Delid Athlonu 3000G: čip není 12nm, ale 14nm nativní dvoujádro

Delid lowendového Athlonu 3000G: jde o nativní dvoujádro, ne o ořezaný čtyřjádrový křemík

Delidování lowendového dvoujádrového procesoru asi normálně bude málokoho zajímat. Ovšem v případě Athlonu 3000G jsme zrovna doufali, že to někdo provede. Nebylo totiž moc jasné, co se uvnitř těchto APU vlastně nachází. Výrobci desek měli v záznamech, že je použité čtyřjádrové 12nm APU Picasso, ale AMD zase ve specifikacích tvrdí, že jde o 14nm čip. Odstranění rozvaděče zřejmě ukazuje, o co opravdu jde.

Ačkoliv CPU-Z detekuje u Athlonu 3000G stejnou kombinaci Family/Model/Stepping jako u čipu Picasso (a také si myslí, že o Picasso a 12nm čip jde), patrně tomu tak nakonec není. Na internetu se totiž prostřednictvím twitterového leakera a nadšence Momomo_us objevila fotografie delidovaného Ahtlonu 3000G (kód YD3000C6M20FH), ukazující čip uvnitř.

Ten je, jak můžete vidět, charakteristicky čtvercový. Pokud si pamatujete, tak obě čtyřjádrová APU, jak 12nm Picasso (viz zde), tak 14nm Raven Ridge (viz zde) jsou obdélníková. A popravdě se podle fotky myslím ani nedají rozeznat, součástky jsou na stejných pozicích a velikost je nejspíš stejná. Ovšem tím, že je čip čtvercový a menší, je zřejmě jasné, že Athlon 3000G používá lowendový zvlášť navržený derivát APU Raven Ridge, což je čip se dvěma jádry Zen, grafikou jen se třemi CU (neboli 192 shadery), ovšem zachovaným dvoukanálovým řadičem pamětí DDR4. Tomuto čipu by mělo příslušet kódové označení Raven2 (možná podle počtu jader).

Delidovaný Ahtlon 3000G (Zdroj: Momomo_us)

Použité je 14nm nativní dvoujádro

Tento čip je logicky používaný proto, že je na výrobu levnější, kdežto pokud by AMD toto dvoujádro vyrábělo ze čtyřjádrových čipů Picasso nebo Raven Ridge, byl by křemík velký nějakých 209 mm². Je samozřejmě možné, že se do tohoto modelu budou občas dostávat i deaktivovaná čtyřjádra s defekty, ovšem většina by jich asi měla být čip Raven2. A ten je vyráběný na 14nm procesu, takže informace na stránkách AMD je správná, kdežto údaje o 12nm procesu v databázi Gigabyte či v CPU-Z byly chybné.

Ryzen 5 2400G s odstraněným rozvaděčem (zdroj: The Stilt). Čtyřjádrová APU Raven Ridge i Picasso jsou takto obdélníková

Pro potřeby tohoto procesoru by nemělo být důležité, zda je 12nm, nebo 14nm. Má takty, které 14nm křemík zvládá s přehledem (3,5 GHz CPU, 1,1 GHz GPU). Mezi 12nm a 14nm APU by neměly být nějaké podstatné architektonické rozdíly, na rozdíl od architektonické aktualizace, která existuje mezi CPU Ryzeny 1000 a 2000. Co však bude ovlivněno, je přetaktování, na které můžete pomýšlet. Ačkoliv se některé Athlony 3000G zdá se dají přetočit na 4,0 GHz, typicky 14nm Ryzeny měly o 100–200 MHz nižší strop frekvencí než ty 12nm.

Specifikace nového Athlonu 3000G

Dlužno říct, že informace o 12nm křemíku vznikla nedopatřením (my jsme ji například čerpali z onoho CPU support listu Gigabyte), takže nejde o případ, že by AMD uvádělo nepravdivé údaje. Ve specifikacích na webu mělo správně uvedených 14nm, nicméně kvůli časté neaktuálnosti této databáze jsme to tehdy považovali za chybu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Zdání klame? Radeony RX 9070 (XT) můžou vyjít už za dva týdny

Když v pondělí AMD neukázalo prakticky nic o nových grafikách Radeon v úvodní prezentaci na CES 2025, objevily se názory, že nemá co nabídnout a/nebo že GPU ještě nejsou hotová. (Není ale úplně pravda, že o grafikách nebyly žádné informace – to, co firma sdělila mimo „keynote“, jsme shrnuli tady.) Vypadá to, že to bylo jen zdání a nové grafiky jsou naopak blíž, dokonce by mohly vyjít ještě v lednu a před prvními GeForce RTX 5000. Celý článok „Zdání klame? Radeony RX 9070 (XT) můžou vyjít už za dva týdny“ »

  •  
  •  
  •  

AMD vydává Ryzeny 9 9900X3D a 9950X3D a také levné šestijádro

Včera jsme už nakousli část novinek, které AMD uvádělo na CES 2025, zejména nejzajímavější nový procesor. Těch ale firma prezentovala víc. Včetně desktopových procesorů pro platformu AM5. Na veletrhu byly vydané špičkové modely Ryzenů 9000 s 3D V-Cache, které by nyní měly představovat to nejlepší, co AMD ve stolních PC nabízí. Také ale vychází procesor přinášející architekturu Zen 5 do levnějších vod. Celý článok „AMD vydává Ryzeny 9 9900X3D a 9950X3D a také levné šestijádro“ »

  •  
  •  
  •  

Strix Halo vychází: Extrémní Zen 5 má obří GPU, 256bitovou RAM

Přišlo CES 2025 a s ním i prezentace hlavních počítačových firem. V podvečer proběhla „keynote“ AMD a v ní odhalení procesorových novinek pro rok 2025. Ne grafických, na nová GPU s architekturou RDNA 4 (Radeon RX 9070 a RX 9070 XT) v prezentaci řada nepřišla a AMD se věnovalo prakticky jenom procesorům, v nichž největší novinka je (i rozměry křemíku) Strix Halo – doteď nevídaný notebookový procesor, či přesněji APU. Celý článok „Strix Halo vychází: Extrémní Zen 5 má obří GPU, 256bitovou RAM“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

    1. Prečo myslíte? Do nízkorozpočtových počítačov mi príde práve Athlon 3000G ako celkom jasná voľba.

    2. Tak z pohledu Intelu, který nestíhá kapacitami k zásobení trhu právě takovými prdítky asi jo. Z pohledu AMD, které má diverzifikovanější výrobní kapacity a retail tak může uspokojit ku prospěchu svého tržního podílu, úplně ne, neprodá se jich zrovna málo, myslím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *