Noctua chromax.black – návrat legend v černém kabátu

Noctua NH-L9i chromax.black

Před několika týdny uvedla firma Noctua novou řadu chladičů Chromax. Jedná se o trojici NH-D15, NH-U12S a NH-L9i, nově s přívlastky chromax.black. Tyto chladiče jsou založeny na prověřených modelech a změny jsou čistě kosmetické. Oproti typickým Noctua barvám má tato trojice chladičů černý povrch i ventilátory. Základní otázka tedy zní, zda tato povrchová úprava ovlivňuje chladící výkon.

Noctua NH-L9i chromax.black

Noctua NH-L9i je low-profile chladič, určený zejména pro SFF PC nebo HTPC. S výškou pouhých 37 mm včetně ventilátoru se pohodlně vejde téměř kamkoliv. Balení je sice prostorově úsporné, ale vše je velice pečlivě uloženo do pěnové vrstvy s prolisy pro příslušenství, ve kterém nechybí nic zásadního. Montážní systém je i s ventilátorem již napevno přišroubován k chladiči. Instalace tedy spočívá pouze v nanesení přibalené teplovodivé pasty NT-H1 na procesor a připevnění chladiče k základní desce pomocí čtveřice šroubků. Pokud chcete omezit maximální otáčky ventilátoru, stačí využít přibalený Low Noise adaptér. Součástí příslušenství je i sada delších šroubků, pokud byste chtěli vyměnit nainstalovaný NF-A9x14 ventilátor za klasickou NF-A9 variantu.

   

Rozměry chladiče jsou skutečně velice malé, což je vidět na fotografii níže, kde je chladič vedle SATA SSD běžného formátu 2.5“. Na další fotografii je pak vidět předinstalovaný montážní systém pro patici LGA 115x. Tento systém lze vyměnit za sadu pro patice AM4, avšak tato sada zatím není k dispozici v černém provedení. Tento chladič je tedy v základu určen pouze pro patice LGA 115x. Trošku škoda, vzhledem k situaci na trhu s procesory, kde se AMD moc pěkně rozjelo s Ryzen CPU. Snad tedy Noctua brzy vydá i černou NH-L9a variantu s nativní podporou patice AM4.

   

Dodávaný ventilátor lze odšroubovat a případně nahradit 25 mm vysokým NF-A9. Tento ventilátor však zatím také není k dispozici v Chromax provedení. Na poslední fotografii je vidět dvojice heatpipes, které rozvádí teplo do hliníkových žeber pasivu.

   

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! modernizoval top-flow chladič Dark Rock TF (2)

Po šiestich rokoch sa posunula číslovka v označení za chladičom Dark Rock TF. V praxi to znamená najmä aktuálny montážny systém, ktorý BeQuiet! oproti tomu starému výrazne vylepšil. Pôvodný chladič ešte nepodporoval ani AMD AM4, to sa s Dark Rock TF 2 mení. Rozdiely v konštrukcii pasívu sú ale iba kozmetické a zachované zostali aj 135-milimetrové ventilátory Silent Wings 3. Celý článok „BeQuiet! modernizoval top-flow chladič Dark Rock TF (2)“ »

  •  
  •  
  •  

Nízký pasiv = vysoké teploty? Test top-flow chladičů Noctua

Současný PC hardware je už energeticky velmi efektivní. Každá nová generace obvykle slibuje vyšší výkon, nižší spotřebu a s tím i spojené nároky na chlazení. Tento trend vede ke stoupající oblibě kompaktních PC sestav. Tyto sestavy se však potýkají s minimem volného místa pro chladiče. Jak velké kompromisy je třeba dělat u chlazení procesoru v těchto sestavách? Znamená malý chladič nutně vysoké teploty a hluk? Celý článok „Nízký pasiv = vysoké teploty? Test top-flow chladičů Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

    1. Poslal jsem jej šéfredaktorovi, musíš si počkat, až tu vánoční soutěž vyhlásí (a pak mít štěstí a být vylosovaný samozřejmě 😛 )

  1. Možná zbytečných obav, že nám chystají RGB LED v další generaci, se nemůžu zbavit. Když přihlédnu k opodstatnění černé úpravy i L9i (prosklené SFF skříně u nichž by nutnost nízkoprofilového chladiče vyvstala prakticky nejsou)…

    1. Taky mě to trošku děsí. Ale na druhou stranu? Stačí nezapojovat RGB kabely a je to. Věřím, že Noctua nenechá implementací RGB zbytečně zhoršit vlastnosti svých ventilátorů. Ale mohli by třeba přidat RGB kryt na horní část pasivu (podobně jako SPC Fera 3 RGB). To by nemuselo snižovat chladicí potenciál chladiče, ale vyhovělo by to všem RGB aficionados.

  2. Noctua tenhle problém/neproblèm řeší neotřesitelnou výdrží a zárukou 6 let na svoje chladiče, v potaz se musí taky brát podpora, kdy po vyplnění formuláře vám po letech zašlou novou upevňovací sadu k jakémukoliv socketu jam se CPU „vleze“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *