Pasívne chladiče s „icepipe“ na pokraji zániku. Nofan bankrotuje

Firma Nofan končí. A ako inak než bezhlučne

Hoci stále neexistuje oficiálne stanovisko priamo z radov povolaných, všetky indície nasvedčujú tomu, že Nofan naďalej už nebude pokračovať vo svojej činnosti. Podľa viacerých ukazovateľov je zrejmé, že sa výrobca unikátnych pasívnych chladičov potápal v existenčných ťažkostiach dlhodobo. Napriek tomu, že Nofan mnohé veci poriadne nedotiahol, obdiv a kondolenciu si však zaslúži.

S ráznou správou o konci Nofanu prišiel v pondelok fanlesstech.com. Nakoľko však ide o menší web, táto informácia sa výraznejšie začala šíriť až v stredu, kedy sa jej chytili aj väčšie magazíny. V diskusii pod iným článkom na to upozornil až pozorný čitateľ. A osud značky nám potvrdilo aj TichéPC.sk, ktoré bolo jej exkluzívnym distribútorom na SK/CZ trhu.

Verejný už nie je ani web Nofanu a zaujímavé je, že sa žiadny zo zamestnancov k tejto veci nijako nevyjadril. Nie je to však zase až také prekvapujúce, keďže komunikácia s verejnosťou (a médiami všeobecne) bola jedna zo slabín tejto firmy. Nofan nevediedol ani sociálne siete a vlastne za posledné obdobie ani nemal čo predávať. Až sa skoro mohlo zdať, že sa stiahol z maloobchodného trhu.

Skladové zásoby sa postupne dostali k nule a to, čo zostalo, je v ponuke za prestrelené sumy. Napríklad pôvodne lacný chladič CR-80EH je teraz na Amazone alebo Ebay za sto dolárov, čo je dvojnásobná cena oproti tej v čase vydania. V každom prípade ešte zopár kusov zostáva a máte tak poslednú šancu si tento chladič zadovážiť. Výkonnejšie varianty CR95 a CR100 sú už dostupné iba z druhej ruky a i to asi budete musieť trochu šťastia.

A pritom šlo o výborné, ale žiaľ nedocenené chladiče. Nofan si tak trochu za to môže ale i sám. Jednak na dnešné pomery veľmi slabou sociálnou interakciou a jednak tým, že vlastne k týmto chladičom ani nemal priadnu skrinku, pričom aj ich výrobou sa spoločnosť zaoberala. Viest debaty o silných konkurenčných produktoch asi nemá zmysel. Ohliadnuc od toho, že poriadny pasívny chladič (po ukončení výroby Zalman FX70) sa momentálne ani nedá kúpiť, tak Nofan bol natoľko iný, že pri trochu inom smerovaní kľúčových vecí mohol neohrozene fungovať na vlastnom rybníčku.

Pripomeňme si, že všetky chladiče Nofanu stavajú na neortodoxnej koncepcii. Namiesto typicky hliníkových plátov používajú na absorpciu tepla plné drôty z medi, tzv. icepipe, postáčané a poukladané do kruhu. Na rýchlejší sírenie tepla chladičom sa pripájali takisto k heatpipe, ale trochu iným spôsobom, než bežné vežovité chladiče.

Kontakt heatpipe s icepipe na chladiči Nofan CR-95C

Icepipe s heatpipe nebolo v kontakte priebežne po celej dĺžke (ako tomu je pri tradičných chladičoch), ale iba na jednej strane. Od toho potom záviseli aj celkom iné optimálne podmienok na prevádzku. Ohliadnuc od toho, že bubnovité konštrukcie chladičov boli o trochu účinnejšie bez systémového chladenia ako s ním. Samozrejme za predpokladu, že úzkym hrdlom nebol dostatočne otvorený strop skrinky. Ale hlavne efektivita výrazne závisela od polohy základnej dosky, ako ilustrujú aj tieto priebehové grafy:

V typickej vertikálnej polohe (MBV) je chladiaci výkon ako s doskou/chladičom s doskou horizontálne (MBH), keď sa teplo teplo rozloží rovnomerene. Je preto prinajmenšom čudné, že na to Nofan nereagoval vhodnou skrinkou. V ponuke mal totiž len vertikálne orientované konštrukcie, ktoré efektivitu chladičov zabíjali. A veruže ani skriniek iných výrobcov, kde by sa doska inštalovala vodorovne a zároveň sa do nej zmestil veľký chladič kalibru CR-95/100, nebolo veľa. Nematkovo si vybavujem iba Cooler Master HAF XB (Evo).

Dôvodov, ktoré to vyeskalovali až ku krachu bolo teda dozaista viac. Od všeobecne nízkeho záujmu o pasívne chladiče, cez slabý marketing, nedostatok vhodných skriniek, ignoráciu pätice AMD AM4 až po súčasnú pandémiu. Jej vplyvom ešte slabšie hospodárske výsledky zrejme znamenali pomyselný klinec do rakvy. Napriek všetkému však veríme, že sa na konštrukcia chladičov Nofan nezabudne a že na ńu niekto nadviaže (a lepšie spromuje). Segment bezventilátorových riešení sa snáď konečne viac spopularizuje po vydaní pripravovaného pasívneho chladiča Noctua. Nechajme sa prekvapiť. 🙂


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nízký pasiv = vysoké teploty? Test top-flow chladičů Noctua

Současný PC hardware je už energeticky velmi efektivní. Každá nová generace obvykle slibuje vyšší výkon, nižší spotřebu a s tím i spojené nároky na chlazení. Tento trend vede ke stoupající oblibě kompaktních PC sestav. Tyto sestavy se však potýkají s minimem volného místa pro chladiče. Jak velké kompromisy je třeba dělat u chlazení procesoru v těchto sestavách? Znamená malý chladič nutně vysoké teploty a hluk? Celý článok „Nízký pasiv = vysoké teploty? Test top-flow chladičů Noctua“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Konec ohlých pinů na Ryzenech, které chladič vyrval ze socketu

Piny na procesorech AMD proti ploškám na procesorech Intel, to je věčné téma hardwarových debat. Provedení AMD má jednu slabinu: socket nedrží procesor na místě, takže při sundavání chladiče občas můžete vytáhnout CPU ven a ohnout při tom piny. Pokud vás toto trápí, objevil se na trhu zlepšovák, který může CPU ochránit: speciální vložka, která Ryzen drží na místě, takže se při demontáži chladičů nemáte čeho bát. Celý článok „Konec ohlých pinů na Ryzenech, které chladič vyrval ze socketu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Prebehlo vydanie Zalman CNPS20X, nočnej mory NH-D15

Nebývame často svedkami toho, aby v chladičoch dochádzalo k nejakým výraznejším konštrukčným zmenám. Zalman ich však v rámci najčerstvejšieho počinu niekoľko nasadil a zdá sa, že po rokoch konečne posúva doterajšie limity špičkových dvojveží. A prichádza to v najvyšší čas, keď nárast procesorových jadier znamená vyššie nároky na chladiaci výkon. Zalman hrdo uvádza TDP až 300 W. Celý článok „Prebehlo vydanie Zalman CNPS20X, nočnej mory NH-D15“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Už před dvěma roky, co jsem se o něj trochu zajímal, byla dostupnost slabá. Bezventilátorové řešení raději v myslím praktičtější podobě žebrované bočnice (víka).
  Dá vám Ľubo ale spát možnost provozovat Shadow Rock 3 v pasivním režimu? Nechcete to otestovat (stále je možno jej pokládat za horkou novinku)?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *