Xeon W-3175X je tady: nejvýkonnější procesor, nejvyšší spotřeba

28 přetaktovatelných jader pro opravdu extrémní počítače

Loni v létě oznámil Intel plán vydat zatím nejextrémnější z extrémních procesorů pro nadšence: odemčené 28jádro. Toto CPU pak nabralo podobu Xeonu W-3175X, který skloubil roli nejvýkonnějšího CPU pro jednosocketové pracovní stanice s možností přetaktování. A nyní může být i váš, Intel jej konečně vypouští na trh. W-3175X je třída sama o sobě výkonem, ale také nároky na desky, chlazení a spotřebou.

Xeon W-3175X má stanovenou cenu 3000 dolarů (s DPH 81 500 Kč nebo 3160 €) a je založen na nejvýkonnější verzi křemíku Skylake-SP, kterou Intel má. Čip má 28 jader, 56 vláken a celkem 38,5 MB L3 cache. Jeho základní frekvence je 3,1 GHz a maximální turbo boost 4,3 GHz. Kromě toho má ale také odemčený násobič, takže se dá přetaktovat. TDP dle specifikací je 255 W. Kromě toho je ale ještě třeba dodat, že procesor poskytuje rovnou šestikanálový řadič pamětí DDR4 s podporou 2666MHz frekvence, ale také ECC. Nepoužívá totiž platformu LGA 2066, ale serverový socket LGA 3647. To znamená potřebu zvláštních desek, ale také chladičů podporujících montáž na tuto platformu. Konektivita PCI Express obnáší celkem 44 linek 3.0, tedy stejně jako na platformě LGA 2066.

Vzorek Xeonu W-3175X používaný v recenzích (Zdroj: Tom’s Hardware)

Zatím se zdá, že desky pro tuto platformu budou jen dvě. První je Asus ROG Dominus Extreme a poté ještě model od Gigabyte, o jehož jméně ještě nebylo definitivně rozhodnuto. Recenze by měly používat právě desku Asus. Ta má pro napájení tohoto extrémního procesoru VRM o 32 fázích a má zřejmě stát okolo 1500 dolarů (tedy polovinu ceny CPU) Nutná jinak může být i speciální skříň, protože deska má právě kvůli napájení nadstandardní rozměr.

Podle testů má Xeon W-3175X bezkonkurenčně nejvyšší výkon ve vícevláknových úlohách, a to i přes nižší počet jader, než má konkurenční Threadripper 2990WX. Ten má však výkon nevyrovnaný a řada programů mu nesedí, kdežto W-3175X je univerzální a lépe škáluje. Exceluje například v enkódování videa a také v 3D renderingu (i když tam proti Threadripperu nemá takové náskoky). Jen jednovláknový výkon a výkon ve hrách je horší, než u mainstreamových procesorů jako je Core i7-8700K, i9-9900K a tak podobně. Pro tyto úlohy tedy odemčený Xeon není ideální.

Blok/pumpa all-in-one vodního chladiče Asetek 690LX-PN, který je pro Xeon W-3175X/platformu LGA 3647 určen. Má 360mm radiátor, měděnou základnu a má zvládnout 500 W tepla. Stojí 400 $

Bez OC je spotřeba 315–320 W

Procesor má sice TDP 255 W, ale v turbu ho může překročit. Limit PL2 pro turbo je údajně 510 W, ve výchozím stavu nicméně spotřeba tak vysoko nejde. Podle AnandTechu senzory čipu vykazují při zátěži POV-Ray celkový příkon 316 W s výchozími nastaveními desky. Pokud se na ní uvolnily některé limity zapnuté ve výchozím stavu, aby mohl procesor běžet na vyšších taktech turba, dostal se příkon na 380 W.

Při reálném přetaktování se spotřeba dostává ještě výš. AnandTech se při přetaktování na 4,3 GHz s chladičem Asetek 690LX-PN dostal k 500 W během Cinebench R15 MT (bez AVX), POV-Ray s AVX2 mu běžel na 450 W už při 4,0 GHz.

Tom’s Hardware se s chladičem EKWB EK-Phoenix 360 Annihilator podařilo dostat na 4,6 GHz a 3,2 GHz pro mesh (uncore), při napětí 1,17 V (Vcore, VCCIN bylo 1,9 V). Stejné chlazení ale už nestačilo při aktivaci instrukcí AVX, které proto redakce ponechala na taktu 3,1 GHz. Už při 3,6 GHz se CPU s AVX přehřívalo, teplota se rychle dostala na 110°C a docházelo k throttlingu. Tom’s Hardware s tímto OC dosáhl spotřeby 676 W v stress testu Aida64 (instrukce SSE) a údajně 792 W s Prime95 Small FFT a zapnutým AVX. Stock spotřeba bez OC ale byla podobná jako u AnandTechu, 319 W. S instrukcemi AVX na výchozích 3,1 GHz byla spotřeba také zhruba stejná, 318 W. Oba weby používaly údaje přímo z čipu, takž jde jen o spotřebu CPU bez ztrát na napájecí kaskádě.

Vodník povinný

Při těchto spotřebách je procesor prakticky předurčen jen pro vodní chlazení. A alespoň v případě přetaktování musí být z těch nejsilnějších. Intel také u procesoru zvýšil přípustnou teplotu. Zatímco většina modelů má v papírech nejvyšší hodnotu 100 stupňů, u Xeonu W-3175X je maximum uvedeno 120°C. Zde je třeba připomenout, že tento procesor nemá připájený rozvaděč tepla, je jen normálně připastován. Delidování by mělo s teplotami hodně pomoci. Tepelná hustota je ovšem stejná jako u procesorů Skylake-X generace 7000 s pastou, protože křemík je větší úměrně počtu jader. S jádry stoupla i kontaktní plocha, takže na jedno by mělo na daném taktu připadat zhruba stejně tepla (a větší plochu má i IHS). Samotné rozhraní mezi chladičem a čipem tedy asi není více zatížené, je jen třeba dostat více tepla pryč vodním blokem a okruhem. Možná také díky stejné tepelné hustotě je také možnost přetaktování podobná, typicky nějakých 4,5-4,6 GHz. Tedy za podmínky, že se daří odvést z CPU všechno vzniklé teplo.

Pokud byste se chtěli podívat, jak vypadá delid takovéhoto CPU, provedl ho na Youtube přetaktovávač Der8auer. Video můžete vidět tady.

Xeon W-3175X po delidu (Zdroj: Der8auer, Youtube)

W-3175X bude zatím jen v hotových sestavách, samostatně možná později

Ačkoliv v prosinci se Xeon W-3175X objevil předběžně v cenících řady obchodů, není jasné, zda se nakonec bude normálně prodávat. Intel uvádí jen to, že procesor bude k mání v hotových sestavách různých výrobců. Zda se CPU (a desky pro něj) později budou nabízet i samostatně, není jasné. Podle AnandTechu by dokonce množství vyrobených kusů mohlo být striktně omezeno. Jeho redaktor údajně slyšel na CES, že od obou desek má vzniknout jen 500 a 1000 kusů a počet CPU by také mohl být jen 1500. To ale není potvrzeno a je možné, že eventuálně bude kusů víc a možná by se platforma mohla dostat i na volný trh.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Máme detaily 35W Intel Core 9. generace. 9900T má boost 4,4 GHz

Vedle výkonných CPU pro desktopový socket LGA 1151 vydává Intel vždy modely řady T: úsporné verze s 35W TDP. Ty se hodí do minipočítačů, ale obzvlášť pro pasivní chlazení. V aktuální 9. generaci Core ještě 35W modely nebyly vydány, ale jsou na cestě a nyní jsme se dostali k prakticky kompletním parametrům, takže konečně víme, na jakých frekvencích například Core i7-9700T nebo Core i9-9900T běží. Celý článok „Máme detaily 35W Intel Core 9. generace. 9900T má boost 4,4 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nové dvojčipové Xeony mají 56 jader, ale zvedly TDP až na 400 W

32jádrové Threadrippery od AMD a Xeon W-3175X rozdmýchaly TDP desktopových procesorů na 250 W (a spotřebu při turbu/OC ještě dál). Ale na této hodnotě to podle všeho neskončí. V serverech totiž Intel právě vydal procesory Cascade Lake. A možná i trochu pod vlivem toho, že pořád není hotový 10nm proces, ale letos bude třeba konkurovat 7nm Epycům, skočila jejich spotřeba na zcela nevídané číslo: jejich TDP je až 400 W. Celý článok „Nové dvojčipové Xeony mají 56 jader, ale zvedly TDP až na 400 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

UP Xtreme, minideska s čtyřjádrovými CPU Intel Whiskey Lake

Malé jednodeskové PC většinou používají čipy ARM, ale jsou i výjimky založené na architektuře x86. Ty se díky tomu dají použít jako úplně klasické PC, což dává o dost širší možnosti. Nejvíc jich asi existuje s procesory Atom, ale firma AAEON, která v minulosti uvedla x86 desky UP Board, teď chystá výkonnější alternativu. Bude osazená regulérním notebookovým procesorem Intel Core nejnovější generace Whiskey Lake s až čtyřmi jádry. Celý článok „UP Xtreme, minideska s čtyřjádrovými CPU Intel Whiskey Lake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *