AMD uvádí Ryzeny 4000G s integrovaným GPU a čtyřjádra Athlon

7nm APU s jádry Zen 2 pro desktop vydána: AMD Ryzen 4000G a 4000GE

Na začátku roku AMD vydalo 7nm Ryzeny 4000U a H pro notebooky, s až osmi jádry Zen 2 a integrovanou grafikou. Teď to samé přichází také pro desktop do socketu AM4 jako 65W Ryzen 4000G i v úsporné 35W verzi Ryzen 4000GE. Tato APU by mohla být velmi zajímavá, ale má to jeden háček. Alespoň zatím tyto procesory nebudou běžně v prodeji, firma je bude dodávat jenom do hotových počítačů velkých OEM výrobců.

Dektopová APU Renoir vychází ze stejného 7nm čipu jako mobilní Ryzeny 4000. Ten obsahuje osm jader Zen 2, tedy stejnou architekturu, jakou mají Ryzeny 3000 „Matisse“. Rozdíl je v několika věcech. APU mají bloky CCX s jen 4MB místo 16MB L3 cache na čtyři jádra; výměnou za to je ale zase čip monolitický. Řadič pamětí (podporuje dva kanály DDR4-3200) je na stejném čipu jako jádra. Latence do RAM by tedy měla být výrazně nižší, což menší L3 cache snad vykompenzuje.

Tyto procesory za další nepodporují PCI Express 4.0 – ani u slotu pro GPU, ani u slotu M.2 pro SSD. Naopak na rozdíl od Ryzenů 3000 „Matisse“ však obsahují dosud postrádanou integrovanou grafiku.

V Ryzenech 4000G/GE je GPU Radeon Vega s až 8 CU (512 shadery), který by měl být nejvýkonnějším integreovaným GPU, které lze v desktopovém PC dnes mít. V nabídce Ryzenů doposud chyběly procesory s GPU a zároveň více jak čtyřmi jádry, takže až osmijádrový Ryzen 4000G bude docela zajímavá možnost.

Modely 7nm APU

Tyto procesory mají celkem tři základní modely – čtyřjádro, šestijádro a osmijádro. Ale vycházejí jak v běžné, tak v Pro verzi, a navíc ještě jednak jako 35W, jednak jako 65W model. Tudíž je celkem modelů dvanáct.

Schéma APU Renoir (mobilní verze stejného čipu)

Nejvýkonnějším modelem je Ryzen 7 4700G. Má osm jader, šestnáct vláken, celkem 8MB L3 cache a frekvenci 3,6 GHz v základu a 4,4 GHz v maximálním boostu. Jeho integrované GPU má plně aktivních všech 512 shaderů a jejich frekvence je až 2100 MHz. V 35W verzi Ryzen 7 4700GE se liší frekvence CPU (3,1–4,3 GHz) a také maximální takt GPU (jen 2000 MHz). Pro verze téhož se jmenují Ryzen 7 Pro 4750G/4750GE.

Šestijádrový model Ryzen 5 4600G s dvanácti vlákny má frekvenci CPU 3,7–4,2 GHz a také 8 MB L3 cache. K tomuto 65W modelu pak existuje 35W verze Ryzen 5 4600GE, kde je takt CPU snížený na 3,3–4,2 GHz. Grafiku už mají obě společnou – 448 shaderů (aktivních je 7 z 8 CU) na stejné frekvenci maximálně 1900 MHz. Pro verze se stejnými parametry se jmenují Ryzen 5 Pro 4650G/4650GE.

A nejlevnějším Ryzenem 4000 této řady bude čtyřjádrový model s osmi vlákny: Ryzen 3 4300G. Tato 65W verze má frekvenci CPU 3,8–4,0 GHz a 4MB L3 cache. 35W verze Ryzen 3 4300GE pak má takty 3,5–4,0 GHz. Integrovanou grafiku mají obě verze identickou – zůstalo jí jen 6 z 8 CU, tedy 384 shaderů, a frekvence je maximlně 1700 MHz. Pro verze se stejnými parametry se jmenují Ryzen 3 Pro 4350G/4350GE. Parametry všech modelů můžete vidět v tabulce od AMD.

Parametry 7nm Ryzenů 4000G/GE pro desktop

Dostupnost bohužel zatím jenom v OEM počítačích

Vydání těchto APU by bylo důvod k oslavě, ale bohužel se potvrdily zprávy, že je AMD zatím nepouští do tzv. retailového trhu. To znamená, že se nebudou volně prodávat jako komponenta, pro samostatnou stavbu počítače je tedy neseženete . AMD je teď prodává jen a pouze výrobcům počítačů – velkým OEM firmám jako HP, Acer, Dell, Asus, Lenovo a tak dále. Tyto Ryzeny 4000G se tak budou dát koupit jen jako součást celého počítače nějaké podobné značky. Proto také nejsou uvedené jejich ceny.

Toto snad nemá trvat věčně. AMD řeklo například AnandTechu, že eventuálně tyto (nebo mírně odlišné) modely APU vydá i pro volný trh a do eshopů tedy dorazí. Ale nevíme, kdy se tak má stát. Těžko tedy říct, jestli tyto Ryzeny 4000 vyjdou za pár měsíců, nebo třeba až v příštím roce. AMD by je možná teoreticky mohlo vydat ve chvíli, kdy přijdou na trh výkonná CPU Ryzen 4000 Vermeer už s jádry Zen 3, což bude letos, ale až asi v závěrečných měsících roku.

Možná AMD nechtělo, aby od řady Ryzen 4000 vyšla nejprve méně výkonná APU verze se starší architekturou a místo toho chce, aby recenze vyšly nejprve od Ryzenů 4000 s jádry Zen 3. Nyní při OEM vydání totiž zřejmě testy publikované nebudou, protože AMD neposkytuje vzorky. Nějaké testy se objeví jen neoficiální cestou, kdy někdo pořídí nebo si půjčí dotyčný počítač nebo získá procesor od OEM výrobce.

Článek pokračuje na další stránce informacemi o nové řadě levných čtyřjader AMD Athlon Gold.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu

Od chvíle, kdy na trh přišla první SSD využívající PCI Express 5.0, byly jejich přínosy v sekvenčních přenosových rychlostech zkalené závažnou nevýhodou: vysokou spotřebou řadiče Phison E26, na němž byly všechny založené. Ta vede k vysokým teplotám, zpomalování nebo dokonce u některých SSD k pádům systému. Toto se naštěstí začíná měnit a na trh konečně přichází energeticky efektivní „Gen 5 SSD“, která tak budou užitečná v noteboocích. Celý článok „Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu“ »

  •  
  •  
  •  

Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou

V první polovině letošního roku se objevily překvapivé zprávy o tom, že přes blížící se příchod nové generace desktopových procesorů Arrow Lake a platformy LGA 1851 chystá Intel také novou generaci pro socket LGA 1700. Tou měly být procesory označené Bartlett Lake, které by převzaly 7nm proces i architekturu ze starší generace Raptor Lake, ale odvrhly by hybridní technologii a místo toho nabídly 12 velkých jader bez E-Core. Celý článok „Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou“ »

  •  
  •  
  •  

Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake

Od zimy sílí kauza vadných procesorů Intel Raptor Lake, které postupně odcházejí kvůli vysokým napětím, což se typicky projeví nestabilitou ve hrách. Intel přislíbil opravu mikrokódu, která má problém eliminovat (nebo aspoň výrazně zpomalit?), již vzniklé existující poškození ale zůstane. Intel nehodlá procesory plošně vyměnit, ale udělá alespoň jeden pozitivní krok – prodlouží jejich záruku, aby majitelé měli větší jistotu do budoucna. Celý článok „Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Chtělo by to pomalu soupisku relevantní desek – laciných a zároveň už nabízejících výstupy na úrovni. Mrzí mě, že u grafiky nezachovali 11CU, klidně bych dvojici jader obětoval v její prospěch.

    1. Zběžným průzkumem vychází MSI jako jediní, co tristně zaspali dobu. Nabídka Asus a ASRock video výstupy neurazí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *