Noctua vydala low-profile chladič NH-L9a-AM4 v černé verzi

NH-L9a-AM4 chromax.black: černá verze nízkoprofilového chladiče pro Ryzeny

Na trh přichází další chladič, který staví na už prověřeném základu, ale mění původní „přírodní“ vzhled, aby více seděl do moderních prosklených PC. Jde o velmi nízký top-flow chladič Noctua NH-L9a-AM4 chromax.black s 92mm ventilátorem dělaný na míru procesorům AMD. Noctua loni vydala prvních několik chladičů v této tmavé úpravě (mezi nimi například NH-D15) a nyní se v černočerném kabátě začíná prodávat i tento.

Chladič s plným jménem NH-L9a-AM4 chromax.black je určený zejména pro kompaktní (Mini-ITX, Mini-STX) nízkoprofilové skříně a třeba na nich založená HTPC. Jeho výška je pouze 37 mm, tedy ještě o hodně nižší než u více „vzletného“ 70 mm vysokého NH-L12S, jenž zatím černou verzi ale nemá.

Konstrukce pasivu i ventilátoru by měly plně odpovídat klasické verzi NH-L9a-AM4. Základna a heatpipe jsou měděné, žebra klasicky hliníková, obojí je ale u modelu chromax-black překryto černou povrchovou úpravou. Noctua garantuje, že to nemá žádný negativní vliv na účinnost chlazení. Lišit by se měl tedy pouze vzhled, nikoliv výkon nebo hlučnost. Ventilátor je samozřejmě v černé barvě plastů i antivibračních podložek, černé jsou i dodvácané šroubky (a kabel a LNA, ale tam je to běžné). Jediné místo, kde zůstávají klasické hnědé barvy Noctuy, je na dekorativní nálepce s logem na skříň.

Návrh tohoto chladiče (a jeho obdoby pro procesory Intel NH-L9i chromax-black, který je v černé k mání už od léta – podrobně jsme ho rozebírali zde) spočívá v namáčknutí žebrovaného pasivu prakticky hned na na procesor. Pvšem stále jde o heatpipový chladič, ze základy vedou dvě zahnuté trubice procházející skrze žebra, prakticky hned pod žebry je upevňovací mechanismus. Ventilátor má rozměr 92 mm a fouká kolmo skrz pasiv, díky top-flow designu by měly být současně obstojně chlazené napájecí kaskády na desce i tehdy, když nemají vlastních pasivů. Půdorys chladiče je 114 × 92 mm. Výška 37 mm s ventilátorem a jen 23 mm bez.

Jako ventilátor je použitý model NF-A9x14 HS-PWM chromax. Black s nízkoprofilovou tloušťkou 14 mm, jenž je také již dostupný samostatně. S PWM regulací dosahuje otáčky od 600 do 2500 RPM, což podle výrobce vytváří hlučnost maximálně 23,6 dB. S přiloženým LNA adaptérem NA-RC7 by mělo být maximum 1800 RPM a 14,8 dB.

Tento chladič je kvůli specifičnosti upínacího mechanismu, kdy se do plechů chytají šroubky z druhé strany desky skrz montážní otvory, kompatibilní čistě s deskami platformy AM4, s ničím jiným. Má sice montážní systém SecuFirm2, ale dostanete plíšky jen pro AM4, byť adaptéry na další sockety existují. Chladič by měl také být plně kompatibilní s vysokými paměťovými moduly, protože nad ně nezasahuje.

Na této fotce varianty NH-L9i (pro Intel) je dobře vidět konstrukce pasivu

Podle Noctuy stačí tento nízký model k chlazení 65W APU a čtyřjádrových a šestijádrových CPU Ryzenů, nicméně u 95W procesorů je doporučen pouze tehdy, pokud má skříň dobrý airflow. U 105W Ryzenů 7 2700X a dvanáctijádra R9 3900X nebo 16jádra R9 3950X už Noctua rovnou uvádí, že je NH-L9A-AM4 sice možné použít, ale v zátěži mohou frekvence klesnout pod oficiální základní takt těchto procesorů.

Plné příslušenství chladiče

Cena 50 €

Noctua tento chladič již začala prodávat v oficiálních eshopech (přes Amazon a eBay), přičemž doporučená cena je 49,90 € (s DPH) nebo 49,90 $. Korunová cena by tedy byla asi 1250 Kč. České ani slovenské eshopy zatím tento černý model ale v nabídce nemají, budete tedy v případě zájmu muset ještě chvíli počkat, než se dostane do katalogů.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

APU Ryzen 4000 unikl na web. ASRock chystá novou Mini-STX desku

Na začátku roku AMD představilo 7nm procesory Ryzen s integrovanou grafikou a osmi jádry Zen 2 neboli APU Renoir. Zatím jsou oznámené jen modely pro notebooky, ale na web teď prosákly výsledky 3DMarku, které ukazují verzi pro socket AM4. Integrované GPU běží zatím na taktu 1750 MHz, zatímco osm jader CPU má základní frekvenci 3,5 GHz. A vypadá to, že pro tato APU také ASRock vydá novou Mini-STX desku X300M-STX. Celý článok „APU Ryzen 4000 unikl na web. ASRock chystá novou Mini-STX desku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

OC Bracket: jemné nastavení pozice chladiče k snížení teploty CPU

Ryzeny 3000 se poměrně špatně chladí díky tomu, že jádra CPU jsou v hodně malých 74mm² čipletech. Jak se s tím vyrovnat, se řeší všelijak, ale nyní je tady něco pro lidi, kteří se snaží vylepšit chlazení opravdu jak to jenom jde. Roman Hartung alias Der8auer přišel s adaptérem pro upevnění chladičů, který umožňuje přesně vyladit umístění základny chladiče na CPU. Přesná poloha vůči IHS totiž dokáže docela významně ovlivnit výslednou teplotu. Celý článok „OC Bracket: jemné nastavení pozice chladiče k snížení teploty CPU“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

První deska s čipsetem AMD B550 na fotce, levné PCIe 4.0 se blíží

Prakticky od doby, kdy AMD vydalo Ryzeny 3000 s platformou X570, se čekalo, kdy vyjde levnější, úspornější (a na deskách chlazený bez ventilátoru) čipset B550. To nakonec trvalo hodně dlouhou dobu, ale vypadá to, že čekání se blíží ke konci. Na veřejnost se teď dostaly fotografie první zdá se již sériové desky s čipsetem B550, takže oficiální uvedení by snad mohlo být během dejme tomu dvou až tří měsíců. Celý článok „První deska s čipsetem AMD B550 na fotce, levné PCIe 4.0 se blíží“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Tohle bude super pro APU do HTPC sestav. Co jsem testoval L9i variantu, tak je příjemně tichý i při vyšších RPM. Tento se bude chovat prakticky stejně, co se hlučnosti týče. Ale víc než 65 W TDP CPU bych pod ním skutečně raději neprovozoval.

  1. Je nepraktický (výška ventilátoru/hlučnost, upínání) a drahý, hřeší na absenci konkurence.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *