Nová termopasta Noctuy a konečne tuby s väčším objemom

Efektívnejšie zloženie a väčšie balenia

NT-H1 bola doteraz jediná teplovodivá pasta, ktorú Noctua mala v ponuke. Avšak aj z našich testov viete, že existujú i efektívnejšie alternatívy. Aj to bol zrejme impulz, prečo po dvanástich rokoch prichádza firma s NT-H2. Tá by podľa interných testov Noctuy mala stať na úplnej špičke. A dobrou správou je i to, že sa bude dodávať v 10g balení, vhodnom pre nadšencov i servisných technikov.

Hoci je NT-H1 veľmi slušná, a to nielen, čo sa týka teplovodivých vlastností, ale aj pohodlnosťou inštalácie (bez ohľadu na techniku aplikácie), v porovnávajúcich testoch ju predbieha niekoľko konkurenčných modelov. A to vrátane tých od Thermal Grizzly a Phobya. Strata na prvé miesto však nie je veľká – na prerastnom čipe Haswell-E pri vysokom výkone (225 W) okolo jedného stupňa Celzia. Práve tento rozdiel (a niečo navyše) by mali riešiť úpravy, ktoré sa zapracoval do NT-H2.

Noctua nehovorí o žiadnych veľkých zmenách, čím demonštruje i spokojnosť s pôvodnou NT-H1, ktorú plánuje vyrábať (a predávať zrejme ako lacnejšiu možnosť) i naďalej. Vylepšená má byť zmes na báze oxidov kovov. Podrobnejšie zloženie Noctua neuvádza, no štruktúra mikročastíc má byť jemnejšia a optimalizáciami prešla i viskozita. Za normálnych podmienok (tj. v typickom rozmedzí sily prítlaku montážnych systémov) má byť dosahovaná tenšia vrstvička medzi základňou chladiča a IHS. Vďaka týmto zmenám by mal byť teplotný odpor nižší, čo slovami môže viesť k zlepšeniu až o 2 °C. A to už je rozdiel, s ktorým by Noctua mohla byť na úplnej špičke porovnávajúcich testov. Samozrejme, čím nižšie sú nároky na chladenie, tým je bude zrejme rozdiel medzi NT-H1 a NH-H2 nižší.

V novom objemnejšom balení sa bude dodávať aj osvedčená NT-H1

Prvé porovnanie spravila (a zverejnila) Noctua, kde pri spotrebe CPU do 200 W je rozdiel v teplotách pod 1 °C a pri 300 W Threadripperu už 2 °C. V extrémnych prípadoch, ktoré sa na platformách Intel X299 a AMD X399 dajú navodiť aj v bežnej praxi, bude náskok NT-H1 zrejme ešte vyšší. My skôr či neskôr samozrejme všetko podrobne otestujeme a tieto výsledky potvrdíme alebo vyvrátime.

Okrem nového zloženia budú k dispozícii aj nové,väčšie balenia. Tradičné malé s 3,5 g zostáva a obe termopasty (vrátane NT-H1) sa budú servítovať aj po 10-gramových porciách. Okrem týchto teplovodivých pást Noctua začne predávať aj čistiacu súpravu NA-SCW1. Tá obsahuje 20 utierok (15 × 12cm) vlhčených zrejme isopropylalkoholom.

Nové produkty sa už začínajú objavovať v cenníkoch na Amazone a Ebay. Zatiaľ sú síce nedostupné, to by sa malo každým dńom zmeniť. Cena 3,5g NT-H2 je 12,90 eur, to však vrátane desiatich čistiacich utierok. Používateľom s vyššou spotrebou sa však viac oplatí väčšie 10g balenie za 24,90 eur. Jeho súčasťou je takisto desať utierok na vyčistenie kontaktných plôch. Kto o takéto extra príslušenstvo nestojí a má všobecne nižšie nároky, môže ušetriť podstatne lacnejšou NT-H1. Redizajnované 3,5g balenie zostane na cene 7,90 eur a 10g bude stáť ani nie dvakrát toľko.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Staviame extrémny PC za 5000 eur. S dvoma RTX 2080 Ti

Nedávno nás oslovil náročný fanúšik s prosbou o navrhnutie a poskladanie počítača na prácu aj hranie. Zadanie bolo jasné, to najlepšie, čo sa momentálne dá kúpiť, no zbytočne to nepreháňať. V článku si povieme niečo o vybraných komponentoch, ale aj o problémoch, na ktoré sme počas oprimalizácií narazili. Pozrite sa s nami na finálny výsledok a dajte nám v komentároch vedieť, či sa vám zostava páči! Celý článok „Staviame extrémny PC za 5000 eur. S dvoma RTX 2080 Ti“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nový chladič Noctua slibuje 140mm výkon v jenom 120mm těle

Chladiče Noctua jsou možná nejznámější nebo nejproslulejší značkou z těch pro PC. Teď rakouská firma vydává jeden nový: model NH-U12A, který představuje pátou generaci této řady jednověžových chladičů se 120mm ventilátory. A aktualizace by to měla být docela zajímavá. Chladič totiž dostal nové ventilátory ze sterroxu, ale zároveň i nový pasiv, takže se dá čekat vyšší chladící výkon i zlepšení jeho hlučnosti (či tichosti). Celý článok „Nový chladič Noctua slibuje 140mm výkon v jenom 120mm těle“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test: 3× chladič Noctua v akci – David, Goliáš a Titán

Co mají společného U9S, C14S a D15S? Vše jsou to chladiče od renomovaného rakouského výrobce. Všechny tři modely mi nedávno prošly rukama během staveb PC sestav a tak jsem využil příležitost k malému testování. Vzhledem k tomu, že nemám k dispozici zvukotěsnou místnost ani specializované vybavení pro měření akustického tlaku, berte prosím následující text spíše jako uživatelskou recenzi. Celý článok „Test: 3× chladič Noctua v akci – David, Goliáš a Titán“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *