Ryzen 4000G jen pro nové desky? Neoficiálně jde v DeskMini A300

ASRock DeskMini A300 a Mini-STX deska A300M-STX mají neoficiálně podporu pro APU Ryzeny 4000G

Minulý měsíc vyšlo 7nm APU Ryzen 4000G pro desktop s až osmi jádry Zen 2 v balení s integrovanou grafikou pro desktopový socket AM4. Zatím se ještě běžně neprodává v eshopech, ale zdá se, že to není jediná bariéra pro uživatele. Zatím to také vypadá hodně bledě s podporou ve starších deskách řady 300 a 400. Z těch má BIOS s podporou jen ASRock DeskMini A300/A300M-STX, ale ten je trošku poloficiální a možná zase zmizí.

APU Renoir pro desktop (věnovali jsme se mu v tomto článku) jsou teď podporovaná jen na deskách s čipsety B550 a X570 (bude ještě levnější varianta A520, ale zatím nebyla vydána). Je otázka, zda třeba eventuálně dostane pardon generace desek X470/B450, a tak to v současné situaci moc nevypadá, že se dostane i na ještě starší generaci 300. ASRock má momentálně BIOSy jen pro desky série 500, ale objevila se jedna malá výjimka.

Na internet totiž prosákl poloficiální Beta BIOS, který Ryzen 4000G/APU Renoir rozběhne na Mini-STX desce ASRock A300M-STX, respektive na barebonu DeskMini A300, který tuto desku používá. Ten byl v jednu chvíli dostupný jako Beta vydání přímo na stránkách podpory a byl tedy oficiální, ovšem firma ho mezitím zase odstranila. Může to být dočasně kvůli chybám, ale také je bohužel možné, že podle AMD nemá být nové APU na starších deskách podporováno a výrobci desek nemají vůbec povolené takovéto BIOSy nabízet. Pro nás by samozřejmě bylo lepší, pokud by to tak tvrdé nebylo a objevily se neoficiální aktualizace BIOSu i pro další jinak nepodporované desky.

Produktový manažer DeskMini A300 na tchajwanském fóru PTT.cc napsal, že podle AMD není platforma A300 mezi těmi, které oficiálně podporují Ryzeny 4000G. Toto byla tedy vlastní iniciativa ASRocku nebo týmů, které mají BIOSy na starosti.

BIOS pro DeskMini A300 existuje ve více verzích (všechny jsou ovšem Beta a na vlastní riziko). Dřívější verze 3.60L má podle uživatelů poměrně zásadní chyby včetně nefunkčnosti slotů M.2, takže se jí vyhněte. Ale existuje novější verze 3.60N, která má M.2 funkční (minimálně slot M2_1, u druhého to není jasné). Pokud byste tedy chtěli svoje A300 takto hacknout, sežeňte si tuto novější verzi (a dobře si ji zazálohujte, protože už ji možná ASRock ke stažení znovu nabízet nebude).

Originální link na Beta BIOS 3.60N už nefunguje, ale na Redditu se dá najít odkaz na Mega.nz, kde je záloha.

Parametry Pro verzí Ryzenů 4000G/GE

Není úplně jasné, zda tento BIOS podporuje také běžné modely „ne-pro“ Ryzen 7 4700G, Ryzen 5 4600G a Ryzen 3 4300G. Z nějakého důvodu se momentálně v šedém přeprodeji dají koupit samostatně Pro modely 4750G/4650G/4350G a nikoliv ty běžné. U ostatních desek ASRock má uvedenou podporu jen pro ně. Je možné, že ne-pro verze budou v DeskMini fungovat také, jen zatím nebyly testovány., ale jistě to nevíme

ASRock DeskMini A300

Je škoda, že DeskMini A300 nebude mít oficiálnější podporu, i když nevíme, zda to třeba nekomplikují reálné nekompatibility hardwaru s novým APU. ASRock má podle různých úniků v přípravě novou desku a DeskMini X300 (deska by tedy možná mohla mít označení X300M-STX, ale potvrzené to není), u kterých by mohla podpora pro Ryzeny 4000G být oficiální.

Aktualizováno (16. 8. 2020): Nová verze BIOSu

ASRock vydal novou verzi BIOSu pro DeskMini A300 s označením 3.60R. Ta podle popisu řeší různé chyby při použití APU Renoir, tedy Ryzenů 4000G. Pokud tedy budete chtít v této desce/mini PC nové APU provozovat, stáhněte si ten. Není zatím na stránkách ASRocku, ale má ho tento německý obchod: https://shop.jzelectronic.de/

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Den vydání Radeonu RX 6600 už je jasný, 1792 shaderů potvrzeno

Už hodně dlouho se v únicích objevují zmínky o tom, že AMD chystá grafiku Radeon RX 6600, což by byla levnější alternativa k Radeonu RX 6600 XT, který je nyní nejlevnější grafikou AMD generace RDNA 2. Uvedení bylo možná odkládáno, ale teď už se tato karta definitivně dostane na trh, máme už dokonce asi i víceméně přesné datum jejího příchodu na pulty obchodů, což nastane příští měsíc. Celý článok „Den vydání Radeonu RX 6600 už je jasný, 1792 shaderů potvrzeno“ »

 •  
 •  
 •  

AMD: Adrenalin 21.9.2 výrazne zvyšujú fps v Diablo II: Resurrected

V priebehu veľmi krátkeho času AMD po Adrenalin 21.9.1 vydáva nové ovládače pre Radeony s číselným označením 21.9.2. Je to najmä z dôvodu optimalizácií pre herné novinky z druhej polovice septembra. Medzi nimi kraľuje Diablo, pred ktorého hraním by ste nové grafické ovládače Adrenalin mali nainštalovať. AMD avizuje, že plynulosť s nimi je v remaku kultového RPG citeľne lepšia. Celý článok „AMD: Adrenalin 21.9.2 výrazne zvyšujú fps v Diablo II: Resurrected“ »

 •  
 •  
 •  

Ověřte si, jestli vám půjde Windows 11: aplikace ukáže, co řešit

Opět je tu „oblíbené“ téma HW požadavků nového operačního systému Windows 11. Nejdřív vypadaly dost hrozivě, mezitím Microsoft trošku zmírnil, ale zůstává nejistota (například se objevily zvěsti, že by oficiálně nepodporovaný hardware třeba nemusel dostat aktualizace). Pokud se na upgrade chystáte, může vám teď pomoci nová aplikace Microsoftu kontrolující požadavky, která už přesně říká, v čem vaše PC vyhovuje a v čem ne. Celý článok „Ověřte si, jestli vám půjde Windows 11: aplikace ukáže, co řešit“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Zajímavostí DeskMini A300 je, že deska vůbec nemá tzv. čipset. Využívá pouze linek vyvedených z CPU. Tím pádem by tam neměla být žádná hardwarová překážka. Renoir totiž má „jen“ PCI Express 3.0 jako předešlé APU

  1. Otázka spíše zní, jestli už nebude škoda osazovat Renoir do A300, když disponuje dvojnásobnou šířkou PCIE rozhraní a jednojádrovým výkonem dotáhl konkurenci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *