G.Skill posúva hranice. Súpravou 8 modulov s 4266 MHz a CL18

Najrýchlejšie operačné pamäte

Pamäte Trident Z ako klenot často nielen vyzerajú (hlavne vo variante Royal), ale sú ním aj funkčne – teda žiadna „bižutéria“. V porovnaní s ostatnými výrobcami z G.Skillu cítiť to práve nadšenie. Rýchlosť svojich pamäťových súprav pravidelne zvyšuje, všetko podkladá dôkladným testovaním a i v pokročilej fáze životného cyklu DDR4 stále hľadá cestičky, ako popúštať uzdu priepustnosti.

Keď niekto dominuje predajom špičkových pamäťových súprav, tak je to G.Skill. Nie je to tak dávno, čo firma v novembri minulého roka predstavila osemmodulovú súpravu DDR4 s rýchlosťou 4266 MHz a CL19-19-19-39. Teraz prichádza s podobnou, s trochu upraveným XMP 2.0, respektíve časovaním na CL18-22-22-42. Frekvencia 4266 MHz a snáď i napájacie napätie (1,4 V) zostávajú rovnaké. A takisto sú pamäte postavené na čipoch Samsung B-die. Aj keď, otázkou je, akej šarže, resp. s akým číslom SEC. O tom, že pôjde o tie najlepšie kusy, samozrejme, nepochybujeme. Zdá sa, že hlavný rozdiel je v o úroveň zníženom CL, ale pri súčasne spomalenom práce s riadkami a stĺpcami pamätí. Priepustnosť by však napriek tomu mala byť vyššia.

Určite ste sa pri pamätiach stretli aj s vyššími frekvenciami, ako je 4266 MHz, i samotný G.Skill má v ponuke 4600MHz moduly Trident Z RGB aj Royal, to však v dvojkanálových kitoch pre mainstreamové platformy. V tomto prípade sa však počíta s použitím na high-endových platformách Intel X299 v 256-bitovom zapojení štyroch kanálov. Štvorkanálový radič má síce aj AMD, frekvenčná podpora procesorov Threadripper/dosiek X399 končí na nižších frekvenciách.

Výsledky interného testovania stability XMP 2.0 ukazujú, že priechod MemTestu je bez chýb

Tieto pamäte majú zmysel výhradné popri procesoroch Skylake-X (platforma LGA 2066). A i to budete pri zvažovaní týchto pamätí obozretní. Nemusia totiž fungovať na každej doske a v niektorých prípadoch môže byť obmedzujúcim faktorom snáď i kvalita pamäťového radiča (IMC) v procesore. G.Skill vsadil na istotu a testoval na základnej doske Asus. A práve dosky tohto výrobcu majú obvykle najlepšiu a najširšiu podporu pamätí (čo sa ostatne ukázalo i v našim testoch dosiek Z390). Konkrétne šlo o Prime s procesorom Core i7-7900X.

Každopádne, už teraz je známe, že sa táto vysokorýchlostná súprava v konfigurácii 8× 8 GB bude celosvetovo distribuovaná od marca 2019. Aspoň tak to G.Skill uvádza na svojich webových stránkach. Moduly budú dostupné vo vyhotovení Trident Z RGB, teda s čiernymi krytmi a hladkým svetlovodom. K dispozícii budú ale i vábnejšie Royal Z (vrátane tých so zlatými chladičmi), ktorým punc luxusu dodáva hrebeň s kryštálovou štruktúrou, v ktorej sa efektne láme svetlo LED.

O cene zatiaľ zmienka nepadla, no pod tisíc eur to nebude. Nie su informácie ani o tom, či (a kedy) budú dostupné 128GB súpravy. Môžeme len špekulovať, že tie by mali byť vyskladané zo 16GB modulov, ktoré sa všeobecne robia v menších sériách, takže tu vývoj trochu zaostáva. Preto sa dá predpokladať, že v tomto momente sú odladené na tieto parametre (4266 MHz/CL18) zatiaľ iba 8GB moduly a súpravy s celkovou kapacitou 64 GB.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Patriot Viper 4 Steel: nenápadné RAM s frekvenciou nad 4 GHz

Je odvážne, keď firma dnes predstaví drahé pamäte bez osvetlenia RGB. Patriot s modulmi Viper 4 Steel však mieri na trochu iné publikum. Cieľom nie je ohurovať svetielkami a farbičkami, ale vysokým výkonom. Testovaný kit so 4133 MHz je zatiaľ najrýchlejší, aký sa nám do redakcie dostal. Má takto vysoká priepustnosť aj praktický význam? To sa už dozviete v tomto článku. Celý článok „Patriot Viper 4 Steel: nenápadné RAM s frekvenciou nad 4 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Adata XPG Spectrix D41: najlacnejšie rýchle pamäte s RGB

Firma Adata je v divízii produktov XPG v poslednej dobe veľmi aktívna. Novým prírastkom do portfólia „herných“ pamätí sú Spectrix D41. Okrem pôsobivého vzhľadu s podsvietením RGB a vysokej frekvencie (3200 MHz) v XMP ich charakterizuje aj mimoriadne priaznivá cena. Podobný profil majú Patriot Viper RGB, ktoré boli donedávna najlacnejšie. Teraz situácia trochu mení, Adata vás už výjde na menej.  Celý článok „Adata XPG Spectrix D41: najlacnejšie rýchle pamäte s RGB“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *