Delid Athlonu 3000G: čip není 12nm, ale 14nm nativní dvoujádro

Delid lowendového Athlonu 3000G: jde o nativní dvoujádro, ne o ořezaný čtyřjádrový křemík

Delidování lowendového dvoujádrového procesoru asi normálně bude málokoho zajímat. Ovšem v případě Athlonu 3000G jsme zrovna doufali, že to někdo provede. Nebylo totiž moc jasné, co se uvnitř těchto APU vlastně nachází. Výrobci desek měli v záznamech, že je použité čtyřjádrové 12nm APU Picasso, ale AMD zase ve specifikacích tvrdí, že jde o 14nm čip. Odstranění rozvaděče zřejmě ukazuje, o co opravdu jde.

Ačkoliv CPU-Z detekuje u Athlonu 3000G stejnou kombinaci Family/Model/Stepping jako u čipu Picasso (a také si myslí, že o Picasso a 12nm čip jde), patrně tomu tak nakonec není. Na internetu se totiž prostřednictvím twitterového leakera a nadšence Momomo_us objevila fotografie delidovaného Ahtlonu 3000G (kód YD3000C6M20FH), ukazující čip uvnitř.

Ten je, jak můžete vidět, charakteristicky čtvercový. Pokud si pamatujete, tak obě čtyřjádrová APU, jak 12nm Picasso (viz zde), tak 14nm Raven Ridge (viz zde) jsou obdélníková. A popravdě se podle fotky myslím ani nedají rozeznat, součástky jsou na stejných pozicích a velikost je nejspíš stejná. Ovšem tím, že je čip čtvercový a menší, je zřejmě jasné, že Athlon 3000G používá lowendový zvlášť navržený derivát APU Raven Ridge, což je čip se dvěma jádry Zen, grafikou jen se třemi CU (neboli 192 shadery), ovšem zachovaným dvoukanálovým řadičem pamětí DDR4. Tomuto čipu by mělo příslušet kódové označení Raven2 (možná podle počtu jader).

Delidovaný Ahtlon 3000G (Zdroj: Momomo_us)

Použité je 14nm nativní dvoujádro

Tento čip je logicky používaný proto, že je na výrobu levnější, kdežto pokud by AMD toto dvoujádro vyrábělo ze čtyřjádrových čipů Picasso nebo Raven Ridge, byl by křemík velký nějakých 209 mm². Je samozřejmě možné, že se do tohoto modelu budou občas dostávat i deaktivovaná čtyřjádra s defekty, ovšem většina by jich asi měla být čip Raven2. A ten je vyráběný na 14nm procesu, takže informace na stránkách AMD je správná, kdežto údaje o 12nm procesu v databázi Gigabyte či v CPU-Z byly chybné.

Ryzen 5 2400G s odstraněným rozvaděčem (zdroj: The Stilt). Čtyřjádrová APU Raven Ridge i Picasso jsou takto obdélníková

Pro potřeby tohoto procesoru by nemělo být důležité, zda je 12nm, nebo 14nm. Má takty, které 14nm křemík zvládá s přehledem (3,5 GHz CPU, 1,1 GHz GPU). Mezi 12nm a 14nm APU by neměly být nějaké podstatné architektonické rozdíly, na rozdíl od architektonické aktualizace, která existuje mezi CPU Ryzeny 1000 a 2000. Co však bude ovlivněno, je přetaktování, na které můžete pomýšlet. Ačkoliv se některé Athlony 3000G zdá se dají přetočit na 4,0 GHz, typicky 14nm Ryzeny měly o 100–200 MHz nižší strop frekvencí než ty 12nm.

Specifikace nového Athlonu 3000G

Dlužno říct, že informace o 12nm křemíku vznikla nedopatřením (my jsme ji například čerpali z onoho CPU support listu Gigabyte), takže nejde o případ, že by AMD uvádělo nepravdivé údaje. Ve specifikacích na webu mělo správně uvedených 14nm, nicméně kvůli časté neaktuálnosti této databáze jsme to tehdy považovali za chybu.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Na platformě AM5 možná mají všechny Ryzeny iGPU, nejen APU

AMD teď vyrábí dva druhy desktopových procesorů: APU původně určené pro notebooky, které mají iGPU, a výkonnější modely tvořené ze serverových čipletů, kterým iGPU chybí – ale celkem často by ho i jejich uživatelé uvítali. Budoucí Ryzeny pro socket AM5 by ale už možná mohly mít iGPU všechny. Není jasné, jak bude uděláno, mluví se o samostatném čipletu s architekturou RDNA 3, ale mohlo by být i mnohem jednodušší. Celý článok „Na platformě AM5 možná mají všechny Ryzeny iGPU, nejen APU“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ryzen Threadripper Pro už je v obchodech, ceny jsou ale vysoké

Loni v létě vydalo AMD verzi procesorů Ryzen Threadripper s osmikanálovou pamětí na platformě WRX80, po níž se dlouho volalo. Zprvu byly dostupné jen v pracovních stanicích Lenovo na OEM trhu, ale teď se tato CPU, které jsou na mnohovláknové programy to nejvýkonnější, co dnes můžete mít, začínají konečně prodávat i samostatně. Do obchodů jdou 16, 32 a 64jádrové modely, ale připravte se na to, že ceny jsou dost vysoké. Celý článok „Ryzen Threadripper Pro už je v obchodech, ceny jsou ale vysoké“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD odhalilo Radeon RX 6700 XT: specifikace, cena, benchmarky

AMD včera odhalilo čtvrtou a zatím nejlevnější grafickou kartu s novou architekturou RDNA 2. Radeon RX 6700 XT používá nový menší čip Navi 22, ale má všechny novinky vyšších modelů. Karta ale nekonkuruje teď vydané GeForce RTX 3060, stojí dokonce o polovinu víc a měla by snad mít výkon někde nad GeForce RTX 3060 Ti. 12GB paměti a vysokými takty by se mohla i blížit k GeForce RTX 3070, ale s vyšším TDP. Celý článok „AMD odhalilo Radeon RX 6700 XT: specifikace, cena, benchmarky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Prečo myslíte? Do nízkorozpočtových počítačov mi príde práve Athlon 3000G ako celkom jasná voľba.

  2. Tak z pohledu Intelu, který nestíhá kapacitami k zásobení trhu právě takovými prdítky asi jo. Z pohledu AMD, které má diverzifikovanější výrobní kapacity a retail tak může uspokojit ku prospěchu svého tržního podílu, úplně ne, neprodá se jich zrovna málo, myslím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *