MSI Cubi 5 10M-035EU: Malý, úsporný, ale pomerne drahý

Bližší pohľad

Čoraz väčším trendom sa stáva zmenšovať hardvér, ktorí nemusí byť zbytočne veľký. Dobrým príkladom toho je aj počítač Cubi 5 v skrinke s objemom iba trištvrte litra. S jeho uskladnením si tak hlavu lámať nemusíte. Na stole zavadzať nebude a predstaviť si ho viem aj zavesený na niektorom z monitorov. Funkčne obstojí veľmi dobre, no otázkou zostáva, či je hodný svojej obstarávacej ceny.

Bližší pohľadObsah balenia je vcelku bohatý. Príslušenstvo obsahuje úchyt VESA (100 × 100), zdroj, káble SATA na rozšírenie úložiska, návod a špecialitou je externé zapínacie tlačidlo. Treba poznamenať, že sme na test obdržali kompletnú zostavu s RAM aj SSD M.2. Napájanie je realizované 65 W adaptérom, ktorý je štedro naddimenzovaný a má dostatočnú rezervu aj na spomínané rozšírenie o ďalšie 2,5″ úložisko. Nakoniec netreba zabúdať ani na OS Windows 10 Pro, ktorý je takisto súčasťou konfigurácie.Na prednú stranu počítača je vyvedené štandardné tlačidlo power, indikačná LED, dva 5 Gb konektory USB 3.2, z ktorých jeden je typu C a dva 3,5mm jacky na mikrofón a slúchadlá. Značná časť tela je z kovu, výnimkou je predná funkčná časť. Tá je zasadená do plastového rámu.

   

Skrinka je perforovaná zvrchu, sprava i zľava. Na pravej strane je netradične umiestnený dvojpinový konektor na pripojenie externého zapínacieho tlačidla. To má opodstatnenie pri uložení počítača na menej dostupné miesto, ako napríklad zavesenie za monitor, kde by bolo jeho zapínanie nekomfortné. Alebo v prípade zabodovaniu do kiosku nemožné. Takto si jednoducho svoje tlačidlo zapnutia vyvediete kde treba.  MSI nezabudlo ani na možné odcudzenie počítača, ku ktorému môže vo verejných priestoroch ľahko dôjsť. Preto je v rámci konštrukcie aj bezpečnostný zámok Kensington. To je dobrý detail pri takto malom počítači, ktorý zlodej mihnutím oka schová pod bundu.

   

Zadná strana je na konektivitu naozaj bohatá. Bavíme sa o dvoch grafických výstupoch, HDMI 1.4 a DP 1.2 s možnosťou zapojenia pre monitor aj s rozlíšením 4K pri 60 Hz, gigabitovom konektore RJ-45 na internetové pripojenie, dvoch konektoroch USB 3.2 gen 1 a dvoch USB 2.0 a vstupe pre napájací adaptér. Z pohľadu kancelárskeho počítača je to naozaj štedrá výbava, ktorej nič nechýba. Iste, taký Shuttle DS10U je ešte nabitejší, ale takisto mieri do trochu iného prostredia.

Spodná časť nesie na sebe nálepky s typovým označením, výrobné číslo a taktiež nejaké doplňujúce špecifikácie. Štyri diery vo vnútri sú určené k pripevneniu 2,5 SSD/HDD, ak by bolo treba rozšíriť úložisko. Pogumované nožičky slúžia zároveň aj ako skrutky pre vstup do vnútra barebornu. 

   

Ak už bolo vyššie spomenuté, nejde o barebone (kde treba dukúpiť RAM a SSD), ale o kompletnú konfiguráciu (035EU). Pre použitie iba jedného pamäťového modulu a tým pádom užšiu priepustnosť pamäťového subsystému dosahuje procesor o trochu slabšie výsledky, než na aké má potenciál. V každom prípade ide o veľmi malé rozdiely a drvivá väčšina zákazníkov na úkor obsadenia obidvoch slotov SO-DIMM do budúcna uvíta jednoduchý upgrade o ďalší modul RAM. Mimochodom, ten dodávaný má 8 GB a 2666 MHz.

Výkonnostne sa použitý štvorjadrový procesor Ci5-10210U pohybuje niekde nad desktopovým Athlonom 3000G. Ale samozrejme, že to pri podstatne nižšej spotrebe. Práve vysoká efektivita CPU je jeden z dôvodov, prečo zostava môže pekne v tichosti fungovať v takto malej škatuľke. V pohotovostnom režime sa hodnota pohybuje iba na úrovni 31,5 dBA, v plnej záťaži je to potom + 4,5 dBA (merané z pol metra), čo je stále tichý chod. 

Svižnosť systému potom zabezpečuje SSD Intel 660p s kapacitou 256 GB. Každopádne pri cene prevyšujúcej sedemsto eur by sa dozaista očakávala väčšia kapacita. V rámci bezdrôtových pripojení Cubi 5 podporuje WiFi (802.11a/b/g/n/ac) a BlueTooth 5.0. Antény sú síce iba interné, ťažkosti so signálom sme nezaznamenali.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ASRock má Mini-STX desky a DeskMini pro Ryzen 4000, Comet Lake

Nedávno jsme psali o DeskMini od ASRocku, jednom z mála počítačů s formátem desek Mini-STX. ASRock pokračuje ve své podpoře této platformy pro MiniPC, protože nyní uvedl nové verze DeskMini. Jednak model pro procesory Intel Comet Lake s čipsetem H470, ale také také DeskMini X300. To má jako starší A300 socket AM4, obejde se bez čipsetu a je určené pro nová 7nm APU Ryzen 4000G „Renoir“. Celý článok „ASRock má Mini-STX desky a DeskMini pro Ryzen 4000, Comet Lake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ryzen 4000G jen pro nové desky? Neoficiálně jde v DeskMini A300

Minulý měsíc vyšlo 7nm APU Ryzen 4000G pro desktop s až osmi jádry Zen 2 v balení s integrovanou grafikou pro desktopový socket AM4. Zatím se ještě běžně neprodává v eshopech, ale zdá se, že to není jediná bariéra pro uživatele. Zatím to také vypadá hodně bledě s podporou ve starších deskách řady 300 a 400. Z těch má BIOS s podporou jen ASRock DeskMini A300/A300M-STX, ale ten je trošku poloficiální a možná zase zmizí. Celý článok „Ryzen 4000G jen pro nové desky? Neoficiálně jde v DeskMini A300“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

InWin B1: nová designová Mini-ITX skříň v kulatém tvaru

Máme tu další skříň, u které se dá říct, že je to „stylovka“ či designový kousek. InWin B1 má neotřelý vzhled, který asi všude zaujme, byť to nebude ten nejpraktičtější návrh PC desktopu. Jde o Mini-ITX skříň spíše pro lehce úspornější komponenty v zaobleném tvaru trošku připomínajícím bonbón Bon Pari (nebo možná pneumatiku), jehož vrchní plocha je prosklená, takže komponenty mohou sehrávat i ozdobnou funkci. Celý článok „InWin B1: nová designová Mini-ITX skříň v kulatém tvaru“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Jacky vidím dva, třípól sluchátkový + dva póly mikrofonní 😉 Hardware je to výprodejový, cenu vážně nechápu. A konfigurace a kastle vybízí spíše ke kombinaci Optane + HDD.

  1. Opravené, díky za postreh! Martin je v tom nevinne, to som ja domrvil pri edite. 🙂

   Nejakých konfigurácií s Optane a HDD sa výhľadovo možno dočkáme. Čo mám zákulisné informácie, tak v MSI sú nespokojní s chladnením HDD (aj keď to IMHO nebude nič kritické ani v záťaži) a v rámci ďalších revízií sa ešte chystajú nejaké zásahy do konštrukcie…

   1. Drobnost 🙂 Ale opravte mě, pokud takový test někde proběhnul, napadlo mě, testoval někdo vliv použití Optane na celkovou hlučnost? Pokud ne, není to trochu škoda?

    1. To by ma tiež zaujímalo a o podobnom teste neviem. Aj keď je teda pravda, že príliš nepreliezam, kto kde čo testuje. V ideálnom svete po úplnom odstavení hlavičiek by hlučnosť mohla výrazne klesnúť. To by bolo dobré otestovať s rôznymi HDD (jednoplatňový bežný/WD Blue aj výkonný/WD Gold a naprieč vyrobcami Seagate/WD i štvorplatničky, ktoré budú na tieto veci citlivejšie) a nejako ten priebeh hlučnosti v čase zachytiť do čiarových grafov s ohľadom na prve, druhé, tretie i štvrté cykly. No, píšem si, otestujeme. 🙂

     Je škoda, že sa Optany ako cachovacie SSD, zdá sa, veľmi neuchytili. Pritom to konečne funguje tak, ako kedysi sľubovali (a sľubov nedostáli) SSHD.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *