Samsung má PCIe 4.0 SSD s 1 500 000 IOPS, pro nové Epycy

Samsung PM1733: 30TB disk U.2 a 15TB karta PCIe 4.0 ×8

Procesory AMD Ryzen 3000 přinesly možnost používat SSD s rozhraním PCI Express 4.0. Ty se už začaly objevovat ve formě modulů M.2, ale Samsung má něco budící o dost víc respektu: SSD Samsung PM1733 je určené už rovnou i pro rozhraní PCI Express 4.0 ×8 ve formě klasické karty do slotu a bude to jedno z nejvýkonnějších SSD vůbec. A taky s úctyhodnými kapacitami, podle provedení 15,36 až 30,72 TB.

Samsung SSD PM1733 není už určený přímo pro Ryzen 3000, i když na deskách s čipsetem X570 by mělo být možné ho použít. Korejský výrobce výslovně uvádí, že toto úložiště je míněné jako doplněk pro 7nm serverové procesory AMD Epyc 7002 s až 64 jádry, které také poskytují PCI Express 4.0 (kromě nich ho umí ještě IBM Power 9, včetně otevřené pracovní stanice Talos 2).

SSD má primárně formu (nízkoprofilové) karty PCI Express, což umožňuje osadit velký pasivní chladič a více komponent na PCB. Zejména má ale karta tu výhodu, že používá rozhraní PCI Express 4.0 ×8, tedy rovnou s osmi linkami, takže má ještě větší přenosovou kapacitu, než moduly M.2 s rozhraním PCIe 4.0 ×4. Jako druhou verzi Samsung nabízí také 2,5″ provedení připojované kabelem, ta má rozhraní U.2. Jenže v této podobě je konektivita už jen PCIe 4.0 ×4.

Verze U.2 ve formě 2,5″ disku má kapacitu až 30,72 TB (přičemž v nabídce asi budou i nižší). Tvořená je vrstvenými čipy V-NAND se zápisem typu TLC. Jde o čipy páté generace V-NAND (tj. s 96 vrstvami) a kapacitou 512 Gb na jeden. 30,72GB model jich musí obsahovat nejmíň 512. Samozřejmě v pouzdrech s více NAND křemíky na jeden „šváb“.

Samsung PM1733 s rozhraním U.2 (PCI Express 4.0 ×4)

Kartová verze bude mít kapacitu omezenou na poloviční hodnotu, nejvyšší koupitelná verze má 15,36 TB. Měla by ale díky PCIe 4.0 ×8 držet výhodu vyššího výkonu. PCIe adaptér má podle Samsungu podporovat rychlost čtení až 8,0 GB/s, což je započtením režie už za možnostmi PCIe 4.0 ×4 nebo PCIe 3.0 ×8. S těmi by se mělo dát dosáhnout v praxi okolo 7,0–7,2 GB/s. Samsung PM1733 a jeho řadič tedy už saturuje i čtyři linky této nové generace PCI Expressu a U.2 či M.2 už mu nestačí.

O moc víc parametrů, nebo třeba něco o spotřebě, latencích nebo výdrži Samsung zatím neuvádí. Ale co sdělil, je výkon v náhodném čtení. A v tom by disk opět měl být jeden z nejvýkonnějších vůbec. Ve čtení má PM1733 dosahovat až 1,5 milionu IOPS, zde asi jak ve formě karty ×8, tak disku U.2. Disk podporuje také funkci Dual-Port. Tyto disky budou jinak od Samsungu dostupné ještě během tohoto čtvrtletí, ovšem v normální distribuci se asi objeví jen výjimečně. Ceny neznáme, za uvedené maximální kapacity budou samozřejmě hodně vysoké.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Cardea Zero: Stačí místo chladiče M.2 SSD měď a grafen v nálepce?

NVMe SSD s rozhraním PCI Express 4.0, momentálně založená na řadiči Phison E16, mají poměrně vysoké zátěžové spotřeby a většina jich také používá celkem velké pasivy (někdy dokonce s heatpipe). Team Group teď uvádí modul, který na to jde jinak – je to patrně první takovéto SSD prodávané holé bez pasivu. Chlazení má u něj zastat speciální nálepka s vrstvami mědi a grafenu fungující jako rozvaděč tepla. Celý článok „Cardea Zero: Stačí místo chladiče M.2 SSD měď a grafen v nálepce?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

PCIe 4.0 SSD modul Sabrent Rocket má chladič s třemi heatpipe

S platformou AMD X570 s procesory Ryzen 3000 se do PC dostane sběrnice PCI Express 4.0, jejíž hlavní využití bude pro výkonná NVMe SSD. Ta mohou mít o dost vyšší propustnost, ale také ze začátku mají docela vysoké spotřeby a budou potřebovat chlazení.Sabrent Rocket, jedno z prvních PCIe 4.0 SSD, má zatím asi největší chladič, jaký dosud nějaký modul M.2 z výroby měl, dokonce rovnou se třemi heatpipe. Celý článok „PCIe 4.0 SSD modul Sabrent Rocket má chladič s třemi heatpipe“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Jedno z prvých SSD s PCIe 4.0 je už k predobjednaniu na Amazone

Výkon najvýkonnejších SSD NVMe je už nejaký čas na hranici možností PCI Express 3.0. AMD X570 a štvrtá generácia tejto zbernice je tak vykúpením a pre mnohé firmy silný impulz. Niekoľko špičkových modelov sa blyslo i na tohtoročnom Computexe. Ten svoj Corsair začal dokonca už predávať. A veruže parametre MP600 má nevídané. Cena by však nemala výrazne presahovať podstatne pomalší Samsung 970 Evo Plus. Celý článok „Jedno z prvých SSD s PCIe 4.0 je už k predobjednaniu na Amazone“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *