Noctua chromax.black – návrat legend v černém kabátu

Noctua NH-D15 chromax.black

Před několika týdny uvedla firma Noctua novou řadu chladičů Chromax. Jedná se o trojici NH-D15, NH-U12S a NH-L9i, nově s přívlastky chromax.black. Tyto chladiče jsou založeny na prověřených modelech a změny jsou čistě kosmetické. Oproti typickým Noctua barvám má tato trojice chladičů černý povrch i ventilátory. Základní otázka tedy zní, zda tato povrchová úprava ovlivňuje chladící výkon.

Noctua NH-D15 chromax.black

První z nové trojice je Noctua NH-D15. Předchozí verze tohoto chladiče patří mezi legendy. Plným právem se řadí se k těm nejlepším chladičům na trhu a dovede konkurovat i mnohým AIO kapalinovým chladičům, takže si snadno obhájí vyšší cenovku. Barevné schéma hnědobéžových ventilátorů a hliníkového pasivu však sedne málokomu. Rozhodně to není ideální řešení do prosklených počítačových skříní. Toto právě řeší nová verze s označením chromax.black. Kromě černé povrchové úpravy se nic jiného nemění. Černé je však úplně vše od ventilátorů až do posledního šroubku. Povrchová úprava je matná, odolná proti otěru a dodává chladiči atraktivní vzhled. Chladič i druhý ventilátor jsou navíc důkladně zabaleny do mnoha vrstev kartonu s pěnou okolo. Takže si můžete být jistí, že po vybalení bude vše v bezvadném stavu a bez jediného škrábance.

Konstrukce NH-D15 je založena na dvojici masivních svazků hliníkových žeber. Tyto svazky spojuje šestice heatpipes. Každý svazek je osazen výkonným a tichým ventilátorem NF-A15 HS-PWM, samozřejmě také v černém provedení. Jak už je dobrým zvykem u všech Noctua chladičů, tak i zde jsou žebra chladiče pájená k heatpipes pro dokonalejší přenos tepla. A to je také důvodem, proč jsme na černé verze Noctua chladičů čekali tak dlouho. Vývojáři v Noctua totiž nechtěli změnou povrchové úpravy zhoršit chladící výkon, takže museli vymyslet pokročilou technologii povrchové úpravy hliníku, která půjde dohromady s pájením heatpipes na hliníková žebra.

   

Při bočním pohledu na chladič je vidět, jak je NH-D15 obrovský. Jedná se prakticky o dva chladiče v sérii za sebou a propojené pomocí heatpipes do jednoho celku. Oba pasivy mají vykrojený tvar, aby zbytečně neomezovaly výšku paměťových modulů, avšak to platí pouze při neosazení předního ventilátoru. Pokud chcete využít oba ventilátory, tak musíte počítat buď s použitím low-profile RAM, nebo budete muset posunout ventilátor do vyšší pozice, čímž se ovšem zvedne celková výška chladiče. Pohled na základnu chladiče odhaluje skutečnost, že skutečně vše až do posledního šroubku je ošetřeno černou povrchovou úpravou. Samozřejmě kromě samotné měděné základny, která je poniklovaná.

Instalace chladiče je velice jednoduchá záležitost. Pokud byste i tak měli nějaký problém, tak Noctua poskytuje detailně zpracovaná instruktážní videa na svém YouTube kanále. Montážní systém obsahuje dvě sady, jednu pro Intel LGA 115x/20xx a druhou pro AMD procesory (pouze AMx a FMx patice, podpora pro TR4 chybí). Nechybí samozřejmě rozdvojka pro zapojení obou ventilátorů do jednoho PWM konektoru a dva Low Noise adaptéry pro každý z ventilátorů. Přibalená je i teplovodivá pasta NT-H1. V balení najdete i typický Noctua šroubovák. Prvních 5000 kusů tohoto chladiče je vyrobeno jako limitovaná edice Linus Tech Tips. Ta navíc obsahuje další sady oranžových tlumících podložek, LTT nálepku a také dvojici nálepek pro oba ventilátory. Limitovanou edici završuje krátké povídání Linuse Sebastiana ohledně vzniku nové řady chladičů Chromax.

    


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Prebehlo vydanie Zalman CNPS20X, nočnej mory NH-D15

Nebývame často svedkami toho, aby v chladičoch dochádzalo k nejakým výraznejším konštrukčným zmenám. Zalman ich však v rámci najčerstvejšieho počinu niekoľko nasadil a zdá sa, že po rokoch konečne posúva doterajšie limity špičkových dvojveží. A prichádza to v najvyšší čas, keď nárast procesorových jadier znamená vyššie nároky na chladiaci výkon. Zalman hrdo uvádza TDP až 300 W. Celý článok „Prebehlo vydanie Zalman CNPS20X, nočnej mory NH-D15“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Accelero Xtreme IV rev. 2 namiesto bloweru?

Chladiče grafík typu blower sú pre svoju neefektivitu pomerne nepopulárne, ale zato karty nimi vybavené patria k najlacnejším v rámci svojho radu, čo je ich hlavná výhoda. V kombinácii s chladičmi tretích strán je vždy možnosť pôvodný chladič nahradiť lepším. Jeden taký má aj Arctic konkrétne v podobe Accelero Xtreme IV (rev. 2). V jeho teste sme sa zamerali na to, ako výrazne ním polepšíte referenčnému Radeonu RX 5700 XT. Celý článok „Arctic Accelero Xtreme IV rev. 2 namiesto bloweru?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Minitest: Axiálny vs. radiálny ventilátor v chladiči AMD X570

Neoddeliteľnou súčasťou testov (a hodnotenia) základných dosiek s AMD X570 je aspoň letmá analýza čipsetového chladiča. Spory o tom, či je lepšie použiť radiálny ventilátor, pretože axiálny v nastolených podmienkach nemôže byť natoľko efektívny, som doplnil o vzájomné porovnanie. A to na dvoch doskách, kde každá reprezentuje iný tábor. Pri vynášaní súdov treba byť však veľmi opatrný, premenných je totiž príliš mnoho. Celý článok „Minitest: Axiálny vs. radiálny ventilátor v chladiči AMD X570“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. Poslal jsem jej šéfredaktorovi, musíš si počkat, až tu vánoční soutěž vyhlásí (a pak mít štěstí a být vylosovaný samozřejmě 😛 )

 1. Možná zbytečných obav, že nám chystají RGB LED v další generaci, se nemůžu zbavit. Když přihlédnu k opodstatnění černé úpravy i L9i (prosklené SFF skříně u nichž by nutnost nízkoprofilového chladiče vyvstala prakticky nejsou)…

  1. Taky mě to trošku děsí. Ale na druhou stranu? Stačí nezapojovat RGB kabely a je to. Věřím, že Noctua nenechá implementací RGB zbytečně zhoršit vlastnosti svých ventilátorů. Ale mohli by třeba přidat RGB kryt na horní část pasivu (podobně jako SPC Fera 3 RGB). To by nemuselo snižovat chladicí potenciál chladiče, ale vyhovělo by to všem RGB aficionados.

 2. Noctua tenhle problém/neproblèm řeší neotřesitelnou výdrží a zárukou 6 let na svoje chladiče, v potaz se musí taky brát podpora, kdy po vyplnění formuláře vám po letech zašlou novou upevňovací sadu k jakémukoliv socketu jam se CPU „vleze“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *