Shuttle DS10U: Malý pomocník nielen na home office

Detaily a montáž

Na domáce použitie, ale aj do kancelárskych priestorov na jednoduchšiu prácu je mini PC optimálna voľba. Navyše, keď má nadštandardné veľké množstvo konektorov. Taiwanský výrobca Shuttle sa na takéto malé „potvorky“ špecializuje. Obvykle dobre poslúžia aj v obchodnom alebo priemyslnom prostredí a vhodné sú i na multimediálne upotrebenie. Čo očakávať od DS10U v najnižšej konfigurácii?

Detaily a montáž

Pri kúpe má každý možnosť vybrať si zo štyroch výkonnostných variantov, s tým, že rozdiel je iba v (účkových) procesoroch 8. generácie Intelu (Whiskey Lake). Testovacia konfigurácia je osadená Celeronom 4205U. V takejto skromenšej výbave počítač stojí 239 €. S výkonnejším Core-3-8145U potom už 448 €. Na výber je ale i Core i5-8265U (556 €) a Core i7-8565U (712 €). Výhoda procesorov i3 (a rýchlejších) oproti Celeronu je aj vo výkonnejšej integrovanej grafike (UHD 610 vs. UHD 620) a pridanej podpore konektorov USB 3.2 gen 2.

Škatuľa, v ktorej je zabalené všetko podstatné, nie je väčšia ako polovica velkosti nákupnej tašky z potravín a vďaka ušku pre úchyt je veľmi ľahké bezpečne prepraviť zabalený počítač kamkoľvek. Na boku škatuli je nalepená nálepka s výrobným číslom a parametrami počítača.


V balení sa nachádza základná výbava, od antén pre WiFi, cez adaptér napájania, nožičiky ku skrinke až po CD (alebo DVD?). Predpokladám, že je určené na inštaláciu driverov a nejakých zlepšovákov Shuttle. Vtipné je, že samotný počítač nemá optickú mechaniku, takže ak nemáte na blízku nejakú extenú, ani nezistíte, čo je obsahom tohto disku. Je to úsmevné aj pri iných výrobcoch, ktorí k hardvéru pribaľujú optický nosič, pritom CD/DVD mechaniky prakticky nadobro vymizli. Keď už, tak flashdisk by bol praktickejší, ale tak či onak sa ovládače dajú pohodlne stiahnuť zo stránok výrobcu a v plnej aktuálnosti.

Po exkurzii balenia sa presuňme k najväčšej prednosti Shuttle DS10U, ku konektivite. Z predného panelu číha až šesť konektorov USB (bežne majú takto malé počítače nanajvýš polovičný počet), dva z toho sú USB 3.2 gen.1, ostatné štyri staršieho štandardu, USB 2.0. Na prednom paneli je aj čítačka kariet SD a dva 3,5mm jacky pre mikrofón a slúchadlá. Samozrejmosťou je tlačidlo Power na zapnutie alebo núdzové vypnutie celého počítača.

Na konektivite sa nešetrilo ani v rámci zadného panelu. Okrem ďalších dvoch konektorov USB 3.2 gen.1 sa tu nachádza vzácne i dvojica portov RJ45 pre gigabitový ethernet (takže je možné počítač pokojne použiť ako malý server alebo hardvérový firewall). Z videovýstupov vám nebude chýbať žiadny. K dispozícii je jeden DisplayPort 1.2, HDMI 2.0a (prehránie v 4K, 60fps) v rovnakom počte (jeden) a dokonca aj vstup pre staré monitory s analógovým vstupom D-Sub.

V bežných počítačoch nevídaný konektor RS-232 ocenia používatelia, ktorí počítač zamýšlajú k registračnej pokladni alebo k špeciálnym meracím prístrojom. Toto sériové rozhranie je stále zastúpení v prístrojoch používaných vo výrobe, ale i v zdravotníctve. A aby toho nebolo málo, máme tu dva výstupy pre antény a 4-pin pre reset CMOS a power switch.

 

Samotná skrinka má objem len 1,3 litra a nakoľko sa jedná o bezventilátorový počítač, tak nejaká plocha povrchu (vrch a spodok) šasi je na lepší odvod ohriatého vzduchu perforovaná. Hoci tak nejde o uzatvorený systém, stále je to veľké plus pre špinavšie prostredia, typicky priemyselného charakteru. Nejaký prach síce zvrchu svojvoľne napadá, nič ho však do útrob dynamicky nevháňa a požiadavky na čistenie nebudú také časté. Ťažšie čiastočky, ako napríklad kovové piliny a podobne, sa dovnútra nedostanú. Ide tak prakticky o bezúdržbový počítač vhodný aj na nepretržitú prevádzku.

Zo spodnej strany sa, pre dodržanie minimalistického štýlu, montuje pár nožičiek, aby skrinka vo svojej vertikálnej polohe mala lepšiu stabilitu a tiež pre to, aby sa neupchával jeden z dvoch ventiláčných otvorov. Takto „na stojáka“ zanecháva i malú stopu, čím šetrí priestor na pracovnom stole. Cez adaptér VESA je tu ale i možnosť zavesenia počítača na stenu či na chrbát monitora. A proti odcudzeniu na konštrukcii nechýba ani bezpečnostný zámok Kensington.

   

Bočnice sú mimoriadne pevné, ale inak pomerne obyčajné, akurát nalepka so šípkou a popisom „UP“ značí, ktorým smerom má byť skrinka postavená. Po odnímaní pravej  sa dostanete k „črevám“ tejto mašinky. Hneď prvý pohľad ale prezrádza, že tu niečo chýba a že máte dočinenia s barebonom.

Oba sloty pre RAM a aj slot pre SSD M.2 či 2,5″ a 3,5″ sloty sú prázdne. Výrobca tak necháva výber komponentov vo vašej vlastnej réžii. Každý slot SO-DIMM je možné naplniť 16GB modulom a zachovaná je i podpora dual-channel (so 128-bitovou šírkou zbernice).

Sám som pre testovanie DS10U použil SSD M.2 Patriot Heellfire (PCIe ×4) a dva 8GB pamäťové moduly Patriot Viper 4 (PV48G266C8S). Pri takto nízkej cene (239 €) človek skrátka musí počítať, že nejde o konečnú investíciu. Keďže sa počítač nedodáva s úložiskom a pamäťami, treba kalkulovať aj so sumou za tieto komponenty, rovnako ako operačným systémom (teda pokiaľ neplánujete použiť Linux).


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

InWin B1: nová designová Mini-ITX skříň v kulatém tvaru

Máme tu další skříň, u které se dá říct, že je to „stylovka“ či designový kousek. InWin B1 má neotřelý vzhled, který asi všude zaujme, byť to nebude ten nejpraktičtější návrh PC desktopu. Jde o Mini-ITX skříň spíše pro lehce úspornější komponenty v zaobleném tvaru trošku připomínajícím bonbón Bon Pari (nebo možná pneumatiku), jehož vrchní plocha je prosklená, takže komponenty mohou sehrávat i ozdobnou funkci. Celý článok „InWin B1: nová designová Mini-ITX skříň v kulatém tvaru“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu

Loni jsme psali o NUCu 9 od Intelu používajícím modulární konstrukci se základním prvkem „Compute Element“ ve formě vyměnitelné karty nesoucí procesor, sloty pro paměti/SSD a tak dále. Nyní Intel tento produkt uvedl na trh a vypadá to, že ona modularita by mohla fungovat. Minipočítače založené na této „základní kartě“ teď totiž uvedlo několik dalších firem, takže tu máme ekosystém, na němž může vzniknout nový SFF standard. Celý článok „Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

OnLogic uvádí pasivní „NUCy“ s 15W procesory AMD Ryzen

Když chcete minipočítač formátu NUC, máte nepřeberné množství možností s procesory Intel. Ovšem pokud byste chtěli něco na platformě AMD (ať už kvůli CPU části, nebo kvůli integrované grafice Ryzenů), bylo to o dost horší. Ale začínají se objevovat i „NUCy“ s těmito procesory. Mini PC založené na 14nm APU Ryzenech teď uvedla na trh firma OnLogic (dříve známá jako Logic Supply). A dokonce pěkně pasivně chlazené. Celý článok „OnLogic uvádí pasivní „NUCy“ s 15W procesory AMD Ryzen“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Zamrzí, že nabídka řešení AMD je tady stále tak chudá, když notebooky už dokázali nazpět dobýt.

  1. Na trh už se chystají i nějaké NUC-like miniPC s Ryzeny, tak se snad trochu hnou ledy v tomto segmentu…

   1. Snad s novou generací AMD vyrukují i s highendovým modelem po vzoru hybrida Intel Caby Lake G (Vega M). Chipletový návrh, Infinity Fabric byly na to už připravené, třeba se ale pletu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *