Nová termopasta Noctuy a konečne tuby s väčším objemom

Efektívnejšie zloženie a väčšie balenia

NT-H1 bola doteraz jediná teplovodivá pasta, ktorú Noctua mala v ponuke. Avšak aj z našich testov viete, že existujú i efektívnejšie alternatívy. Aj to bol zrejme impulz, prečo po dvanástich rokoch prichádza firma s NT-H2. Tá by podľa interných testov Noctuy mala stať na úplnej špičke. A dobrou správou je i to, že sa bude dodávať v 10g balení, vhodnom pre nadšencov i servisných technikov.

Hoci je NT-H1 veľmi slušná, a to nielen, čo sa týka teplovodivých vlastností, ale aj pohodlnosťou inštalácie (bez ohľadu na techniku aplikácie), v porovnávajúcich testoch ju predbieha niekoľko konkurenčných modelov. A to vrátane tých od Thermal Grizzly a Phobya. Strata na prvé miesto však nie je veľká – na prerastnom čipe Haswell-E pri vysokom výkone (225 W) okolo jedného stupňa Celzia. Práve tento rozdiel (a niečo navyše) by mali riešiť úpravy, ktoré sa zapracoval do NT-H2.

Noctua nehovorí o žiadnych veľkých zmenách, čím demonštruje i spokojnosť s pôvodnou NT-H1, ktorú plánuje vyrábať (a predávať zrejme ako lacnejšiu možnosť) i naďalej. Vylepšená má byť zmes na báze oxidov kovov. Podrobnejšie zloženie Noctua neuvádza, no štruktúra mikročastíc má byť jemnejšia a optimalizáciami prešla i viskozita. Za normálnych podmienok (tj. v typickom rozmedzí sily prítlaku montážnych systémov) má byť dosahovaná tenšia vrstvička medzi základňou chladiča a IHS. Vďaka týmto zmenám by mal byť teplotný odpor nižší, čo slovami môže viesť k zlepšeniu až o 2 °C. A to už je rozdiel, s ktorým by Noctua mohla byť na úplnej špičke porovnávajúcich testov. Samozrejme, čím nižšie sú nároky na chladenie, tým je bude zrejme rozdiel medzi NT-H1 a NH-H2 nižší.

V novom objemnejšom balení sa bude dodávať aj osvedčená NT-H1

Prvé porovnanie spravila (a zverejnila) Noctua, kde pri spotrebe CPU do 200 W je rozdiel v teplotách pod 1 °C a pri 300 W Threadripperu už 2 °C. V extrémnych prípadoch, ktoré sa na platformách Intel X299 a AMD X399 dajú navodiť aj v bežnej praxi, bude náskok NT-H1 zrejme ešte vyšší. My skôr či neskôr samozrejme všetko podrobne otestujeme a tieto výsledky potvrdíme alebo vyvrátime.

Okrem nového zloženia budú k dispozícii aj nové,väčšie balenia. Tradičné malé s 3,5 g zostáva a obe termopasty (vrátane NT-H1) sa budú servítovať aj po 10-gramových porciách. Okrem týchto teplovodivých pást Noctua začne predávať aj čistiacu súpravu NA-SCW1. Tá obsahuje 20 utierok (15 × 12cm) vlhčených zrejme isopropylalkoholom.

Nové produkty sa už začínajú objavovať v cenníkoch na Amazone a Ebay. Zatiaľ sú síce nedostupné, to by sa malo každým dńom zmeniť. Cena 3,5g NT-H2 je 12,90 eur, to však vrátane desiatich čistiacich utierok. Používateľom s vyššou spotrebou sa však viac oplatí väčšie 10g balenie za 24,90 eur. Jeho súčasťou je takisto desať utierok na vyčistenie kontaktných plôch. Kto o takéto extra príslušenstvo nestojí a má všobecne nižšie nároky, môže ušetriť podstatne lacnejšou NT-H1. Redizajnované 3,5g balenie zostane na cene 7,90 eur a 10g bude stáť ani nie dvakrát toľko.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ze života: jak jsem s Noctuou tišil frankensteiní PC s i7-2600K

Upgrade počítače je někdy víc práce než stavět nový, zvlášť třeba u repasované OEM sestavy. Dostal jsem úkol v takovém trošku bizarním PC udělat tiché chlazení pro kultovní Core i7-2600K. Ztišit „frankensteinovskou“ sestavu bylo na delší povídání, v němž figuruje Noctua NH-L12S a hodně pokusu/omylu, takže jsem o tom napsal tento blog. Některé ze zkušeností by se vám možná mohly při stavbách a údržbách počítačů hodit. Celý článok „Ze života: jak jsem s Noctuou tišil frankensteiní PC s i7-2600K“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Noctua vydává černé verze chladičů NH-D15, NH-U12S a NH-L9i

Před nedávnem jsme psali, že firma Noctua hodlá trošku ustoupit z tradiční věrnosti charakteristickému designu se světlým kovem a hnědo-béžovými ventilátory a vydat chladiče, které budou vyvedené v černé barvě pro ty, kdo hledají tento typ designu. Tyto chladiče (a také ventilátory) teď Noctua oficiálně uvádí a začíná prodávat. Ze začátku bude k mání i speciální edice ve spolupráci s Linus Tech Tips. Celý článok „Noctua vydává černé verze chladičů NH-D15, NH-U12S a NH-L9i“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Černé Chromax verze chladičů a větráků Noctua vyjdou zanedlouho

Noctua, mezi nadšenci do PC asi nejznámější značka chladičů, má na cestě novinky. Tato firma je na první pohled rozeznatelná designem hnědo-béžových větráků, což je ale asi něco, co nesedne do vkusu každému. Asi právě proto teď Noctua z tohoto image vybočí a v řadě Chromax vydá své chladiče ve víc „gamerském“ designu – sice ještě ne s RGB posvícením, ale kompletně v černé barvě, včetně pasivů. Celý článok „Černé Chromax verze chladičů a větráků Noctua vyjdou zanedlouho“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *