Noctua vydala low-profile chladič NH-L9a-AM4 v černé verzi

NH-L9a-AM4 chromax.black: černá verze nízkoprofilového chladiče pro Ryzeny

Na trh přichází další chladič, který staví na už prověřeném základu, ale mění původní „přírodní“ vzhled, aby více seděl do moderních prosklených PC. Jde o velmi nízký top-flow chladič Noctua NH-L9a-AM4 chromax.black s 92mm ventilátorem dělaný na míru procesorům AMD. Noctua loni vydala prvních několik chladičů v této tmavé úpravě (mezi nimi například NH-D15) a nyní se v černočerném kabátě začíná prodávat i tento.

Chladič s plným jménem NH-L9a-AM4 chromax.black je určený zejména pro kompaktní (Mini-ITX, Mini-STX) nízkoprofilové skříně a třeba na nich založená HTPC. Jeho výška je pouze 37 mm, tedy ještě o hodně nižší než u více „vzletného“ 70 mm vysokého NH-L12S, jenž zatím černou verzi ale nemá.

Konstrukce pasivu i ventilátoru by měly plně odpovídat klasické verzi NH-L9a-AM4. Základna a heatpipe jsou měděné, žebra klasicky hliníková, obojí je ale u modelu chromax-black překryto černou povrchovou úpravou. Noctua garantuje, že to nemá žádný negativní vliv na účinnost chlazení. Lišit by se měl tedy pouze vzhled, nikoliv výkon nebo hlučnost. Ventilátor je samozřejmě v černé barvě plastů i antivibračních podložek, černé jsou i dodvácané šroubky (a kabel a LNA, ale tam je to běžné). Jediné místo, kde zůstávají klasické hnědé barvy Noctuy, je na dekorativní nálepce s logem na skříň.

Návrh tohoto chladiče (a jeho obdoby pro procesory Intel NH-L9i chromax-black, který je v černé k mání už od léta – podrobně jsme ho rozebírali zde) spočívá v namáčknutí žebrovaného pasivu prakticky hned na na procesor. Pvšem stále jde o heatpipový chladič, ze základy vedou dvě zahnuté trubice procházející skrze žebra, prakticky hned pod žebry je upevňovací mechanismus. Ventilátor má rozměr 92 mm a fouká kolmo skrz pasiv, díky top-flow designu by měly být současně obstojně chlazené napájecí kaskády na desce i tehdy, když nemají vlastních pasivů. Půdorys chladiče je 114 × 92 mm. Výška 37 mm s ventilátorem a jen 23 mm bez.

Jako ventilátor je použitý model NF-A9x14 HS-PWM chromax. Black s nízkoprofilovou tloušťkou 14 mm, jenž je také již dostupný samostatně. S PWM regulací dosahuje otáčky od 600 do 2500 RPM, což podle výrobce vytváří hlučnost maximálně 23,6 dB. S přiloženým LNA adaptérem NA-RC7 by mělo být maximum 1800 RPM a 14,8 dB.

Tento chladič je kvůli specifičnosti upínacího mechanismu, kdy se do plechů chytají šroubky z druhé strany desky skrz montážní otvory, kompatibilní čistě s deskami platformy AM4, s ničím jiným. Má sice montážní systém SecuFirm2, ale dostanete plíšky jen pro AM4, byť adaptéry na další sockety existují. Chladič by měl také být plně kompatibilní s vysokými paměťovými moduly, protože nad ně nezasahuje.

Na této fotce varianty NH-L9i (pro Intel) je dobře vidět konstrukce pasivu

Podle Noctuy stačí tento nízký model k chlazení 65W APU a čtyřjádrových a šestijádrových CPU Ryzenů, nicméně u 95W procesorů je doporučen pouze tehdy, pokud má skříň dobrý airflow. U 105W Ryzenů 7 2700X a dvanáctijádra R9 3900X nebo 16jádra R9 3950X už Noctua rovnou uvádí, že je NH-L9A-AM4 sice možné použít, ale v zátěži mohou frekvence klesnout pod oficiální základní takt těchto procesorů.

Plné příslušenství chladiče

Cena 50 €

Noctua tento chladič již začala prodávat v oficiálních eshopech (přes Amazon a eBay), přičemž doporučená cena je 49,90 € (s DPH) nebo 49,90 $. Korunová cena by tedy byla asi 1250 Kč. České ani slovenské eshopy zatím tento černý model ale v nabídce nemají, budete tedy v případě zájmu muset ještě chvíli počkat, než se dostane do katalogů.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD uvádí 65W Ryzen 7 5800 a Ryzen 9 5900. Ale jen pro OEM trh

Z minulý týden virtuálně se konajícího CES 2021 jsme vás už neméně virtuálně informovali o nových mobilních procesorech Ryzen 5000, jimiž AMD nasadilo architekturu Zen 3 už i do notebooků. Ovšem firma během veletrhu přišla ještě s jednou novinkou také pro socket AM4: dvěma desktopovými Ryzeny 5000, které přidávají do dosavadní nepočetné nabídky ještě 65W osmijádro a 65W dvanáctijádro. Bohužel ale asi ne pro volný trh. Celý článok „AMD uvádí 65W Ryzen 7 5800 a Ryzen 9 5900. Ale jen pro OEM trh“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Desky ASRock s čipsetem X370/B350/A320 mají podporu pro Zen 3

Ryzeny 5000 při vydání fungovaly jen na deskách s čipsety X570, B550 a A520 a čipsety řady 400 dostávají podporu až teď. Původně ji dostat neměly a jde o ústupek, takže to dlouho vypadalo, že podpora ještě starších čipsetů generace 300 je vyloučená. Ale zde máme dobrou zprávu: nakonec takový upgrade možná půjde udělat. Vynořily se totiž BIOSy, s kterými lze Ryzeny 5000 rozjet na deskách X370, B350 i A320 od ASRocku. Celý článok „Desky ASRock s čipsetem X370/B350/A320 mají podporu pro Zen 3“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD uvádí Precision Boost Overdrive 2: výrazně lepší undervolting

AMD má novinku pro procesory Ryzen 5000: Precision Boost Overdrive 2, neboli Curve Optimizer. Pokud máte rádi podvoltování, jde o funkci přesně pro vás, dovoluje totiž adaptivně snížit napětí, dokonce i pro jednotlivá jádra zvlášť, a současně používat automatické řízení boostu, které napětí inteligentně řídí. Podle AMD toto dokáže zvýšit efektivitu a s tím současně mnohovláknový, ale i jednovláknový výkon. Celý článok „AMD uvádí Precision Boost Overdrive 2: výrazně lepší undervolting“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Tohle bude super pro APU do HTPC sestav. Co jsem testoval L9i variantu, tak je příjemně tichý i při vyšších RPM. Tento se bude chovat prakticky stejně, co se hlučnosti týče. Ale víc než 65 W TDP CPU bych pod ním skutečně raději neprovozoval.

  1. Je nepraktický (výška ventilátoru/hlučnost, upínání) a drahý, hřeší na absenci konkurence.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *