Všetkými farbami hýri už i Fortis 3. A nie je to jediná úprava

Krajší vzhľad predovšetkým

Firmu SilentiumPC spopularizovala predovšetkým veľmi úspešná séria chladičov Fera. V jej tieni sú však desiatky ďalších produktov, ktoré sa títo Poliaci snažia zatraktívňovať. Minimálne teda pre bežných spotrebiteľov kupujúcich očami, pretože ide o skrášľovaciu procedúru pridaním LED RGB. Čerešničkou na torte pre Fortis 3 RGB je potom kompletné poniklovanie od coldplatu až po predposledné rebro.

Nový model chladiča Fortis 3 s prívlastkom RGB mal SilentiumPC na svojich stránkach nahodený už od začiatku týždňa, každopádne oficiálne jeho uvedenie do predaja oznámil až včera. Oproti pôvodnému návrhu sa príliš nelíši a nesie i rovnaké označenie HE1425.

Zmeny nastali na poste 140mm ventilátora. Z pohľadu HWCoolingu je najzaujímavejšie, že má Stella HP RGB 140 PWM (tak tomu ventilátoru SPC hovorí) oproti pôvodnému o dve lopatky viac (deväť celkovo). Plocha jednej lopatky je vďaka výraznejšiemu zatočeniu podobná a v zábere všetkých určite výrazne väčšia. Rozsah otáčok je rovnaký (500 – 1400), ale pozoruhodná je iná vec, a síce porovnanie niektorých detailov v špecifikáciách. Prietok má Stella (78,6 CFM) prakticky na chlp rovnaký ako Sigma Pro 140 PWM z neosvetleného Fortisu 3.

Navyše, Sigma by mala byť podľa parametrov s 0,18 A pri plnom výkone o polovicu úspornejší. Pri Stelle totiž stojí 0,35 A. Týka sa to, samozrejme, čisto motorčeka, bez LED RGB. Podporovaný je najpoužívanejší typ konektora RGB – 4-pin s 12 V, ktorý je s výnimkou low-endových/kancelárskych, na každej modernej doske. Pre majiteľov starších počítačov je v príslušenstve manuálny ovládač Nano Reset RGB s troma fyzickými prepínačmi na nastavenie farby, efektu (vrátane jeho rýchlosti).

SilentiumPC fortis 3 RGB HE1425

O poniklovanom pasíve už zmienka padla. To sa celkom hodí, nebudú oxidovať hliníkové lamely ani medené heatpipe, a to ani na základni s ich priamym dotykom. Horšie je, že toho tento pasív s biedy nevytrhne. Nemôžem sa však tváriť, ako Poliaci doladili posledné detaily, pretože tento pasív má výrazné nedostatky, ktoré som riešil už pred piatimi rokmi. Fortis 3 HE1425 je síce výrazne väčší ako Fera 3, ale nedosahuje ani účinnosti Fera 2, o čom sa môžete presvedčiť v tomto teste. Pre drahší a ťažší chladič, ktorý má kvôli väčším rozmerom (158 × 140 × 125) i horšiu kompatibilitu s vyššími pamäťami na highendových platformách, pravdaže, kritické.

Zdá sa, že dizajn pasívu Fortis 3 nevyužíva efektívne dostupnú plochu rebrovania, čo môže byť spôsobené napríklad jalovejším stredom, do ktorého sa z teplovodivých trubíc odovzdáva iba minimum tepla. Predsa len sa sústredia viac po krajoch.

Podporované sú všetky aktuálne pätice (AMD AM4 a Intel 115x, 2066, 2011-3) a i niektoré neaktuálne, ako AMD AM3(+), AM2(+), FM2(+) a FM1(+). Prvé várky chladičov Fortis 3 RGB už boli expedované do obchodov a odporúčaná cena je 42,90 vrátane daňe.

SilentiumPC fortis 3 RGB HE1425


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Thermalright chystá velký dvouvěžový chladič s 8mm heatpipe

V dnešní době jsou mezi hráči a nadšenci do počítačů v oblibě vizuálně atraktivní all-in-one chladiče, které tak berou práci nejvýkonnějším vzduchovým chladičům. Proto těší, když se objeví nějaký nový ambiciózní vzduchový chladič, který by mohl do této oblasti zase přivát svěží vítr. Takovou novinku teď předvede Thermalright Frost Spirit 140: hodně masivní dvouvěžový chladič, jenž by mohl vyzvat klasiku typu Noctua NH-D15. Celý článok „Thermalright chystá velký dvouvěžový chladič s 8mm heatpipe“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nízkoprofilový top-flow Scythe realitou. V podobe Shuriken 2

Chladiče s ventilátormi ženúcimi vzduch proti doske boli oproti vežiam vždy v menšine. Ktovieaký výber nie je ani teraz, no čo sa za posledné roky zmenilo, je pomer veľkých k malým chladičom. Zatiaľ čo obrie konštrukcie so 140mm ventilátormi príliš nepribúdajú, z nových modelov SFF sa tešíme často. A obzvlášť teraz, keď ponuku rozširuje i Scythe, špecialista na strednú triedu a dominanciu v nej. Celý článok „Nízkoprofilový top-flow Scythe realitou. V podobe Shuriken 2“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Novinka Thermalrightu: Celomedený pasív a výška pod 5 cm

Chladičov typu top-flow je naozaj poskromne a špeciálne tých nízkoprofilových. Thermalright v nich však vidí potenciál a po AXP-100 portfólio rozširuje ešte menším modelom – AXP-90-Full Copper. V procese zmenšovania sa viac než na rozmery ventilátora tlačilo na pasívnu časť. Po jej znížení by sa chladič zmestí už aj do mnohých úzkych skriniek. No, konečne konkurencia pre Cryorig C7. Celý článok „Novinka Thermalrightu: Celomedený pasív a výška pod 5 cm“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *