Xeon W-3175X je tady: nejvýkonnější procesor, nejvyšší spotřeba

28 přetaktovatelných jader pro opravdu extrémní počítače

Loni v létě oznámil Intel plán vydat zatím nejextrémnější z extrémních procesorů pro nadšence: odemčené 28jádro. Toto CPU pak nabralo podobu Xeonu W-3175X, který skloubil roli nejvýkonnějšího CPU pro jednosocketové pracovní stanice s možností přetaktování. A nyní může být i váš, Intel jej konečně vypouští na trh. W-3175X je třída sama o sobě výkonem, ale také nároky na desky, chlazení a spotřebou.

Xeon W-3175X má stanovenou cenu 3000 dolarů (s DPH 81 500 Kč nebo 3160 €) a je založen na nejvýkonnější verzi křemíku Skylake-SP, kterou Intel má. Čip má 28 jader, 56 vláken a celkem 38,5 MB L3 cache. Jeho základní frekvence je 3,1 GHz a maximální turbo boost 4,3 GHz. Kromě toho má ale také odemčený násobič, takže se dá přetaktovat. TDP dle specifikací je 255 W. Kromě toho je ale ještě třeba dodat, že procesor poskytuje rovnou šestikanálový řadič pamětí DDR4 s podporou 2666MHz frekvence, ale také ECC. Nepoužívá totiž platformu LGA 2066, ale serverový socket LGA 3647. To znamená potřebu zvláštních desek, ale také chladičů podporujících montáž na tuto platformu. Konektivita PCI Express obnáší celkem 44 linek 3.0, tedy stejně jako na platformě LGA 2066.

Vzorek Xeonu W-3175X používaný v recenzích (Zdroj: Tom’s Hardware)

Zatím se zdá, že desky pro tuto platformu budou jen dvě. První je Asus ROG Dominus Extreme a poté ještě model od Gigabyte, o jehož jméně ještě nebylo definitivně rozhodnuto. Recenze by měly používat právě desku Asus. Ta má pro napájení tohoto extrémního procesoru VRM o 32 fázích a má zřejmě stát okolo 1500 dolarů (tedy polovinu ceny CPU) Nutná jinak může být i speciální skříň, protože deska má právě kvůli napájení nadstandardní rozměr.

Podle testů má Xeon W-3175X bezkonkurenčně nejvyšší výkon ve vícevláknových úlohách, a to i přes nižší počet jader, než má konkurenční Threadripper 2990WX. Ten má však výkon nevyrovnaný a řada programů mu nesedí, kdežto W-3175X je univerzální a lépe škáluje. Exceluje například v enkódování videa a také v 3D renderingu (i když tam proti Threadripperu nemá takové náskoky). Jen jednovláknový výkon a výkon ve hrách je horší, než u mainstreamových procesorů jako je Core i7-8700K, i9-9900K a tak podobně. Pro tyto úlohy tedy odemčený Xeon není ideální.

Blok/pumpa all-in-one vodního chladiče Asetek 690LX-PN, který je pro Xeon W-3175X/platformu LGA 3647 určen. Má 360mm radiátor, měděnou základnu a má zvládnout 500 W tepla. Stojí 400 $

Bez OC je spotřeba 315–320 W

Procesor má sice TDP 255 W, ale v turbu ho může překročit. Limit PL2 pro turbo je údajně 510 W, ve výchozím stavu nicméně spotřeba tak vysoko nejde. Podle AnandTechu senzory čipu vykazují při zátěži POV-Ray celkový příkon 316 W s výchozími nastaveními desky. Pokud se na ní uvolnily některé limity zapnuté ve výchozím stavu, aby mohl procesor běžet na vyšších taktech turba, dostal se příkon na 380 W.

Při reálném přetaktování se spotřeba dostává ještě výš. AnandTech se při přetaktování na 4,3 GHz s chladičem Asetek 690LX-PN dostal k 500 W během Cinebench R15 MT (bez AVX), POV-Ray s AVX2 mu běžel na 450 W už při 4,0 GHz.

Tom’s Hardware se s chladičem EKWB EK-Phoenix 360 Annihilator podařilo dostat na 4,6 GHz a 3,2 GHz pro mesh (uncore), při napětí 1,17 V (Vcore, VCCIN bylo 1,9 V). Stejné chlazení ale už nestačilo při aktivaci instrukcí AVX, které proto redakce ponechala na taktu 3,1 GHz. Už při 3,6 GHz se CPU s AVX přehřívalo, teplota se rychle dostala na 110°C a docházelo k throttlingu. Tom’s Hardware s tímto OC dosáhl spotřeby 676 W v stress testu Aida64 (instrukce SSE) a údajně 792 W s Prime95 Small FFT a zapnutým AVX. Stock spotřeba bez OC ale byla podobná jako u AnandTechu, 319 W. S instrukcemi AVX na výchozích 3,1 GHz byla spotřeba také zhruba stejná, 318 W. Oba weby používaly údaje přímo z čipu, takž jde jen o spotřebu CPU bez ztrát na napájecí kaskádě.

Vodník povinný

Při těchto spotřebách je procesor prakticky předurčen jen pro vodní chlazení. A alespoň v případě přetaktování musí být z těch nejsilnějších. Intel také u procesoru zvýšil přípustnou teplotu. Zatímco většina modelů má v papírech nejvyšší hodnotu 100 stupňů, u Xeonu W-3175X je maximum uvedeno 120°C. Zde je třeba připomenout, že tento procesor nemá připájený rozvaděč tepla, je jen normálně připastován. Delidování by mělo s teplotami hodně pomoci. Tepelná hustota je ovšem stejná jako u procesorů Skylake-X generace 7000 s pastou, protože křemík je větší úměrně počtu jader. S jádry stoupla i kontaktní plocha, takže na jedno by mělo na daném taktu připadat zhruba stejně tepla (a větší plochu má i IHS). Samotné rozhraní mezi chladičem a čipem tedy asi není více zatížené, je jen třeba dostat více tepla pryč vodním blokem a okruhem. Možná také díky stejné tepelné hustotě je také možnost přetaktování podobná, typicky nějakých 4,5-4,6 GHz. Tedy za podmínky, že se daří odvést z CPU všechno vzniklé teplo.

Pokud byste se chtěli podívat, jak vypadá delid takovéhoto CPU, provedl ho na Youtube přetaktovávač Der8auer. Video můžete vidět tady.

Xeon W-3175X po delidu (Zdroj: Der8auer, Youtube)

W-3175X bude zatím jen v hotových sestavách, samostatně možná později

Ačkoliv v prosinci se Xeon W-3175X objevil předběžně v cenících řady obchodů, není jasné, zda se nakonec bude normálně prodávat. Intel uvádí jen to, že procesor bude k mání v hotových sestavách různých výrobců. Zda se CPU (a desky pro něj) později budou nabízet i samostatně, není jasné. Podle AnandTechu by dokonce množství vyrobených kusů mohlo být striktně omezeno. Jeho redaktor údajně slyšel na CES, že od obou desek má vzniknout jen 500 a 1000 kusů a počet CPU by také mohl být jen 1500. To ale není potvrzeno a je možné, že eventuálně bude kusů víc a možná by se platforma mohla dostat i na volný trh.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Pozor na falešné CPU Intel! „Bazarové“ kusy mohou být atrapy

Mysleli jste si, že kupovat bazarové procesory je bez rizika, protože zrovna tato komponenta se málokdy pokazí? To sice může být pravda, ale hrozí vám jiné nebezpečí. Mezi CPU z druhé ruky se můžou objevit a také se objevují padělky. Vypadá to, že podvody s nimi se docela rozmohly. A problém je, že kvůli vracení zboží do eshopů na ně s trochou smůly můžete narazit i u legitimního prodejce. Na pár takových podvrhů se podíváme v tomto článku. Celý článok „Pozor na falešné CPU Intel! „Bazarové“ kusy mohou být atrapy“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Delid Intel Core i5-9400F: Zamčená CPU pořád používají pastu

Když Intel loni vydal desktopové procesory generace 9000 neboli Coffee Lake Refresh, byla jejich velká novinka (kromě až osmi jader) to, že po letech opět mají připájený rozvaděč tepla místo pasty, kterou Intel používal od roku 2012. Díky tomu se o dost lépe chladí. Pájka se ale týká jen odemčených modelů řady K, ne všech CPU. Delid nejnovějšího modelu Core i5-9400F potvrdil, že levnější procesory budou mít uvnitř pořád pastu. Celý článok „Delid Intel Core i5-9400F: Zamčená CPU pořád používají pastu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel chystá big.LITTLE čip kombinující jádra Atom a Ice Lake

Procesory Intel s jádry pocházejícími z linie čipů Atom jsou zajímavý hardware pro kompaktní a úsporné počítače. Jejich jádra o dost zlepšila proti prvním velmi pomalým in-order Atomům, ale pořád mají špatnou pověst kvůli nízkému jednovláknovému výkonu. Intel ale chystá čipy, které tuto slabinu odstraní. Pořád budou úsporné, ale pro jednovláknové programy poskytnou vysoký výkon jako pokročilejší velké procesory. Celý článok „Intel chystá big.LITTLE čip kombinující jádra Atom a Ice Lake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *