Noctua chromax.black – návrat legend v černém kabátu

Metodika měření a výsledky testů

Před několika týdny uvedla firma Noctua novou řadu chladičů Chromax. Jedná se o trojici NH-D15, NH-U12S a NH-L9i, nově s přívlastky chromax.black. Tyto chladiče jsou založeny na prověřených modelech a změny jsou čistě kosmetické. Oproti typickým Noctua barvám má tato trojice chladičů černý povrch i ventilátory. Základní otázka tedy zní, zda tato povrchová úprava ovlivňuje chladící výkon.

Metodika měření

Jako generátor tepla používám Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Napájení poskytuje Seasonic Prime Platinum 750 W v hybridním režimu, aby neovlivňoval měření hlučnosti.

Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 60 minut. Chladiče testuji při nastavení procesoru na 4500 MHz s napětím 1.350 V. Power draw je zde cca 185 W a představuje vysokou zátěž i pro výkonné chladiče. Takové množství tepla dovede potrápit i AIO kapalinové chladiče.

U chladiče NH-L9i však vznikl malý problém. Tento chladič je určený pouze pro patice LGA115x a je dimenzovaný pro procesory s TDP 65 W a nižším. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem odšrouboval montážní rámečky a chladič jednoduše posadil základnou přímo na procesor. Samozřejmě jsem jej nemohl testovat s i7-5820K v OC režimu, nicméně jsem ponechal i7-5820K na továrním nastavení s odhadovaným power draw okolo 95 W. S tím už se tento malý chladič popral překvapivě dobře.

Pro vyšší konzistenci současných i budoucích testů jsem byl nucen změnit metodiku. Nyní budu testovat všechny chladiče nejprve na 100% RPM, tedy na jejich maximální chladicí potenciál. Hlučnost pak bude měřena na třech hladinách RPM (40%, 70% a 100%) s pomocí ovladače Noctua NA-FC1. Tyto hladiny RPM obvykle odpovídají klidovému stavu, běžné aplikační zátěži a maximální setrvalé zátěži. Důvodem je nemožnost zajištění konzistentní teploty v místnosti, kde probíhají testy. Automatická křivka, kterou jsem používal dříve, nebyla spolehlivá, protože je ovlivněna právě teplotou v místnosti. Pro lepší srovnání jsem tedy znovu otestoval i ostatní chladiče, které mám k dispozici. Vše najdete níže v grafech.

Hlučnost jsem měřil 50 cm od chladiče pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30-100 dBA. Úroveň okolního hluku byla 33.0 dBA. Pro měření teplot a odhad power draw jsem použil data z aplikace HWiNFO64. Po skončení testu jsem zaznamenal nejvyšší hodnotu teploty procesoru. Výsledky jsou shrnuty jako Delta T oproti teplotě v místnosti.

Výsledky testů

Jak už bylo řečeno v části o metodice, tak NH-L9i jsem nemohl testovat standardně s ostatními chladiči. Tento low-profile chladič ani není určený do výkonných PC a maximální doporučené TDP je 65 W. Já jsem jej nicméně zatížil celkem téměř 100 W odpadního tepla a NH-L9i mě příjemně překvapil. Nejvyšší naměřená teplota byla 83°C a průměrná teplota se pohybovala okolo 75-80°C. Velmi úctyhodný výkon na takto malý chladič. Hlučnost NH-L9i je zahrnuta s ostatními chladiči v grafech níže.



  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! modernizoval top-flow chladič Dark Rock TF (2)

Po šiestich rokoch sa posunula číslovka v označení za chladičom Dark Rock TF. V praxi to znamená najmä aktuálny montážny systém, ktorý BeQuiet! oproti tomu starému výrazne vylepšil. Pôvodný chladič ešte nepodporoval ani AMD AM4, to sa s Dark Rock TF 2 mení. Rozdiely v konštrukcii pasívu sú ale iba kozmetické a zachované zostali aj 135-milimetrové ventilátory Silent Wings 3. Celý článok „BeQuiet! modernizoval top-flow chladič Dark Rock TF (2)“ »

  •  
  •  
  •  

Nízký pasiv = vysoké teploty? Test top-flow chladičů Noctua

Současný PC hardware je už energeticky velmi efektivní. Každá nová generace obvykle slibuje vyšší výkon, nižší spotřebu a s tím i spojené nároky na chlazení. Tento trend vede ke stoupající oblibě kompaktních PC sestav. Tyto sestavy se však potýkají s minimem volného místa pro chladiče. Jak velké kompromisy je třeba dělat u chlazení procesoru v těchto sestavách? Znamená malý chladič nutně vysoké teploty a hluk? Celý článok „Nízký pasiv = vysoké teploty? Test top-flow chladičů Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

    1. Poslal jsem jej šéfredaktorovi, musíš si počkat, až tu vánoční soutěž vyhlásí (a pak mít štěstí a být vylosovaný samozřejmě 😛 )

  1. Možná zbytečných obav, že nám chystají RGB LED v další generaci, se nemůžu zbavit. Když přihlédnu k opodstatnění černé úpravy i L9i (prosklené SFF skříně u nichž by nutnost nízkoprofilového chladiče vyvstala prakticky nejsou)…

    1. Taky mě to trošku děsí. Ale na druhou stranu? Stačí nezapojovat RGB kabely a je to. Věřím, že Noctua nenechá implementací RGB zbytečně zhoršit vlastnosti svých ventilátorů. Ale mohli by třeba přidat RGB kryt na horní část pasivu (podobně jako SPC Fera 3 RGB). To by nemuselo snižovat chladicí potenciál chladiče, ale vyhovělo by to všem RGB aficionados.

  2. Noctua tenhle problém/neproblèm řeší neotřesitelnou výdrží a zárukou 6 let na svoje chladiče, v potaz se musí taky brát podpora, kdy po vyplnění formuláře vám po letech zašlou novou upevňovací sadu k jakémukoliv socketu jam se CPU „vleze“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *