Blackview MP200: Kompletný (a lacný) počítač do dlane

Parametre a detaily

Kategória mini PC je u nás v porovnaní s notebookmi v menšom zastúpení, ale občas sa ku nám dostane nejaký kúsok od MSI či Gigabyte. Keď mi prišiel e-mail od spoločnosti Blackview a s ním príležitosť rozšíriť si obzory, neváhal som a prikývol na test ich riešenia v podobe MP200. Kompaktný počítač s 11. generáciou procesora Core i5 dostal v balení aj RAM a SSD, čo je pri 400-eurovej cene pozoruhodné.

Základné parametre


Detaily

Malý počítač MP200 sa balí do štýlovej čiernej škatule so zlatými nápismi a akýmsi motívom steny z tehál v pozadí. Luxusnejší obal nie je niečím, čo by sme očakávali pri cenovo orientovanom produkte.

   

Na zadnej strane nájdete zopár základných informácií o výbave a rozmeroch.

Rozbalenie škatule pokračuje v pomerne prémiovej prezentácií vďaka kvalitnému kartónu a penovému obalu, ktorý chráni počítač pri preprave. Kvalita balenia tak neprestáva udivovať a snáď aj samotný produkt bude prinajmenšom tak prekvapovať.

Okrem samotného počítača je v balení aj napájací adaptér, kábel HDMI, stojan s držiakmi a drobná dokumentácia.

Vonkajšie balenie zaujme vrúbkovanou textúrou, ktorá je vo viacerých smeroch, čo vytvára zaujímavé svetelné hry na bočnej strane. Panely sú na dotyk akoby pogumované, za čo vďačia práve spomínanej textúre. S hmotnosťou 677 gramov je MP200 kompaktná a ľahko prenositeľná, čo môže byť veľkou výhodou pri nutnosti cestovania. Svedčí o tom aj objem len 2,07 litra. Dizajn a spracovanie je tak prekvapivo dobré a nemám mu čo vyčítať.

Čo sa týka vnútornej výbavy nájdeme tu nie zrovna najnovší, no stále adekvátny procesor Intel Core i5-11400H so 6 jadrami a 12 vláknami na 10 nm a maximálnym taktom až 4,5 GHz. K nemu v balení dostanete aj 16 GB 3200 MHz SO-DIMM RAM a 512 GB M.2 SSD. Obe si viete pri tom rozšíriť a dokonca aj pridať ďalšie 2,5″ SSD. Na to sa samozrejme pozrieme neskôr. Prítomnosť operačnej pamäte aj úložiska je v tejto cenovej kategórii prekvapením, zvyčajne sa stretávame len s tzv. barebones systémami, teda holá doska bez prítomností pamätí.

Vzhľadom na symetrický dizajn MP200 je možné ju postaviť do vertikálnej polohy, kde máme možnosť sa pozrieť na portovú výbavu. Na prednej strane je dvojica 10 Gb USB typu A aj 15 W USB-C. Nechýba ani 3,5 mm audio jack a tlačidlo napájania.

Zadná strana ponúkne ďalšie dva porty USB, ďalej HDMI 2.0, DisplayPort 1.2, Gigabit Ethernet a napájací konektor. Mierna škoda absencie čítačky na SD karty, potom by nebolo veľmi čo portovej výbave vyčítať. Samozrejme v porovnaní s drahšími mini-PC, predovšetkým NUC, tu nenájdeme Thunderbolt, ktorý ponúka široké využitie.

Vďaka jednoduchému odmontovaniu dvoch skrutiek na spodnej časti bočného panelu je možné ho ho vysunutím odstrániť, čím sa dostaneme k dedikovanje časti pre úložiská. Tu nás čakajú dva SO-DIMM sloty, jeden M.2 slot a jeden 2,5″ SATA6 konektor. Všetky tri typy pamätí si viete vylepšiť podľa vašich potrieb a to v priebehu pár sekúnd. Napriek tomu je prítomnosť 16 GB RAM a 512 GB SSD viac než vítaná. Hoci treba uznať, že pre optimálny výkon bude vhodné dokúpiť druhú RAM pre dual-channel konfiguráciu.

Odstránením obvodového rámu by ste sa vedeli dostať aj k základnej doske, kde ešte nájdete kartu WiFi a chladiaci systém, ktorému dominuje ventilátor so 4300 RPM, ktorý podľa výrobcu zabezpečiť chod do 39 dB, no moje skúsenosti sú, že MP200 vie aj trochu zavrčať a rozhodne nie je úplne tichá ako napríklad Mac Mini s procesorom M1.

Vonkajšie aj vnútorné balenie vyzerajú naozaj k svetu a pri cenovke okolo 450 eur vrátane pamätí ide rozhodne o zaujímavú kombináciu. Uvidíme, či aj výsledky testov budú rovnako priaznivé.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. 😁 97 stupnov.. neznama znacka bez servisneho zazemia + minipc s nevymenitelnymi komponentami + 97 stupnov = to nebude mat dlhy zivot => dakujem neprosim. Lebo nemohli to spravit o 1-2 cm vyssie a dat tam normalne chladenie, co by ten 45w procesor normalne uchladil, alebo teda tam dat U procesor… idem pustit cb23 v mojom deskmini a 300 s 3000g aka bude teplota…

    1. takze 87 stupnov, mam tam box z toho athlona, len vrtula je vymenena za 80mm arctic a znizena na 1100rpm.Kazdy si moze spravit predstavu ake to je hlucne, kedze je to jediny zdroj hluku v tom minipc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *