MSI Cubi 5 10M-035EU: Malý, úsporný, ale pomerne drahý

Bližší pohľad

Čoraz väčším trendom sa stáva zmenšovať hardvér, ktorí nemusí byť zbytočne veľký. Dobrým príkladom toho je aj počítač Cubi 5 v skrinke s objemom iba trištvrte litra. S jeho uskladnením si tak hlavu lámať nemusíte. Na stole zavadzať nebude a predstaviť si ho viem aj zavesený na niektorom z monitorov. Funkčne obstojí veľmi dobre, no otázkou zostáva, či je hodný svojej obstarávacej ceny.

Bližší pohľad



Obsah balenia je vcelku bohatý. Príslušenstvo obsahuje úchyt VESA (100 × 100), zdroj, káble SATA na rozšírenie úložiska, návod a špecialitou je externé zapínacie tlačidlo. Treba poznamenať, že sme na test obdržali kompletnú zostavu s RAM aj SSD M.2. Napájanie je realizované 65 W adaptérom, ktorý je štedro naddimenzovaný a má dostatočnú rezervu aj na spomínané rozšírenie o ďalšie 2,5″ úložisko. Nakoniec netreba zabúdať ani na OS Windows 10 Pro, ktorý je takisto súčasťou konfigurácie.



Na prednú stranu počítača je vyvedené štandardné tlačidlo power, indikačná LED, dva 5 Gb konektory USB 3.2, z ktorých jeden je typu C a dva 3,5mm jacky na mikrofón a slúchadlá. Značná časť tela je z kovu, výnimkou je predná funkčná časť. Tá je zasadená do plastového rámu.

   

Skrinka je perforovaná zvrchu, sprava i zľava. Na pravej strane je netradične umiestnený dvojpinový konektor na pripojenie externého zapínacieho tlačidla. To má opodstatnenie pri uložení počítača na menej dostupné miesto, ako napríklad zavesenie za monitor, kde by bolo jeho zapínanie nekomfortné. Alebo v prípade zabodovaniu do kiosku nemožné. Takto si jednoducho svoje tlačidlo zapnutia vyvediete kde treba.  MSI nezabudlo ani na možné odcudzenie počítača, ku ktorému môže vo verejných priestoroch ľahko dôjsť. Preto je v rámci konštrukcie aj bezpečnostný zámok Kensington. To je dobrý detail pri takto malom počítači, ktorý zlodej mihnutím oka schová pod bundu.

   

Zadná strana je na konektivitu naozaj bohatá. Bavíme sa o dvoch grafických výstupoch, HDMI 1.4 a DP 1.2 s možnosťou zapojenia pre monitor aj s rozlíšením 4K pri 60 Hz, gigabitovom konektore RJ-45 na internetové pripojenie, dvoch konektoroch USB 3.2 gen 1 a dvoch USB 2.0 a vstupe pre napájací adaptér. Z pohľadu kancelárskeho počítača je to naozaj štedrá výbava, ktorej nič nechýba. Iste, taký Shuttle DS10U je ešte nabitejší, ale takisto mieri do trochu iného prostredia.

Spodná časť nesie na sebe nálepky s typovým označením, výrobné číslo a taktiež nejaké doplňujúce špecifikácie. Štyri diery vo vnútri sú určené k pripevneniu 2,5 SSD/HDD, ak by bolo treba rozšíriť úložisko. Pogumované nožičky slúžia zároveň aj ako skrutky pre vstup do vnútra barebornu. 

   

Ak už bolo vyššie spomenuté, nejde o barebone (kde treba dukúpiť RAM a SSD), ale o kompletnú konfiguráciu (035EU). Pre použitie iba jedného pamäťového modulu a tým pádom užšiu priepustnosť pamäťového subsystému dosahuje procesor o trochu slabšie výsledky, než na aké má potenciál. V každom prípade ide o veľmi malé rozdiely a drvivá väčšina zákazníkov na úkor obsadenia obidvoch slotov SO-DIMM do budúcna uvíta jednoduchý upgrade o ďalší modul RAM. Mimochodom, ten dodávaný má 8 GB a 2666 MHz.

Výkonnostne sa použitý štvorjadrový procesor Ci5-10210U pohybuje niekde nad desktopovým Athlonom 3000G. Ale samozrejme, že to pri podstatne nižšej spotrebe. Práve vysoká efektivita CPU je jeden z dôvodov, prečo zostava môže pekne v tichosti fungovať v takto malej škatuľke. V pohotovostnom režime sa hodnota pohybuje iba na úrovni 31,5 dBA, v plnej záťaži je to potom + 4,5 dBA (merané z pol metra), čo je stále tichý chod. 

Svižnosť systému potom zabezpečuje SSD Intel 660p s kapacitou 256 GB. Každopádne pri cene prevyšujúcej sedemsto eur by sa dozaista očakávala väčšia kapacita. V rámci bezdrôtových pripojení Cubi 5 podporuje WiFi (802.11a/b/g/n/ac) a BlueTooth 5.0. Antény sú síce iba interné, ťažkosti so signálom sme nezaznamenali.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Blackview MP200: Kompletný (a lacný) počítač do dlane

Kategória mini PC je u nás v porovnaní s notebookmi v menšom zastúpení, ale občas sa ku nám dostane nejaký kúsok od MSI či Gigabyte. Keď mi prišiel e-mail od spoločnosti Blackview a s ním príležitosť rozšíriť si obzory, neváhal som a prikývol na test ich riešenia v podobe MP200. Kompaktný počítač s 11. generáciou procesora Core i5 dostal v balení aj RAM a SSD, čo je pri 400-eurovej cene pozoruhodné. Celý článok „Blackview MP200: Kompletný (a lacný) počítač do dlane“ »

  •  
  •  
  •  

NUCy se budou nakonec dál vyrábět, od Intelu je přebírá Asus

Velkým překvapením tohoto měsíce bylo oznámení, že Intel končí s výrobou minipočítačů (či barebonů) NUC, které byly dost populární a po víc jak deset let určovaly směr tomuto segmentu mini desktopových PC. Intel oznámil, že tento byznys opouští, ale vypadá to, že NUCy nakonec úplně nekončí. O několik dní později bylo oznámeno, že se Intel dohodl s Asusem, který NUCy převezme a v nějaké formě s nimi bude pokračovat, byť asi s určitými změnami. Celý článok „NUCy se budou nakonec dál vyrábět, od Intelu je přebírá Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Minipočítače NUC už nebudou, Intel se stahuje z trhu

Je to už víc než jedenáct let, co Intel představil koncept miniPC nazvaný Next Unit of Computing neboli NUC. Nešlo sice o první podobná miniPC, ale NUC je hodně zpopularizoval a ač má podobné malé desktopky a barebony v nabídce kdekdo, označení „NUC“ se do značné míry vžilo jako jejich obecné označení. Tato éra ale zase končí, teď totiž Intel oznámil, že divizi vyvíjející a vyrábějící tato zařízení zruší v rámci škrtů. Celý článok „Minipočítače NUC už nebudou, Intel se stahuje z trhu“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Jacky vidím dva, třípól sluchátkový + dva póly mikrofonní 😉 Hardware je to výprodejový, cenu vážně nechápu. A konfigurace a kastle vybízí spíše ke kombinaci Optane + HDD.

    1. Opravené, díky za postreh! Martin je v tom nevinne, to som ja domrvil pri edite. 🙂

      Nejakých konfigurácií s Optane a HDD sa výhľadovo možno dočkáme. Čo mám zákulisné informácie, tak v MSI sú nespokojní s chladnením HDD (aj keď to IMHO nebude nič kritické ani v záťaži) a v rámci ďalších revízií sa ešte chystajú nejaké zásahy do konštrukcie…

      1. Drobnost 🙂 Ale opravte mě, pokud takový test někde proběhnul, napadlo mě, testoval někdo vliv použití Optane na celkovou hlučnost? Pokud ne, není to trochu škoda?

        1. To by ma tiež zaujímalo a o podobnom teste neviem. Aj keď je teda pravda, že príliš nepreliezam, kto kde čo testuje. V ideálnom svete po úplnom odstavení hlavičiek by hlučnosť mohla výrazne klesnúť. To by bolo dobré otestovať s rôznymi HDD (jednoplatňový bežný/WD Blue aj výkonný/WD Gold a naprieč vyrobcami Seagate/WD i štvorplatničky, ktoré budú na tieto veci citlivejšie) a nejako ten priebeh hlučnosti v čase zachytiť do čiarových grafov s ohľadom na prve, druhé, tretie i štvrté cykly. No, píšem si, otestujeme. 🙂

          Je škoda, že sa Optany ako cachovacie SSD, zdá sa, veľmi neuchytili. Pritom to konečne funguje tak, ako kedysi sľubovali (a sľubov nedostáli) SSHD.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *