PowerColor prišiel s najkratším Radeonom RX 5700 (ITX)

AMD Navi do PC systémov Mini-ITX

V prvej vlne nereferenčných grafických kariet s čipmi AMD Navi sa síce modely SFF neobjavili, no zdá sa, že sa blýska na lepšie časy. Čínsky PowerColor svetu ukázal vôbec prvý Radeon RX 5700 s dĺžkou nepresahujúcou dosky Mini-ITX. Výhľadovo tak ide o jedinú takto výkonnú grafiku AMD vhodnú do priestorovo úsporných desktopov. Táto RX 5700 ITX navyše vyzerá naozaj solídne.

Krátkych grafických kariet je ako šafranu. A i z toho mála, čo je k dispozícii, väčšina predstavuje akési „najlacnejšie možnosti“ so slabším chladením. Na pasíve PowerColor RX 5700 ITX sa nešetrilo a karta má funkčne evidentne doťahovať svoje dlhšie sestričky.

Hliníkový pasív pretkáva až štvorica 6mm heatpipe. Na porovnanie, konkurenčná GeForce RTX 2060 Super vo vyhotovení MSI – Aero ITX má heatpipe iba tri pri súčasne veľmi podobnom TDP. BIOSy oboch kariet zostali na továrenských frekvenciách, takže TDP bude zodpovedať referenčnému, čo v prípade RX 5700 ITX znamená 180 W. To je 5 W wattov viac, než má GeForce RTX 2060S. Robustnejšie chladenia má ale Radeon z dôvodu komplikovanejšieho odvodu tepla z GPU. Plocha 7nm AMD Navi 10 (251 mm2) v RX 5700 je oproti 12nm TU106 (445 mm2) prakticky polovičná. Hlučnosť môže byť teda pokojne vyššia i napriek zjavnej PowerColoru dostať pod kapotu čo najviac „železa“.

Dobrá správa je pri nižšej záťaži s teplotou GPU do 60 °C, by mal byť chod chladiča pasívny. Pri väčších kartách je to štandardná funkcia, no čo sa týka takto kompaktných kariet, tak značná časť z nich ventilátor nevypína ani mimo záťaže.

Dizajn chladiča je dvojslotový, šírka so 110 mm sa takisto nevymyká štandardným rozmerom a dĺžka je len 175 mm. Ventilátor je tu osamotený, centrovaný nad jadro a pamäte. Priemer má 80 mm, ktorý býva v tomto formáte zvykom. Škoda len, že sa karte nevynímajú dva ventilátory, tak ako na rovnako krátkej Galax RTX 2060 Super Mini. PowerColor sa chcel ale zrejme zmestiť i do nejakých rámcov a grafiku príliš nepredražovať.

PowerColor Radeon RX 5700 ITX

Osempinové napájanie je chudobnejšie ako na referenčnej RX 5700 (6+8-pin), čo by však nemalo predstavovať výrazné obmedzenia, ani v pretaktovaní. Odomknúť na frekvencie RX 5700 XT sa dá i Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC 8G s takisto 8-pinovým prídavným napájaním.

Použité jadro Navi 10 XL má aktívnych 36 CU, teda 2304 stream procesorov. Texturačných jednotiek má táto grafika 144, rasterizačných 64 a 8 GB pamätí typu GDDR6 (14 GHz) je k GPU pripojených 256-bitovou zbernicou. Základná frekvencia jadra je potom špecifikovaná na 1465 MHz, herná frekvencia je vyššia, 1625 MHz a v booste by za priaznivých podmienok mala dosahovať špičkovo až 1725 MHz.

Z pôvodnej výbavy PowerColor odstrihol jeden konektor DisplayPort. Namiesto troch sú tu teda iba dva (verzia 1.4 s DSC), konektor HDMI 2.0b je podľa vzoru AMD jeden.

Otázne je, či bude táto karta určená na predaj i na európskom trhu (zlé jazyky hovoria, že by tomu tak nemuselo byť). Jasnejšie to bude koncom mesiaca, kedy by malo dôjsť k oficiálnemu vydaniu, pri ktorom bude zverejnená i cena. Výrazne viac, než za lacnejšie RX 5700 (~ 400 eur s daňou) to ale, počítame, nebude.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

První deska s čipsetem AMD B550 na fotce, levné PCIe 4.0 se blíží

Prakticky od doby, kdy AMD vydalo Ryzeny 3000 s platformou X570, se čekalo, kdy vyjde levnější, úspornější (a na deskách chlazený bez ventilátoru) čipset B550. To nakonec trvalo hodně dlouhou dobu, ale vypadá to, že čekání se blíží ke konci. Na veřejnost se teď dostaly fotografie první zdá se již sériové desky s čipsetem B550, takže oficiální uvedení by snad mohlo být během dejme tomu dvou až tří měsíců. Celý článok „První deska s čipsetem AMD B550 na fotce, levné PCIe 4.0 se blíží“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD: next-gen Radeony už nebudou mít referenční blower chladiče

Předloňské grafiky GeForce generace Turing měly mimo jiného jeden velký přínos: referenční karty přestaly používat tzv. blower chladič s radiálním ventilátorem. Jde o chlazení relativně hlučnější, takže bylo pozitivní, že Nvidia přešla na chladiče s axiálními ventilátory ve stylu obvyklém u nereferenčních karet. Teď máme dobrou zprávu: totéž prý učiní i AMD, které také u referenčních grafik použije tyto účinnější chladiče. Celý článok „AMD: next-gen Radeony už nebudou mít referenční blower chladiče“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM

Desky platformy X570 pro procesory AMD Ryzen 3000 přinesly PCI Express 4.0 a silnou konektivitu, ale bohužel také vyšší spotřebu a aktivní chlazení čipsetu. ASRock teď však uvedl jednu X570/AM4 desku, která má chlazení plně pasivní, navíc v provedení Mini-TX. Je sice určená pro servery, ale přesto je hodně zajímavá, už jenom tím, že v rozměru Mini-ITX dovoluje použít čtyři paměťové moduly (navíc s ECC). Celý článok „Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *