Asus vyrobil 420mm AIO vodníka, na míru pro 280W Threadripper

Koncept 420mm AIO Asus na výstavě CES 2020

Na CES 2020 byla k vidění jedna specialita v oblasti vodního chlazení CPU, přesněji AIO vodníků s uzavřeným okruhem. Asus zde totiž ukázal něco, co není zrovna běžné: all-in-one vodníka s 420mm radiátorem, tedy stavěným na trojici 140mm ventilátorů vedle sebe. Určený je k chlazení nejnáročnějších desktopových CPU, konkrétně Ryzenů Threadripper 3000 s jejich 280W TDP. Speciálně asi míří na 64jádrový model 3990X.

Asus se se svojí značkou ROG rozlezl do všech možných oborů počítačového hardwaru pro herní a nadšenecká PC a chladiče (modely  Strix, Ryuo, Ryujin) už mezi to taky patří, takže u něj nejde o premiéru. Ovšem tento nový chladič je unikátní oním rozměrem, v kterém se dosud radiátory AIO chladičů víceméně neobjevily. Výkonná AIO mají dnes obvykle na výběr mezi užším 360mm radiátorem se třemi 120mm větráky, nebo širším, ale kratším 280mm radiátorem na dvojici 140mm ventilátorů. Tyto dva typy jinak AMD pro Threadrippery 3000 doporučuje.

Asus se asi řídil logickou úvahou proč to nespojit a neprodloužit 280mm AIO ještě o jeden ventilátor. Výsledkem je tedy radiátor s rozměry 140 mm do šířky a 420 mm na délku, plus nějaký přesah (zejména na konci, kde ústí hadice). Ovšem není myslím úplně první, zdá se že již existuje například 420mm Alphacool Eisbaer 420.

Pumpa má poměrně velký kryt, je v něm i OLED displej LiveDash (zdroj: AnandTech)

Model tohoto 420mm AIO, který Asus ukazuje na CES, má poměrně masivní pumpu s uchycením dělaným rovnou na socket sTRX4 procesorů Threadripper 3000, fyzicky by ale tedy měl být kompatibilní i se socketem TR4 platformy X399. Zda Asus vytvoří i verzi pro běžnější sockety či pro LGA 3647 od Intelu, zatím nevíme. Předvedená verze má velkou měděnou základnu, která je dělaná přímo na (značnou) velikost Threadripperů, snad by tedy s tímto chladičem měly být všechny CPU čiplety pod IHS přímo kryté blokem. A tedy ideálně chlazené.

Plocha základny pro socket sTRX4

Chladič zatím nemá jméno. Je vyvedený v černé barvě a údajně neobsahuje ozdobné podsvícení RGB LED (alespoň zatím?), ovšem v bloku/pumpě je integrovaný OLED displej Asus LiveDash o úhlopříčce 1,77 palce, na kterém lze zobrazit uživatelsky nastavitelné parádičky. Radiátor byl na CES osazen třemi ventilátory Noctua NF-A14 v černém provedení s otáčkami až 2000 RPM, ale není úplně jasné, zda by případná sériová verze také byla prodávána s nimi. Může jít jen o prototyp, který inženýři osadili tím, co měli po ruce či zrovna považovali za vhodné.

Asus tento chladič označuje jako „koncept“, takže není úplně jasné, jestli přijde do výroby, nebo jde jenom o pokus a výstavní exponát pro přitažení pozornosti. Nicméně šance na komerční výrobu tu jsou. Podle AnandTechu zástupci firmy na místě hovořili tak, že by rádi tento chladič měli v nabídce, až přijde na trh 64jádrový Ryzen Threadripper 3990X (má se začít prodávat 7. února/februára za 3990 $). Ten má sice pořád stejné 280W TDP jako první dva modely, ale jeho základní takt je jen 2,9 GHz. Tudíž ho asi hodně uživatelů bude chtít přetaktovat, což by se 64 jádry mělo vést k nevídaným příkonům a tepelnému výstupu…

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asetek má problémy. Hrozí patentová válka na trhu AIO chladičů

Asi se schyluje k malému dramatu v oboru počítačového chlazení, hlavně toho vodního. To zažilo velký boom s AIO chladiči, které mají uzavřený okruh a snadný provoz i instalaci. Na jejich rozšíření a popularizaci měl značný podíl Asetek, ale právě tato firma je teď zdá se v problémech. Firmě se propadly tržby, ale údajně také vystupňovala patentové spory proti dalším výrobcům AIO, což může mít na trh s chladiči svoje dopady. Celý článok „Asetek má problémy. Hrozí patentová válka na trhu AIO chladičů“ »

  •  
  •  
  •  

Čas na Nobelovu cenu za chlazení. Je tu AIO vodník pro M.2 SSD

NVMe SSD mají při plném zatížení často docela vysokou spotřebu, u highendových modulů M.2 se uvádí maximální příkon až 8–9 W. Tudíž jejich chlazení je relevantní otázka, byť většinou vyřešená prostými pasivy. Existují ale i bizarnější řešení jako vysoké heatpipe chladiče nebo vodní bloky pro zapojení SSD do custom okruhu. Ovšem teď tu asi máme vítěze, protože větší divočinu asi dlouho nikdo nevyrobí: SSD s vlastním AIO chladičem. Celý článok „Čas na Nobelovu cenu za chlazení. Je tu AIO vodník pro M.2 SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Monoblok na VRM a CPU bez custom vody: Gigabyte má desku s AIO

Existuje dost základních desek opatřených na míru vyrobeným vodním blokem, který chladí nejen procesor, ale i také napájecí kaskádu. Takový speciální monoblok je asi nejlepší způsob, jak VRM chladit, ale dá se používat jen s custom vodním okruhem, který je dost nepraktický. Ovšem pozor – Gigabyte teď tento nápad zkombinoval s populárními a snadno instalovatelnými AIO vodníky, takže chlazení VRM vodou je rázem skoro bezproblémové. Celý článok „Monoblok na VRM a CPU bez custom vody: Gigabyte má desku s AIO“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. za take penieze co za to chcu pytat uz mohli urobit poniklovanie zakladne, pretoze ta med bude casom mierne oxidovat.

    1. V článku je zmíněno, že jde nejspíše o předprodukční verzi, prototyp. Ostatně je to docela patrné i na pohled, vzhled musí k prémiovému módnímu „gaming“ ujít ještě kus cesty.

      1. to sice ano ale s radiatorom a fanmi tam uz nieje co vymysliet, a tu „povestnu“ asusacku kocku s lcd tiez asi menit nebudu aby zachovali ich styl, maximalne k nej pridaju nejake rgb svetielka alebo vymenia aj fany za nejake s rgb podsvietenim.

        1. Koukal jsem ale, že niklovaná základna není zrovna obvyklá. Nejspíše to bude souviset s aplikací na straně odběru tepla vodou. Přinejmenším ale si tato základna asi zaslouží nějaké to doplňkové lapování.

            1. EKWB jsou ale asi jediní, kdo niklování dělá, tudíž přetrvává otázka, jestli absence této úpravy nemá aplikační výhody upozaďující chemicky a mechanicky poměrně snadno odstranitelnou oxidaci.

              1. niesu jediny ani nahodou – bitspower, alphacool /napr. aj co bol v hadanke 12/, atd., nikluju taktiez vsetci velky vyrobcovia kvalitnych vzduchovych chladicov – noctua, bequiet!, dokonca uz aj „zakladny“ gelid phantom black za 40€, atd. , jedina nevyhoda je cena a „nadpraca“ takejto upravy co nas ale pri samotnej cene celeho riesenia nemusi zaujimat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *