Všetkými farbami hýri už i Fortis 3. A nie je to jediná úprava

Krajší vzhľad predovšetkým

Firmu SilentiumPC spopularizovala predovšetkým veľmi úspešná séria chladičov Fera. V jej tieni sú však desiatky ďalších produktov, ktoré sa títo Poliaci snažia zatraktívňovať. Minimálne teda pre bežných spotrebiteľov kupujúcich očami, pretože ide o skrášľovaciu procedúru pridaním LED RGB. Čerešničkou na torte pre Fortis 3 RGB je potom kompletné poniklovanie od coldplatu až po predposledné rebro.

Nový model chladiča Fortis 3 s prívlastkom RGB mal SilentiumPC na svojich stránkach nahodený už od začiatku týždňa, každopádne oficiálne jeho uvedenie do predaja oznámil až včera. Oproti pôvodnému návrhu sa príliš nelíši a nesie i rovnaké označenie HE1425.

Zmeny nastali na poste 140mm ventilátora. Z pohľadu HWCoolingu je najzaujímavejšie, že má Stella HP RGB 140 PWM (tak tomu ventilátoru SPC hovorí) oproti pôvodnému o dve lopatky viac (deväť celkovo). Plocha jednej lopatky je vďaka výraznejšiemu zatočeniu podobná a v zábere všetkých určite výrazne väčšia. Rozsah otáčok je rovnaký (500 – 1400), ale pozoruhodná je iná vec, a síce porovnanie niektorých detailov v špecifikáciách. Prietok má Stella (78,6 CFM) prakticky na chlp rovnaký ako Sigma Pro 140 PWM z neosvetleného Fortisu 3.

Navyše, Sigma by mala byť podľa parametrov s 0,18 A pri plnom výkone o polovicu úspornejší. Pri Stelle totiž stojí 0,35 A. Týka sa to, samozrejme, čisto motorčeka, bez LED RGB. Podporovaný je najpoužívanejší typ konektora RGB – 4-pin s 12 V, ktorý je s výnimkou low-endových/kancelárskych, na každej modernej doske. Pre majiteľov starších počítačov je v príslušenstve manuálny ovládač Nano Reset RGB s troma fyzickými prepínačmi na nastavenie farby, efektu (vrátane jeho rýchlosti).

SilentiumPC fortis 3 RGB HE1425

O poniklovanom pasíve už zmienka padla. To sa celkom hodí, nebudú oxidovať hliníkové lamely ani medené heatpipe, a to ani na základni s ich priamym dotykom. Horšie je, že toho tento pasív s biedy nevytrhne. Nemôžem sa však tváriť, ako Poliaci doladili posledné detaily, pretože tento pasív má výrazné nedostatky, ktoré som riešil už pred piatimi rokmi. Fortis 3 HE1425 je síce výrazne väčší ako Fera 3, ale nedosahuje ani účinnosti Fera 2, o čom sa môžete presvedčiť v tomto teste. Pre drahší a ťažší chladič, ktorý má kvôli väčším rozmerom (158 × 140 × 125) i horšiu kompatibilitu s vyššími pamäťami na highendových platformách, pravdaže, kritické.

Zdá sa, že dizajn pasívu Fortis 3 nevyužíva efektívne dostupnú plochu rebrovania, čo môže byť spôsobené napríklad jalovejším stredom, do ktorého sa z teplovodivých trubíc odovzdáva iba minimum tepla. Predsa len sa sústredia viac po krajoch.

Podporované sú všetky aktuálne pätice (AMD AM4 a Intel 115x, 2066, 2011-3) a i niektoré neaktuálne, ako AMD AM3(+), AM2(+), FM2(+) a FM1(+). Prvé várky chladičov Fortis 3 RGB už boli expedované do obchodov a odporúčaná cena je 42,90 vrátane daňe.

SilentiumPC fortis 3 RGB HE1425


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Comet Lake má lepší box chladič. Měděné jádro, černý design

Když AMD uvedlo procesory Ryzen, dostaly přibalené vylepšené boxové chladiče, které se sice nemají na velké věžové chladiče, ale na poměry boxů jsou považovány za celkem přijatelné a za výhodu proti procesorům Intel, které mají box chladiče slabší. Ale s příchodem procesorů Comet Lake pro socket LGA 1200 to zdá se také Intel změní a vylepší chladiče, které dává k 65W zamčeným CPU (odemčená CPU chladič v balení nemají). Celý článok „Intel Comet Lake má lepší box chladič. Měděné jádro, černý design“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vychádza Grandis 3. Oproti 2 je ľahší, TDP zostáva rovnaké

SilentiumPC sype jednu novinku za druhou rýchlo ako nikdy predtým. Zatiaľ čo nedávno to boli low-endoví „Spartani“, teraz sa svetu ukazuje čerstvý Grandis 3. Tento twin-tower tvorí vrchol ponuky chladičov poľskej firmy a nadväzuje na vcelku úspešného predchodcu. Koncepčne sa od neho príliš neodlišuje a ponáša sa v duchu ladenia detailov, ktoré majú chladič zdokonaliť a snáď predsa len zvýšiť aj jeho účinnosť. Celý článok „Vychádza Grandis 3. Oproti 2 je ľahší, TDP zostáva rovnaké“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

SilentiumPC má nové levné chladiče Spartan 4 a Spartan 4 Max

SilentiumPC nabízí hodně cenově výhodné chladiče, například svoji linii Fera. Ale firma má ještě levnější řadu Spartan a v té teď vydala novou generaci Spartan 4, která má rovnou čtyři různé modely. Přináší kromě možnosti ARGB osvětlení také nový a zdá se lepší upevňovací systém a dost možná by to zase mohla být atraktivní volba do počítačů, kde je třeba ušetřit pár stovek, ale neobětovat výhody věžového chladiče. Celý článok „SilentiumPC má nové levné chladiče Spartan 4 a Spartan 4 Max“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *