MSI Cubi 5 10M-035EU: Malý, úsporný, ale pomerne drahý

Metodika testovania

Čoraz väčším trendom sa stáva zmenšovať hardvér, ktorí nemusí byť zbytočne veľký. Dobrým príkladom toho je aj počítač Cubi 5 v skrinke s objemom iba trištvrte litra. S jeho uskladnením si tak hlavu lámať nemusíte. Na stole zavadzať nebude a predstaviť si ho viem aj zavesený na niektorom z monitorov. Funkčne obstojí veľmi dobre, no otázkou zostáva, či je hodný svojej obstarávacej ceny.

Metodika testovania

Cubi 5 je položený na pracovnom stole, v miestnosti s teplotou okolo 24 stupňov °C. Testy sú zamerané primárne na výkon, teploty komponentov a spotrebu. V prípade potreby viete výkonu pomôcť pridaním ďalšieho modulu RAM. K zisteniu maximálnej spotreby a maximálnej teploty sú použité dva stress testy bežiace súbežne, presnejšie Prime95 (režim Small FTTs) a FurMark po dobu 10 minút.

Zo syntetických testov výkonu som použil program 3DMark a z neho konkrétne test Night Ride (pre zariadenia s integrovanou grafickou kartou za použitia DirectX 12). Ďalší syntetický test prebiehal v Cinebench R15. 

Na ukážku praktického výkonu som použil benchmark v 7-zip, ktorý udáva rýchlosť dekomprimovania knižnice o veľkosti 32 MB. K praktickým testom je pridané aj kódovanie 40Mb FHD videa kodekmi H.264 a H.265 so všetkými dostupnými kodérmi. Presné nastavenia v HandBreak, kde bolo transkódovanie robené, môžete vidieť na screenshotoch nižšie.

      


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Blackview MP200: Kompletný (a lacný) počítač do dlane

Kategória mini PC je u nás v porovnaní s notebookmi v menšom zastúpení, ale občas sa ku nám dostane nejaký kúsok od MSI či Gigabyte. Keď mi prišiel e-mail od spoločnosti Blackview a s ním príležitosť rozšíriť si obzory, neváhal som a prikývol na test ich riešenia v podobe MP200. Kompaktný počítač s 11. generáciou procesora Core i5 dostal v balení aj RAM a SSD, čo je pri 400-eurovej cene pozoruhodné. Celý článok „Blackview MP200: Kompletný (a lacný) počítač do dlane“ »

  •  
  •  
  •  

NUCy se budou nakonec dál vyrábět, od Intelu je přebírá Asus

Velkým překvapením tohoto měsíce bylo oznámení, že Intel končí s výrobou minipočítačů (či barebonů) NUC, které byly dost populární a po víc jak deset let určovaly směr tomuto segmentu mini desktopových PC. Intel oznámil, že tento byznys opouští, ale vypadá to, že NUCy nakonec úplně nekončí. O několik dní později bylo oznámeno, že se Intel dohodl s Asusem, který NUCy převezme a v nějaké formě s nimi bude pokračovat, byť asi s určitými změnami. Celý článok „NUCy se budou nakonec dál vyrábět, od Intelu je přebírá Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Minipočítače NUC už nebudou, Intel se stahuje z trhu

Je to už víc než jedenáct let, co Intel představil koncept miniPC nazvaný Next Unit of Computing neboli NUC. Nešlo sice o první podobná miniPC, ale NUC je hodně zpopularizoval a ač má podobné malé desktopky a barebony v nabídce kdekdo, označení „NUC“ se do značné míry vžilo jako jejich obecné označení. Tato éra ale zase končí, teď totiž Intel oznámil, že divizi vyvíjející a vyrábějící tato zařízení zruší v rámci škrtů. Celý článok „Minipočítače NUC už nebudou, Intel se stahuje z trhu“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Jacky vidím dva, třípól sluchátkový + dva póly mikrofonní 😉 Hardware je to výprodejový, cenu vážně nechápu. A konfigurace a kastle vybízí spíše ke kombinaci Optane + HDD.

    1. Opravené, díky za postreh! Martin je v tom nevinne, to som ja domrvil pri edite. 🙂

      Nejakých konfigurácií s Optane a HDD sa výhľadovo možno dočkáme. Čo mám zákulisné informácie, tak v MSI sú nespokojní s chladnením HDD (aj keď to IMHO nebude nič kritické ani v záťaži) a v rámci ďalších revízií sa ešte chystajú nejaké zásahy do konštrukcie…

      1. Drobnost 🙂 Ale opravte mě, pokud takový test někde proběhnul, napadlo mě, testoval někdo vliv použití Optane na celkovou hlučnost? Pokud ne, není to trochu škoda?

        1. To by ma tiež zaujímalo a o podobnom teste neviem. Aj keď je teda pravda, že príliš nepreliezam, kto kde čo testuje. V ideálnom svete po úplnom odstavení hlavičiek by hlučnosť mohla výrazne klesnúť. To by bolo dobré otestovať s rôznymi HDD (jednoplatňový bežný/WD Blue aj výkonný/WD Gold a naprieč vyrobcami Seagate/WD i štvorplatničky, ktoré budú na tieto veci citlivejšie) a nejako ten priebeh hlučnosti v čase zachytiť do čiarových grafov s ohľadom na prve, druhé, tretie i štvrté cykly. No, píšem si, otestujeme. 🙂

          Je škoda, že sa Optany ako cachovacie SSD, zdá sa, veľmi neuchytili. Pritom to konečne funguje tak, ako kedysi sľubovali (a sľubov nedostáli) SSHD.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *