10nm Atomy Jasper Lake vyjdou na přelomu roku. Známe parametry

Modely a specifikace 10nm Atomů Jasper Lake s architekturou Tremont

Intel teď oficiálně vydal druhou generaci 10nm procesorů pro notebooky „Tiger Lake“ a vypadá to, že se mu konečně daří přivést 10nm výrobu k rozumu. Díky tomu by se už brzo měly objevit čipy s lepším než 14nm procesem i v oblasti, kde by mohl obzvlášť pomoct: v úsporných čipech Atom, respektive dnes Celeron a Pentium. Intel letos vydá jejich novou generaci s novou architekturou Tremont a už máme jejich parametry.

Architektura Tremont je stejná, jakou Intel používá pro malá jádra v hybridních big.LITTLE čipech Lakefield. Má mít až o 30 % vyšší IPC (výkon na 1 MHz) než dosavadní jádra Atom „Goldmont+“, která má Intel v nynějších úsporných čipech Gemini Lake. Jednovláknový i vícevláknový výkon (díky vyšší energetické efektivitě umožňující vyšší boosty) by tedy mohly hodně narůst.

Na jádrech Tremont bude založený nástupce Gemini Lake (a jeho loňského refreshe) s kódovým označením Jasper Lake. Integrovanou grafiku má pak odvozenou od architektury Gen11 z procesorů Ice Lake. Je pravděpodobně vyráběný původní verzí 10nm procesu, ještě asi nepůjde o vylepšený proces SuperFin (ale rádi se v tomto budeme mýlit).

Slajd Intelu představující CPU architekturu Tremont

10nm Atomy přijdou na přelomu roku

Web FanlessTech teď přinesl informaci, kdy se Jasper Lake dostane na trh a také parametry připravovaných modelů – mělo by asi jít o informace z interních roadmap nebo podobných zdrojů. Podle FanlessTechu se zařízení s těmito čipy objeví v prvních měsících roku 2021.

Formální/oficiální vypuštění procesorů by ale asi mohlo nastat ještě koncem letošního roku, protože v takovémto stylu (vydání na konci roku, dostupnost nototebooků/desek/minipočítačů pak po novém roce) Intel uváděl i předchozí generace Atomů.

Modely: 6W čipy pro notebooky

Mobilní verze Jasper Lake míněná zejména pro použitá v levných noteboocích (ale asi by mohla být také v pasivně chlazených barebonech) má opět jako v minulé generaci TDP 6 W. Čipy jsou čtyřjádrové s 4MB L2 cache (L3 cache tedy asi nebude) a GPU označeným zatím jen prostě UHD Graphics. Není známo, kolik má výpočetních jednotek.

Nejrychlejší model 6 W řady bude Pentium Silver N6000. To má základní takt jen 1,1 GHz, ale maximální frekvence Boostu (prý dostupná i pro všechna čtyři jádra naráz) bude 3,1 GHz. Levnější alternativu poskytne druhý model Celeron N5100, stále čtyřjádro, ale s taktem už jen 1,1–2,8 GHz. Maximum má opět být dosažitelné na všech jádrech. Třetí model Celeron N4500 je už ořezaný na jen dvě jádra, byť L2 cache je stále 4MB a TDP stále 6 W. Frekvence má stejné, 1,1–2,8 GHz. Je možné, že Celerony budou proti Pentiu mít méně jednotek EU v GPU.

10W čipy pro desktop

Výkonnější verze, která by typicky měla být osazována na desktopové (mATX, Mini-ITX) desky, má TDP zvednuté na 10 W, což se projevuje o dost vyššími takty. Tyto modely mají také označení začínající na N, ale poznáte je podle poslední číslice. 6W modely končí na „0“, 10W mají na konci „5“.

Nejrychlejší 10W model je štyřjádro Pentium Silver N6005, které dostalo takty 2,0 GHz v základu a až 3,3 GHz v boostu. V kombinaci s dobrým IPC by se výkon možná mohl blížit Core i5 generace Sandy Bridge. Takt 3,3 GHz opět má být možný u všech jader naráz. Levnější čtyřjádrový model se jmenuje Celeron N5105 a má takty 2,0 až 2,8 GHz. A na spodku nabídky opět bude dvoujádro: Celeron N4505, ten má takty 2,0 až 2,9 GHz.

Zbylé parametry, jako takty a počty jednotek GPU, se asi dozvíme až při uvedení.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

  •  
  •  
  •  

Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H

Po vydání 10nm procesorů Tiger Lake-H a pořád 14nm Rocket Lake pro desktop, které trpěly už poměrně špatnou energetickou efektivitou, leckoho mrzelo, že 10nm čipy nemohly přijít i do desktopu. Intel vydal BGA verze, které používaly například jeho NUCy, ale nebyly k mání samostatné desky. Teď se zpožděním takový hardware vychází: čínský výrobce Maxsun teď má mATX desku s osmijádrovým Tiger Lake Core i7-11800H. Celý článok „Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H“ »

  •  
  •  
  •  

Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)

Mnohokrát asi bylo litováno, že se Intel nevydal na platformě LGA 1200 10nm procesory. Jako Core 11. generace pro desktop vyšlo 14nm Rocket Lake, paradoxně až v momentě, kdy se Intelu podařilo 10nm proces opravit a 10nm čipy by konečně měly dost výkonu. Vypadá to ale, že pokud jste 10nm procesor v desktopu chtěli vidět, určitou možnost budete mít – Intel totiž teď překvapivě vydal opravdové modely procesorů Tiger Lake pro desktop. Celý článok „Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. A teraz už len ako pružne na tie procesory zareaguje Acer v Swift 1. Ak som nič neprehliadol, tak ide o jediné lacné (~ 400 eur) solídne (celokovové s FHD panelom IPS) pasívne 14″ notebooky s Gemini Lake. Ak na ark.intel.com sedí vydanie (Q4/2017) Pentia N5000, tak vtedy sa ten refresh Swift 1 poradil za nejakých 4 až 6 mesiacov. Teraz by to snáď mohli dokázať o trochu rýchlejšie. Otázkou však zostáva, či pri súčasnej snahe výrobcov obmedziť low-end za účelom dosiahnutia lepších predajov výkonejších a drahších notebookov s vyššími maržami Acer vôbec tento rad udrží a bude ho modernizovať. Verím, že v najhrošom prípade tento segment nebude úplne na programe dňa a tie notebooky výjdu oproti minulajšku s nejakým časovým sklzom, ale ktovie, no…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *