Arctic Accelero Xtreme IV: ťažký kaliber na referenčné grafiky

Parametre a prehľad

Popularita samostatných chladičov na grafiky je dávno preč. Zabila ich iniciatíva výrobcov grafických kariet, ktorí už produkujú nereferenčné modely so špičkovým chladením. V mnohých ohľadoch častokrát i lepším, než sú univerzálne chladiče, čo sa predávajú zvlášť. Tie však stále majú zmysel, „lacné“ karty s neefektívnym dizajnom stále existujú a v kombinácii s preživším Accelerom môže výsledok stáť za to. Čo poviete?

Základné parametre



Sprievodný text okolo Accelera Xtreme IV ilustrujú fotky, kde je už chladič nainštalovaný na grafickej karte. Veríme, že kľúčové pohľady budú pre väčšinu čitateľov prehľadnejšie a zrozumiteľnejšie ako skrumáž desiatok snímok s najrôznejšími detailmi, ale bez ucelenej predstavy.

Chladič je to veľký, ale nie najťažší ani najdlhší. Hmotnosť Accelera Xtreme IV s GTX 1080 FE je 1240 g – Sapphire Nitro+ Vega 64 má o štvrť kila viac a extrémny Arctic presahuje i na dĺžku. Pri Accelere sme namerali (od jazýčku) 314 mm. Aj keď, karta od karty môže byť konečný rozmer iný, v závislosti od polohy jadra. Do väčšiny moderných skriniek sa však najskôr zmestíte bez ťažkostí.

Trojica ventilátorov má 92mm priemer rotora s tým, že jeho výška je 10 mm. Plocha na jednu lopatku je tak síce menšia, zato je ich dookola až dvanásť. Pripojenie je cez tradičný, zmenšený konektor PWM pre grafické karty. Zaujímavé je, že chýba podpora polopasívneho režimu, s ktorým sa Arctic často chváli. To znamená, že v nečinnosti alebo pri nízkej záťaži GPU, môžu ventilátory bežať prinajlepšom na minimálne otáčky (630 ot./min). Vtedy je chladič tichučký a charakter zvuku je viacmenej aerodynamický, hoci najnáročnejší používania s uchom na motorčeku nejaké to ševelenie počuť budú. Skrátka, nie je to ako NF-A12x25. V zavretej skrinke Accelero Xtreme IV na minime nezačujú ani uši netopiera. To až pri vyšších otáčkach, kedy popri vyšších decibeloch ventilátory niekde v pozadí jemnučko bzučia. Nie to však žiadny piskľavý zvuk, ani nič, čo by pílilo uši. Akurát nejde o tak mäkký zvuk ako pri kvalitnejších väčších masívnejších ventilátorov. Na maxime ide chladič ľahko nad dvetisíc otáčok.

Pri vyššej rýchlosti ventilátorov sa nejaké to chvenie už na kostru prenáša, no napriek chýbajúcim antivibračným vložkám nikde nič nedrnčí. To i vďaka tomu, že je všetko presne napasované a konštrukcia plastového držiaka s ventilátormi radiátor bez akejkoľvek vôle pevne obopína.

Keď grafiku s chladičom obrátime, naskytá sa pohľad na netradičné riešenie backplatu. Vysoké hrebene tu však majú svoje opodstatnenie. Okrem toho, že backplate fixuje PCB pred ohýbaním, nesie zodpovednosť za všetkého okrem GPU – teda VRM a pamätí. Artic v tomto prípade nepoužíva jednotlivé pasívy, resp. malých „ježkov“, ktorí sa dávajú priamo na puzdro súčiastok. Stratové teplo je tu odvádzané opačnou stranou. Teplovodivé podložky sa tak inštalujú pod pamäte a napájaciu kaskádu. Podobne, ako môžete vidieť v obrázkovej galérii na konci kapitoly. Aplikovať môžete ako súvislé pásy štvorček po štvorčeku zvlášť, podľa potreby. Výrobca ich už za týmto účelom narezal, aby ste ich nemuseli strihať ručne. Tieto vložky majú pomerne nadýchanú štruktúru s nižšou hustotou a sú pomerne vysoké. Pod prítlakom backplatu sa vďaka tomu vhodne prispôsobia.

Inštalácia je pomerne zdĺhavá, všetko je ale pomerne jednoduché a dobre vymyslené. K rámčeku okolo základne chladiča do zodpovedajúcich dier (rozpätí je tam niekoľko) pripevníte dlhé skrutky. Na ne potom pripadá jedna či dve podložky na vymedzenie optimálneho prítlaku na jadro. To takisto podľa konkrétnej karty. Na GTX 1080 ide iba jedna vrstva plastových podložiek, milimetrových.

Ešte pred samotnou montážou a skrutkovaním v jeden celok, treba z ochranného filmu vystrihnúť plochy, ktoré prekrývajú thermalpady. V mieste pod GPU sa pod samotný film ešte podkladá väčšia penová podložka, vďaka čomu v tomto mieste backplate aspoň ako tak drží onen film proti nechcenému pohybu. V tomto momente prechádzate k samotnému aktu kompletizácie všetkého v pevný celok. Z jednej strany prichádza pasív s ventilátormi, zo strany druhej backplate na už pripravenú zadrú stranu s podložkami a filmom chrániacim proti nežiaducemu kontaktu vodivých častí.

Záber zboku vyzerá možno trochu hrozivo. Pokiaľ však ide o obavy deformácie dosky váhou chladiča, môžete zostať pokojní. Okrem fixácie v štyroch bodoch okolo grafického jadra, je PCB k backplatu priebežne fixované po celej dĺžke akýmisi štipcami. Bodovo samozrejme v miestach, aby dochádzalo pokiaľ možno k ideálnemu prítlaku na termalpady. To znamená tesne pred a za hradbou podložiek a primeranou silou. Pri prehnaní totiž vplyvom vydúvania PCB môže totiž ľahko dôjsť k opačnému efektu. Pravdou je ale i to, že fixačné miesta si nevyberiete vždy. Kde tu na doske na ideálne zasunutie štipca zavadzia nejaké SMD a podobne. Pomocou týchto štipcov ku karte prichytíte i veľký držiak, ktorý je zase ohľaduplný k slotu PCI Express a odľahčuje ho.

Žiaľ, upozorniť musíme i na horšiu kompatibilitu, možné kolízie a pri demontáži krkolomné povoľovanie poistky, ku ktorej sa popri osadenom chladiči CPU rukou asi nemusíte dostať. A treba počítať i s tým, že na základných doskách, ktoré nemajú od pätice na procesor poriadne oddialený slot PCIe ×16, nemusí byť možná vertikálna montáž vežovitých chladičov. Napríklad k priestorovo náročnej NH-D15 toto Accelero do prvého slotu nenainštalujete, ak nie je od stredu pätice vzdialený aspoň 96 mm. Takáto výraznejšie oddialenie na niektorých doskách býva, rozhodne však nie je bežné a „express“ býva obvykle na kratšie. K inému typu kolízií môže dochádzať i s ozdobnými krytmi okolo I/O, ktoré vysokým rebrám takisto nevoňajú.

Ak to zoberieme od PCB smerom dole, tak karta 58 mm zhltne tri sloty a štvrtému dýcha na chrbát. Na výraznejšom zdvihnutí rebier od základne je vidieť, že Arctic počíta i so vysokými kondenzátormi. V tomto má Accelero Xtreme IV oproti chladičom šitým na mieru jednej karte nevýhodu – musí počítať takmer zo všetkým. Vega 64 ale na zozname podporovaných kariet chýba.

Detaily

   

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. AC Xtreme mali vždy veľmi schopný pasív, ale IV je podľa mňa krok nesprávnym smerom. Zdá sa mi to ako rezignácia na plnohodnotné chladenie komponentov mimo GPU /a že to bol problém už aj predtým/, zákazník pomôž si sám a ešte mu hodíme pod nohy poleno v podobe backplate, ktorej kolízia s CPU chladičmi je skôr pravidlo než výnimka. User ktorý plánuje osadiť toto na grafiku v drvivej väčšine prípadov chladí aj CPU nadrozmerným vzduchovým chladičom.

    Teploty VRM síce v teste vyzerajú byť v norme, ale niečo ako 1080Ti by ich už zrejme posunulo na dosť nekomfortnú úroveň. Btw. prekvapilo ma, že aj pamäte dnes tak pečú. Ozaj tá backplate je riešenie, ktoré uľahčilo život iba inžinierom v AC, všetkým ostatným ho len komplikuje.

    Celkovo aftermarket chladiče grafík hlavne pre karty v absolútnom high-ende sú dnes na vymretie, lebo je fakt, že dnešné 3-sloťáky disponujú podobne výkonnými pasívmi a v rámci návrhu plnohodnotne riešia aj chladenie VRM. Jedinú výhodu vidím iba u chladičov kde sa osádzajú full size fany a pasívy sa predávajú bez nich /čo ale nie je prípad AC Xtreme/. Jednak je tam lepší pomer prietok/hluk než u nízkoprofilových vrtuliek a tiež má zákazník voľnú ruku vo výbere, takže si spraví kombo podľa seba s ohľadom ako na kvalitu, tak aj výkon fanov.

    Ale to je ozaj posledná a relatívne malá výhoda, zato nevýhod a starostí okolo toho je dosť. Zrejme im definitívne zvoní umieračik. Je to vidieť aj na ponuke iných modelov a ich dostupnosti v obchodoch.

    1. K zahrievaniu VRM na výkonnejších kartách: Tiež sa nad tým v hodnotení pozastavujem, ako by to mohlo vyzerať napríklad na RTX 2080 Ti, ktorej podporu Accelero Xtreme IV takisto zahŕňa. Na druhej strane, tá bude mať napájanie asi viacfázové a MOSFETy budú mať najskôr i vyššiu kapacitu. Takže vo finále by to zase až taký nárast teplôt na VRM byť nemusel ani pri o tretinu vyššom výkone… to si len tak hundrem, možno to bude v skutocnosti inak, neviem 🙂

      1. No otázku ohľadom adekvátnosti chladenia komponentov vyriešil launch RX5700XT. Viacerí používatelia si kúpili referenčku lebo iné pri launchi neboli, a na to Accelero IV lebo RX5700XT je v zozname podporovaných. No a pri dlhšej záťaži takto upravené karty padajú/mrznú, čo zmizne ak sa pridá dodatočné chladenie na komponenty. Fakt by v AC spravili lepšie keby miesto toho neefektívneho backplate radšej ponúkali pasívy na komponenty rôznych štandardných rozmerov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *