Pasívne chladiče s „icepipe“ na pokraji zániku. Nofan bankrotuje

Firma Nofan končí. A ako inak než bezhlučne

Hoci stále neexistuje oficiálne stanovisko priamo z radov povolaných, všetky indície nasvedčujú tomu, že Nofan naďalej už nebude pokračovať vo svojej činnosti. Podľa viacerých ukazovateľov je zrejmé, že sa výrobca unikátnych pasívnych chladičov potápal v existenčných ťažkostiach dlhodobo. Napriek tomu, že Nofan mnohé veci poriadne nedotiahol, obdiv a kondolenciu si však zaslúži.

S ráznou správou o konci Nofanu prišiel v pondelok fanlesstech.com. Nakoľko však ide o menší web, táto informácia sa výraznejšie začala šíriť až v stredu, kedy sa jej chytili aj väčšie magazíny. V diskusii pod iným článkom na to upozornil až pozorný čitateľ. A osud značky nám potvrdilo aj TichéPC.sk, ktoré bolo jej exkluzívnym distribútorom na SK/CZ trhu.

Verejný už nie je ani web Nofanu a zaujímavé je, že sa žiadny zo zamestnancov k tejto veci nijako nevyjadril. Nie je to však zase až také prekvapujúce, keďže komunikácia s verejnosťou (a médiami všeobecne) bola jedna zo slabín tejto firmy. Nofan nevediedol ani sociálne siete a vlastne za posledné obdobie ani nemal čo predávať. Až sa skoro mohlo zdať, že sa stiahol z maloobchodného trhu.

Skladové zásoby sa postupne dostali k nule a to, čo zostalo, je v ponuke za prestrelené sumy. Napríklad pôvodne lacný chladič CR-80EH je teraz na Amazone alebo Ebay za sto dolárov, čo je dvojnásobná cena oproti tej v čase vydania. V každom prípade ešte zopár kusov zostáva a máte tak poslednú šancu si tento chladič zadovážiť. Výkonnejšie varianty CR95 a CR100 sú už dostupné iba z druhej ruky a i to asi budete musieť trochu šťastia.

A pritom šlo o výborné, ale žiaľ nedocenené chladiče. Nofan si tak trochu za to môže ale i sám. Jednak na dnešné pomery veľmi slabou sociálnou interakciou a jednak tým, že vlastne k týmto chladičom ani nemal priadnu skrinku, pričom aj ich výrobou sa spoločnosť zaoberala. Viest debaty o silných konkurenčných produktoch asi nemá zmysel. Ohliadnuc od toho, že poriadny pasívny chladič (po ukončení výroby Zalman FX70) sa momentálne ani nedá kúpiť, tak Nofan bol natoľko iný, že pri trochu inom smerovaní kľúčových vecí mohol neohrozene fungovať na vlastnom rybníčku.

Pripomeňme si, že všetky chladiče Nofanu stavajú na neortodoxnej koncepcii. Namiesto typicky hliníkových plátov používajú na absorpciu tepla plné drôty z medi, tzv. icepipe, postáčané a poukladané do kruhu. Na rýchlejší sírenie tepla chladičom sa pripájali takisto k heatpipe, ale trochu iným spôsobom, než bežné vežovité chladiče.

Kontakt heatpipe s icepipe na chladiči Nofan CR-95C

Icepipe s heatpipe nebolo v kontakte priebežne po celej dĺžke (ako tomu je pri tradičných chladičoch), ale iba na jednej strane. Od toho potom záviseli aj celkom iné optimálne podmienok na prevádzku. Ohliadnuc od toho, že bubnovité konštrukcie chladičov boli o trochu účinnejšie bez systémového chladenia ako s ním. Samozrejme za predpokladu, že úzkym hrdlom nebol dostatočne otvorený strop skrinky. Ale hlavne efektivita výrazne závisela od polohy základnej dosky, ako ilustrujú aj tieto priebehové grafy:

V typickej vertikálnej polohe (MBV) je chladiaci výkon ako s doskou/chladičom s doskou horizontálne (MBH), keď sa teplo teplo rozloží rovnomerene. Je preto prinajmenšom čudné, že na to Nofan nereagoval vhodnou skrinkou. V ponuke mal totiž len vertikálne orientované konštrukcie, ktoré efektivitu chladičov zabíjali. A veruže ani skriniek iných výrobcov, kde by sa doska inštalovala vodorovne a zároveň sa do nej zmestil veľký chladič kalibru CR-95/100, nebolo veľa. Nematkovo si vybavujem iba Cooler Master HAF XB (Evo).

Dôvodov, ktoré to vyeskalovali až ku krachu bolo teda dozaista viac. Od všeobecne nízkeho záujmu o pasívne chladiče, cez slabý marketing, nedostatok vhodných skriniek, ignoráciu pätice AMD AM4 až po súčasnú pandémiu. Jej vplyvom ešte slabšie hospodárske výsledky zrejme znamenali pomyselný klinec do rakvy. Napriek všetkému však veríme, že sa na konštrukcia chladičov Nofan nezabudne a že na ňu niekto nadviaže (a lepšie spromuje). Segment bezventilátorových riešení sa snáď konečne viac spopularizuje po vydaní pripravovaného pasívneho chladiča Noctua. Nechajme sa prekvapiť. 🙂


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

LGA 1851: Jak je to s prohýbáním, RL-ILM a podporou contact framů?

Nyní čerstvě odhalené procesory Arrow Lake sice přináší novou platformu a nový socket LGA 1851, ale neznamená to nekompatibilitu s chladiči. Ač má totiž Arrow Lake více kontaktů, rozměr procesoru zůstal stejný a Intel zachoval stejné montážní otvory, takže budou fungovat všechny ty, které už zvládají socket LGA 1700. Ovšem v jedné věci Arrow Lake kompatibilní nejsou – pokud jste si koupili vložku proti ohýbání CPU. Celý článok „LGA 1851: Jak je to s prohýbáním, RL-ILM a podporou contact framů?“ »

  •  
  •  
  •  

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! modernizoval top-flow chladič Dark Rock TF (2)

Po šiestich rokoch sa posunula číslovka v označení za chladičom Dark Rock TF. V praxi to znamená najmä aktuálny montážny systém, ktorý BeQuiet! oproti tomu starému výrazne vylepšil. Pôvodný chladič ešte nepodporoval ani AMD AM4, to sa s Dark Rock TF 2 mení. Rozdiely v konštrukcii pasívu sú ale iba kozmetické a zachované zostali aj 135-milimetrové ventilátory Silent Wings 3. Celý článok „BeQuiet! modernizoval top-flow chladič Dark Rock TF (2)“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Už před dvěma roky, co jsem se o něj trochu zajímal, byla dostupnost slabá. Bezventilátorové řešení raději v myslím praktičtější podobě žebrované bočnice (víka).
    Dá vám Ľubo ale spát možnost provozovat Shadow Rock 3 v pasivním režimu? Nechcete to otestovat (stále je možno jej pokládat za horkou novinku)?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *