I úsporné 35W a 65W verze osmijader Intel mají pájený rozvaděč

Připájený rozvaděč tepla potvrzený pro i9-9900T, i7-9700T i i9-9900 a i7-9700

Intel po dlouholeté kritice u osmijádrových nadšeneckých procesorů Core i7-9700K a i9-9900K (a odvozeném i5-9600K) zase začal pájet rozvaděč tepla k čipu. Toto zlepšení provozních vlastností ale nevyužijí jenom 95W+ procesory. Rozborka teď ověřila, že přechod od pasty k pájce se týká také úsporných verzí s TDP 65 W a 35 W. I u těch toto pomáhá s chlazením, hodit by se mohlo zvlášť při tom pasivním.

Tuto potěšující zprávu přinesl Felix Engemann (via FanlessTech) z firmy Cirrus7, která právě vyrábí pasivně chladící skříně pro nehlučné chlazení (řady Nimbus, Nimbini). Ten na Twitteru napsal, že delidoval Core i7-9700T, tedy 35W úspornou verzi osmijádra bez HT, a ověřil si tím přítomnost pájky. Fotky můžete vidět zde, je na nich zřejmá jak indiová pájka, tak typická zlacená vrstva na spodní straně odpojeného IHS. Ta se používá proto, aby se indium dobře chytilo k poniklované mědi IHS.

Podle Engemanna je pájka v obou 35W osmijádrech, tedy jak i7-9700T, tak i9-9900T. Současně se ale totéž týká i mainstremových zamčených modelů Core i9-9900 a i7-9700 bez písmenka, které mají 65W TDP. Obě tyto třídy jsou zajímavé pro pasivní chlazení, 65W modely ovšem budou o hodně náročnější (v turbu totiž procesor bude TDP překračovat).

Lepší teploty čipu a lepší účinnost chladiče

Pájka každopádně znamená, že přenosu tepla na IHS nebude kladen takový odpor (jako s pastou). Díky tomu by mezi chladičem a samotným čipem měl s pájkou nastat menší teplotní gradient. Jinými slovy chladič (či bočnice pasivní skříně) bude mít vyšší teplotu a lépe tak předávat teplo do okolí, zatímco CPU naopak bude mít teplotu nižší, čímž bude stabilně udržitelné pasivní chlazení o něco snáze dosažitelné.

Core i7-9700T, který Felix Engemann delidoval

Důvod, proč Intel tyto procesory s nižší spotřebou zapouzdřuje pájením a ne levnější pastou, není asi primárně v tom, že by mu na pasivním chlazení a vůbec teplotách u těchto procesorů zas tak cíleně záleželo. Pravděpodobně jde o zjednodušení výroby – osmijádrový čip se zřejmě Intel rozhodl vyrábět jen a pouze ve verzi s pájkou, pastovaná vůbec neexistuje. Kvůli zlevnění zamčených modelů se asi Intelu nechtělo vytvářet a validovat druhou verzi, která by možná musela mít změněný rozvaděč a další věci. Tím pádem i úpornější modely benefitují z pájky použité kvůli výhřevnějším odemčeným verzím. To na věci ovšem nic nemění a pro uživatele je to rozhodně přínos.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel u procesoru Core i9-9900KS zvýší TDP z 95 W na 127 W

Intel příští měsíc vydá nový nejrychlejší procesor pro platformu LGA 1151, pojmenovaný Core i9-9900KS. Ten se bude od nyní prodávaného Core i9-9900K lišit tím, že bude mít 5,0 GHz turbo dosažitelné na všech jádrech najednou, ne jen na dvou. Tento model bude asi představovat cosi jako speciální edici. Vypadá to, že také bude mít větší spotřebu. Intel u něj zvýší TDP z obvyklých 95 W, což se u mainstreamového CPU dlouho nestalo. Celý článok „Intel u procesoru Core i9-9900KS zvýší TDP z 95 W na 127 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel má 35W osmijádro Core i7-9700T a další nová úsporná CPU

Tento týden už jsme tu měli zprávu o 45W osmijádrech Intelu pro notebooky, které Intel chystá k vydání v 9. generaci procesorech Core. V nejbližších měsících by se ale v ná měly objevit také 35W modely pro desktopový socket LGA 1151. Z Intelu teď utekly jména a parametry řady těchto chystaných čipů a mezi nimi máme také potvrzeno první 35W osmijádro: Core i7-9700T, tedy 35W verzi výkonného herního modelu i7-9700K. Celý článok „Intel má 35W osmijádro Core i7-9700T a další nová úsporná CPU“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Unikly parametry 45W osmijader Intel pro notebooky: takt 5 GHz

Před pár týdny jsme tu psali o chystaných 35W osmijádrech Intelu, od nichž se na internetu objevil vzorek. Ta budou patřit do úsporné desktopové řady, ale firma chystá i osmijádro pro notebooky. Jejich parametry teď Intel omylem prozradil v dokumentu na svém webu. Ten ukazuje, že osmijádrová Core i9 ze 45W řady H dostanou frekvence až 5,0 GHz. Úplně tedy dorovnají jednojádrový výkon dnešní desktopové špičky. Celý článok „Unikly parametry 45W osmijader Intel pro notebooky: takt 5 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. prečo sa vlastne používa indiová pájka? teploty procesorov nepresahujú 100 stupňov, je nejaký závažnejší dôvod, prečo klasická cínovo-olovená pájka nevyhovuje? samozrejme nemám na mysli ten „ekologický“ ROHS odpad, ale zmes, ktorá sa používala pred jeho zavedením, resp. stále sa v určitých odboroch musí používať doteraz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *