Test obrovskej Asus ROG Strix RTX 2080 Ti O11G Gaming

Parametre a detaily

Podobne ako Gigabyte a EVGA ani Asus nezaháľal a uviedol nové grafické karty RTX. Dnes sa pozrieme na vlajkovú loď ROG Strix vo verzii O11G, ktorá je najvyšší model tohto radu. Novinka má veľmi podobný dizajn ako predchodca zo série Pascal, aké zmeny však výrobca zapracoval?  Minulú generáciu bola GTX 1080 Ti ROG Strix jednou z najlepších (ak nie najlepšia) GTX 1080 Ti. Obháji Asus túto pozíciu i tentokrát?

Základné parametre

*Tento rozmer nepočíta s jazýčkom na záslepke. Informuje teda o tom, koľko miesta ukrojí z vnútra skrinky.
**Merané bez konektora PCIe. To znamená, že ide o vzdialenosť od slotu po bočnicu. Podľa nej môžete predísť prípadnej nekompatibilite s menšími alebo atypickými skrinkami.

Detaily

Klasické balenie ROG Strix neprináša žiadne prekvapenia, len zlatý štandard. K návodu a DVD s ovládačmi dostanete aj dvojicu pások na zviazanie káblov.

Pri pohľade na ventilátory môžete zažiť Déjà vu, tak veľmi sa model RTX podobá na ten GTX. Pri bližšom pozorovaní si však postupne začnete všímať malé rozdiely. Dominantou karty je trojica 90mm ventilátorov.

Vzadu nájdete robustný kovový backplate s otvormi pre komponenty, podsvieteným logom ROG aj kresbou Strix.

   

Pohľad zboku ukazuje masívne rebrovanie chladiča aj dvojicu 8-pinových konektorov na napájanie. Oproti modelu GTX tu vidieť ešte jednu zásadnú zmenu, a tou je kovový rám, ktorý spevňuje kartu z oboch strán. Na rozdiel od MSI Trio X tak v balení nenájdete kovový držiak na podopretie karty v PCIe porte, tu je už súčasťou karty. Za to dávam palec hore.

Vpredu vidíte zakončenie piatich heatpipe vedúcich cez kartu a nie zrovna vkusné farebné káble. Vzadu je potom tradičné portfólio portov RTX pozostávajúce z HDMI 2.0b, 3× DisplayPort 1.4 a USB-C (VirtualLink). Zaujímavosťou je, že kryt portov je v matnej čierne farbe. Je to príjemné spestrenie oproti lesklému striebornému kovu, ktorý je tu zvyčajne. Vyzerá to efektne a dodáva to karte imidž. Čoho sa bojím je trvanlivosť tohto náteru v prípade, že častokrát budete do karty zapájať rôzne konektory. HDMI aj DisplayPort dokážu pri častom používaní a istej miere nešikovnosti zanechať ryhy aj na striebornom kryte. Tu to bude ako päsť na oko, kedže ryhy budú na čiernom podklade strieborné.

Pozrite sa na zopár detailov, ktoré karta ponúka. Pre odporcov podsvietenia RGB máme dobrú správu. Karta má na zadnej strane tlačidlo, ktorým dokážete všetko podsvietenie rýchlo a jednoducho vypnúť. Naopak prívržencov svetielok poteší červený konektor RGB na konci karty.

   

Hlavným rozdielom oproti sérii Pascal je chladenie. Výrobca do kariet RTX implementoval fyzický prepínač medzi dvomi BIOSmi – P ako Performance a Q a Quiet. Vy ako používateľ tak môžete rozhodnúť, či chcete maximálny výkon pri vyššej hlučnosti alebo obetujete pár percent výkonu za nižšiu hlučnosť.

   

Prepracované sú aj ventilátory, ktoré využívajú novú technológiu Axial. Lopatky sú dlhšie a pribudol prstenec na vonkajšej strane, ktorý zvyšuje integritu ventilátorov a tlak vzduchu smerom nadol na chladič. Nechýba ani technológia 0 dB, ktorá v režime Quiet (Q) vypne ventilátory, ak je teplota GPU jadra pod 55 °C.

Na konci karty si môžete všimnúť konektory na monitorovanie hodnôt pri extrémnom OC. Karta je dizajnovaná aj na prekonávanie rekordov na súťažiach pri použití LN2. Bežným používateľom môžu byť nápomocné indikátory LED s 8-pinovými konektormi, ktoré svietia načerveno, keď zapojenie nie je v poriadku, a nabielo, pokiaľ je všetko tak, ako má byť.

Asus nič nenechal na náhodu a ROG Strix opäť patrí medzi najlepšie grafiky na trhu. Konkurencia je však tvrdá a MSI s modelmi Trio X a Lightning Z alebo EVGA s FTW3 určite majú čo povedať. Než sa nám tieto karty dostanú do rúk, je ROG Strix prvou naozaj high-endovou RTX 2080 Ti, ktorú sme v redakcii mali.

Prečo prvou? Veď sa pozrite sami. XC Ultra od EVGA, ktorú sme nazvali mastodontom vyzerá pri ROG Strix ako menší brat a Gaming OC od Gigabyte ako podvyživený príbuzný. ROG Strix je naozaj extrémna, či už v ohľade dĺžky, ale najmä šírky. Vďaka tomu mohol výrobca použiť väčšie ventilátory, no výsledkom bude aj problematická kompatibilita s menšími, užšími skriňami.

ROG Strix je s dĺžkou 305 mm a šírkou 116 mm najväčšia karta, akú sme doteraz testovali. Tento fakt umocňuje aj hmotnosť 1458 gramov. Na porovnanie: XC Ultra má „len“ 1315 gramov a Gaming OC len mierne prekračuje kilogram.

   

Podobne ako XC Ultra aj ROG Strix je označená ako 2,7-slotová grafika. Na rozdiel od XC Ultra však zaberá v skrinke iba dva sloty, no reálne do tretieho slotu na doske aj tak nič nedáte. Čiže aby sme boli spravodliví, XC Ultra aj ROG Strix sú v skutočonsoti 3-slotové grafiky.

Čo sa týka hrúbky, aj tu si berie ROG Strix prvenstvo. Má 56 mm v najhrubšom bode, XC Ultra „len“ 53 mm. Len ťažko si predstaviť, že môže byť niečo ešte extrémnejšie ako táto grafika, no Asus sa prekonáva. Na CES v Las Vegas tento mesiac prestavil grafiku ROG Matrix RTX 2080 Ti, ktorá má namiesto rebrovaného chladiča rovno radiátor. Veríme, že sa v budúcnosti budeme môcť podrobne pozrieť aj na tento kúsok.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus NitroPath: Vylepšené sloty DIMM zrychlí pamětí až o 400 MHz

Na trh teď přichází nová základní desky pro procesory AMD (s čipsetem X870E) i pro nové procesory Intel Core Ultra 200S (s čipsetem Z890). Na deskách Asusu bude k vidění jedna novinka, která má zlepšit výkon operačních pamětí. Jde o nové provedení slotů DIMM, které zvenku nevypadá odlišně, ale uvnitř má zlepšováky, s nimiž by se DDR5 měla dát přetaktovat na vyšší frekvence a mít lepší signál pro stabilnější fungování. Celý článok „Asus NitroPath: Vylepšené sloty DIMM zrychlí pamětí až o 400 MHz“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze

Základné dosky s čipsetmi AMD X870 sú už v obchodoch. Na rozdiel do starších modelov určených pre platformu AM5, kompatibilných aj s procesormi Ryzen 9000, dosky X870 povinne podporujú rozhranie USB4 a drobných zmien je viac. Rozbory základných dosiek s novými čipsetmi AMD začíname modelom Asusu – TUF Gaming X870 Plus WiFi. Silné VRM má aj stredná trieda. Celý článok „Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze“ »

  •  
  •  
  •  

105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus

Po vydání procesorů platformy AM5 byly stížnosti na to, že mají šestijádrové a osmijádrové modely jenom 65W TDP, a zároveň už před vydáním začaly vycházet zprávy o tom, že jim AMD zpětně TDP zvýší. To se nakonec potvrdilo, je to ale udělané rozumnější cestou – jako přepínač v nastaveních desky, kde si 105W režim může zájemce aktivovat. Jako první se tato funkce objevila u MSI, teď už ji ale rychle přebírají i ostatní výrobci desek. Celý článok „105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *