10nm Atomy Jasper Lake vyjdou na přelomu roku. Známe parametry

Modely a specifikace 10nm Atomů Jasper Lake s architekturou Tremont

Intel teď oficiálně vydal druhou generaci 10nm procesorů pro notebooky „Tiger Lake“ a vypadá to, že se mu konečně daří přivést 10nm výrobu k rozumu. Díky tomu by se už brzo měly objevit čipy s lepším než 14nm procesem i v oblasti, kde by mohl obzvlášť pomoct: v úsporných čipech Atom, respektive dnes Celeron a Pentium. Intel letos vydá jejich novou generaci s novou architekturou Tremont a už máme jejich parametry.

Architektura Tremont je stejná, jakou Intel používá pro malá jádra v hybridních big.LITTLE čipech Lakefield. Má mít až o 30 % vyšší IPC (výkon na 1 MHz) než dosavadní jádra Atom „Goldmont+“, která má Intel v nynějších úsporných čipech Gemini Lake. Jednovláknový i vícevláknový výkon (díky vyšší energetické efektivitě umožňující vyšší boosty) by tedy mohly hodně narůst.

Na jádrech Tremont bude založený nástupce Gemini Lake (a jeho loňského refreshe) s kódovým označením Jasper Lake. Integrovanou grafiku má pak odvozenou od architektury Gen11 z procesorů Ice Lake. Je pravděpodobně vyráběný původní verzí 10nm procesu, ještě asi nepůjde o vylepšený proces SuperFin (ale rádi se v tomto budeme mýlit).

Slajd Intelu představující CPU architekturu Tremont

10nm Atomy přijdou na přelomu roku

Web FanlessTech teď přinesl informaci, kdy se Jasper Lake dostane na trh a také parametry připravovaných modelů – mělo by asi jít o informace z interních roadmap nebo podobných zdrojů. Podle FanlessTechu se zařízení s těmito čipy objeví v prvních měsících roku 2021.

Formální/oficiální vypuštění procesorů by ale asi mohlo nastat ještě koncem letošního roku, protože v takovémto stylu (vydání na konci roku, dostupnost nototebooků/desek/minipočítačů pak po novém roce) Intel uváděl i předchozí generace Atomů.

Modely: 6W čipy pro notebooky

Mobilní verze Jasper Lake míněná zejména pro použitá v levných noteboocích (ale asi by mohla být také v pasivně chlazených barebonech) má opět jako v minulé generaci TDP 6 W. Čipy jsou čtyřjádrové s 4MB L2 cache (L3 cache tedy asi nebude) a GPU označeným zatím jen prostě UHD Graphics. Není známo, kolik má výpočetních jednotek.

Nejrychlejší model 6 W řady bude Pentium Silver N6000. To má základní takt jen 1,1 GHz, ale maximální frekvence Boostu (prý dostupná i pro všechna čtyři jádra naráz) bude 3,1 GHz. Levnější alternativu poskytne druhý model Celeron N5100, stále čtyřjádro, ale s taktem už jen 1,1–2,8 GHz. Maximum má opět být dosažitelné na všech jádrech. Třetí model Celeron N4500 je už ořezaný na jen dvě jádra, byť L2 cache je stále 4MB a TDP stále 6 W. Frekvence má stejné, 1,1–2,8 GHz. Je možné, že Celerony budou proti Pentiu mít méně jednotek EU v GPU.

10W čipy pro desktop

Výkonnější verze, která by typicky měla být osazována na desktopové (mATX, Mini-ITX) desky, má TDP zvednuté na 10 W, což se projevuje o dost vyššími takty. Tyto modely mají také označení začínající na N, ale poznáte je podle poslední číslice. 6W modely končí na „0“, 10W mají na konci „5“.

Nejrychlejší 10W model je štyřjádro Pentium Silver N6005, které dostalo takty 2,0 GHz v základu a až 3,3 GHz v boostu. V kombinaci s dobrým IPC by se výkon možná mohl blížit Core i5 generace Sandy Bridge. Takt 3,3 GHz opět má být možný u všech jader naráz. Levnější čtyřjádrový model se jmenuje Celeron N5105 a má takty 2,0 až 2,8 GHz. A na spodku nabídky opět bude dvoujádro: Celeron N4505, ten má takty 2,0 až 2,9 GHz.

Zbylé parametry, jako takty a počty jednotek GPU, se asi dozvíme až při uvedení.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel uvedl mobilní procesory Tiger Lake. Modely, parametry, výkon

Tento týden byly odhalené nové grafiky Nvidia GeForce RTX 3000 s architekturou Ampere, což na sebe strhlo většinu pozornosti. Ale jen o den později tento týden oficiálně vypustil také procesory Tiger Lake pro notebooky. Intel je označuje za přelomové a mohly by takové opravdu být, jelikož konečně úspěšně používají 10nm proces a přinášejí díky němu rekordní jednovláknový výkon a také dnes nejrychlejší integrované GPU na světě. Celý článok „Intel uvedl mobilní procesory Tiger Lake. Modely, parametry, výkon“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel Tiger Lake odhaleno. Proces 10nm SuperFin teď dá až 5 GHz

Intel odhalil nové 10nm procesory Tiger Lake. Ty jsou docela očekávané, jelikož první 10nm generace Ice Lake se zas tak nepovedla a od těchto následujících Core 11. generace se čekal reparát. A vypadá to, že Tiger Lake s novou architekturou CPU i novým GPU opravdu bude hodně zajímavé. Překvapivě je ale jeho tajnou zbraní právě 10nm proces. Intel totiž zdá se vyřešil jeho problémy, čímž dosáhne velmi vysokého výkonu. Celý článok „Intel Tiger Lake odhaleno. Proces 10nm SuperFin teď dá až 5 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel má problém i na 7nm procesu. První procesory až za 2,5 roku?

Je tu špatná zpráva týkající se perspektiv procesorů pro PC v budoucích letech. Tedy alespoň těch od Intelu. Společnost teď totiž oznámila, že má problémy se svým nadcházejícím 7nm procesem, který by měl být konkurencí pro 5nm proces TSMC, jenž budou používat budoucí procesory AMD. 7nm proces Intelu je ale kvůli technickým problémům 12 měsíců pozadu a první 7nm procesory této značky možná budou až v roce 2023. Celý článok „Intel má problém i na 7nm procesu. První procesory až za 2,5 roku?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. A teraz už len ako pružne na tie procesory zareaguje Acer v Swift 1. Ak som nič neprehliadol, tak ide o jediné lacné (~ 400 eur) solídne (celokovové s FHD panelom IPS) pasívne 14″ notebooky s Gemini Lake. Ak na ark.intel.com sedí vydanie (Q4/2017) Pentia N5000, tak vtedy sa ten refresh Swift 1 poradil za nejakých 4 až 6 mesiacov. Teraz by to snáď mohli dokázať o trochu rýchlejšie. Otázkou však zostáva, či pri súčasnej snahe výrobcov obmedziť low-end za účelom dosiahnutia lepších predajov výkonejších a drahších notebookov s vyššími maržami Acer vôbec tento rad udrží a bude ho modernizovať. Verím, že v najhrošom prípade tento segment nebude úplne na programe dňa a tie notebooky výjdu oproti minulajšku s nejakým časovým sklzom, ale ktovie, no…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *