PowerColor prišiel s najkratším Radeonom RX 5700 (ITX)

AMD Navi do PC systémov Mini-ITX

V prvej vlne nereferenčných grafických kariet s čipmi AMD Navi sa síce modely SFF neobjavili, no zdá sa, že sa blýska na lepšie časy. Čínsky PowerColor svetu ukázal vôbec prvý Radeon RX 5700 s dĺžkou nepresahujúcou dosky Mini-ITX. Výhľadovo tak ide o jedinú takto výkonnú grafiku AMD vhodnú do priestorovo úsporných desktopov. Táto RX 5700 ITX navyše vyzerá naozaj solídne.

Krátkych grafických kariet je ako šafranu. A i z toho mála, čo je k dispozícii, väčšina predstavuje akési „najlacnejšie možnosti“ so slabším chladením. Na pasíve PowerColor RX 5700 ITX sa nešetrilo a karta má funkčne evidentne doťahovať svoje dlhšie sestričky.

Hliníkový pasív pretkáva až štvorica 6mm heatpipe. Na porovnanie, konkurenčná GeForce RTX 2060 Super vo vyhotovení MSI – Aero ITX má heatpipe iba tri pri súčasne veľmi podobnom TDP. BIOSy oboch kariet zostali na továrenských frekvenciách, takže TDP bude zodpovedať referenčnému, čo v prípade RX 5700 ITX znamená 180 W. To je 5 W wattov viac, než má GeForce RTX 2060S. Robustnejšie chladenia má ale Radeon z dôvodu komplikovanejšieho odvodu tepla z GPU. Plocha 7nm AMD Navi 10 (251 mm2) v RX 5700 je oproti 12nm TU106 (445 mm2) prakticky polovičná. Hlučnosť môže byť teda pokojne vyššia i napriek zjavnej PowerColoru dostať pod kapotu čo najviac „železa“.

Dobrá správa je pri nižšej záťaži s teplotou GPU do 60 °C, by mal byť chod chladiča pasívny. Pri väčších kartách je to štandardná funkcia, no čo sa týka takto kompaktných kariet, tak značná časť z nich ventilátor nevypína ani mimo záťaže.

Dizajn chladiča je dvojslotový, šírka so 110 mm sa takisto nevymyká štandardným rozmerom a dĺžka je len 175 mm. Ventilátor je tu osamotený, centrovaný nad jadro a pamäte. Priemer má 80 mm, ktorý býva v tomto formáte zvykom. Škoda len, že sa karte nevynímajú dva ventilátory, tak ako na rovnako krátkej Galax RTX 2060 Super Mini. PowerColor sa chcel ale zrejme zmestiť i do nejakých rámcov a grafiku príliš nepredražovať.

PowerColor Radeon RX 5700 ITX

Osempinové napájanie je chudobnejšie ako na referenčnej RX 5700 (6+8-pin), čo by však nemalo predstavovať výrazné obmedzenia, ani v pretaktovaní. Odomknúť na frekvencie RX 5700 XT sa dá i Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC 8G s takisto 8-pinovým prídavným napájaním.

Použité jadro Navi 10 XL má aktívnych 36 CU, teda 2304 stream procesorov. Texturačných jednotiek má táto grafika 144, rasterizačných 64 a 8 GB pamätí typu GDDR6 (14 GHz) je k GPU pripojených 256-bitovou zbernicou. Základná frekvencia jadra je potom špecifikovaná na 1465 MHz, herná frekvencia je vyššia, 1625 MHz a v booste by za priaznivých podmienok mala dosahovať špičkovo až 1725 MHz.

Z pôvodnej výbavy PowerColor odstrihol jeden konektor DisplayPort. Namiesto troch sú tu teda iba dva (verzia 1.4 s DSC), konektor HDMI 2.0b je podľa vzoru AMD jeden.

Otázne je, či bude táto karta určená na predaj i na európskom trhu (zlé jazyky hovoria, že by tomu tak nemuselo byť). Jasnejšie to bude koncom mesiaca, kedy by malo dôjsť k oficiálnemu vydaniu, pri ktorom bude zverejnená i cena. Výrazne viac, než za lacnejšie RX 5700 (~ 400 eur s daňou) to ale, počítame, nebude.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *