MSI Cubi 5 10M-035EU: Malý, úsporný, ale pomerne drahý

Záver

Čoraz väčším trendom sa stáva zmenšovať hardvér, ktorí nemusí byť zbytočne veľký. Dobrým príkladom toho je aj počítač Cubi 5 v skrinke s objemom iba trištvrte litra. S jeho uskladnením si tak hlavu lámať nemusíte. Na stole zavadzať nebude a predstaviť si ho viem aj zavesený na niektorom z monitorov. Funkčne obstojí veľmi dobre, no otázkou zostáva, či je hodný svojej obstarávacej ceny.

Záver

Cubi 5 10M je sympatický mini počítač. Prevádzkové vlastnosti sú vybalansované veľmi dobre. Zahrievanie je síce vyššie než u porovnávaného počítaču Shuttle s Celeronom, ale Core i5 je, samozrejme, rýchlejšia. Aj keď jednokanálové zapojenie RAM miestami cítiť. Pri kódovaní videa výkon počítača MSI s Ci5-10210U nie je zase o toľko vyšší, než má Celeron 4205U v Shuttle DS10U (so 128-bitovou šírkou zbernice dual-channelu). A s použitím QuickSyncu je dokonca nižší. V ostatných prípadoch ma Cubi 5 10M výrazne navrch. S rozumnými nastaveniami grafiky si zahráte aj nejaké menej náročné hry ako napríklad League of Legends či Counter-Strike 1.6. No účel tohto mini počítača je jasný: kancelárska práca, web, filmy či prípadne nejaké iné, špecifické a relatívne nenáročné použitie, napríklad do kiosku.

Veľké plus vidím v rozsiahlej konektivite. Jednak poteší možnosť zapojenia dvoch monitorov súčasne alebo jedného s vysokým rozlíšením UHD pri 60 Hz. To vďaka DisplayPortu. Dobrým bonusom je nižšia hlučnosť, než pri mnohých podobných počítačoch. O počítači som často ani nevedel, že ho vôbec používam. Najväčší ťahák sú ale minimalistické rozmery, za ktoré si však aj poriadne zaplatíte. Za cenu Cubi 5 10M sa dá poskladať výkonnejší počítač, no ten už bude samozrejme podstatane väčší. A pokiaľ by ste chceli podobne malý barebone, tak určite nájdete také, s ktorými sa bude dať pri rovnakom výkone ušetriť, ale je dosť možné, že budú hlučnejšie a so slabšou výbavou. Nič z toho však prestrelenú cenu tejto konfigurácie neospravedlňuje.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ASRock má Mini-STX desky a DeskMini pro Ryzen 4000, Comet Lake

Nedávno jsme psali o DeskMini od ASRocku, jednom z mála počítačů s formátem desek Mini-STX. ASRock pokračuje ve své podpoře této platformy pro MiniPC, protože nyní uvedl nové verze DeskMini. Jednak model pro procesory Intel Comet Lake s čipsetem H470, ale také také DeskMini X300. To má jako starší A300 socket AM4, obejde se bez čipsetu a je určené pro nová 7nm APU Ryzen 4000G „Renoir“. Celý článok „ASRock má Mini-STX desky a DeskMini pro Ryzen 4000, Comet Lake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ryzen 4000G jen pro nové desky? Neoficiálně jde v DeskMini A300

Minulý měsíc vyšlo 7nm APU Ryzen 4000G pro desktop s až osmi jádry Zen 2 v balení s integrovanou grafikou pro desktopový socket AM4. Zatím se ještě běžně neprodává v eshopech, ale zdá se, že to není jediná bariéra pro uživatele. Zatím to také vypadá hodně bledě s podporou ve starších deskách řady 300 a 400. Z těch má BIOS s podporou jen ASRock DeskMini A300/A300M-STX, ale ten je trošku poloficiální a možná zase zmizí. Celý článok „Ryzen 4000G jen pro nové desky? Neoficiálně jde v DeskMini A300“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

InWin B1: nová designová Mini-ITX skříň v kulatém tvaru

Máme tu další skříň, u které se dá říct, že je to „stylovka“ či designový kousek. InWin B1 má neotřelý vzhled, který asi všude zaujme, byť to nebude ten nejpraktičtější návrh PC desktopu. Jde o Mini-ITX skříň spíše pro lehce úspornější komponenty v zaobleném tvaru trošku připomínajícím bonbón Bon Pari (nebo možná pneumatiku), jehož vrchní plocha je prosklená, takže komponenty mohou sehrávat i ozdobnou funkci. Celý článok „InWin B1: nová designová Mini-ITX skříň v kulatém tvaru“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Jacky vidím dva, třípól sluchátkový + dva póly mikrofonní 😉 Hardware je to výprodejový, cenu vážně nechápu. A konfigurace a kastle vybízí spíše ke kombinaci Optane + HDD.

  1. Opravené, díky za postreh! Martin je v tom nevinne, to som ja domrvil pri edite. 🙂

   Nejakých konfigurácií s Optane a HDD sa výhľadovo možno dočkáme. Čo mám zákulisné informácie, tak v MSI sú nespokojní s chladnením HDD (aj keď to IMHO nebude nič kritické ani v záťaži) a v rámci ďalších revízií sa ešte chystajú nejaké zásahy do konštrukcie…

   1. Drobnost 🙂 Ale opravte mě, pokud takový test někde proběhnul, napadlo mě, testoval někdo vliv použití Optane na celkovou hlučnost? Pokud ne, není to trochu škoda?

    1. To by ma tiež zaujímalo a o podobnom teste neviem. Aj keď je teda pravda, že príliš nepreliezam, kto kde čo testuje. V ideálnom svete po úplnom odstavení hlavičiek by hlučnosť mohla výrazne klesnúť. To by bolo dobré otestovať s rôznymi HDD (jednoplatňový bežný/WD Blue aj výkonný/WD Gold a naprieč vyrobcami Seagate/WD i štvorplatničky, ktoré budú na tieto veci citlivejšie) a nejako ten priebeh hlučnosti v čase zachytiť do čiarových grafov s ohľadom na prve, druhé, tretie i štvrté cykly. No, píšem si, otestujeme. 🙂

     Je škoda, že sa Optany ako cachovacie SSD, zdá sa, veľmi neuchytili. Pritom to konečne funguje tak, ako kedysi sľubovali (a sľubov nedostáli) SSHD.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *