Zázrak medzi procesormi? V aukcii sa objavila úsporná Core i9

Osem jadier Intelu s nízkym TDP

Zdá sa, že Intel čoskoro rozšíri ponuku procesorov Coffee Lake Refresh pozoruhodným kúskom. Odvodený má byť z nenažranej Ci9-9900K. Čip po istých úpravách má však teraz zodpovedať TDP 35 W. Usudzovať sa tak dá z internetovej dražby, v ktorej predávajúci ponúkal Ci9-9900 s „T“ na konci. Dotyčný uviedol i to, že má výkon porovnateľný s minulou generáciou najvýkonnejších modelov Core i7.

Na stránke s aukciami Yahoo! sa pred pár dňami objavil inzerát, v ktorom stála inžinierska vzorka procesora Core i9-9900T. Aj keď všetky špecifikácie neboli rozvedené do detailov, očakáva sa rovnaký základ ako u najrýchlejšieho CPU do pätice LGA 1151 – Core i9-9900K. To znamená osem jadier s HT a 16MB cache L3. A procesor snáď nebude ochudobnený ani o funkčné grafické jadro (UHD 630).

Sprievodný obrázok aukcie odtajňuje i niekoľko označení, ktoré sú viditeľné na tepelnom rozvádzači. Tým hlavným je základná frekvencia 1,7 GHz, ktorá je tak v porovnaní s „káčkovým“ modelom nižšia viac než o polovicu. Vzhľadom na to, aký výrazný musí byť rozdiel spotreby medzi týmito procesormi, to však neprekvapuje. Čo však popis aukcie zverejňoval, je boostovanie na 3,8 GHz. Nie je však jasné, či sa táto frekvencia vzťahuje na jedno alebo dve jadrá.

Autentická forografia Core i9-9900T z inzerátu na Yahoo!

Vo hviezdach je i bežná pracovná frekvencia všetkých jadier v záťaži. Na Tom’s Hardware odhadujú 3,3 GHz. Čím vyššia frekvencia (all-core) bude, tým vyššie bude navýšenie optimistických 35 W.

Totižto, ona spotreba Core i9-9900K v továrenských nastaveniach (na 4,7 GHz) sa v lepšom prípade, pri efektívnom napájaní základnou doskou, pohybuje okolo 140 W. V tom je však zahrnutý i all-core boost, ktorý hodnota TDP ignoruje (a vzťahuje sa iba na základnú frekvenciu, pri ktorej za normálnych podmienok/predpokladu optimálneho chladenia procesor nikdy nepracuje). Napriek tomu by mala byť konečná spotreba i9-9900T minimálne polovičná.

Vyzerá to tak, že za najhorších podmienok (teda, že bude procesor fungovať na základnej frekvencii 1,7 GHz) viacvláknovo pravdepodobne predbehne i o 700 MHz vyššie taktované šesťjadro Coffee Lake. Či to tomu tak bude aj jednovláknovo, je už otázne. Turbo totho prvého kusu je 3,8 GHz, čo je o 200 MHz menej, než má Ci7-8700T. Na druhej strane, nie je zrejmé, či prvýkrát predávaná Ci7-9900T bola Engineering alebo Qualification Sample (QS). Pokiaľ by šlo o ES, tak taktovacie frekvencie ešte nemusia byť konečné.

Cena by nemala prevyšovať Core i9-9900K a pohybovať sa bude najskôr okolo 550 eur. Čisto pre zaujímavosť, predávaný kus sa vydražil za relatívne nízkych 280 eur. Možno i preto, že sa táto ponuka mohla zdať prinajmenšom ako podozrivá, keďže šlo zrejme o prvý model tohto procesora, ktorý bol predmetom kúpy a predaja.


  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *