Porsche Design uvádí zcela nehlučný pasivní 15,6″ ultrabook

Porsche Design Ultra One

O pasivním chlazení většinou píšeme v kontextu stolních počítačů, ale u notebooků je chlazení bez ventilátorů možná ještě zajímavější, protože větráky jsou v nich většinou hlučnější kvůli malým rozměrům. Teď máme zprávu o jednom takovém pasivním notebooku, a to dost zajímavém. Bude ho vyrábět Porsche Design a půjde o stylové kompletně fanless řešení s úhlopříčkou 15,6 palce, což nebývá zas tak obvyklé.

Porsche Design je možná jméno, které byste nečekali v roli výrobce notebooků, nicméně firma (patřící pod Porsche, jak název napovídá) často navrhovala design elektroniky, monitorů a podobného hardwaru pro další společnosti, takže tentokrát pouze takový návrh sama přenese do praxe. Její notebook se jmenuje Porsche Design Ultra One a používá kovové šasi s poměrně tenkým tělem, přičemž procesor Intel generace Amber Lake je v něm chlazený pasivně, jak už bylo řečeno.

Porsche Design Ultra One (Zdroj: AnandTech)

Přístroj má 15,6″ displej (bohužel jen s rozlišením 1920 × 1080, byť toto není zas takový laps) a rozměry 359,0 × 249,5 × 13,8 mm. Váha by měla být okolo 1,5 kilogramu, přičemž tělo má být vyráběno s použitím hořčíkové slitiny (zmíněný je však také hliník a nerez ocel). Panel je dotykový, registrující až deset prstů, nicméně přítomný je také velmi velký touchpad pro tradiční ovládání.

Poměrně pozoruhodné jsou porty, v nichž je zkombinován minimalismus Applu, kde je vše podřízeno stylu, s rozumnější výbavou obvyklých PC notebooků. Po stranách má Porsche Design Ultra One jenom jeden port USB-C (vlevo) a sluchátkový jack (vpravo) až úplně u kloubů displeje, takže při položení na stůl vám kabely nebudou tolik překážet v pracovní zóně. Ovšem klouby displeje jsou udělané tak, aby jeho sklopení úplně nezakrylo zadní stranu, díky čemuž do ní mohly být umístěné další porty – druhé USB-C, hned dvojice USB 3.0 typu A, takže nemusíte nosit žádné adaptéry, klasické velké HDMI a také čtečka karet MicroSD (toto je asi jediná chyba, u notebooku by byla dobrá velká SD kvůli importu fotek, nicméně můžete použít microSD kartu a do fotoaparátu ji vkládat v adaptéru). Porty takto vzadu mají tu nevýhodu, že se na ně nedosahuje moc dobře, ale zase vám zasunuté kabely nepřekáží po stranách.

Výpočetní hardware je určitým slabým místem tohoto notebooku. V Porsche Design sáhli po 14nm dvoujádrech Amber Lake, které kromě relativně nízkého výkonu omezeného malým TDP také například nemají opravenou chybu Meltdwon. Nabízené jsou dvě varianty: levnější za 1350 $/1495 € má Intel Core i5-8200Y (1,3–3,9 GHz), 8 GB paměti LPDDR3 a 512GB SSD. Za 1800 $/1995 € je pak možné mít 1TB SSD, 16 GB operační paměti a Intel Core i7-8500Y (1,5–4,2 GHz). Obě verze integrují Wi-Fi předchozí generace 802.11ac (Wi-Fi 5) místo dnes aktuální generace AX/Wi-Fi 6, nicméně toto v praxi asi také není velký průšvih. Přítomen je samozřejmě i Bluetooth.

Bez recenzí těžko říct, jak době se bude psát na klávesnici, ale víme, že je podsvícená a také obsahuje čtečku otisků prstu. Příjemné ovšem je, že obsahuje fyzické klávesy (tedy bez potřeby používat Fn) pro pohyb v textu: Page Down, Page Up, Home i End, Delete a tak Insert, jsou ve sloupci na pravé straně. Mimo to je přidaná klávesa pro vyvolání kalkulačky. Notebook má také reproduktory od Harman/Kardon a mikrofony spojené s hlasovým asistentem Microsoft Cortana. Co nicméně chybí, je webkamera – nebo alespoň není na žádných zveřejněných obrázcích vidět.

Notebook Porsche Design Ultra One se má začít prodávat koncem prosince/decembra, už ale byly otevřené předobjednávky. Zda bude přímo v lokálních obchodech i v našich končinách, to zatím nevíme. V Evropě ale bude, protože v nabídce je kromě americké také britská a německá klávesnice.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

OnLogic uvádí pasivní „NUCy“ s 15W procesory AMD Ryzen

Když chcete minipočítač formátu NUC, máte nepřeberné množství možností s procesory Intel. Ovšem pokud byste chtěli něco na platformě AMD (ať už kvůli CPU části, nebo kvůli integrované grafice Ryzenů), bylo to o dost horší. Ale začínají se objevovat i „NUCy“ s těmito procesory. Mini PC založené na 14nm APU Ryzenech teď uvedla na trh firma OnLogic (dříve známá jako Logic Supply). A dokonce pěkně pasivně chlazené. Celý článok „OnLogic uvádí pasivní „NUCy“ s 15W procesory AMD Ryzen“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

MosterLabo nabízí 3kg pasivní chladič pro 100W CPU a 120W GPU

Na trh se teď dostává dost nezvyklý, ale také asi hodně výkonný pasivní chladič. Nejde o žádnou recyklaci základu z běžného aktivního chladiče vzniklou prostě odebráním ventilátoru, ale o tříkilové monstrum, které si spíš vyžádá, abyste mu postavili počítač na míru, než že by se dalo mluvit o nějaké kompatibilitě se skříněmi. Ovšem za odměnu má být schopné bez větráku uchladit 100W CPU a zároveň ještě 120W grafickou kartu. Celý článok „MosterLabo nabízí 3kg pasivní chladič pro 100W CPU a 120W GPU“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Bezhlučné chlazení pro Raspberry Pi 4: Akasa uvádí pasivní skříň

Minidesky Raspberry Pi jsou na poměry stolních PC (a asi i notebooků) hodně úsporná zařízení, ale spotřeba jejich ARM SoC jde na nějakých 8 W a pokud je chcete plně zatížit (nebo dokonce i přetaktovat), chce to chladit. Psali jsme už o kuriózním věžovém chladiči s ventilátorem pro RPi 4, ale teď je to o dost lepší řešení: pasivní skříň od Akasa, kde teplo absorbuje a do okolí předává hliníkový plášť, úplně bezhlučně. Celý článok „Bezhlučné chlazení pro Raspberry Pi 4: Akasa uvádí pasivní skříň“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *