiče však především záleží, jak si povede v zátěžových testech, a také jak je hlučný při provozu. Pojďme jej tedy otestovat.

Metodika měření

Jako generátor tepla používám Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Napájení poskytuje Seasonic Prime Platinum 750 W v hybridním režimu, aby neovlivňoval měření hlučnosti.

Zatěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním nejméně 60 minut. Chladiče testuji při nastavení procesoru na 4500 MHz s napětím 1,350 V. Power draw je zde cca 185 W a představuje vysokou zátěž i pro výkonné chladiče. Takové množství tepla dovede potrápit i AIO kapalinové chladiče.

Chladiče nejprve testuji při 100% PWM, tedy na jejich maximální chladicí potenciál. Hlučnost je pak měřena na třech hladinách RPM (40 %, 70 % a 100 %) s pomocí ovladače Noctua NA-FC1. Tyto hladiny RPM obvykle odpovídají klidovému stavu, běžné aplikační zátěži a maximální setrvalé zátěži.

Hlučnost měřím 50 cm od chladiče pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30 – 100 dBA. Úroveň okolního hluku je 33 dBA. Pro měření teplot a odhad power draw využívám výstupy z aplikace HWiNFO64. Po skončení testu zaznamenávám nejvyšší naměřenou hodnotu teploty procesoru. Výsledky jsou shrnuty jako Delta T oproti teplotě v místnosti.

Výsledky testů


Otevřeně se přiznám, že mě hodnota 98°C (hodnoty v grafu jsou Delta T proti teplotě v místnosti) po více než hodině zátěžového testu v Aida64 Extreme dost zklamala. Očekával bych, že si AIO chladič povede výrazně lépe. Také jsem byl rozčarovaný z vrčení a bublání pumpy. Zkoušel jsem všechny možné orientace a pozice radiátoru vůči pumpě, ale nedařilo se mi zbavit se vzduchových bublin, které mohou za tyto zvukové fenomény. Můj hlukoměr bohužel nebyl schopen tento nekonstantní zvuk správně zachytit, výsledky měření hlučnost v tabulce jsou tak spíše odrazem překvapivě tichého chodu ventilátorů Akasa Vegas R7.



  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. ta kvalita pri tychto lacnych aio býva velmi nizka, skoro by sa dalo povedat, ze uz je to taka „klasika“, no velmi som zvedavy na ten test gelid bp.

    1. Já jsem nečekal zázraky, ale i tak mě to nepříjemně překvapilo. Gelid Phantom vypadá solidně a jeho cena je až neuvěřitelně nízká na dual-tower chladič se sedmi heatpipes.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *