Colorful vydal GeForce RTX 2080 Ti bez chladiče, pro vodní bloky

Turing jako samotné PCB přichystané na vodní chlazení

U procesorů je běžné, že se dají koupit bez chladiče, který si vyberete zvlášť. „Aftermarket“ chladiče existují i pro grafické karty, u těch ale desku s GPU kupujete vždy s nějakým chladícím řešením. Ale i tady se objevuje výjimka jdoucí proti proudu. Firma Colorful totiž teď uvedla model GeForce RTX 2080 Ti, který se prodává zcela holý bez chladiče. A tím rovnou připravený k aplikaci třeba vodního bloku.

Podle obrázku krabice, který otiskl web CowcotLand, který na tuto kuriozitu upozornil, by karta měla být odvozená od modelu iGame Vulcan Advanced značky Colorful, což je normálně karta s chladičem zabírajícím tři sloty. Zde samozřejmě odpadá. GPU by mělo mít základní takt 1350 MHz a boost 1545 MHz, což jsou referenční frekvence (tedy nižší než u přetaktované edice Founders Edition). Není známo, jestli jsou v kartě použité čipy TU102 standardní, nebo lepší „A“ kategorie.

Zákazník si tedy kupuje jen osazené PCB, které je zdá se referenční. Má klasickou kaskádu VRM referenční GeForce RTX 2080 Ti s napájením dvěma osmipiny a pěti obrazovými výstupy, mezi nimiž je i USB-C (VirtualLink). Referenční PCB by zde mělo být rozhodně výhodou, protože pro něj snáze seženete vodní blok, jenž asi většina kupujících bude chtít osadit. Existují i vzduchové aftermarket chladiče, například námi nedávno testované Accelero Xtreme IV od Arcticu, ale v takovém případě si pravděpodobně člověk rovnou koupí nějaký hotový nererefenční model. Podle fotografie se mimochodem zdá, že vůbec není osazen konektor pro ventilátory, takže by se musely zapojit na desku. Pak by ale byl problém s regulací.

Karta Colorful GeForce RTX 2080 Ti iGame Vulcan Advanced prodávaná bez chladiče (Zdroje: CowcotLand)

Karta bez chladiče a rovnou přichystaná k domácímu zvodnění by se měla prodávat za levnější peníz než kompletní model, což bude hlavní výhoda. Ovšem pro nás tato možnost asi zůstane jen kuriozitou ze zahraničí, protože není pravděpodobné, že by se tato holá GeForce RTX 2080 Ti do našich obchodů dostala. Colorful je zaměřený na čínský trh a tyto modely zdá se prodává jen čistě tam.

Není to údajně první případ, kdy tato firma uvedla jen holé PCB s GPU bez chladiče, podle webu VideoCardz už se podobné modely Colorful našly v minulosti. Důvodem snad možná ani nejsou šetřiví zájemci o zapojení grafiky do vodního okruhu. Odběrateli těchto karet jsou prý internetové kavárny. Hraní v nich je v Číně velkým fenoménem a firmy pro ně občas nějaké speciální produkty vymyslí. V tomto případě jde podle VideoCardz o to, že při vodním chlazení se v místnosti, kde bude podobných herních PC nacpaných vícero na malém prostoru, nevytvoří takové vedro, jako se vzduchovými. A proto jejich provozovatelé vodou chlazená herní PC preferují.

Nevím, jestli je šance, aby se podobné modely připravené na vodní blok objevily i na volném trhu. Výrobci by s nižší cenou měli i procentuálně nižší marži, a bez chladiče by se pochopitelně nemohli odlišit od konkurence. A také by se jim možná nelíbilo riziko, že se jim budou vracet na reklamaci karty poškozené nešikovnou montáží. Ale kdo ví, možná že kdyby se komunita hráčů semkla a například dala dohromady nějakou petici, někdo by se na takovou poptávku nechal zlákat.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard

Grafické karty za poslední roky hodně přibraly – délky i tloušťky trhají rekordy, zatímco před deseti lety byly tříslotové karty výjimka. Z trojventilátorových chladičů se stala norma a tyto dlouhé chladiče používají i karty s nízkým TDP v podstatě kvůli vzhledu. Toto ale likviduje možnosti stavby malých herních PC v SFF skříních. Snad se ale situace zlepší, Nvidia totiž chystá iniciativu, která má pomoct malá PC zase zpopularizovat. Celý článok „Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard“ »

 •  
 •  
 •  

Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix

Občas lidi říkají, že dnešní hry se nevyrovnají těm starým a kromě grafiky toho moc nenabízí. Co kdyby se ale dala moderní grafika doplnit do klasických pecek starých i třeba dvacet let? Právě k tomu má sloužit technologie (nebo software) RTX Remix od NVIDIE, která má umožnit relativně snadno přidat i do velmi starých her pomocí modu kvalitnější grafiku – včetně raytracingových efektů i věcí jako je DLSS nebo DLAA. Podíváme se, jak to funguje. Celý článok „Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix“ »

 •  
 •  
 •  

Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?

O víkendu tu byly informace o nové generaci grafik od AMD, teď pro změnu o tom, co chystá Nvidia. Jak si asi pamatujete, doposud jsme operovali s tím, že příchod nové generace GeForce (pravděpodobně s označením RTX 5000) bude po trošku delší době než po tradičních dvou letech. Přímo oficiální dokument Nvidie totiž next-gen herní GPU ukazoval až na rok 2025. Ale vypadá to, že Nvidia vydání urychlí a bude přece jenom letos. Celý článok „Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *