PowerColor prišiel s najkratším Radeonom RX 5700 (ITX)

AMD Navi do PC systémov Mini-ITX

V prvej vlne nereferenčných grafických kariet s čipmi AMD Navi sa síce modely SFF neobjavili, no zdá sa, že sa blýska na lepšie časy. Čínsky PowerColor svetu ukázal vôbec prvý Radeon RX 5700 s dĺžkou nepresahujúcou dosky Mini-ITX. Výhľadovo tak ide o jedinú takto výkonnú grafiku AMD vhodnú do priestorovo úsporných desktopov. Táto RX 5700 ITX navyše vyzerá naozaj solídne.

Krátkych grafických kariet je ako šafranu. A i z toho mála, čo je k dispozícii, väčšina predstavuje akési „najlacnejšie možnosti“ so slabším chladením. Na pasíve PowerColor RX 5700 ITX sa nešetrilo a karta má funkčne evidentne doťahovať svoje dlhšie sestričky.

Hliníkový pasív pretkáva až štvorica 6mm heatpipe. Na porovnanie, konkurenčná GeForce RTX 2060 Super vo vyhotovení MSI – Aero ITX má heatpipe iba tri pri súčasne veľmi podobnom TDP. BIOSy oboch kariet zostali na továrenských frekvenciách, takže TDP bude zodpovedať referenčnému, čo v prípade RX 5700 ITX znamená 180 W. To je 5 W wattov viac, než má GeForce RTX 2060S. Robustnejšie chladenia má ale Radeon z dôvodu komplikovanejšieho odvodu tepla z GPU. Plocha 7nm AMD Navi 10 (251 mm2) v RX 5700 je oproti 12nm TU106 (445 mm2) prakticky polovičná. Hlučnosť môže byť teda pokojne vyššia i napriek zjavnej PowerColoru dostať pod kapotu čo najviac „železa“.

Dobrá správa je pri nižšej záťaži s teplotou GPU do 60 °C, by mal byť chod chladiča pasívny. Pri väčších kartách je to štandardná funkcia, no čo sa týka takto kompaktných kariet, tak značná časť z nich ventilátor nevypína ani mimo záťaže.

Dizajn chladiča je dvojslotový, šírka so 110 mm sa takisto nevymyká štandardným rozmerom a dĺžka je len 175 mm. Ventilátor je tu osamotený, centrovaný nad jadro a pamäte. Priemer má 80 mm, ktorý býva v tomto formáte zvykom. Škoda len, že sa karte nevynímajú dva ventilátory, tak ako na rovnako krátkej Galax RTX 2060 Super Mini. PowerColor sa chcel ale zrejme zmestiť i do nejakých rámcov a grafiku príliš nepredražovať.

PowerColor Radeon RX 5700 ITX

Osempinové napájanie je chudobnejšie ako na referenčnej RX 5700 (6+8-pin), čo by však nemalo predstavovať výrazné obmedzenia, ani v pretaktovaní. Odomknúť na frekvencie RX 5700 XT sa dá i Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC 8G s takisto 8-pinovým prídavným napájaním.

Použité jadro Navi 10 XL má aktívnych 36 CU, teda 2304 stream procesorov. Texturačných jednotiek má táto grafika 144, rasterizačných 64 a 8 GB pamätí typu GDDR6 (14 GHz) je k GPU pripojených 256-bitovou zbernicou. Základná frekvencia jadra je potom špecifikovaná na 1465 MHz, herná frekvencia je vyššia, 1625 MHz a v booste by za priaznivých podmienok mala dosahovať špičkovo až 1725 MHz.

Z pôvodnej výbavy PowerColor odstrihol jeden konektor DisplayPort. Namiesto troch sú tu teda iba dva (verzia 1.4 s DSC), konektor HDMI 2.0b je podľa vzoru AMD jeden.

Otázne je, či bude táto karta určená na predaj i na európskom trhu (zlé jazyky hovoria, že by tomu tak nemuselo byť). Jasnejšie to bude koncom mesiaca, kedy by malo dôjsť k oficiálnemu vydaniu, pri ktorom bude zverejnená i cena. Výrazne viac, než za lacnejšie RX 5700 (~ 400 eur s daňou) to ale, počítame, nebude.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM

Desky platformy X570 pro procesory AMD Ryzen 3000 přinesly PCI Express 4.0 a silnou konektivitu, ale bohužel také vyšší spotřebu a aktivní chlazení čipsetu. ASRock teď však uvedl jednu X570/AM4 desku, která má chlazení plně pasivní, navíc v provedení Mini-TX. Je sice určená pro servery, ale přesto je hodně zajímavá, už jenom tím, že v rozměru Mini-ITX dovoluje použít čtyři paměťové moduly (navíc s ECC). Celý článok „Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)

S procesory Ryzen (a vlastně už chvíli před nimi) AMD přineslo jednu přímo nesouvisející změnu: boxované chladiče, které byly lepší proti tomu, co se k CPU typicky přibalovalo předtím. Ty běžné měly objemnější (účinnější) pasivy, zejména to ale platilo o heatpipovém top-flow chladiči Wraith max, později Wraith Prism. Právě u tohoto se teď možná nastane další zlepšení, protože AMD zdá se chystá jeho výkonnější verzi. Celý článok „Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD uvádí 7nm Ryzeny 4000 s integrovanou grafikou pro notebooky

Trvalo to, ale AMD konečně přináší jádra Zen 2 a 7nm proces i do APU – procesorů s integrovaným GPU. Tento týden firma představila APU Renoir, na kterém budou založené Ryzeny 4000 s grafikou. Jako první přichází verze pro notebooky, která bude mít až osm jader/16 vláken, s TDP 15 nebo 45 W. V CPU by to měl být velký pokrok, ale překvapivě to vypadá, že tradičně silná integrovaná grafika AMD by mohla být trošku zklamáním. Celý článok „AMD uvádí 7nm Ryzeny 4000 s integrovanou grafikou pro notebooky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *