BeQuiet! aktualizuje ponuku lacnejších ventilátorov

Rýchlejšie Pure Wings 2, pomalšie Shadow Wings 2

Jeden z mála výrobcov, čo v kvalite ventilátorov ohrozuje Noctuu, je práve BeQuiet! A to najmä špičkovými Silent Wings 3. To sú však stále drahé, dvadsaťeurové modely. Aktivitu teraz nemecký výrobca prejavuje ale aj v nižších radoch. Osvieženie novými modelmi prináša tak v najlacnejšej sérii Pure Wings 2 a po novom dvojku v názve má i stredná trieda v podobe Shadow Wings 2.

Rodinku ventilátorov Pure Wings 2 rozširujú modely s produktovými číslami BL080 – BL083. Inými slovami, dva 120mm a dva 140mm ventilátory, z ktorých každý je vo vyhotovení s PWM a druhý variant potom s riadením otáčok lineárnym napätím.

K zmenám dochádza v rýchlosti. Zatiaľ čo starší 120mm Pure Wings 2 končil na 1500 otáčok, strop nového je podľa špecifikácií 2000 ot./min. Pri 140mm variante je nárast prietoku ešte výraznejší. Až o 60 %. V tomto prípade je nárast otáčok z 1000 na 1600. Pritom podľa priebehových grafov sa modely s PWM rozbiehajú tesne pod hranicov 500, resp. 400 ot./min. Lineárne Pure Wings štartujú od trochu vyšších rýchlostí, od zhruba 500, resp. 750 ot./min.  Rozsah pracovného napätia zostáva rovnaký (5 – 12 V) tak ako aj všetky ostatné vlastnosti. Či už ide o MTBF (80 000 hodín) alebo počet a tvar lopatiek či celkové vyhotovenie rámčeka. Tieto ventilátory sa tak predovšetkým cielia na používateľov, ktorý chcú vysoký chladiaci výkon a ostatné veci sú až na ďalších priečkach priorít.

BeQuiet! Pure Wings 2

MSRP vysokorýchlostných Pure Wings 2 s PWM je 12,90 – 13,90 eur (140mm sú drahšie). Varianty s napájaním DC by mali byť zhruba o 40 centov lacnejšie.

Drahšie Shadow Wings 2 (SW2) už nedopĺňajú, ale kompletne nahrádzajú prvú vlnu ventilátorov Silent Wings (SW1) a zmien je tu viac. Najdôležitejšie je, že tu už BeQuiet! nezrýchľoval, ale spomaľoval. Prvé Shadow Wingsy, ktoré už nenájdete ani na stránkach výrobcu, boli dostupné v širokom spektre otáčok, od naozaj pomalých, po celkom slušné vetroplachy. Po novom stodvadsiatky dosahujú 1100 otáčok a stoštyridsiatky iba 900 otáčok. Či už ide o 120mm alebo 140mm modely, tie PWM sa rozbiehajú pod hranicou 500 ot./min, lineárne zase trochu nad 500 ot./min.

Ložiská zostávajú „rifle“, ktoré by mali mať funkčne blížko ku klným, akurát sú súdiac podĺa uvádzanej vyššej životnosti zrejme robustnejšie. Oproti predošlej generácii sa nezmenil ani tvar a počet lopatiek. Zmeny možno pozorovať na konštrukcii rámčeku. Ten teraz nemá štvorcový pôdorys, ale rohy sú cez oblúky tvarované do špičky. Upravené je i samotné uchytenie. Valčeky s gumeným vnútrom sa teraz viac podobajú tým na high-endových SW3. Akurát Shadow Wings 2 ich nemajú vo forme vymeniteľných nadstavcov voliteľne na zastrkávajúce piny a samorezky zvlášť, ale iba na piny. Praktický prínos tohto upraveného uchytenia BeQuiet! v tlačovej správe nerozvádza. Aj v tomto prípade sú dostupné dva varianty, s napájaním PWM a DC.

BeQuiet! Shadow Wings 2

Odporúčaná cena Shadow Wings s PWM je stanovená na 16,90 – 18,90 eur (140mm sú drahšie) s tým, že s trojpinovými by ste mali ušetriť zhruba euro.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Čo skrýval záber z hádanky? Sapphire RX 6900 XT Toxic LE

Asi sme to s tým agresívnym priblížením trochu prehnali. Nepomer vášho času stráveného nad fotografiou k počtu správnych odpovedí bol fakt veľký. Výhercu však máme a ventilátor BeQuiet! si v redakcii nenecháme. Niektorí ste hádali, že by mohlo ísť o čelný panel nejakej skrinky, k čomu nabádala mriežka pred ventilátorom. To bol ale chyták a márne ste za tým hľadali niečo konvenčné. Celý článok „Čo skrýval záber z hádanky? Sapphire RX 6900 XT Toxic LE“ »

 •  
 •  
 •  

Minisúťaž: Spoznáš, čo je na fotke? V hre je ventilátor BeQuiet!

Spomínate si ešte na hádanky HWC, v ktorých ste si mesiac čo mesiac lúštili, na detail akého komponentu sa pozeráte? Teraz sa k tomuto formátu jednorazovo vrátime. V redakcii nám totiž pristál neobyčajný kus hardvéru a nás zaujíma, či ho dokážete identifikovať i z takto nešťastnej fotografie. A aby to nebolo zadarmo, tak jedného zo správnych riešiteľov potešíme ventilátorom BeQuiet! Silent Wings 3 PWM. Celý článok „Minisúťaž: Spoznáš, čo je na fotke? V hre je ventilátor BeQuiet!“ »

 •  
 •  
 •  

Toto sú prvé chladiče SSD BeQuiet! a nový Pure Rock Slim 2

Bola len otázka času, kedy niektorý z popredných výrobcov procesorových chladičov príde s návrhom na SSD. Vojnovú sekeru teraz možno vykopal BeQuiet! Okrem dvoch chladičov SSD oznámil aj jeden na CPU – Pure Rock Slim sa dočká nasledovníka. Ten v zvyšuje chladiaci výkon, ktorý je v kategórii lacných a s výškou pod 140 mm vzácne vysoký. Takýchto nízkych vežičiek je pomerne málo. Celý článok „Toto sú prvé chladiče SSD BeQuiet! a nový Pure Rock Slim 2“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Podľa popisu majú Pure Wings 2 aj Shadow Wings 2 rifle ložiská, takže nie úplne klznú klasiku, aj keď rifle je široký pojem a zahŕňa všetko od entry level Arctic fanov až po top modely Noiseblockeru, chcelo by to otvoriť ako to vnútri presne vyzerá. Každopádne životnosť by mala byť lepšia než klasické klzné ložiská.

  Čo sa týka rozsahu otáčok, BQ má na stránke aj grafy priebehu a aj keď na pohľad vyzerajú dosť zjednodušene, zatiaľ sa mi vždy potvrdilo, že dosť presne zodpovedajú realite, aj čo sa týka min. otáčok.

  High-speed verzie PW2 sa podľa toho rozbiehajú na cca 900 a 1100 rpm (120 a 140 mm), to platí pre 3-pin modely, PWM modely majú potom minimum 500, resp. 400 rpm.

  Shadow Wings 2 potom štartujú na 600, resp. 500 rpm (znovu 120 a 140 mm), obe PWM verzie bežia zhruba od 400 rpm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *