Nová termopasta Noctuy a konečne tuby s väčším objemom

Efektívnejšie zloženie a väčšie balenia

NT-H1 bola doteraz jediná teplovodivá pasta, ktorú Noctua mala v ponuke. Avšak aj z našich testov viete, že existujú i efektívnejšie alternatívy. Aj to bol zrejme impulz, prečo po dvanástich rokoch prichádza firma s NT-H2. Tá by podľa interných testov Noctuy mala stať na úplnej špičke. A dobrou správou je i to, že sa bude dodávať v 10g balení, vhodnom pre nadšencov i servisných technikov.

Hoci je NT-H1 veľmi slušná, a to nielen, čo sa týka teplovodivých vlastností, ale aj pohodlnosťou inštalácie (bez ohľadu na techniku aplikácie), v porovnávajúcich testoch ju predbieha niekoľko konkurenčných modelov. A to vrátane tých od Thermal Grizzly a Phobya. Strata na prvé miesto však nie je veľká – na prerastnom čipe Haswell-E pri vysokom výkone (225 W) okolo jedného stupňa Celzia. Práve tento rozdiel (a niečo navyše) by mali riešiť úpravy, ktoré sa zapracoval do NT-H2.

Noctua nehovorí o žiadnych veľkých zmenách, čím demonštruje i spokojnosť s pôvodnou NT-H1, ktorú plánuje vyrábať (a predávať zrejme ako lacnejšiu možnosť) i naďalej. Vylepšená má byť zmes na báze oxidov kovov. Podrobnejšie zloženie Noctua neuvádza, no štruktúra mikročastíc má byť jemnejšia a optimalizáciami prešla i viskozita. Za normálnych podmienok (tj. v typickom rozmedzí sily prítlaku montážnych systémov) má byť dosahovaná tenšia vrstvička medzi základňou chladiča a IHS. Vďaka týmto zmenám by mal byť teplotný odpor nižší, čo slovami môže viesť k zlepšeniu až o 2 °C. A to už je rozdiel, s ktorým by Noctua mohla byť na úplnej špičke porovnávajúcich testov. Samozrejme, čím nižšie sú nároky na chladenie, tým je bude zrejme rozdiel medzi NT-H1 a NH-H2 nižší.

V novom objemnejšom balení sa bude dodávať aj osvedčená NT-H1

Prvé porovnanie spravila (a zverejnila) Noctua, kde pri spotrebe CPU do 200 W je rozdiel v teplotách pod 1 °C a pri 300 W Threadripperu už 2 °C. V extrémnych prípadoch, ktoré sa na platformách Intel X299 a AMD X399 dajú navodiť aj v bežnej praxi, bude náskok NT-H1 zrejme ešte vyšší. My skôr či neskôr samozrejme všetko podrobne otestujeme a tieto výsledky potvrdíme alebo vyvrátime.

Okrem nového zloženia budú k dispozícii aj nové,väčšie balenia. Tradičné malé s 3,5 g zostáva a obe termopasty (vrátane NT-H1) sa budú servítovať aj po 10-gramových porciách. Okrem týchto teplovodivých pást Noctua začne predávať aj čistiacu súpravu NA-SCW1. Tá obsahuje 20 utierok (15 × 12cm) vlhčených zrejme isopropylalkoholom.

Nové produkty sa už začínajú objavovať v cenníkoch na Amazone a Ebay. Zatiaľ sú síce nedostupné, to by sa malo každým dńom zmeniť. Cena 3,5g NT-H2 je 12,90 eur, to však vrátane desiatich čistiacich utierok. Používateľom s vyššou spotrebou sa však viac oplatí väčšie 10g balenie za 24,90 eur. Jeho súčasťou je takisto desať utierok na vyčistenie kontaktných plôch. Kto o takéto extra príslušenstvo nestojí a má všobecne nižšie nároky, môže ušetriť podstatne lacnejšou NT-H1. Redizajnované 3,5g balenie zostane na cene 7,90 eur a 10g bude stáť ani nie dvakrát toľko.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Bohyňa teplovodivých pást má svoje meno: Noctua NT-H2

Počiatočná skepsa voči NT-H2 opadla veľmi rýchlo. Túto termopastu sme vystavili rôznym záťažiam a naprieč celým spektrom testov podáva naozaj znamenité výsledky. Ako referenčný bod na porovnanie dobre poslúžila pôvodná NT-H1, ktorú bude Noctua naďalej ponúkať ako lacnejšiu možnosť. Nová NT-H2 je už high-end ako sa patrí. Presvedčte sa sami v podrobnej recenzii. Celý článok „Bohyňa teplovodivých pást má svoje meno: Noctua NT-H2“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Dokončujeme testy Noctua NT-H2. Máte sa na čo tešiť!

K novučičkej teplovodivej paste NT-H2 sme sa dostali medzi prvými, preto pilne pracujeme na tom, aby jej recenzia vyšla už dnes. Vy nám môžete zatiaľ na info@hwcooling.net napísať, na ktorej strane na fotografii s roztlačenými vzorkami sa nachádza NT-H2 (druhá je NT-H1). Jedného šťastlivca potom vyžrebujeme, vyhlásime v recenzii a pošleme mu 3,5g balenie NT-H2. Tak čo, ktorá z pást Noctua je svetlejšia? 🙂 Celý článok „Dokončujeme testy Noctua NT-H2. Máte sa na čo tešiť!“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Testy efektivity: Threadripper 2990WX proti Core i9-7980XE

Že je 32-jadrový zlepenec AMD najvýkonnejší desktopový procesor súčasnosti už dobre viete. Oproti konkurenčnému CPU Intelu má však i vyššie výdaje tepla. A už i ten nenechal v testoch nič chladné. Aký má teda výkon na watt tento monštruózny Ryzen? Ako sa s ním popasujú bežne dostupné dosky s tradičným chladením a kde sú hranice? Všetko sme otestovali na ASRock X399 Taichi. Celý článok „Testy efektivity: Threadripper 2990WX proti Core i9-7980XE“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *