Nízký pasiv = vysoké teploty? Test top-flow chladičů Noctua

Závěr a hodnocení

Současný PC hardware je už energeticky velmi efektivní. Každá nová generace obvykle slibuje vyšší výkon, nižší spotřebu a s tím i spojené nároky na chlazení. Tento trend vede ke stoupající oblibě kompaktních PC sestav. Tyto sestavy se však potýkají s minimem volného místa pro chladiče. Jak velké kompromisy je třeba dělat u chlazení procesoru v těchto sestavách? Znamená malý chladič nutně vysoké teploty a hluk?

Závěr a hodnocení

Jaký je tedy výsledek dnešního trojitého testu? Že lze jen obtížně hodnotit a srovnávat specializované chladiče určené do malých skříněk. Vezmu to ale popořadě. NH-C14S mě nijak nepřekvapil, ale ani nezklamal. Vzhledem k rozměrům jeho pasivu a použitému ventilátoru by mě zarazilo, pokud by nedovedl rozumně a tiše uchladit testovací procesor i7-5820K@4200 MHz. Je ale vidět, že klasická věžová konstrukce je celkově účinnější design chladiče. Výsledky NH-C14S jsou totiž velmi podobné jako u menšího, tiššího a citelně levnějšího chladiče Pure Rock 2 od BeQuiet! Horizontálně umístěný svazek žeber je v dnešní době spíše specialita, určená do menších skříní, které nemají dostatek prostoru pro vysoké věžové chladiče. Největším negativem NH-C14S je především jeho vyšší cena.

Příjemně mě ovšem překvapil NH-L12S. Nečekal jsem, že se tak malý chladič solidně popere se zátěžovým testem, na který ani není technicky stavěný, neboť přesahuje jeho TDP rating o cca 50 %. O to více mě ale zarazil dramatický rozdíl mezi NH-L12S a NH-L12 Ghost S1 Edition. Pasivy těchto chladičů jsou totiž velmi podobné. Velký rozdíl je ale samozřejmě v použitém ventilátoru. I tak mě zarazilo, že NH-L12 dopadl o tolik hůře. Raději jsem jej znovu přesadil a otestoval, ale výsledek byl stejný jako při prvním testu. Bavíme se o 15 – 20 °C vyšších teplotách, což je skutečně velký rozdíl. Opět se ale jedná o zátěžový test, který převyšuje o cca 50 % TDP rating chladiče NH-L12 Ghost S1 Edition. Dá se očekávat, že do kompaktní skříňky, jakou je Louqe Ghost S1 Mark III, se bude osazovat spíše úsporný procesor s TDP okolo 65 W a ne přetaktovaný HEDT procesor s vysokou spotřebou.

Závěr je ovšem takový, že NH-L12 Ghost S1 Edition je chladič vhodný prakticky pouze do jedné specifické skříně. Kamkoliv jinam daleko více doporučím NH-L12S, samozřejmě, pokud se do dané skříně rozměrově vejde. Všechny tři chladiče sdílejí pro Noctua již tradiční šestiletou záruku, vynikající dílenské zpracování, ale bohužel také vyšší cenovku.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! modernizoval top-flow chladič Dark Rock TF (2)

Po šiestich rokoch sa posunula číslovka v označení za chladičom Dark Rock TF. V praxi to znamená najmä aktuálny montážny systém, ktorý BeQuiet! oproti tomu starému výrazne vylepšil. Pôvodný chladič ešte nepodporoval ani AMD AM4, to sa s Dark Rock TF 2 mení. Rozdiely v konštrukcii pasívu sú ale iba kozmetické a zachované zostali aj 135-milimetrové ventilátory Silent Wings 3. Celý článok „BeQuiet! modernizoval top-flow chladič Dark Rock TF (2)“ »

  •  
  •  
  •  

Pasívne chladiče s „icepipe“ na pokraji zániku. Nofan bankrotuje

Hoci stále neexistuje oficiálne stanovisko priamo z radov povolaných, všetky indície nasvedčujú tomu, že Nofan naďalej už nebude pokračovať vo svojej činnosti. Podľa viacerých ukazovateľov je zrejmé, že sa výrobca unikátnych pasívnych chladičov potápal v existenčných ťažkostiach dlhodobo. Napriek tomu, že Nofan mnohé veci poriadne nedotiahol, obdiv a kondolenciu si však zaslúži. Celý článok „Pasívne chladiče s „icepipe“ na pokraji zániku. Nofan bankrotuje“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Je to divné, lebo pôvodný L12 práve vychádzal v porovnaní s L12S o chlp lepšie, pravda aj v kombinácii so 120 mm fanom, ale aj tak. Bolo by fajn prehodiť fany na pasívoch, teda pretestovať L12 so 120 mm slimkou a naopak L12S s 92 mm vrtuľou. Hneď sa príde na to či je chyba v pasíve alebo to tá 92-ka nedáva.

    1. Já jsem to právě v textu psal, že jsem to chtěl vyzkoušet, ale ta A12x15 tam nejde uchytit. Jinak jsem si o tom psal i s Noctua rep. a potvrdil moje závěry. Tedy, že L12 GS1E je pod krajní zátěží prostě horší než L12S a to právě díky tomu jedinému 92 mm ventilátoru.

      1. Aha, to som prehliadol. 🙂 Ale tak ono by to nejak šlo uchytiť provizórne. Každopádne ak prepad výkonu potvrdzuje aj Noctua, tak je to asi jasné.

        Ja mám pôvodný L12 v HTPC v Silverstone ML05 Milo a tam sa s horným fanom nevliezol, ale podarilo sa mi pod pasív dostať namiesto 92-ky fullsize 120-ku aj na mITX doske, hoci je to o chlp ako na strane IO portov, tak na strane RAM /mám osadený len jeden modul ďalej od socketu/. S 92-kou som to ani neskúšal a druhá vec je, že tam mám len úsporné Pentium, takže som ďaleko od limitov chladiča.

        Každopádne je to pre tú Ghost verziu dosť nešťastné riešenie, ak má ten fan taký veľký dopad na výkon.

        1. Z diskuze s Noctua rep. také vyplynulo, že Ghost verze je prostě niche chladič, který Noctua vydala pro velký zájem o původní L12. Co si budeme povídat, nějaký 65 W TDP CPU to uchladí s prstem v nose. Doporučený limit toho chladiče je 95 W a já je testoval na cca 150 W, takže výsledek testu není velká ostuda. Jen mě prostě překvapil ten rozdíl mezi L12 GS1E a L12S, tak jsem napsal do Noctua a poptal se na to.

          Původní L12 s 120/92 konfigurací jsem měl taky, moje první Noctua vlastně. Chladila velmi solidně Core i5-2500K. V té době jsem toho moc o PC nevěděl, takže jsem to cpal do klasické middletower, ale líbil se mi vzhled toho chladiče a dobré recenze. Ve výsledku jsem nebyl nespokojený, chladilo to tiše a dobře 🙂

          1. Kdyby jen cena více reflektovala „B“ ventilátor. Zajímalo by mě, jestli by si člověk pomohl dvěma šedesátkami (asi podélně centrovanými v ploše pasivu).

            1. Je fakt škoda, že tam není NF-A9 PWM ventilátor. Za ty peníze by tam být měl. Z komunikace s Noctua jsem vyrozuměl, že L12 GS1E je cílená hlavně na ticho a při normálním TDP okolo 65-80W je naopak tišší než L12S při stejných teplotách. Holt je potřeba udělat kompromisy u takto malých chladičů. to je jasné.

              1. Ta dvaadevadesátka je sice širší, ale pointou mého příspěvku je, jestli postavení žeber nevymezuje jejich ovanutí. Co kdyby účinnosti pomohl pokus ovanout chladič po celé délce heatpipes, s ohledem na orientaci žeber. Kdyby cena více reflektovala použitý ventilátor, svádělo by to k experimentu se dvěma šedesátkami, (při odhlédnutí od ceny v rukou patřičně trhlého experimentátora pak třeba i šesti čtyřicítkami).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *