Noctua chromax.black – návrat legend v černém kabátu

Noctua NH-D15 chromax.black

Před několika týdny uvedla firma Noctua novou řadu chladičů Chromax. Jedná se o trojici NH-D15, NH-U12S a NH-L9i, nově s přívlastky chromax.black. Tyto chladiče jsou založeny na prověřených modelech a změny jsou čistě kosmetické. Oproti typickým Noctua barvám má tato trojice chladičů černý povrch i ventilátory. Základní otázka tedy zní, zda tato povrchová úprava ovlivňuje chladící výkon.

Noctua NH-D15 chromax.black

První z nové trojice je Noctua NH-D15. Předchozí verze tohoto chladiče patří mezi legendy. Plným právem se řadí se k těm nejlepším chladičům na trhu a dovede konkurovat i mnohým AIO kapalinovým chladičům, takže si snadno obhájí vyšší cenovku. Barevné schéma hnědobéžových ventilátorů a hliníkového pasivu však sedne málokomu. Rozhodně to není ideální řešení do prosklených počítačových skříní. Toto právě řeší nová verze s označením chromax.black. Kromě černé povrchové úpravy se nic jiného nemění. Černé je však úplně vše od ventilátorů až do posledního šroubku. Povrchová úprava je matná, odolná proti otěru a dodává chladiči atraktivní vzhled. Chladič i druhý ventilátor jsou navíc důkladně zabaleny do mnoha vrstev kartonu s pěnou okolo. Takže si můžete být jistí, že po vybalení bude vše v bezvadném stavu a bez jediného škrábance.

Konstrukce NH-D15 je založena na dvojici masivních svazků hliníkových žeber. Tyto svazky spojuje šestice heatpipes. Každý svazek je osazen výkonným a tichým ventilátorem NF-A15 HS-PWM, samozřejmě také v černém provedení. Jak už je dobrým zvykem u všech Noctua chladičů, tak i zde jsou žebra chladiče pájená k heatpipes pro dokonalejší přenos tepla. A to je také důvodem, proč jsme na černé verze Noctua chladičů čekali tak dlouho. Vývojáři v Noctua totiž nechtěli změnou povrchové úpravy zhoršit chladící výkon, takže museli vymyslet pokročilou technologii povrchové úpravy hliníku, která půjde dohromady s pájením heatpipes na hliníková žebra.

   

Při bočním pohledu na chladič je vidět, jak je NH-D15 obrovský. Jedná se prakticky o dva chladiče v sérii za sebou a propojené pomocí heatpipes do jednoho celku. Oba pasivy mají vykrojený tvar, aby zbytečně neomezovaly výšku paměťových modulů, avšak to platí pouze při neosazení předního ventilátoru. Pokud chcete využít oba ventilátory, tak musíte počítat buď s použitím low-profile RAM, nebo budete muset posunout ventilátor do vyšší pozice, čímž se ovšem zvedne celková výška chladiče. Pohled na základnu chladiče odhaluje skutečnost, že skutečně vše až do posledního šroubku je ošetřeno černou povrchovou úpravou. Samozřejmě kromě samotné měděné základny, která je poniklovaná.

Instalace chladiče je velice jednoduchá záležitost. Pokud byste i tak měli nějaký problém, tak Noctua poskytuje detailně zpracovaná instruktážní videa na svém YouTube kanále. Montážní systém obsahuje dvě sady, jednu pro Intel LGA 115x/20xx a druhou pro AMD procesory (pouze AMx a FMx patice, podpora pro TR4 chybí). Nechybí samozřejmě rozdvojka pro zapojení obou ventilátorů do jednoho PWM konektoru a dva Low Noise adaptéry pro každý z ventilátorů. Přibalená je i teplovodivá pasta NT-H1. V balení najdete i typický Noctua šroubovák. Prvních 5000 kusů tohoto chladiče je vyrobeno jako limitovaná edice Linus Tech Tips. Ta navíc obsahuje další sady oranžových tlumících podložek, LTT nálepku a také dvojici nálepek pro oba ventilátory. Limitovanou edici završuje krátké povídání Linuse Sebastiana ohledně vzniku nové řady chladičů Chromax.

    


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

LGA 1851: Jak je to s prohýbáním, RL-ILM a podporou contact framů?

Nyní čerstvě odhalené procesory Arrow Lake sice přináší novou platformu a nový socket LGA 1851, ale neznamená to nekompatibilitu s chladiči. Ač má totiž Arrow Lake více kontaktů, rozměr procesoru zůstal stejný a Intel zachoval stejné montážní otvory, takže budou fungovat všechny ty, které už zvládají socket LGA 1700. Ovšem v jedné věci Arrow Lake kompatibilní nejsou – pokud jste si koupili vložku proti ohýbání CPU. Celý článok „LGA 1851: Jak je to s prohýbáním, RL-ILM a podporou contact framů?“ »

  •  
  •  
  •  

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! modernizoval top-flow chladič Dark Rock TF (2)

Po šiestich rokoch sa posunula číslovka v označení za chladičom Dark Rock TF. V praxi to znamená najmä aktuálny montážny systém, ktorý BeQuiet! oproti tomu starému výrazne vylepšil. Pôvodný chladič ešte nepodporoval ani AMD AM4, to sa s Dark Rock TF 2 mení. Rozdiely v konštrukcii pasívu sú ale iba kozmetické a zachované zostali aj 135-milimetrové ventilátory Silent Wings 3. Celý článok „BeQuiet! modernizoval top-flow chladič Dark Rock TF (2)“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

    1. Poslal jsem jej šéfredaktorovi, musíš si počkat, až tu vánoční soutěž vyhlásí (a pak mít štěstí a být vylosovaný samozřejmě 😛 )

  1. Možná zbytečných obav, že nám chystají RGB LED v další generaci, se nemůžu zbavit. Když přihlédnu k opodstatnění černé úpravy i L9i (prosklené SFF skříně u nichž by nutnost nízkoprofilového chladiče vyvstala prakticky nejsou)…

    1. Taky mě to trošku děsí. Ale na druhou stranu? Stačí nezapojovat RGB kabely a je to. Věřím, že Noctua nenechá implementací RGB zbytečně zhoršit vlastnosti svých ventilátorů. Ale mohli by třeba přidat RGB kryt na horní část pasivu (podobně jako SPC Fera 3 RGB). To by nemuselo snižovat chladicí potenciál chladiče, ale vyhovělo by to všem RGB aficionados.

  2. Noctua tenhle problém/neproblèm řeší neotřesitelnou výdrží a zárukou 6 let na svoje chladiče, v potaz se musí taky brát podpora, kdy po vyplnění formuláře vám po letech zašlou novou upevňovací sadu k jakémukoliv socketu jam se CPU „vleze“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *