Delid Athlonu 3000G: čip není 12nm, ale 14nm nativní dvoujádro

Delid lowendového Athlonu 3000G: jde o nativní dvoujádro, ne o ořezaný čtyřjádrový křemík

Delidování lowendového dvoujádrového procesoru asi normálně bude málokoho zajímat. Ovšem v případě Athlonu 3000G jsme zrovna doufali, že to někdo provede. Nebylo totiž moc jasné, co se uvnitř těchto APU vlastně nachází. Výrobci desek měli v záznamech, že je použité čtyřjádrové 12nm APU Picasso, ale AMD zase ve specifikacích tvrdí, že jde o 14nm čip. Odstranění rozvaděče zřejmě ukazuje, o co opravdu jde.

Ačkoliv CPU-Z detekuje u Athlonu 3000G stejnou kombinaci Family/Model/Stepping jako u čipu Picasso (a také si myslí, že o Picasso a 12nm čip jde), patrně tomu tak nakonec není. Na internetu se totiž prostřednictvím twitterového leakera a nadšence Momomo_us objevila fotografie delidovaného Ahtlonu 3000G (kód YD3000C6M20FH), ukazující čip uvnitř.

Ten je, jak můžete vidět, charakteristicky čtvercový. Pokud si pamatujete, tak obě čtyřjádrová APU, jak 12nm Picasso (viz zde), tak 14nm Raven Ridge (viz zde) jsou obdélníková. A popravdě se podle fotky myslím ani nedají rozeznat, součástky jsou na stejných pozicích a velikost je nejspíš stejná. Ovšem tím, že je čip čtvercový a menší, je zřejmě jasné, že Athlon 3000G používá lowendový zvlášť navržený derivát APU Raven Ridge, což je čip se dvěma jádry Zen, grafikou jen se třemi CU (neboli 192 shadery), ovšem zachovaným dvoukanálovým řadičem pamětí DDR4. Tomuto čipu by mělo příslušet kódové označení Raven2 (možná podle počtu jader).

Delidovaný Ahtlon 3000G (Zdroj: Momomo_us)

Použité je 14nm nativní dvoujádro

Tento čip je logicky používaný proto, že je na výrobu levnější, kdežto pokud by AMD toto dvoujádro vyrábělo ze čtyřjádrových čipů Picasso nebo Raven Ridge, byl by křemík velký nějakých 209 mm². Je samozřejmě možné, že se do tohoto modelu budou občas dostávat i deaktivovaná čtyřjádra s defekty, ovšem většina by jich asi měla být čip Raven2. A ten je vyráběný na 14nm procesu, takže informace na stránkách AMD je správná, kdežto údaje o 12nm procesu v databázi Gigabyte či v CPU-Z byly chybné.

Ryzen 5 2400G s odstraněným rozvaděčem (zdroj: The Stilt). Čtyřjádrová APU Raven Ridge i Picasso jsou takto obdélníková

Pro potřeby tohoto procesoru by nemělo být důležité, zda je 12nm, nebo 14nm. Má takty, které 14nm křemík zvládá s přehledem (3,5 GHz CPU, 1,1 GHz GPU). Mezi 12nm a 14nm APU by neměly být nějaké podstatné architektonické rozdíly, na rozdíl od architektonické aktualizace, která existuje mezi CPU Ryzeny 1000 a 2000. Co však bude ovlivněno, je přetaktování, na které můžete pomýšlet. Ačkoliv se některé Athlony 3000G zdá se dají přetočit na 4,0 GHz, typicky 14nm Ryzeny měly o 100–200 MHz nižší strop frekvencí než ty 12nm.

Specifikace nového Athlonu 3000G

Dlužno říct, že informace o 12nm křemíku vznikla nedopatřením (my jsme ji například čerpali z onoho CPU support listu Gigabyte), takže nejde o případ, že by AMD uvádělo nepravdivé údaje. Ve specifikacích na webu mělo správně uvedených 14nm, nicméně kvůli časté neaktuálnosti této databáze jsme to tehdy považovali za chybu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD Ryzen 7020 a Athlon 7020: úsporné čipy pro levné notebooky

Na začátku léta oznámilo AMD během Computexu, že vedle nových procesorů Zen 4 chystá ještě levné úsporné procesory pro notebooky a chromebooky s kódovým označením Mendocino. Ty teď firma oficiálně představila (naschvál chvíli před odhalením nových GeForce) a paradoxně to vlastně budou první Ryzeny 7000 pro notebooky na trhu. Nicméně Mendocino používá starší architekturu Zen 2 a není zaměřené na výkon, ale na úspornost. Celý článok „AMD Ryzen 7020 a Athlon 7020: úsporné čipy pro levné notebooky“ »

 •  
 •  
 •  

AMD řeklo, kdy odhalí Radeony RX 7000 s architekturou RDNA 3

V úterý přišel velký den pro fanoušky grafiky Nvidia, neboť po dvou letech odhalila novou architekturu GPU Ada Lovelace a první grafiky GeForce RTX 4000 na ní založené. Zrovna do toho samého dne a téměř té samé hodiny konkurenční AMD načasovalo svou vlastní novinku – firma totiž novou generaci ještě k vydání připravenou nemá, ale sdělila, kdy ji odhalí. Tudíž už víme, jak dlouho se na odpověď Radeonů na 4nm grafiky Nvidie bude čekat. Celý článok „AMD řeklo, kdy odhalí Radeony RX 7000 s architekturou RDNA 3“ »

 •  
 •  
 •  

I Zen 4 má termální boost. 5,85 GHz jen při teplotě pod 50 °C

U procesorů Intel (nejnověji u ještě nevydaného Raptor Lake) se často komentuje, že mají spoustu různých verzí boostu najednou s všelijakými podmínkami, například na základě teploty (Thermal Velocity Boost). Ukazuje se ale, že podobně na tom budou také Ryzeny 7000. Podle zatím neoficiálních informací například top model Ryzen 9 7950X na svou maximální frekvenci bude také dosahovat jen při nízkých teplotách – až neprakticky nízkých. Celý článok „I Zen 4 má termální boost. 5,85 GHz jen při teplotě pod 50 °C“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Prečo myslíte? Do nízkorozpočtových počítačov mi príde práve Athlon 3000G ako celkom jasná voľba.

  2. Tak z pohledu Intelu, který nestíhá kapacitami k zásobení trhu právě takovými prdítky asi jo. Z pohledu AMD, které má diverzifikovanější výrobní kapacity a retail tak může uspokojit ku prospěchu svého tržního podílu, úplně ne, neprodá se jich zrovna málo, myslím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *