Nová termopasta Noctuy a konečne tuby s väčším objemom

Efektívnejšie zloženie a väčšie balenia

NT-H1 bola doteraz jediná teplovodivá pasta, ktorú Noctua mala v ponuke. Avšak aj z našich testov viete, že existujú i efektívnejšie alternatívy. Aj to bol zrejme impulz, prečo po dvanástich rokoch prichádza firma s NT-H2. Tá by podľa interných testov Noctuy mala stať na úplnej špičke. A dobrou správou je i to, že sa bude dodávať v 10g balení, vhodnom pre nadšencov i servisných technikov.

Hoci je NT-H1 veľmi slušná, a to nielen, čo sa týka teplovodivých vlastností, ale aj pohodlnosťou inštalácie (bez ohľadu na techniku aplikácie), v porovnávajúcich testoch ju predbieha niekoľko konkurenčných modelov. A to vrátane tých od Thermal Grizzly a Phobya. Strata na prvé miesto však nie je veľká – na prerastnom čipe Haswell-E pri vysokom výkone (225 W) okolo jedného stupňa Celzia. Práve tento rozdiel (a niečo navyše) by mali riešiť úpravy, ktoré sa zapracoval do NT-H2.

Noctua nehovorí o žiadnych veľkých zmenách, čím demonštruje i spokojnosť s pôvodnou NT-H1, ktorú plánuje vyrábať (a predávať zrejme ako lacnejšiu možnosť) i naďalej. Vylepšená má byť zmes na báze oxidov kovov. Podrobnejšie zloženie Noctua neuvádza, no štruktúra mikročastíc má byť jemnejšia a optimalizáciami prešla i viskozita. Za normálnych podmienok (tj. v typickom rozmedzí sily prítlaku montážnych systémov) má byť dosahovaná tenšia vrstvička medzi základňou chladiča a IHS. Vďaka týmto zmenám by mal byť teplotný odpor nižší, čo slovami môže viesť k zlepšeniu až o 2 °C. A to už je rozdiel, s ktorým by Noctua mohla byť na úplnej špičke porovnávajúcich testov. Samozrejme, čím nižšie sú nároky na chladenie, tým je bude zrejme rozdiel medzi NT-H1 a NH-H2 nižší.

V novom objemnejšom balení sa bude dodávať aj osvedčená NT-H1

Prvé porovnanie spravila (a zverejnila) Noctua, kde pri spotrebe CPU do 200 W je rozdiel v teplotách pod 1 °C a pri 300 W Threadripperu už 2 °C. V extrémnych prípadoch, ktoré sa na platformách Intel X299 a AMD X399 dajú navodiť aj v bežnej praxi, bude náskok NT-H1 zrejme ešte vyšší. My skôr či neskôr samozrejme všetko podrobne otestujeme a tieto výsledky potvrdíme alebo vyvrátime.

Okrem nového zloženia budú k dispozícii aj nové,väčšie balenia. Tradičné malé s 3,5 g zostáva a obe termopasty (vrátane NT-H1) sa budú servítovať aj po 10-gramových porciách. Okrem týchto teplovodivých pást Noctua začne predávať aj čistiacu súpravu NA-SCW1. Tá obsahuje 20 utierok (15 × 12cm) vlhčených zrejme isopropylalkoholom.

Nové produkty sa už začínajú objavovať v cenníkoch na Amazone a Ebay. Zatiaľ sú síce nedostupné, to by sa malo každým dńom zmeniť. Cena 3,5g NT-H2 je 12,90 eur, to však vrátane desiatich čistiacich utierok. Používateľom s vyššou spotrebou sa však viac oplatí väčšie 10g balenie za 24,90 eur. Jeho súčasťou je takisto desať utierok na vyčistenie kontaktných plôch. Kto o takéto extra príslušenstvo nestojí a má všobecne nižšie nároky, môže ušetriť podstatne lacnejšou NT-H1. Redizajnované 3,5g balenie zostane na cene 7,90 eur a 10g bude stáť ani nie dvakrát toľko.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua NH-U12A vs. NH-D15S – souboj rakouských titánů

Noctua nepatří mezi výrobce, který by vydával každou chvíli nějaké novinky. Ale pokud už uvede nějakou novinku, vždy to stojí za to. Když před pár měsíci uvedli na trh chladič Noctua NH-U12A, okamžitě mě to zaujalo. Tento chladič nabízí špičkový chladící výkon bez nutnosti gigantických rozměrů dvouvěžových obrů. Postavil jsem tedy proti sobě nový chladič NH-U12A a léty prověřený chladič NH-D15S ve všech možných konfiguracích. Celý článok „Noctua NH-U12A vs. NH-D15S – souboj rakouských titánů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

180 W pasívne? To sú ambície 1,5-kilového tlsťocha Noctuy

O procesorové chladiče, ktoré nepotrebujú ventilátor a i napriek tomu zvládnu čipy s vyšším TDP, bola vždy núdza. Naposledy sme sa tešili z výborného FX70, ktorého predaj Zalman žiaľ už dávnejšie ukončil. Okrem neho sa v poslednej dekáde síce niekoľko pasívne schopných návrhov objavilo – SilverStone Heligon HE02, séria Scythe Ninja alebo dnešnému aktérovi trochu podobný Orochi, ale na naozaj špičkový bezhlučný chladič stále čakáme. Celý článok „180 W pasívne? To sú ambície 1,5-kilového tlsťocha Noctuy“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Staviame extrémny PC za 5000 eur. S dvoma RTX 2080 Ti

Nedávno nás oslovil náročný fanúšik s prosbou o navrhnutie a poskladanie počítača na prácu aj hranie. Zadanie bolo jasné, to najlepšie, čo sa momentálne dá kúpiť, no zbytočne to nepreháňať. V článku si povieme niečo o vybraných komponentoch, ale aj o problémoch, na ktoré sme počas oprimalizácií narazili. Pozrite sa s nami na finálny výsledok a dajte nám v komentároch vedieť, či sa vám zostava páči! Celý článok „Staviame extrémny PC za 5000 eur. S dvoma RTX 2080 Ti“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *