AMD uvádí 7nm Ryzeny 4000 s integrovanou grafikou pro notebooky

APU Renoir: Zen 2 s integrovaným Radeonem v monolitickém 7nm čipu

Trvalo to, ale AMD konečně přináší jádra Zen 2 a 7nm proces i do APU – procesorů s integrovaným GPU. Tento týden firma představila APU Renoir, na kterém budou založené Ryzeny 4000 s grafikou. Jako první přichází verze pro notebooky, která bude mít až osm jader/16 vláken, s TDP 15 nebo 45 W. V CPU by to měl být velký pokrok, ale překvapivě to vypadá, že tradičně silná integrovaná grafika AMD by mohla být trošku zklamáním.

O nových 7nm APU od AMD jsme tu měli uniklé informace už před několika dny. AMD je oficiálně oznámilo na své úvodní prezentaci během konference CES 2020, a to se skoro celými specifikacemi, takže se můžeme podívat, co Renoir obnáší. Jde o monolitický čip, ale celý vyrobený na stejném 7nm procesu jako CPU čiplety v Ryzenech 3000 Matisse, nebude tedy použitá čipletová konstrukce z více kusů křemíku. Jde opět o čip typu SoC, v němž je integrovaná částečná funkcionalita jižního můstku tak, aby v noteboocích nebo minipočítačích nebyl třeba další čipset. V desktopu (socket AM4) ale eventuálně bude přídavný čipset používán.

APU bude mít fyzicky osm jader s SMT (16 vlákny), a to opět ve dvou blocích CCX se čtyřmi jádry. Proti Matisse se implementace Zenu 2 liší v tom, že každý CCX bude obsahovat jen 4 MB L3 cache místo 16 MB, toto by mohlo snížit například herní výkon. Na druhou stranu je paměťový řadič (opět dvoukanálový) integrovaný přímo na stejném křemíku. Mobilní Ryzeny 4000 podporují oficiálně frekvenci DDR4 3200 MHz (i u 15W modelů), nebo LPDDR4X, ty mohou běžet až na 4266 MHz.

GPU uvidí tentokrát asi menší pokrok

Renoir coby APU by měl opět klást důraz na výkon integrovaného GPU, nicméně v tomto ohledu je tato generace poněkud zvláštní. AMD totiž nenavýšilo počet stream procesorů (výpočetních jednotek) v GPU, ale naopak ho snížilo. Zatímco 14/12nm APU dostala až 11 CU/704 shaderů, APU Ryzen 4000 má fyzicky jen osm jednotek CU a tím 512 stream procesorů (shaderů). Je u nich také použitá pořád architektura Vega, ne Navi/RDNA. Je nicméně možné, že byla učiněna nějaká vylepšení efektivity a výkonu.

Proč byl počet jednotek snížený? Podle AMD Vega na 7nm procesu velmi dobře škáluje frekvenci, a proto byl pro Renoir použitý menší počet shaderů s vyšší frekvencí – ta je u modelů pro notebooky až 1750 MHz. Podle AMD má jeden blok CU v Renoiru až o 59 % vyšší výkon než u Raven Ridge/Picasso a celkově by tedy GPU mělo zrychlit (tomu pomohou i rychlejší paměti). Ale o kolik, to ještě nevíme. AMD uvádí benchmarky jen proti Ice Lake od Intelu. Nejvýkonnější 15W Ryzen 7 4800U má podle nich mít grafický výkon v některých případech odpovídající Intelu Core i7-1065G7, v jiných až o 20–28 % vyšší. Zdá se tedy, že Renoir nemusí tentokrát mít jasné prvenství ve výkonu integrované grafiky, zatímco ve výkonu CPU by měl díky osmi jádrům být hodně silný. Protože Intel má letos dále zrychlit integrovanou grafiku v 10nm+ procesorech Tiger Lake (jinak stále čtyřjádrových, GPU ale má mít 96 EU), vypadá to, že se poněkud obrátí role a APU od AMD budou paradoxně tahat na jádra CPU, kdežto čipy Intelu na iGPU.

Výkon integrovaného GPU v 15W Ryzenu 7 4800U proti 10nm Intel Ice Lake Core i7-1095G7. Pozor, jde o oficiální benchmarky, které mohou být účelově selektivní

Ryzeny 4000 pro notebooky: 15 W modely

Mobilní Ryzeny 4000 budou existovat ve dvou řadách. Modely s označením „U“ budou jako klasicky 15W, s možností nastavit TDP volitelně na 12–25 W. Zatím bylo oznámeno pět modelů, jejichž specifikace můžete vidět v tabulce. Nejrychlejší model bude Ryzen 7 4800U, což je osmijádro se základní frekvencí 1,8 GHz a maximálním boostem 4,2 GHz. Pozor na to, že uváděná cache „12 MB“ je součet L2 všech jader (8×512 KB) a 2×4MB L3 cache. Tento model má GPU obsahující osm CU neboli 512 shaderů, které poběží až na 1750 MHz. Levnější alternativou tohoto modelu bude Ryzen 7 4700U, který má také osm jader, ale jen osm vláken, SMT je bohužel vypnuté. Takt je 2,0 až 4,1 GHz. Také GPU už je seříznuté, má jen 7 CU (448 shaderů) a takt maximálně 1600 MHz.

15W modely Ryzen 4000U

AMD dále nabízí dvě šestijádra (jedno s SMT, jedno bez) a čtyřjádro bez SMT, to už také má jen 4MB L3 cache. Také integrovaná grafika těchto modelů se postupně zeštíhluje na 6 CU (384 shaderů) nebo jen 5 CU (320 shaderů) u čtyřjádra. Dvoujádrové verze existovat nebudou, pro lowend bude AMD mít starší 14nm Athlony.

Výkonnější 45 W modely

Podobně jako u Intelu pak AMD uvede také řadu 45W procesorů Ryzen 4000H. Ale zatímco Intel staví řadu H na odlišném (desktopovém) křemíku, který potřebuje externí čipset, Ryzeny řady H jsou stejný křemík jako 15W a také jsou to tedy SoC. Jejich TDP je nominálně 45W (a boost může jít až na 54 W), ale výrobci notebooků je mohou volitelně nastavit na 35 W, což asi sníží výkon.

Modely jsou jen dva. Ryzen 7 4800H bude osmijádro se 16 vlákny a taktem 2,9–4,2 GHz. Jeho grafika bude mít jen 448 shaderů (7 CU) na taktu maximálně 1600 MHz. Ryzen 5 4600H pak je šestijádro s 12 vlákny, taktem 3,0–4,0 GHz a grafikou s 6 CU (384 shadery) a frekvencí 1500 MHz. Tyto modely mají slabší grafiku pravděpodobně proto, že se u nich počítá se spárováním se samostatným GPU. Mimochodem, AMD má také nabízet verze s označením HS, například Ryzen 7 4800HS, jenž má být exkluzivní pro Asus. Tyto mají mít speciálně vybrané čipy s nižší spotřebou, které dosahují výkon 45W modely jen se 35W TDP.

45W modely Ryzen 4000H

Úspornější, lepší výdrž na baterie?

Kromě parametrů samotných by Renoir/mobilní Ryzeny 4000 měly poskytovat slušné zlepšení v energetické efektivitě a úspornosti, vlastnostech v noteboocích velmi potřebných. Jádra CPU mají mít při zátěži až 2× lepší efektivitu (poměr výkonu a spotřeby) – asi o 70 % ji podle AMD zlepšuje samotný 7nm proces, dalších 30 % by prý mělo být dílem vylepšené architektury Zenu 2.

Vylepšena by měla být také výdrž na baterie, která není ani tak dána účinností jader CPU, jako schopnostmi úsporných režimů. AMD uvádí, že APU Renoir bude schopné přecházet a opouštět úsporné režimy s o 80 % kratší latencí, což umožní je používat agresivněji. Bude také možné uspávat více různých bloků, které v Raven Ridge/Picassu musely zůstávat zapnuté. Renoir také nemá napevno svázanou frekvenci propojovací logiky Infinity Fabric s frekvencí DDR4, což by opět mělo být efektivnější z hlediska spotřeby. Ve výsledku je podle AMD spotřeba SoC až o 20 % nižší. Spolu s podporou LPDDR4X by tak AMD mohlo o dost zlepšit výdrž na akumulátor, v které nyní Intel nad mobilními Ryzeny 2000/3000 o dost vede.

AMD zatím oznámilo jen mobilní verzi těchto APU pro notebooky. Logicky by ale později měla přijít jejich obdoba pro desktopový socket AM4 – tedy jako Ryzeny 4000G. Ty zatím oznámeny nebyly, ale snad by mohly přijít někdy v létě na podzim. I u nich asi bude platit, že výkon integrovaného GPU se zvýší relativně málo, ale na platformě AM4 šestijádra a osmijádra s integrovaným GPU doposud úplně chyběla, takže v tomto to bude rozhodně pokrok.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

APU Ryzen 4000 unikl na web. ASRock chystá novou Mini-STX desku

Na začátku roku AMD představilo 7nm procesory Ryzen s integrovanou grafikou a osmi jádry Zen 2 neboli APU Renoir. Zatím jsou oznámené jen modely pro notebooky, ale na web teď prosákly výsledky 3DMarku, které ukazují verzi pro socket AM4. Integrované GPU běží zatím na taktu 1750 MHz, zatímco osm jader CPU má základní frekvenci 3,5 GHz. A vypadá to, že pro tato APU také ASRock vydá novou Mini-STX desku X300M-STX. Celý článok „APU Ryzen 4000 unikl na web. ASRock chystá novou Mini-STX desku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ryzeny 4000 pro notebooky se blíží: osm jader, 7nm, až 4,3 GHz

Vypadá to, že letos by AMD mohlo vydat zajímavé procesory Ryzen s integrovanou grafikou. APU mělo dosud na starším procesu a jenom se čtyřmi jádry, ale Ryzeny 4000 s grafikou podle všeho budou osmijádra a již také na 7nm procesu. Na web se už dostaly parametry pár modelů, podle kterých by mohla mít hodně zajímavý výkon CPU, ovšem zatím není moc jasné, jak pokročí grafická část. Celý článok „Ryzeny 4000 pro notebooky se blíží: osm jader, 7nm, až 4,3 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD Radeon RX 5700 XT odhalen: co víme k provozním vlastnostem

Když Nvidia loni vydala GPU Turing, dostaly její karty Founders Edition poprvé chladiče nereferenčního typu s axiálními ventilátory. AMD včera odhalilo svoji vlastní novou generaci 7nm Radeonů „Navi“ neboli RX 5700, ty ale naopak zůstanou u typických referenčních chladičů typu „blower“. Okolo spotřeby a řízení frekvencí těchto karet se vynořilo i pár dalších novinek, takže se na ně teď podíváme. Celý článok „AMD Radeon RX 5700 XT odhalen: co víme k provozním vlastnostem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. konkurencia je rozhodne dobra a pre nas kupujucich vzdy vitana, len dufam ze sa to zasa „nepreklopi“ len na stranu amd pretoze moze nastat stagnacia ako ked tu dlho „vladol“ intel.

 1. někdy v létě na podzim
  SFF s 45W 16ti vlákny a neškrceným iGPU (včetně případné podpory ECC) bude asi dobrý zemětřas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *