Nová termopasta Noctuy a konečne tuby s väčším objemom

Efektívnejšie zloženie a väčšie balenia

NT-H1 bola doteraz jediná teplovodivá pasta, ktorú Noctua mala v ponuke. Avšak aj z našich testov viete, že existujú i efektívnejšie alternatívy. Aj to bol zrejme impulz, prečo po dvanástich rokoch prichádza firma s NT-H2. Tá by podľa interných testov Noctuy mala stať na úplnej špičke. A dobrou správou je i to, že sa bude dodávať v 10g balení, vhodnom pre nadšencov i servisných technikov.

Hoci je NT-H1 veľmi slušná, a to nielen, čo sa týka teplovodivých vlastností, ale aj pohodlnosťou inštalácie (bez ohľadu na techniku aplikácie), v porovnávajúcich testoch ju predbieha niekoľko konkurenčných modelov. A to vrátane tých od Thermal Grizzly a Phobya. Strata na prvé miesto však nie je veľká – na prerastnom čipe Haswell-E pri vysokom výkone (225 W) okolo jedného stupňa Celzia. Práve tento rozdiel (a niečo navyše) by mali riešiť úpravy, ktoré sa zapracoval do NT-H2.

Noctua nehovorí o žiadnych veľkých zmenách, čím demonštruje i spokojnosť s pôvodnou NT-H1, ktorú plánuje vyrábať (a predávať zrejme ako lacnejšiu možnosť) i naďalej. Vylepšená má byť zmes na báze oxidov kovov. Podrobnejšie zloženie Noctua neuvádza, no štruktúra mikročastíc má byť jemnejšia a optimalizáciami prešla i viskozita. Za normálnych podmienok (tj. v typickom rozmedzí sily prítlaku montážnych systémov) má byť dosahovaná tenšia vrstvička medzi základňou chladiča a IHS. Vďaka týmto zmenám by mal byť teplotný odpor nižší, čo slovami môže viesť k zlepšeniu až o 2 °C. A to už je rozdiel, s ktorým by Noctua mohla byť na úplnej špičke porovnávajúcich testov. Samozrejme, čím nižšie sú nároky na chladenie, tým je bude zrejme rozdiel medzi NT-H1 a NH-H2 nižší.

V novom objemnejšom balení sa bude dodávať aj osvedčená NT-H1

Prvé porovnanie spravila (a zverejnila) Noctua, kde pri spotrebe CPU do 200 W je rozdiel v teplotách pod 1 °C a pri 300 W Threadripperu už 2 °C. V extrémnych prípadoch, ktoré sa na platformách Intel X299 a AMD X399 dajú navodiť aj v bežnej praxi, bude náskok NT-H1 zrejme ešte vyšší. My skôr či neskôr samozrejme všetko podrobne otestujeme a tieto výsledky potvrdíme alebo vyvrátime.

Okrem nového zloženia budú k dispozícii aj nové,väčšie balenia. Tradičné malé s 3,5 g zostáva a obe termopasty (vrátane NT-H1) sa budú servítovať aj po 10-gramových porciách. Okrem týchto teplovodivých pást Noctua začne predávať aj čistiacu súpravu NA-SCW1. Tá obsahuje 20 utierok (15 × 12cm) vlhčených zrejme isopropylalkoholom.

Nové produkty sa už začínajú objavovať v cenníkoch na Amazone a Ebay. Zatiaľ sú síce nedostupné, to by sa malo každým dńom zmeniť. Cena 3,5g NT-H2 je 12,90 eur, to však vrátane desiatich čistiacich utierok. Používateľom s vyššou spotrebou sa však viac oplatí väčšie 10g balenie za 24,90 eur. Jeho súčasťou je takisto desať utierok na vyčistenie kontaktných plôch. Kto o takéto extra príslušenstvo nestojí a má všobecne nižšie nároky, môže ušetriť podstatne lacnejšou NT-H1. Redizajnované 3,5g balenie zostane na cene 7,90 eur a 10g bude stáť ani nie dvakrát toľko.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Spojovací materiál Noctua na LGA 1700 bude rôzny podľa chladiča

Desktopové procesory Intel Alder Lake-S sú už pomerne blízko a spolu s nimi príde aj nová pätica LGA 1700. Noctua dnes oficiálne oznámila, ako sa na ňu pripravuje a čo bude znamenať pre súčasných, ale aj budúcich majiteľov chladičov Noctua v súvislosti s 12. generáciou procesorov Intel Core. Ak nejaký chladič Noctua vlastníte, dostanete ju tradične zadarmo. Zaujímavé ale je, že tentokrát budú konštrukčne dve rozdielne montážne súpravy. Celý článok „Spojovací materiál Noctua na LGA 1700 bude rôzny podľa chladiča“ »

 •  
 •  
 •  

Noctua zrejme pracuje na chladiči pre grafické karty Asus Strix

Exkluzívne sme sa dostali k informačnému úniku, ktorý naznačuje, že niektorá z ďalších grafických kariet ROG Strix bude mať chladič od firmy Noctua. Titulok by asi pokojne mohol mať bulvárny podtón „vieme prví!“, my ale naopak k tejto veci budeme pristupovať s pokorou. Informácií je málo a skôr je to o indíciách. Ale zdá sa, že otázka momentálne neznie či (ten chladič bude), ale kedy. Celý článok „Noctua zrejme pracuje na chladiči pre grafické karty Asus Strix“ »

 •  
 •  
 •  

Noctua NH-P1 – První dojmy a minirecenze nového maxichladiče

Od představení prototypu uteklo opravdu hodně času, ale tento týden byl konečně představen první pasivní chladič od společnosti Noctua s označením NH-P1. Jeho konstrukce je velmi odlišná od konvenčních chladičů a prioritou je především maximalizace radiace tepla do okolí. A pro zvýšení jeho účinnosti byl také představen nový ventilátor A12x25 LS-PWM s velmi tichým chodem, který je ideálním doplňkem pro semi-pasivní chlazení. Celý článok „Noctua NH-P1 – První dojmy a minirecenze nového maxichladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *