Nízký pasiv = vysoké teploty? Test top-flow chladičů Noctua

Klíčové vlastnosti

Současný PC hardware je už energeticky velmi efektivní. Každá nová generace obvykle slibuje vyšší výkon, nižší spotřebu a s tím i spojené nároky na chlazení. Tento trend vede ke stoupající oblibě kompaktních PC sestav. Tyto sestavy se však potýkají s minimem volného místa pro chladiče. Jak velké kompromisy je třeba dělat u chlazení procesoru v těchto sestavách? Znamená malý chladič nutně vysoké teploty a hluk?

Malí, ale šikovní

Mezi velmi populární SFF skříně dnes patří například Ncase M1 Mark VI nebo Louqe Ghost S1 Mark III. Osobně se také dost těším na Cooler Master NR200, kterou plánuji pro svůj příští build s vodním okruhem. Ale zpět k Louqe Ghost S1, kterou považuji za velmi atraktivní SFF skříňku a od jejíhož pořízení mě odrazuje pouze extrémně vysoká pořizovací cena. Do této skříně totiž padne jak ulitý starší chladič Noctua NH-L12. Tento chladič se však dnes obtížně shání, protože byl nahrazen novějším modelem NH-L12S. Ten se ale do Louqe Ghost S1 nevejde, protože je o 4 milimetry vyšší, než jeho předchůdce. Nedávno tedy vyšla oživená verze NH-L12 s přízviskem Ghost S1 Edition. K tomuto chladiči jsem si vyžádal i současný model NH-L12S a doplnil tuto dvojici svým NH-C14S. NH-C14 jsem nějaký čas používal ve skříni Streacom DA2, kam padl jako ulitý (po drobné úpravě Dremel frézkou). V hlavních rolích se nám tedy dnes představí trojice chladičů Noctua, jmenovitě NH-C14S, NH-L12S a NH-L12 Ghost S1 Edition.

Jak je vidět z tabulky níže i z fotografií, tak NH-C14S není zase tak nízký chladič. Tento chladič lze označit za low-profile jen s přimhouřeným okem. Pokud se jeho ventilátor ale umístí pod pasiv, je jeho celková výška 115 milimetrů. Je tedy stále výrazně nižší, než většina klasických věžových chladičů. Nicméně jeho celkové rozměry nejsou zanedbatelné a je potřeba to zohlednit při výběru vhodné kombinace chladiče a skříně.

Zbývající dvojice chladičů však vedle NH-C14S vypadá jako párek trpaslíků. Chladiče NH-L12S spolu s NH-L12 Ghost S1 Edition jsou si rozměrově velmi podobné. Zatímco ale u NH-L12 Ghost S1 Edition není problém použít RAM s výškou do 48 milimetrů, tak u NH-L12S jste limitovaní 35 milimetry. Tedy pokud umístíte ventilátor pod pasiv. To je ostatně i důvod, proč je NH-L12S celkově o chloupek vyšší, než předchozí NH-L12 verze. Na vině je 120 mm ventilátor, který už zasahuje do oblasti slotů DIMM vedle procesorové patice. Navzdory malé výšce použitého ventilátoru NF-A12x15 (patnáct milimetrů namísto obvyklých pětadvaceti) se i tak ventilátor téměř dotýkal nízkých pamětí Corsair LPX v testovacím stroji. Chtěl jsem také ze zvědavosti vyzkoušet chladič NH-L12 i s ventilátorem NF-A12x15. Bohužel nešel tento ventilátor uchytit na pasiv. Žebra na NH-L12 mají totiž trošku jiný tvar okrajů a spony z chladiče L12S tam neseděly. Navíc se pak celý chladič ani nevešel na základní desku, protože ventilátor kolidoval s moduly operační paměti. Liší se také upínací mechanismus, NH-L12S (na fotce níže vpravo) používá novější typ šroubků s pružinami.

   

Trochu mě mrzí skutečnost, že u NH-L12 Ghost S1 Edition není použitý modernější ventilátor NF-A9 PWM namísto použitého NF-B9 PWM. Varianta NF-A9 PWM totiž nabízí vyšší hodnotu maximálních otáček, čímž samozřejmě nabízí i vyšší průtok vzduchu a citelně vyšší statický tlak. Také je vybavena modernějšími ložisky SSO2 a navíc má i vylepšenou konstrukci rámu s podložkami proti vibracím. U takto malého pasivu může hrát roli každý detail. Jako útěchu najdete v balení tohoto chladiče kvalitnější teplovodivou pastu NT-H2, kterou bych osobně rád už viděl u každého nově vydaného chladiče Noctua.

Balení všech chladičů je prakticky totožné jako u všech ostatních chladičů značky Noctua. Tedy montážní sada SecuFirm2 pro uchycení chladičů na všechny současné patice (vyjma Threadripperu). Uchycení chladiče na procesor je s touto sadou naprostá hračka a dovedu si jen obtížně představit nějaké dramatické zlepšení. Dále zde najdete low-noise adaptér, u NH-C14S navíc i rozdvojku pro dva ventilátory. Dále typický šroubovák, tubu teplovodivé pasty, spony pro uchycení ventilátorů (u NH-C14S celkem dvě sady) kovovou nálepku s logem výrobce a nakonec přehlednou uživatelskou příručku s návodem pro instalaci.

 


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Pasívne chladiče s „icepipe“ na pokraji zániku. Nofan bankrotuje

Hoci stále neexistuje oficiálne stanovisko priamo z radov povolaných, všetky indície nasvedčujú tomu, že Nofan naďalej už nebude pokračovať vo svojej činnosti. Podľa viacerých ukazovateľov je zrejmé, že sa výrobca unikátnych pasívnych chladičov potápal v existenčných ťažkostiach dlhodobo. Napriek tomu, že Nofan mnohé veci poriadne nedotiahol, obdiv a kondolenciu si však zaslúži. Celý článok „Pasívne chladiče s „icepipe“ na pokraji zániku. Nofan bankrotuje“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Konec ohlých pinů na Ryzenech, které chladič vyrval ze socketu

Piny na procesorech AMD proti ploškám na procesorech Intel, to je věčné téma hardwarových debat. Provedení AMD má jednu slabinu: socket nedrží procesor na místě, takže při sundavání chladiče občas můžete vytáhnout CPU ven a ohnout při tom piny. Pokud vás toto trápí, objevil se na trhu zlepšovák, který může CPU ochránit: speciální vložka, která Ryzen drží na místě, takže se při demontáži chladičů nemáte čeho bát. Celý článok „Konec ohlých pinů na Ryzenech, které chladič vyrval ze socketu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Prebehlo vydanie Zalman CNPS20X, nočnej mory NH-D15

Nebývame často svedkami toho, aby v chladičoch dochádzalo k nejakým výraznejším konštrukčným zmenám. Zalman ich však v rámci najčerstvejšieho počinu niekoľko nasadil a zdá sa, že po rokoch konečne posúva doterajšie limity špičkových dvojveží. A prichádza to v najvyšší čas, keď nárast procesorových jadier znamená vyššie nároky na chladiaci výkon. Zalman hrdo uvádza TDP až 300 W. Celý článok „Prebehlo vydanie Zalman CNPS20X, nočnej mory NH-D15“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Je to divné, lebo pôvodný L12 práve vychádzal v porovnaní s L12S o chlp lepšie, pravda aj v kombinácii so 120 mm fanom, ale aj tak. Bolo by fajn prehodiť fany na pasívoch, teda pretestovať L12 so 120 mm slimkou a naopak L12S s 92 mm vrtuľou. Hneď sa príde na to či je chyba v pasíve alebo to tá 92-ka nedáva.

  1. Já jsem to právě v textu psal, že jsem to chtěl vyzkoušet, ale ta A12x15 tam nejde uchytit. Jinak jsem si o tom psal i s Noctua rep. a potvrdil moje závěry. Tedy, že L12 GS1E je pod krajní zátěží prostě horší než L12S a to právě díky tomu jedinému 92 mm ventilátoru.

   1. Aha, to som prehliadol. 🙂 Ale tak ono by to nejak šlo uchytiť provizórne. Každopádne ak prepad výkonu potvrdzuje aj Noctua, tak je to asi jasné.

    Ja mám pôvodný L12 v HTPC v Silverstone ML05 Milo a tam sa s horným fanom nevliezol, ale podarilo sa mi pod pasív dostať namiesto 92-ky fullsize 120-ku aj na mITX doske, hoci je to o chlp ako na strane IO portov, tak na strane RAM /mám osadený len jeden modul ďalej od socketu/. S 92-kou som to ani neskúšal a druhá vec je, že tam mám len úsporné Pentium, takže som ďaleko od limitov chladiča.

    Každopádne je to pre tú Ghost verziu dosť nešťastné riešenie, ak má ten fan taký veľký dopad na výkon.

    1. Z diskuze s Noctua rep. také vyplynulo, že Ghost verze je prostě niche chladič, který Noctua vydala pro velký zájem o původní L12. Co si budeme povídat, nějaký 65 W TDP CPU to uchladí s prstem v nose. Doporučený limit toho chladiče je 95 W a já je testoval na cca 150 W, takže výsledek testu není velká ostuda. Jen mě prostě překvapil ten rozdíl mezi L12 GS1E a L12S, tak jsem napsal do Noctua a poptal se na to.

     Původní L12 s 120/92 konfigurací jsem měl taky, moje první Noctua vlastně. Chladila velmi solidně Core i5-2500K. V té době jsem toho moc o PC nevěděl, takže jsem to cpal do klasické middletower, ale líbil se mi vzhled toho chladiče a dobré recenze. Ve výsledku jsem nebyl nespokojený, chladilo to tiše a dobře 🙂

     1. Kdyby jen cena více reflektovala „B“ ventilátor. Zajímalo by mě, jestli by si člověk pomohl dvěma šedesátkami (asi podélně centrovanými v ploše pasivu).

      1. Je fakt škoda, že tam není NF-A9 PWM ventilátor. Za ty peníze by tam být měl. Z komunikace s Noctua jsem vyrozuměl, že L12 GS1E je cílená hlavně na ticho a při normálním TDP okolo 65-80W je naopak tišší než L12S při stejných teplotách. Holt je potřeba udělat kompromisy u takto malých chladičů. to je jasné.

       1. Ta dvaadevadesátka je sice širší, ale pointou mého příspěvku je, jestli postavení žeber nevymezuje jejich ovanutí. Co kdyby účinnosti pomohl pokus ovanout chladič po celé délce heatpipes, s ohledem na orientaci žeber. Kdyby cena více reflektovala použitý ventilátor, svádělo by to k experimentu se dvěma šedesátkami, (při odhlédnutí od ceny v rukou patřičně trhlého experimentátora pak třeba i šesti čtyřicítkami).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *