Shuttle DS10U: Malý pomocník nielen na home office

Detaily a montáž

Na domáce použitie, ale aj do kancelárskych priestorov na jednoduchšiu prácu je mini PC optimálna voľba. Navyše, keď má nadštandardné veľké množstvo konektorov. Taiwanský výrobca Shuttle sa na takéto malé „potvorky“ špecializuje. Obvykle dobre poslúžia aj v obchodnom alebo priemyselnom prostredí a vhodné sú i na multimediálne upotrebenie. Čo očakávať od DS10U v najnižšej konfigurácii?

Detaily a montáž

Pri kúpe má každý možnosť vybrať si zo štyroch výkonnostných variantov, s tým, že rozdiel je iba v (účkových) procesoroch 8. generácie Intelu (Whiskey Lake). Testovacia konfigurácia je osadená Celeronom 4205U. V takejto skromenšej výbave počítač stojí 239 €. S výkonnejším Core-3-8145U potom už 448 €. Na výber je ale i Core i5-8265U (556 €) a Core i7-8565U (712 €). Výhoda procesorov i3 (a rýchlejších) oproti Celeronu je aj vo výkonnejšej integrovanej grafike (UHD 610 vs. UHD 620) a pridanej podpore konektorov USB 3.2 gen 2.

Škatuľa, v ktorej je zabalené všetko podstatné, nie je väčšia ako polovica velkosti nákupnej tašky z potravín a vďaka ušku pre úchyt je veľmi ľahké bezpečne prepraviť zabalený počítač kamkoľvek. Na boku škatuli je nalepená nálepka s výrobným číslom a parametrami počítača.


V balení sa nachádza základná výbava, od antén pre WiFi, cez adaptér napájania, nožičiky ku skrinke až po CD (alebo DVD?). Predpokladám, že je určené na inštaláciu driverov a nejakých zlepšovákov Shuttle. Vtipné je, že samotný počítač nemá optickú mechaniku, takže ak nemáte na blízku nejakú extenú, ani nezistíte, čo je obsahom tohto disku. Je to úsmevné aj pri iných výrobcoch, ktorí k hardvéru pribaľujú optický nosič, pritom CD/DVD mechaniky prakticky nadobro vymizli. Keď už, tak flashdisk by bol praktickejší, ale tak či onak sa ovládače dajú pohodlne stiahnuť zo stránok výrobcu a v plnej aktuálnosti.

Po exkurzii balenia sa presuňme k najväčšej prednosti Shuttle DS10U, ku konektivite. Z predného panelu číha až šesť konektorov USB (bežne majú takto malé počítače nanajvýš polovičný počet), dva z toho sú USB 3.2 gen.1, ostatné štyri staršieho štandardu, USB 2.0. Na prednom paneli je aj čítačka kariet SD a dva 3,5mm jacky pre mikrofón a slúchadlá. Samozrejmosťou je tlačidlo Power na zapnutie alebo núdzové vypnutie celého počítača.

Na konektivite sa nešetrilo ani v rámci zadného panelu. Okrem ďalších dvoch konektorov USB 3.2 gen.1 sa tu nachádza vzácne i dvojica portov RJ45 pre gigabitový ethernet (takže je možné počítač pokojne použiť ako malý server alebo hardvérový firewall). Z videovýstupov vám nebude chýbať žiadny. K dispozícii je jeden DisplayPort 1.2, HDMI 2.0a (prehránie v 4K, 60fps) v rovnakom počte (jeden) a dokonca aj vstup pre staré monitory s analógovým vstupom D-Sub.

V bežných počítačoch nevídaný konektor RS-232 ocenia používatelia, ktorí počítač zamýšlajú k registračnej pokladni alebo k špeciálnym meracím prístrojom. Toto sériové rozhranie je stále zastúpení v prístrojoch používaných vo výrobe, ale i v zdravotníctve. A aby toho nebolo málo, máme tu dva výstupy pre antény a 4-pin pre reset CMOS a power switch.

Samotná skrinka má objem len 1,3 litra a nakoľko sa jedná o bezventilátorový počítač, tak nejaká plocha povrchu (vrch a spodok) šasi je na lepší odvod ohriatého vzduchu perforovaná. Hoci tak nejde o uzatvorený systém, stále je to veľké plus pre špinavšie prostredia, typicky priemyselného charakteru. Nejaký prach síce zvrchu svojvoľne napadá, nič ho však do útrob dynamicky nevháňa a požiadavky na čistenie nebudú také časté. Ťažšie čiastočky, ako napríklad kovové piliny a podobne, sa dovnútra nedostanú. Ide tak prakticky o bezúdržbový počítač vhodný aj na nepretržitú prevádzku.

Zo spodnej strany sa, pre dodržanie minimalistického štýlu, montuje pár nožičiek, aby skrinka vo svojej vertikálnej polohe mala lepšiu stabilitu a tiež pre to, aby sa neupchával jeden z dvoch ventiláčných otvorov. Takto „na stojáka“ zanecháva i malú stopu, čím šetrí priestor na pracovnom stole. Cez adaptér VESA je tu ale i možnosť zavesenia počítača na stenu či na chrbát monitora. A proti odcudzeniu na konštrukcii nechýba ani bezpečnostný zámok Kensington.

   

Bočnice sú mimoriadne pevné, ale inak pomerne obyčajné, akurát nalepka so šípkou a popisom „UP“ značí, ktorým smerom má byť skrinka postavená. Po odnímaní pravej  sa dostanete k „črevám“ tejto mašinky. Hneď prvý pohľad ale prezrádza, že tu niečo chýba a že máte dočinenia s barebonom.

Oba sloty pre RAM a aj slot pre SSD M.2 či 2,5″ a 3,5″ sloty sú prázdne. Výrobca tak necháva výber komponentov vo vašej vlastnej réžii. Každý slot SO-DIMM je možné naplniť 16GB modulom a zachovaná je i podpora dual-channel (so 128-bitovou šírkou zbernice).

Sám som pre testovanie DS10U použil SSD M.2 Patriot Heellfire (PCIe ×4) a dva 8GB pamäťové moduly Patriot Viper 4 (PV48G266C8S). Pri takto nízkej cene (239 €) človek skrátka musí počítať, že nejde o konečnú investíciu. Keďže sa počítač nedodáva s úložiskom a pamäťami, treba kalkulovať aj so sumou za tieto komponenty, rovnako ako operačným systémom (teda pokiaľ neplánujete použiť Linux).


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Blackview MP200: Kompletný (a lacný) počítač do dlane

Kategória mini PC je u nás v porovnaní s notebookmi v menšom zastúpení, ale občas sa ku nám dostane nejaký kúsok od MSI či Gigabyte. Keď mi prišiel e-mail od spoločnosti Blackview a s ním príležitosť rozšíriť si obzory, neváhal som a prikývol na test ich riešenia v podobe MP200. Kompaktný počítač s 11. generáciou procesora Core i5 dostal v balení aj RAM a SSD, čo je pri 400-eurovej cene pozoruhodné. Celý článok „Blackview MP200: Kompletný (a lacný) počítač do dlane“ »

 •  
 •  
 •  

NUCy se budou nakonec dál vyrábět, od Intelu je přebírá Asus

Velkým překvapením tohoto měsíce bylo oznámení, že Intel končí s výrobou minipočítačů (či barebonů) NUC, které byly dost populární a po víc jak deset let určovaly směr tomuto segmentu mini desktopových PC. Intel oznámil, že tento byznys opouští, ale vypadá to, že NUCy nakonec úplně nekončí. O několik dní později bylo oznámeno, že se Intel dohodl s Asusem, který NUCy převezme a v nějaké formě s nimi bude pokračovat, byť asi s určitými změnami. Celý článok „NUCy se budou nakonec dál vyrábět, od Intelu je přebírá Asus“ »

 •  
 •  
 •  

Minipočítače NUC už nebudou, Intel se stahuje z trhu

Je to už víc než jedenáct let, co Intel představil koncept miniPC nazvaný Next Unit of Computing neboli NUC. Nešlo sice o první podobná miniPC, ale NUC je hodně zpopularizoval a ač má podobné malé desktopky a barebony v nabídce kdekdo, označení „NUC“ se do značné míry vžilo jako jejich obecné označení. Tato éra ale zase končí, teď totiž Intel oznámil, že divizi vyvíjející a vyrábějící tato zařízení zruší v rámci škrtů. Celý článok „Minipočítače NUC už nebudou, Intel se stahuje z trhu“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Zamrzí, že nabídka řešení AMD je tady stále tak chudá, když notebooky už dokázali nazpět dobýt.

  1. Na trh už se chystají i nějaké NUC-like miniPC s Ryzeny, tak se snad trochu hnou ledy v tomto segmentu…

   1. Snad s novou generací AMD vyrukují i s highendovým modelem po vzoru hybrida Intel Caby Lake G (Vega M). Chipletový návrh, Infinity Fabric byly na to už připravené, třeba se ale pletu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *