Noctua vydala low-profile chladič NH-L9a-AM4 v černé verzi

NH-L9a-AM4 chromax.black: černá verze nízkoprofilového chladiče pro Ryzeny

Na trh přichází další chladič, který staví na už prověřeném základu, ale mění původní „přírodní“ vzhled, aby více seděl do moderních prosklených PC. Jde o velmi nízký top-flow chladič Noctua NH-L9a-AM4 chromax.black s 92mm ventilátorem dělaný na míru procesorům AMD. Noctua loni vydala prvních několik chladičů v této tmavé úpravě (mezi nimi například NH-D15) a nyní se v černočerném kabátě začíná prodávat i tento.

Chladič s plným jménem NH-L9a-AM4 chromax.black je určený zejména pro kompaktní (Mini-ITX, Mini-STX) nízkoprofilové skříně a třeba na nich založená HTPC. Jeho výška je pouze 37 mm, tedy ještě o hodně nižší než u více „vzletného“ 70 mm vysokého NH-L12S, jenž zatím černou verzi ale nemá.

Konstrukce pasivu i ventilátoru by měly plně odpovídat klasické verzi NH-L9a-AM4. Základna a heatpipe jsou měděné, žebra klasicky hliníková, obojí je ale u modelu chromax-black překryto černou povrchovou úpravou. Noctua garantuje, že to nemá žádný negativní vliv na účinnost chlazení. Lišit by se měl tedy pouze vzhled, nikoliv výkon nebo hlučnost. Ventilátor je samozřejmě v černé barvě plastů i antivibračních podložek, černé jsou i dodvácané šroubky (a kabel a LNA, ale tam je to běžné). Jediné místo, kde zůstávají klasické hnědé barvy Noctuy, je na dekorativní nálepce s logem na skříň.

Návrh tohoto chladiče (a jeho obdoby pro procesory Intel NH-L9i chromax-black, který je v černé k mání už od léta – podrobně jsme ho rozebírali zde) spočívá v namáčknutí žebrovaného pasivu prakticky hned na na procesor. Pvšem stále jde o heatpipový chladič, ze základy vedou dvě zahnuté trubice procházející skrze žebra, prakticky hned pod žebry je upevňovací mechanismus. Ventilátor má rozměr 92 mm a fouká kolmo skrz pasiv, díky top-flow designu by měly být současně obstojně chlazené napájecí kaskády na desce i tehdy, když nemají vlastních pasivů. Půdorys chladiče je 114 × 92 mm. Výška 37 mm s ventilátorem a jen 23 mm bez.

Jako ventilátor je použitý model NF-A9x14 HS-PWM chromax. Black s nízkoprofilovou tloušťkou 14 mm, jenž je také již dostupný samostatně. S PWM regulací dosahuje otáčky od 600 do 2500 RPM, což podle výrobce vytváří hlučnost maximálně 23,6 dB. S přiloženým LNA adaptérem NA-RC7 by mělo být maximum 1800 RPM a 14,8 dB.

Tento chladič je kvůli specifičnosti upínacího mechanismu, kdy se do plechů chytají šroubky z druhé strany desky skrz montážní otvory, kompatibilní čistě s deskami platformy AM4, s ničím jiným. Má sice montážní systém SecuFirm2, ale dostanete plíšky jen pro AM4, byť adaptéry na další sockety existují. Chladič by měl také být plně kompatibilní s vysokými paměťovými moduly, protože nad ně nezasahuje.

Na této fotce varianty NH-L9i (pro Intel) je dobře vidět konstrukce pasivu

Podle Noctuy stačí tento nízký model k chlazení 65W APU a čtyřjádrových a šestijádrových CPU Ryzenů, nicméně u 95W procesorů je doporučen pouze tehdy, pokud má skříň dobrý airflow. U 105W Ryzenů 7 2700X a dvanáctijádra R9 3900X nebo 16jádra R9 3950X už Noctua rovnou uvádí, že je NH-L9A-AM4 sice možné použít, ale v zátěži mohou frekvence klesnout pod oficiální základní takt těchto procesorů.

Plné příslušenství chladiče

Cena 50 €

Noctua tento chladič již začala prodávat v oficiálních eshopech (přes Amazon a eBay), přičemž doporučená cena je 49,90 € (s DPH) nebo 49,90 $. Korunová cena by tedy byla asi 1250 Kč. České ani slovenské eshopy zatím tento černý model ale v nabídce nemají, budete tedy v případě zájmu muset ještě chvíli počkat, než se dostane do katalogů.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI chystá zajímavou AM4 desku Tomahawk s čipsetem AMD X570

Pro počítače na platformě AM4 je jednou z hodně výhodných desek MSI B450 Tomahawk (nověji Tomahawk Max). Pokračování na budoucím čipsetu B550 je asi ještě hodě daleko, ale MSI teď vydá desku série Tomahawk s čipsetem AMD X570. Tím by mohl vzniknout pozoruhodný model podporující všechny novinky 7nm Ryzenů 3000, tato deska totiž nebude moc drahá, ale má pěknou výbavu. Celý článok „MSI chystá zajímavou AM4 desku Tomahawk s čipsetem AMD X570“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD vydává nová CPU: Ryzen 3950X, Threadrippery a Athlon 3000G

Dnes AMD odhalilo několik procesorových novinek pro desktop. Týkají se extrémů vychází něco nového pro malé, úsporné a levné počítače, a také nejvýkonnější highendové Ryzeny: šestnáctijádrový 3950X pro platformu AM4 a konečně také výkonné mnohajádrové Ryzeny Threadrippery 3000, které naopak pořádně prověří chlazení a napájení. A AMD také přináší možnost snížit u Ryzenů volitelně TDP. Celý článok „AMD vydává nová CPU: Ryzen 3950X, Threadrippery a Athlon 3000G“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD chystá dvanáctijádrový Ryzen 9 3900 s 65W TDP. Takt 3,1 GHz

AMD vydalo začátkem prázdnin mainstreamové dvanáctijádro Ryzen 9 3900X pro socket AM4, které mělo zdá se úspěch, dá se dost špatně sehnat. AMD je asi nestíhá vyrábět kvůli problémům s dosažením vyšších taktů u 7nm čipů. Ovšem už je potvrzeno další dvanáctijádro Ryzen 9 3900, které by se tomuto mohlo vyhnout a ještě být dost zajímavé. Kromě šance na nižší cenu bude totiž také úspornější s jen 65W TDP. Celý článok „AMD chystá dvanáctijádrový Ryzen 9 3900 s 65W TDP. Takt 3,1 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Tohle bude super pro APU do HTPC sestav. Co jsem testoval L9i variantu, tak je příjemně tichý i při vyšších RPM. Tento se bude chovat prakticky stejně, co se hlučnosti týče. Ale víc než 65 W TDP CPU bych pod ním skutečně raději neprovozoval.

  1. Je nepraktický (výška ventilátoru/hlučnost, upínání) a drahý, hřeší na absenci konkurence.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *