SonnetTech Echo 11 TB3 Dock – jeden kábel vládne všetkým

Balenie a parametre

Dnes sa pozrieme na trochu netradičný produkt v našom portfóliu. Ide totiž o príslušenstvo, ktorému sa tu až tak nevenujeme. Echo 11 je však veľmi zaujímavý dok, ktorý si určite zaslúži vašu pozornosť. Najmä ak berieme do úvahy, že Thunderbolt 3 je súčasťou nových procesorov Intel Ice Lake a s najväčšou pravdepodobnosťou tak už nebude privilégiom drahších notebookov, ale dostane sa aj do mainstreamu.

Základné parametre

Balenie a výbava

Sonnet svoje produkty balí do hnedého kartónu, ktorý vyzerá ako recyklovaný. Takže za environmentálne myslenie dávame palec hore.

   

V balení sa okrem doku samotného nachádza ešte manuál, 50cm kábel Thunderbolt 3, napájací adaptér a sieťový kábel na 230 V.

Napájací adaptér má dostatočne dlhé káble, aby ste dock mohli umiestniť na vhodné miesto. Nezabúdajte však, že ste obmedzení dĺžkou kábla TB3, ktorý budete pripájať k notebooku. Ideálne umiestnenie doku je teda niekde pod monitorom alebo vedľa neho.

   

Výkon adaptéra je až 180 W, no dok samotný podporuje nabíjanie klienta len 87 W.

Keby vám nestačil polmetrový kábel Thunderboltu, výrobca ponúka aj metrovú verziu. Káble TB3 sú však vo všeobecnosti drahé a dávajte si tiež pozor na ich priepustnosť. Krátke polmetrové sa používajú na dosiahnutie maximálnej priepustnosti 40 Gb/s, ktorá je pre protokol TB3 špecifikovaná. Niektoré dlhšie káble však ponúknu len polovičnú rýchlosť, teda 20 Gb/s.

Hlavným cieľom doku je samozrejme rozšíriť portovú výbavu vášho notebooku a umožniť tak pripojenie viacerých monitorov či rôzneho príslušenstva. Vpredu vidíte indikátor pripojenia do elektrickej siete a druhý zobrazujúci pripojenie k notebooku. Nachádza sa tu tiež čítačka kariet SD, ktorú už v notebookoch pomaly nenájdeme, hlavne ak ide o ultrabooky. Nasleduje dvojica 5-gigabitových portov 3.2 gen 1, pričom jeden z nich podporuje aj nabíjanie, napríklad vášho smartfónu. Posledným konektorom vpredu je 3,5mm audio konektor.

Prvý aj ľavý bok sú bez konektorov. Vzadu sa nachádza hlavná konektivita. Je to trojica konektorov USB 3.0/3.1 gen 1/3.2 gen 1, 1Gb port RJ-45 a dva porty Thunderbolt 3, pričom pravý slúži na pripojenie k vášmu notebooku a druhý na pripojenie ďalších Thunderbolt 3 zaradení či monitora. Hlavný port dokáže nabíjať výkonom až 87 W, ako sme už spomínali. To bude stačiť na drvivú väčšinu ultrabookov s úspornými účkovými procesormi Intelu, teda tými, čo majú TDP 15 W a nemajú dedikovanú grafiku. Pri Macbookoch dokáže dock nabíjať celé portfólio od Air až po 15″ Mac Pro, čo sme aj vyskúšali. Ďalej tu nájdete ešte HDMI 2.0, ktoré podporuje 4K pri 60 Hz a napájací adaptér, ktorým dok pripájate do elektrickej siete.

Horná aj spodná časť doku sú kovové, stredný čierny lesklý pás je plastový. Bude tak zachytávať odtlačky aj škrabance po pripájaní príslušenstva. Vhodnejší by tak bol iný materiál. Dok je však okrem toho špičkovo spracovaný a po tejto stránke mu nie je čo vytýkať. Poďme sa naň pozrieť v praxi.

  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

One comment Pridať komentár

  1. do hentakých šedých kartónov sa za komoušov balilo plno kadejakých dielcov a výrobkov, takže tí boli super enviromentálni, plno palcov hore? alebo možno to bude tak, že koleso dejín sa nám vracia, tentokrát ale z opačnej svetovej strany ako pred 70-timi rokmi a angažovaná mládež ide znova v čele pokroku robiť svet „lepším“ (koniec politickej vsuvky)…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *